Определение по дело №577/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 612
Дата: 13 април 2020 г.
Съдия: Светослав Николаев Узунов
Дело: 20205300500577
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 10 март 2020 г.

Съдържание на акта

  ОПРЕДЕЛЕНИЕ

612

гр. Пловдив, 13.04.2020г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

ОКРЪЖЕН СЪД - ПЛОВДИВ, Гражданско отделение, IX въззивен състав в закрито съдебно заседание на тринадесети април през две хиляди и двадесета година, в състав:

                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:ВИОЛЕТА ШИПОКЛИЕВА 

                                                           ЧЛЕНОВЕ:ФАНЯ РАБЧЕВА 

                                                                     СВЕТОСЛАВ УЗУНОВ 

като разгледа докладваното от мл. съдия Узунов въззивно частно гражданско дело № 577 по описа на Окръжен съд - Пловдив за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 274, ал. 1, т. 2 вр. чл. 407 от ГПК.

Образувано е по повод частна жалба от „ЕВН България Електроснабдяване” ЕАД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр. Пловдив, ул. „ Христо Г. Данов” 37 против разпореждане от 20.12.2019г. по ч.гр.д. № 11812/2019г. по описа на РС-Пловдив, I бр. с-в. С обжалваното разпореждане е оставена без уважение молбата на „ЕВН България Електроснабдяване” ЕАД да бъде издаден изпълнителен лист в частта за присъдените разноски в заповед за изпълнение № 6623/19.07.2019г. по ч.гр.д. № 11812/2019г. по описа на РС-Пловдив, I бр. с-в. В жалбата се сочи, че разпореждането е неправилно, като същото се явява и незаконосъобразно съгласно т. 10в от ТР № 4/18.06.2014г. по т.д. №4/2013г. на ВКС. Моли се да бъде постановен акт, с който да се отмени обжалваното разпореждане и да се уважи молбата на дружеството за издаване на изпълнителен лист за присъдените в заповедта разноски.

В срока за отговор, насрещната страна К.П.Г., ЕГН **********,*** намира, че частната жалба е подадена от легитимирано лице, в законоустановения срок и е насочена срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество, същата е неоснователна поради следните съображения:

На 17.07.2019г. било входирано заявление за издаване на заповед за изпълнение по чл. 410 от ГПК от „ЕВН България Електроснабдяване” ЕАД, ЕИК *********, против К.П.Г., ЕГН ********** за сумата от 321,60 лв. главница, представляваща стойност на електрическа енергия, доставена за периода 09.11.2018г. – 08.02.2019г. и 15,49 лв. обезщетение за забавено плащане за периода от 03.01.2019г. – 16.07.2019г., ведно със законната лихва върху главницата от датата на подаване на заявлението до пълното ѝ изплащане. Със заявлението се претендирала и сумата от 75 лв., представляваща деловодни разноски за заплащане на ДТ и юрисконсултско възнаграждение.

На 19.07.2019г. била издадена поисканата от кредитора заповед. Длъжникът не бил намерен на адреса след многократни посещения и заповедта била връчена при условията на чл. 47, ал. 5 от ГПК, поради което съдът, съгласно чл. 415, ал. 1, т. 2 от ГПК, с разпореждане от 27.09.2019г. указал на заявителя, че може да предяви иск относно вземането си срещу длъжника в едномесечен срок, като указал, че в случай че не бъдат представени доказателства за предявяването на иска в посочения срок, заповедта ще бъде обезсилена. Съобщението с указанията било получено от длъжника на 08.10.2019г. На 24.10.2019г. длъжникът изпратил становище до съда, в което посочил, че на 07.08.2019г. длъжникът е изплатил изцяло претендираните от дружеството заявител главница и лихва, като са останали незаплатени единствено направените от заявителя разноски. С оглед на това поискал да бъде издаден изпълнителен лист за сторените разноски в общ размер на 75 лв. С определение от 20.12.2019г. съдът обезсилил заповедта поради непредявяването на установителен иск в срок, а с разпореждане от същата дата оставил без уважение молбата за издаване на изпълнителен лист.

Разпореждането на първоинстанционния съд е правилно. Съгласно т. 10в от Тълкувателно решение от 18.06.2014 г. по тълк. д. № 4/2013 г., ако кредиторът в периода след подаване на заявлението е получил изпълнение на вземането, но не и на разноските по заповедта за изпълнение, то той може да поиска издаване на изпълнителен лист по заповедта за изпълнение в частта за разноските, като се позове на извършеното от длъжника плащане, ако това искане е направено в срока по чл. 415, ал. 1 ГПК.  Правилото на т. 10в е прието, за да се запълни съществуващата към момента на приемането му празнина в уредбата в заповедното производство, свързана с правомощията на заповедния съд относно разноските при извършено плащане на вземането от длъжника. С ДВ, бр. 86/2017 г., е приет чл. 414а ГПК, съгласно който ако длъжникът е изпълнил задължението си по заповедта за изпълнение в срока по чл. 412, т. 8, то той може да възрази писмено срещу заповедта за изпълнение с твърдение, че е изпълнил изцяло или частично задължението си. Към възражението се прилагат доказателства за изпълнението на задължението с препис за заявителя. Според чл. 414а, ал. 2 ГПК, ако с поведението си длъжникът не е дал повод за предявяване на вземането, той може да възрази, че не дължи разноски за производството. С оглед на така съществуващата вече законодателна уредба следва да се посочи, че законодателят след приемането на цитираното тълкувателно решение е уредил хипотези за правата на страните по отношение на разноските при извършено плащане на вземането от длъжника в хода на  заповедното производство. Същите се различават от посочената в т. 10в от тълкувателното решение хипотеза, тъй като се различава иницииращият производството – по чл. 414а от ГПК това е длъжникът. Въпреки това те са насока, че съдът не следва да присъжда разноски единствено въз основа на голословните твърдения на кредитора, че вземането му е било погасено от длъжника чрез изпълнение след подаване на заявлението за издаване на заповед за изпълнение, без да са представени никакви доказателства, които да установяват този факт.  В противен случай би могло да се стигне до злоупотреба от страна на недобросъвестни кредитори, твърдящи, че им е платено, и претендиращи разноски, без длъжникът да може да се защити по никакъв начин (защото в случай че оспорва издаването на изпълнителния лист по реда на чл. 407 от ГПК, длъжникът ще следва да доказва отрицателия факт на липсата на плащане).

Отделно от това, в конкретния случай, както правилно първоинстанционният съд е посочил, въобще за да са приложими мотивите на т. 10в от ТР, следва да се изпълнени предпоставките, които е посочил касационният съд, а именно – да има връчване на заповедта и да бъде подадено възражение в срок. В случая връчване има (съгласно фикцията на чл. 47, ал. 5 от ГПК), но няма възражение. Чл. 415, ал. 1 от ГПК визира възникването на еднакви правни последици при проявлението на различни юридически факти, посочени в т. 1-3. Никъде в закона обаче не се посочва, че когато заповедта за изпълнение е връчена на длъжника при условията на чл. 47, ал. 5 от ГПК, то се счита, че има подадено възражение, поради което и няма фикция, че поради самият факт на връчването по чл. 47, ал. 5 от ГПК се е осъществил и фактът на подаване на възражение.

За пълнота следва да се посочи, че разноските в заповедното производство са последица от уважаване на заявлението, за което длъжникът бива уведомен с връчване на заповедта за изпълнение. Поради това и едно от обстоятелствата, които са от значение за ангажиране на отговорността на длъжника за разноските за заповедното производство е датата на връчване на заповедта за изпълнение на задълженото лице. В тази връзка, длъжникът  ще следва да дължи разноски ако е заплатил задължението си след като е узнал за предприемането на съдебни действия от заявителя–кредитор, респ. след като му е връчена заповедта за изпълнение. Доколкото длъжникът не е бил намерен на адреса му и връчването се е осъществило по реда на чл. 47 от ГПК, съгласно фикцията на чл. 47, ал. 5 от ГПК, в настоящия случай се счита, че заповедта е била връчена на 26.09.2019г. (с изтичането на двуседмичния срок за получаване на книжата), т.е. след твърдяното от кредитора извършване на плащането.

            С оглед на посоченото, обжалваното разпореждане следва да бъде потвърдено.

Мотивиран от горното, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ПОТВЪРЖДАВА разпореждане от 20.12.2019г. по ч.гр.д. № 11812/2019г. по описа на РС-Пловдив, I бр. с-в.

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.        

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.  

                   

                                                                                                           2.