Решение по дело №106/2021 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 141
Дата: 11 юни 2021 г. (в сила от 11 юни 2021 г.)
Съдия: Галина Атанасова Стойчева
Дело: 20217110700106
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 април 2021 г.

Съдържание на акта

                                                    Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е  № 141

                                                 гр.Кюстендил, 11.06.2021год.

                                                   В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

                                                                    

            Административен съд - Кюстендил, в публичното съдебно заседание на дванадесети май през две хиляди  двадесет и първа година в състав:

                                                                  

                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИНА СТОЙЧЕВА

                                                                         ЧЛЕНОВЕ: НИКОЛЕТА  КАРАМФИЛОВА                                                                                                АСЯ  СТОИМЕНОВА         

 

при  секретаря  Лидия Стоилова и с участието на прокурора Марияна Сиракова, като разгледа докладваното от съдия Стойчева  КАНД № 106 по описа за 2021год.,  за да се произнесе, взе предвид:

           

Производството е по реда на чл.208 и сл. от АПК във вр. с чл.63, ал.1 от ЗАНН.

Директорът на Областна дирекция по безопасност на храните – Кюстендил, чрез процесуалния си представител адв. К.П., е предявил касационна жалба против  решение № 260004 от 11.01.2021г.  на  Районен съд – Кюстендил   по АНД № 213/2020г., с което е отменено Наказателно постановление № 23/13.09.2019г. Сочи се  касационното основание по чл.348, ал.1, т.1 от НПК. Нарушението на закона се обосновава  с  твърдения  за  неправилно прилагане на правилата относими към  съдържанието на АУАН и НП във връзка с описанието на релевираното деяние. Оспорват  се  като необосновани  и мотивите на районния съд за недоказаност на административното нарушение. Иска се  отмяна на решението и потвърждаване на НП.

В съдебно заседание е представена молба на процесуалният представител на касатора  адв.П., със становище за  поддържане на предявените с жалбата доводи и искания. Претендира се присъждане на деловодни разноски и се възразява за прекомерност на адвокатското възнаграждение, заплатено  на пълномощника на нарушителя.

Ответникът – д-р А. А. С. ***, чрез процесуалния си представител  адв. А.С., е представил писмено  становище за неоснователност на жалбата като счита оспореното решение за обосновано и правилно.

В съдебно заседание, адв. С. поддържа писмения отговор и претендира присъждане на деловодни разноски по приложен списък.   

Представителят на Окръжна Прокуратура - Кюстендил дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

Административният съд,  след запознаване с доказателствата по делото и становищата на страните, намира жалбата за допустима като подадена от представител на легитимиран правен субект с право на обжалване по чл.210, ал.1 от АПК в преклузивния срок по чл.211, ал.1 от АПК.

            Разгледана по същество, жалбата е неоснователна. Съображенията за това са следните:

            Предмет на въззивно обжалване е Наказателно постановление № 23/13.09.2019г.,  издаденото от директора на ОБДХ – Кюстендил, с което на д-р А. А. С., за нарушения  на  чл. 39, ал.2, т.13 и т. 14, б. „а“, „б“ и „в“ от Закона за ветеринарномедицинската дейност, на основание чл.114а, ал.4 от Закона за ветеринарномедицинската дейност е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 150,00лв.

