Решение по дело №407/2018 на Районен съд - Хасково

Номер на акта: 282
Дата: 5 юли 2018 г. (в сила от 24 октомври 2018 г.)
Съдия: Мартин Димитров Кючуков
Дело: 20185640200407
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 март 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

Р Е Ш Е Н И Е  282

 

гр.Хасково 05.07.2018г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Хасковски районен съд                                                                 наказателен състав

На пети юли                                                през две хиляди и осемнадесета година

в публично заседание в следния състав:

                                                                               Председател : Мартин Кючуков

                                                                   

Секретар: Велислава Ангелова

Прокурор:

като разгледа докладваното от съдията

АНД № 407 по описа за 2018 година

 

 

Р Е Ш И:

 

       ПРИЗНАВА подсъдимия А.А.Ч. ЕГН **********, роден на ***г. в гр.К., **********, с адрес ***, за виновен, в това, че на 22.07.2016 г., в с.М,, обл.Хасково, при управление на моторно превозно средство - товарен автомобил "******", с рег.№ ********, нарушил правилата за движение по пътищата, а именно - чл.20 ал.2 от ЗДвП, чл. 116 от ЗДвП и чл.117 от ЗДвП и по непредпазливост причинил средна телесна повреда на С. ***, изразяваща се в - усложнения от разкъсно-контузни рани по главата и тялото, обширни охлузвания по гърба, лявата мишница и главата с последващо възпаление на същите и оформили се в резултат на това обширна гнойна колекция в областта на гърба, лявата мишница и главата, наложило тяхното оперативно отстраняване, които причинили разстройство на здравето, временно опасно за животапрестъпление по чл.343 ал.1 б.”б”, предл.2-ро, вр.чл.342 ал.1 от НК, поради което и на основание чл.343 ал.1 б.”б” предл.2-ро вр.чл.342 ал.1 от НК вр.чл.78а от НК го освобождава от наказателна отговорност като му налага административно наказание „глоба” в размер на 1 500 лв.

 

        ОСЪЖДА на осн.чл.189 ал.3 от НПК подсъдимия А.А.Ч. ЕГН ********** *** да заплати по сметка на РС-Хасково сумата в размер на 993,60 лв., представляващи разноски по делото за тройна-автотехническа експертиза, както и да заплати по сметка на ОД-МВР-Хасково, сумата в размер на 563,98 лв. разноски по делото за вещи лица.

 

       Решението подлежи на въззивно обжалване и протест пред Хасковски окръжен съд в 15-дневен срок.

 

 

                                                                                                           Районен съдия: /п/ не се чете

Вярно с оригинала!

Секретар: В.А.

                                                                  

 

 

 

 

 

 

Съдържание на мотивите Свали мотивите

 

                                                                             А.н.д. № 407 / 2018 год. на ХРС

МОТИВИ:

 

       Обвинението срещу подсъдимия А.А.Ч. ЕГН ********** *** е повдигнато за това, че на 22.07.2016 г., в с.Мандра, обл.Хасково, при управление на моторно превозно средство - товарен автомобил "**********", с рег.№ **********, нарушил правилата за движение по пътищата, а именно - чл.20 ал.2 от ЗДвП, чл. 116 от ЗДвП и чл.117 от ЗДвП и по непредпазливост причинил средна телесна повреда на С. ***, изразяваща се в - усложнения от разкъсно-контузни рани по главата и тялото, обширни охлузвания по гърба, лявата мишница и главата с последващо възпаление на същите и оформили се в резултат на това обширна гнойна колекция в областта на гърба, лявата мишница и главата, наложило тяхното оперативно отстраняване, които причинили разстройство на здравето, временно опасно за живота– престъпление по чл.343 ал.1 б.”б”, предл.2-ро, вр.чл.342 ал.1 от НК.

        Районна прокуратура - Хасково редовно уведомени, не се явяват и не вземат становище.

        Подсъдимият А.А.Ч. не се явява и не взема становище по повдигнатото му обвинение.

        Защитникът на подсъдимия пледира за оправдателна присъда. Извършването на престъплението не се установявало от събраните по делото доказателства. Излагат се конкретни доводи по фактическата обстановка.

        Главната теза на защитата е, че по делото не се установявала безсъмнено причинната връзка между ПТП и средните телесни повреди.

         Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, възприема фактическата обстановка, изложена в постановлението по чл.78а от НК, а именно :

        На 22.07.2016г. подсъдимият А.А.Ч. взел микробус „**********" с рег.№ **********, собственост на баща му и потеглил към магазина в центъра на село Мандра, обл.Хасково. Движел се в дясната лента на платното за движение на улица в село Мандра. Времето било ясно, асфалта бил сух.

        В същото време, на улицата, преди разклона за село Големанци, под дървета на сянка, били спрени два автомобила, като пътниците в тях били излезли и си говорели. Това били св.К.Д.К., св.С.М.Г., св.Й.К.Г., св.К.М.Г. и св.В.К.Г..

        Всички свидетели имали различна роднинска връзка помежду си.

        Те обикаляли селата из област Хасково в търсене на сезонна работа.

        Заедно с тях бил и малолетния С. Р.С., тогава на 3 години. С. Р.С. бил син на св.В.К.Г., като последният бил взел детето си, за да го разходи.

        Докато мъжете си говорели под сянката на дърветата, детето С.С. се заиграло с топка заедно с още едно дете. По време на играта, топката отишла от другия край на пътното платно.

        Тъй като в този момент нямало никакви автомобили по платното, С. Р.пресякъл улицата в посока от север на юг, за да вземе топката си от отсрещната страна. Докато детето се занимавало с топката минало малко време.

        В този момент, подсъдимият А.Ч. достигнал кръстовището между улицата, по която се движел и улицата, на която били спрени 2-та леки автомобила и около които били застанали св.К.Д.К., св.С.М.Г., св.Й.К.Г., св.К.М.Г. и св.В.К.Г..

        А.Ч. извършил маневра завой надясно и се упътил в посока от запад на изток, в дясната лента за движение, приближавайки се към мястото, на което от лявата страна на пътя били спрени автомобилите, а от дясната страна било детето С. Р..

        А.Ч. се движел със скорост 30 км/ч. В този момент детето С. Р.се запътило да пресича обратно пътното платно, в посока от юг на север. Така детето се оказало на пътното платно, пред движещия се в посока от запад на изток товарен автомобил „**********" с рег.№ **********, управляван от подсъдимия.

        Ч. задействал спирачките на автомобила, при което спирачна следа оставило само предното дясно колело, но не могъл да преустанови движението му.

        Последвал удар между предната част на товарен автомобил „**********" и тялото на детето С. Р.С.. Мястото на удара било на около 50 метра източно от кръстовището за село Големанци и около 1,7-2,2 м. северно от южната граница на платното за движение.

        В следствие на удара между автомобила и детето — пешеходец, последното попаднало под товарния автомобил, под предната му броня. Тъй като спирачната уредба била екстремно задействана от подсъдимия Ч., автомобилът преустановил движението си.

        А.Ч. слязъл от автомобила, видял че детето се намира под бронята, качил се обратно зад волана и леко отместил на заден ход автомобила - на около 20 см., за да освободи детето. След това слязъл да провери как е.

        С. Р.лежал на асфалта и плачел.

        Видимо детето имало охлузвания по гърба и било много уплашено.

        В този момент около микробуса се събрали роднините на детето и баща му - св.В.К.Г.. На телефон 112 бил подаден сигнал за настъпилия пътен инцидент. Роднините на пострадалото дете не чакали пристигането на линейка, а откарали сами детето в болницата в град Хасково.

        А.Ч. не местил автомобила, останал на място, за да изчака полицията. Дошлия на място екип на сектор „Пътна полиция“ при ОД-МВР в състав св.В.Д.Г. и колегата му К.В.тествали за наличие на алкохол в кръвта А.Ч. с техническо средство „Алкотест Дрегер 7510", като уредът не отчел наличие на алкохол в кръвта на водача Ч..

        На Ч. бил съставен Акт за установяване на административно нарушение на чл.116 и чл.117 от ЗДвП.

