Решение по дело №4/2014 на Районен съд - Свищов

Номер на акта: 73
Дата: 13 май 2014 г. (в сила от 30 юли 2014 г.)
Съдия: Теодора Богомилова Стоянова
Дело: 20144150100004
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 2 януари 2014 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                    Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е  

                                       № 73

                          гр.Свищов,  13.05.2014 год.

                    Свищовският районен съд в публично заседание на 8.05.2014 година ,в състав:       

                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТЕОДОРА СТОЯНОВА

при секретаря П.Б., като разгледа докладваното от съдията гр.д.4 по описа на съда за 2014 г. за да се произнесе, взема предвид:

                  

          Иск с правно основание чл.150, вр. чл.143 ал.2  от СК

         

          Ищцата К.Д.И., в качеството си на законен представител на малолетните деца Д.М.Х. , род. на ***г. и Б.М.Х. , род. на ***г.  твърди, че по силата на спогодба  от 30.04.2010г. по гр.д.158/2010г. на СвРС,  ответникът М.И.Х.  се е задължил да  заплаща  ежемесечна издръжка в размер на 80,00 лв. за детето Д. и в размер на 60,00 лв. за детето Б.. Твърди, че обстоятелствата са се променили, възможностите на ответника  и нуждите на децата са нарастнали, поради което моли съда да издаде решение, с което да  увеличи издръжката на  200,00 лв. за детето Д. и в размер на 160,00 лв. за детето Б., считано от подаване на исковата молба-2.01.2014г. до настъпване на законоустановени причини за нейното изменение или прекратяване, със законните последици при просрочие. Претендира да се заплатят направените разноски.

          Ответникът, чрез адв.П.Д. в срока по чл.131 от ГПК   е депозирал писмен отговор, в който не оспорва иска по основание , но оспорва по размер. Твърди, че в периода от определяне на предходните размери на издръжките на децата не са се увеличили доходите му. Заявява, че може да заплаща ежемесечна издръжка в размер на 90,00лв. за детето Д. и в размер на 85,00 лв. за детето Б.. Представил е писмена защита, в която навежда същите доводи относно частичната основателност на иска.  

          Съдът като обсъди събраните по делото доказателства, намери за установено следното : Страните са родители на малолетните деца Д.М.Х. , род. на ***г. и Б.М.Х. , род. на ***г.  , видно от приложените удостоверения за раждане , въз основа на акт за раждане № *********** на Община Левски , съответно № ********** на Община Левски. По силата на съдебна спогодба от 30.04.2010г. по гр.д.158/2010г. на СвРС е утвърдено споразумение между страните по делото бащата М.И.Х.  да  заплаща  ежемесечна издръжка за  детето в размер на 80,00 лв. за детето Д. и в размер на 60,00 лв. за детето Б., считано от 1.07.2009г. до настъпване на законоустановени причини за изменение или прекратяване на издръжката. От влизане в сила на решението при предходното определяне на размера на издръжката  до завеждане на делото са  изминали около четири години - период от време, през който са се променили икономическите условия,   възможностите на дължащите издръжка родители, както и е нараснала възрастта на децата, което обуславя  по-големите им нужди.

При определяне на издръжката през 2010 г.  детето Д. е било на 9 години, сега е на 13 години , ученик е в  VІІ клас  на *********, състезател е по силов трибой. Същото се установява от разпита на св.Б. И.- баба на децата по майчина линия, в чийто дом живеят.

През 2010г. детето Б. е било на 3 години, сега е на 7 години, посещава детска градина , а през септември ще бъде ученичка в първи клас.

При предходното определяне на издръжката е постигната спогодба и не са обсъждани доказателствата относно доходите на родителите, но не се оспорва , че към оня момент майката е работела в Гърция, а бащата е работел като ********* с основно трудово възнаграждение 350,00лв.

          Ответникът е баща на децата Д. и Б. и съгласно чл.143 ал.2 от СК дължи издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца. В случая са налице условията обуславящи увеличаване на определената издръжка-изминал е достатъчен период от време-4 години, възрастта на децата и съответно нуждите им са нараснали, променени са икономическите условия и възможностите на родителите.