            От фактическата страна на спора съдът е установил, че нарушителят д-р С. е регистриран ветеринарен лекар, упражняващ практика във ветеринарно лечебно заведение  с рег. № 10-92-040 в гр. Кюстендил; че при транспортиране на кон от Република България в Република Северна Македония, на 17.05.2019г., превозвачът е представил документи, придружаващи транспортирането на животното, които ветеринарномедицинските органи на Република Северна Македония са приели за нередовни и са върнали коня обратно в Република България, където  в района на ГКПП Гюешево е извършена проверка от експерти  при ОДБХ на придружаващите документи, вкл. на копие на ветеринарномедицинско свидетелство за придвижване/транспортиране на животни, издавано от информационната система на БАБХ по образец ЗХОЖ-140, с № 00976, без дата, което е подписано от д-р А. А. С. и е с печат на лечебното заведение на същия. При проверка на ВМС е установено, че издалият го лекар няма договор за обслужване на коня, който не е обект на профилактична, лечебна и диагностична дейност, на профилактика и контрол от него, като животното  не е регистрирано и в базата данни  за идентифициране на БАБХ; че ВМС е с данни, попълнени на ръка, вместо да е издадено  от интегрираната информационна система ВетИС на БАБХ.  Горните обстоятелства са отразени в съставен при проверката  КП от 17.05.2019г. Идентично е съдържанието на АУАН  с  № 00283 от 19.06.2019г., а и  издаденото  НП, с които на нарушителя е предявено обвинение за това, че при упражняване на ветеринарномедицинската практика не спазва ветеринарномедицинските изисквания на чл. 39, ал.2, т.13 и т. 14, б. „а“, „б“ и „в“ от Закона за ветеринарномедицинската дейност.

             Към жалбата, нарушителят е приложил копие на ветеринарномедицинско свидетелство за придвижване/транспортиране на животни с № 00976 от 02.11.2018г., за придвижване на кокошки, зайци, фазани и патици, т.е. различно от копието, придружаващо транспортирането на коня.

 В съдебното производството са разпитани свидетели, посочени от двете страни, във връзка с обстоятелствата от извършената проверка и са приети като доказателства копия от документите за транспортирането на коня.  

            При тези фактически установявания съдът е формирал правен извод за незаконосъобразност на НП, който е мотивиран с констатации за нарушение на разпоредбата на чл.18 от ЗАНН, както и за допуснати съществени нарушения на правилата относно съдържанието на АУАН и НП, а именно за липса на данни за датата и мястото на извършване на релевираното деяние, в резултат на което предявеното обвинение е неясно и е ограничено правото на защита на нарушителя.  По съществото на спора, съдът е приел, че административното нарушение не е доказано и е  приложена несъществуваща санкционна норма. С оглед на изложеното е отменено НП.

            В пределите на касационната проверка по чл.218, ал.2 от АПК и във връзка с релевираното в жалбата касационно основание съдът намира, че решението на районния съд е валидно и допустимо като постановено от компетентен съд в предвидената от закона форма по допустима въззивна жалба.

            Преценено за съответствието му с материалния закон, решението е правилно,  поради  което и на осн. чл.221, ал.2 от АПК следва да се остави в сила.  Не е осъществено соченото от  касатора  и  служебно проверено касационно основание за отмяна на първоинстанционния съдебен акт по чл.348, ал.1, т.1 от НПК.

            Решаващите  доводи  на районния съд за допуснати в административнонаказателното производство съществени процесуални нарушения  и за нарушение на правилото на чл.18 от ЗАНН, са обосновани и формирани в съответствие с приложимите процесуални и материалноправни норми и събраните по делото доказателства.  Видно от АУАН и НП, в обстоятелствените  им  части  са  описани факти  за  нарушения, изразяващи се в неспазване на изисквания при упражняване на ветеринарномедицинската практика от нарушителя без да е посочена  датата на извършването им. Сочат се правилата на  на чл. 39, ал.2, т.13 и на чл.39, ал.2, т. 14, б. „а“, „б“ и „в“ от Закона за ветеринарномедицинската дейност, чието нарушение се счита за извършено във връзка с издаденото ветеринарномедицинско свидетелство с № 00976, което е без дата. Предявеното обвинение е за нарушение на горните  разпоредбите на ЗВМД.  Следва  санкционната част в НП, с която на основание чл.114а, ал.4 от ЗВМД,  АНО е наложил на нарушителя глоба в  размер на 150,00лв.