        Междувременно в ЦСМП - Хасково прегледали детето С. Р.и го освободили за домашно лечение. Същата вечер обаче, състоянието на детето се влошило и майка му - св.Р.В.С. заедно със св.В.К.Г. завели детето в УМБАЛ „Свети Георги" АД – гр.Пловдив, където на детето било извършено образно - диагностично изследване.

        Било установено, че няма счупвания и било предписано лечение за охлузванията и раните. Било констатирано, че в следствие на претърпяното на 22.07.2016 год. ПТП, на С. Р.С. са били причинени: разкъсно - контузии рани по главата и тялото, обширни охлузвания по гърба, лявата мишница и главата.

        В следващите дни обаче, състоянието на детето не се подобрило.

        Настъпило възпаление на кожата и се оформили обширни гнойни колекции в областта на гърба, лявата мишница и главата.

        Това е наложило на 25.07.2016г. тяхното оперативно отстраняване.

        От заключението на комплексната съдебно - медицинска и автотехническа експертиза /л.11-40, Том 2 ДП/, става ясно, че настъпилото усложнение на разкъсно - контузните рани по главата и тялото, както и обширните охлузвания по гърба, лявата мишница и главата, с оформили се обширни гнойни колекции в областта на гърба, лявата мишница и главата са в пряка причинно - следствена връзка с травматичните увреждания, причинени на С. Р.при ПТП, станало на 22.07.2016 год. в село Мандра, обл.Хасково.

        Настъпилите усложнения на разкъсно - контузиите рани по главата и тялото, както и обширните охлузвания по гърба, лявата мишница и главата, с оформили се обширни гнойни колекции в областта на гърба, лявата мишница и главата, наложило тяхното оперативно отстраняване на 25.07.2016г., довели до разстройство на здравето, временно опасно за живота на С. Р.С..

        От заключението на комплексната съдебно - медицинска и автотехническа експертиза /л.11-40, Том 2 ДП/, също така става ясно, че когато мястото на удара е било извън пълния спирачен път (опасна зона), пешеходецът С. Р.С. бил извън платното за движение, но е бил видим за водача на автомобила – подсъдимият А.Ч., като той при своевременна реакция и задействане на спирачната система на автомобила, е имал техническа възможност да избегне удара.

        В следствие на усложнение детето С. Р.е развило и двустранна бронхо-пневмония.

        Според вещите лица това усложнение в здравето било едно от задължителните усложнения на токсикоинфекциозния синдром при тежките възпалителни процеси на кожните покривки и се наблюдавало без изключение във всеки такъв случай. Пневмонията при токсикоинфекциозният синдром възниквала от действието на бактериални причинители, проникнали от възпалената ранева повърхност по кръвен път, на фона на обща интоксикация и подтиснат имунитет.

        Според вещите лица обаче не можело с категоричност да се приеме пряка причинно-следствена връзка между двустранната бронхопневмония/ диагностицирана на 25.07.2016г./ и ПТП станало на 22.07.2016г. в с.Мандра, общ.Хасково.

        По тази причина, този по-късно настъпил като усложнение в здравето на детето резултат, не е бил включен от прокурора в повдигнатото срещу А.Ч. обвинение.

        По искане на защитата по делото бе извършена и тройна автотехническа експертиза.

        Заключението на същата не е в смисъл, различен от този на комплексната съдебно-медицинската и автотехническа експертиза или на автотехническата експертиза.

        И при тройната автотехническа експертиза вещите лица сочат, че в района на произшествието и към мястото, в което детето пресякло пътното платно имало пряка видимост от над 50 метра. Водачът на микробуса А.Ч. е имал възможност да види детето още преди навлизането му от разклона за село Големанци в пътя, водещ към местопроизшествието – на изток към кметството на с.Мандра. Следва, че възприемайки / виждайки/ детето, водачът Ч. е имал техническата възможност да намали скоростта на микробуса или да го спре и така да предотврати настъпването на пътно-транспортното произшествие.

        Нарушените от подсъдимия правила за движение по пътищата са тези на чл.20 ал.2 от ЗДвП, чл.116 от ЗДвП и чл.117 от ЗДвП.

        Подсъдимият не е осъждан.

        Няма криминални регистрации. Не е освобождаван по реда на чл.78а от НК.

        При така установената фактическа обстановка, съдът прие от правна страна, че подсъдимият А.А.Ч. ЕГН ********** *** е осъществил от обективна и субективна страна престъпния състав на чл.343 ал.1 б.б предл.2 във вр.чл.342 ал.1 от НК, като на 22.07.2016 г., в с.Мандра, обл.Хасково, при управление на моторно превозно средство - товарен автомобил "**********", с рег.№ **********, нарушил правилата за движение по пътищата, а именно - чл.20 ал.2 от ЗДвП, чл. 116 от ЗДвП и чл.117 от ЗДвП и по непредпазливост причинил средна телесна повреда на С. ***, изразяваща се в - усложнения от разкъсно-контузни рани по главата и тялото, обширни охлузвания по гърба, лявата мишница и главата с последващо възпаление на същите и оформили се в резултат на това обширна гнойна колекция в областта на гърба, лявата мишница и главата, наложило тяхното оперативно отстраняване, които причинили разстройство на здравето, временно опасно за живота.

 

       От субективна страна деянието е извършено непредпазливо, при условията на груба небрежност. Подсъдимият не е предвиждал настъпването на престъпния резултат, но е бил длъжен и е могъл да го предвиди. Съставомерният резултат е настъпил защото деецът не е съобразил поведението си с обстоятелствата, които в конкретния случай са оказали влияние за настъпването на обществено-опасните последици.

       Въпреки доводите на защитата при пледоариите, в крайна сметка вещите лица по комплексната съдебно-медицинска и автотехническа експертиза, са доста ясни за наличието на пряка причинна връзка между ПТП и настъпилите усложнения от разкъсно-контузни рани по главата и тялото, обширни охлузвания по гърба, лявата мишница и главата с последващо възпаление на същите и оформили се в резултат на това обширна гнойна колекция в областта на гърба, лявата мишница и главата, наложило тяхното оперативно отстраняване и това, че те представляват разстройство на здравето, временно опасно за живота, т.е средна телесна повреда.

        Освен това вещите лица и в тройната автотехническа експертиза сочат, че водачът на микробуса А.Ч. е имал възможност да види детето още преди навлизането му от разклона за село Големанци в пътя, водещ към местопроизшествието – на изток към кметството на с.Мандра. Следва, че възприемайки / виждайки/ детето, водачът Ч. е имал техническата възможност да намали скоростта на микробуса или да го спре и така да предотврати настъпването на пътно-транспортното произшествие.

        Ето защо съдът прие за доказано от обективна и субективна страна на деянието по чл.343 ал.1 б.„б“ предл.2 във вр.чл.342 ал.1 от НК.

        Като прецени събраните по делото доказателства, степентта на обществената опасност на извършеното престъпление, както и данните за личността на подсъдимия, съдът прие превес на смекчаващите отговорността обстоятелства. Като смекчаващи вината обстоятелства съдът цени липсата на криминални регистрации и контакти с криминален контингент, липсата на минала съдимост, добрите характеристични данни, младата възраст на подсъдимия, по-високия образователен ценз. Като отегчаващи вината обстоятелства съдът прие липсата на критично отношение към стореното.

        Подсъдимият е неосъждан, не е освобождаван по реда на чл.78а от НК, няма невъзстановени съставомерни вреди и за деянието се предвижда наказание „лишаване от свобода” до 3 години или „пробация”. Разпоредбата на чл.78а от НК е приложима в конкретния случай. Ето защо съдът освободи подсъдимия от наказателна отговорност и му наложи административно наказание „глоба” в размер над минимума и под средата – а именно „глоба” в размер на 1 500 лв.   

       С така наложеното наказание съдът счита, че ще бъдат постигнати целите на личната и генералната превенция на закона, което ще въздействува възпитателно и предупредително както върху дееца, така и по отношение на останалите членове на обществото.

       С оглед чл.189 ал.3 от НПК съдът осъди подсъдимия да заплати направените по делото разноски  за възнаграждения на вещи лица.

       Воден от горното, съдът постанови решението си.

 

 

                                                                             Районен съдия: /п/ не се чете

Вярно с оригинала!

Секретар: В.А.