          Майката К.И. , видно от заявеното в исковата молба, което не се оспорва до  лятото на 2013г.   е работила  в Гърция, където е реализирала доходи значителни за стандарта на живот в България, но след оставането и без работа се е върнала.  Видно от копие от трудова книжка в периода 6.12.2013г. до 14.02.2014г. е работила като ********* на 2 часов работен ден с месечно възнаграждение 77,50лв., а  към настоящия момент не работи.  Живее, заедно с децата в с.M. в дома на родителите си, като в периодите на отсъствие непосредствените грижи за децата са полагани от Б. И.-майка на ищцата. Същата е разпитана като свидетел и заяви, че тя се грижи за децата, когато К. ***. Към настоящия момент К. е базработна и си търси работа в гр.Велико Търново, където сестра и има жилище, а в случай че не намери стабилна работа , отново ще отиде в Гърция, където работата е сезонна за по 4 месеца, защото имат разходи, които не могат да покрият.  

          Ответникът М.Х. *** в жилище, собственост на неговата сестра П. M., видно от представения нотариален акт. Не заплаща наем, единствено консумативи. Няма данни за здравословни проблеми. Не дължи издръжка на други деца. Видно от представеното удостоверение за доход №2/4.02.2014г. през 2013г. е работил с брутно трудово възнаграждение 414,00лв.  Допълнително е изискана справка от работодателя му ********* за размера на изплатените му през 2013г. командировъчни пари при пътуванията му в чужбина като *********. Видно от справката в периода 17.01.2013г. до 2.01.2014г. ответникът М.Х. е извършил международни превози от България до Русия -12 на брой като по време на курсовете са му заплащани командировъчни разходи по 78,23лв. на ден или общо  за 2013година 13142,64лв. Изплатените от работодателя командировъчните разходи на лица, заети по трудов договор са доход по смисъла на чл.13 ал.1 т.23 от ЗДДФЛ, който съгласно чл.24 ал.2 т.5 от същия закон е необлагаем.  Въпреки това сумите , получени като командировъчни разходи през предходен период не следва да се приемат безусловно като средства, които ответникът получава. На първо място сумите за командировъчни разходи не са постоянен и предвидим доход. С оглед естеството на работа на ответника М.Х. -шофьор на тежкотоварен камион, суми за командировъчни разходи му се изплащат само при международни курсове, които не са определени предварително като период, срок, регулярност или дали въобще ще има такива. На следващо място предназначението на изплатените суми за командировъчни разходи е за покриване на най- елементарните ежедневните нужди от храна и подслон при изпълнение на служебните задължения извън населеното място, където е постоянният адрес на командирования. И въпреки , че житейски погледнато е известно, че въпросните суми не се употребяват изцяло за хотели и храна, то те не следва да се отчитат като гарантиран доход. Както се посочи по горе сумите за командировъчни разходи  не са постоянен и предварително уговорен доход, за да се вземат предвид при изчисляване на разполагаемите средства на едно лице.

Налице са предпоставките за изменение на размера на определените издръжки,който са под законоустановения минимум към този момент.  Размерът  следва да бъде увеличен предвид нарасналата възраст на децата /от 9г. на13г., съответно от 3г. на 7г./ и съответно необходимостта от повече средства за задоволяване освен на елементарните потребности от храна и облекло, и такива за учебници, учебни помагала, спортни и културни мероприятия. Предвид обстоятелството, че действително нуждите на децата Д. и Б. са нараснали, и двамата родители следва да отделят повече средства за отглеждането и правилното развитие на децата.  Непосредствените грижи за децата се полагат от майката, като същата към този момент няма доходи. В периодите, когато работи сезонно в Гърция, грижи за децата полага бабата на децата по майчина линия. На този етап бащата М.Х. получава средни доходи, по-високи от тези на майката и по-високи в сравнение с доходите му преди 4 години , при определяне на предходната издръжка. Съдът намира  че за издръжката на детето Д., който е ученик в VII клас, скоро ще навърши 14 години, участва в спортен клуб по силов трибой, а през следващата учебна година ще учи в друго населено място, тъй като училището в с.M. е основно са необходими 240,00 лв. От тях 100,00лв. следва да осигурява майката, която и се грижи за детето , а останалите 140,00лв.-бащата. Предявеният иск следва да се уважи до размер на 140,00лв. ежемесечно за детето Д., начиная от датата на подаване на исковата молба - 2.01.2014 г. до настъпване на законна причина за изменение или прекратяване на издръжката, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска до окончателното й изплащане.