             При  анализираното  съдържание  на АУАН, което е възпроизведено и в НП, се налага изводът за непълно описание на  установените нарушения и за непрецизна правна квалификация на същите.  АНО е приел, че с  деянието  са нарушени разпоредби на чл.39, ал.2 от ЗВМД, като е пропуснал да посочи датата на извършването му.  Действително, неспазените изисквания при упражняване на ветеринарномедицинската практика от ветеринарния лекар, са във връзка с издаването на ВМС, което не е датирано.  Датата на ВМС обаче не е единствения възможен признак, въз основа на  който да се установи времето на извършване на  административното нарушение. АНО е разполагал с възможности да конкретизира горния релевантен факт чрез провеждане на разследване, при което да събере всички относими  писмени и гласни доказателствени средства.   Визираната разследваща дейност в случая не е проведена надлежно, в резултат на което в АУАН и в НП се сочи само датата на констатиране на административното нарушение, с което не са  удовлетворени изискванията  на чл. 42, т. 3 и на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН. По отношение на мястото на релевираното деяние, касационният съд счита, че данни за  същото има в акта и НП, доколкото се сочи, че процесното ВМС е издадено от нарушителя, който е ветеринарен  лекар с регистрирана ветеринарномедицинска практика в гр. Кюстендил. 

            От друга страна, изложените фактически констатации  за неспазени изисквания при упражняване на дейността от нарушителя, не  са последвани от ясно обвинение и не са квалифицирани като обективни признаци на конкретен административнонаказателен състав. Горното сочи на  предявено неясно  обвинение, вследствие на което  е  засегнато и правото на защита на нарушителя. Последният е лишен от възможността да разбере  коя е санкционната норма, предвиждаща наказание за поведението му. АНО сочи като приложима разпоредбата на чл.114а, ал.4 от ЗВМД, каквато законът не съдържа.  При съпоставка на изложените фактически обстоятелства с установените от законодателя административнонаказателни състави, възниква предположение, че е приложима разпоредбата на чл.414а, ал.4 от ЗМВД.  Видно е, че обвинението е неясно и е  квалифицирано от АНО по несъществуваща правна норма, което съставлява  съществено процесуално нарушение и основание за незаконосъобразност на оспореното  НП.

            Обосновани  са и формираните  от въззивната инстанция мотиви за нарушение на правилото на чл.18 от ЗАНН.  При условие, че съставомерното деяние е неспазване на ветеринарномедицински изисквания, то тогава всяко едно нарушение на изискванията при упражняване на ветеринарномедицинска практика, влече след себе си отделна санкция. В случая контролните органи са установили неспазване на правилата на чл. 39, ал.2, т.13 и на чл.39, ал.2, т. 14, б. „а“, „б“ и „в“ от ЗВМД, което осъществява съставите на различни   административни нарушения по чл.414а, ал.4 от ЗВМД,  а са наложили едно административно наказание. Налице е нарушение  на разпоредбата на чл.18 от ЗАНН, с която е регламентиран основен принцип в административнонаказателния процес и преценката във връзка с приложението му,  е преценка по законосъобразност, както основателно е приел въвзивния съд.

            Констатираните по-горе съществени процесуални нарушения при издаване на НП, са основание за незаконосъобразност на същото.  Решението на РС за отмяна на НП е правилно и касационния съд го оставя в сила.

            Предвид изхода по делото, на касатора не се следват деловодни разноски. В полза на ответника, съдът присъжда разноски за адвокатско възнаграждение, като счита  за основателно възражението на касатора за прекомерност на същото, което е в размер на 700,00лв., видно от приложения списък. При съобразяване с фактическата и правна сложност на делото и в съответствие с правилата на   чл.63, ал.4 от ЗАНН  във   вр.  с чл.36 от ЗА  вр. с чл. 18, ал.2 вр. с чл.7, ал.2, т.1 от Наредба № 1 от 9.07.2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, на ответника се следват разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 300,00лв., платими от ОДБХ - Кюстендил.   

Водим от горното, съдът

 

Р   Е   Ш   И:

           

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 260004 от 11.01.2021г. на Районен съд - Кюстендил, постановено по АНД № 213/2020г.

ОСЪЖДА  Областна дирекция по безопасност на храните – Кюстендил, с адрес – гр. Кюстендил, ул. „Цар Освободител“ № 338,  да заплати на д-р А. А. С. ***, ЕГН **********, адвокатско възнаграждение в размер на 300,00лв.

Решението е окончателно.

            Решението да се съобщи на страните чрез изпращане на преписи от същото.

 

                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                           ЧЛЕНОВЕ: 1.

                               

                                                 2.