Претендирана е издръжка в размер на 200,00лв., като съдът счете , че за разликата от 140 лв. до 200лв. искът следва да се отхвърли като неоснователен и недоказан. Безспорно е, че разходите по издръжката на детето Д. са нараснали с възрастта му и свързаните с това социални потребности, спортни занимания, но в същото време икономическото положение на бащата, дължащ издръжка не е подобрено значително.

Съдът намира  че за издръжката на детето Б., която на 7 години, посещава детска градина , а през септември ще бъде ученичка в I клас са необходими 180,00 лв. От тях 80,00лв. следва да осигурява майката, която и се грижи за детето , а останалите 100,00лв.-бащата. Предявеният иск следва да се уважи до размер на 100,00лв. ежемесечно за детето Б., начиная от датата на подаване на исковата молба - 2.01.2014 г. до настъпване на законна причина за изменение или прекратяване на издръжката, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска до окончателното й изплащане.

Претендирана е издръжка в размер на 160,00лв., като съдът счете , че за разликата от 100 лв. до 160лв. искът следва да се отхвърли като неоснователен и недоказан. Повишили са се разходите по издръжката на детето Б. с възрастта и свързаните с това социални потребности, но в същото време икономическото положение на бащата, дължащ издръжка не е подобрено значително.

Ответникът следва да бъде осъден на основание чл. 78, ал. 6 от ГПК да заплати държавна такса в размер на 144,00 лева. Ответникът дължи на ищцата и направените по делото разноски, съразмерно с уважената част от иска -50,00лв. Ищцата също следва да заплати на ответника направените по делото разноски, съразмерно с отхвърлената част от иска -50,00лв.

 

Ето защо и поради мотивите, изложени по-горе, съдът

                                      

                                      Р  Е  Ш  И  :

 

                   ИЗМЕНЯВА  определената по гр.д.158/2010 г. на СвРС  ИЗДРЪЖКА, която М.И.Х.  с ЕГН ********** ***  се е задължила да заплаща на К.Д.И.  с ЕГН **********, в качеството и на майка и законен представител на малолетните деца Д.М.Х. с ЕГН ********** и Б.М.Х. с ЕГН **********,***   като я  УВЕЛИЧАВА  от 80,00 лв.  на 140,00 лв. за детето Д. и от 60,00лв. на 100,00лв. за детето Б., начиная  от  2.01.2014г. до настъпване на законоустановени причини за изменение или прекратяване на издръжката, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска от датата на просрочието до окончателното изплащане на сумите, като за разликата до претендираните 200,00лв. за Д. и 160лв. за Б. отхвърля иска като неоснователен и недоказан.

 

       ОСЪЖДА М.И.Х.  с ЕГН **********  да заплати на Районен съд Свищов ДТ върху определените издръжки – 144,00лв. , както и 5,00лв.- такса за издаване на изпълнителен лист

                 ОСЪЖДА М.И.Х.  с ЕГН **********   да заплати на К.Д.И.  с ЕГН ********** направените  по делото разноски в размер на  50,00 лв.

      ОСЪЖДА К.Д.И.  с ЕГН ********** да заплати на М.И.Х.  с ЕГН ********** направените  по делото разноски в размер на  50,00 лв.

 

     Решението подлежи на обжалване пред Великотърновски окръжен съд в двуседмичен срок от връчване на страните.              

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: