Решение по дело №2664/2019 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 223
Дата: 11 февруари 2020 г. (в сила от 6 март 2020 г.)
Съдия: Атанаска Ангелова Атанасова
Дело: 20197040702664
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 6 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

223                                           11.02.2020 г.                                         гр.Бургас

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Бургаският административен съд, седемнадесети състав, на пети февруари две хиляди и двадесета година, в публично заседание в следния състав:

 

                              Председател: Атанаска Атанасова

 

при секретаря С.А., в присъствието на прокурора Христо Колев, като разгледа докладваното от съдията Атанасова административно дело № 2664 по описа за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 203 и сл. от АПК, вр. чл.1, ал.1 от ЗОДОВ и е образувано по повод исковата молба на И.Д.Д. с ЕГН **********, с адрес: ***, представляван от пълномощника адв. И.Л.Н. ***, против ОДМВР- Бургас, с искане да бъде осъдена ответната страна да заплати на ищеца сумата от 400 лева, представляваща обезщетение за имуществени вреди от заплатено адвокатско възнаграждение за процесуално представителство в производството по обжалване на незаконосъобразно наказателно постановление № 431а-27/25.02.2019 на началника на Първо РУ при ОДМВР- Бургас, отменено с влязло в сила съдебно решение по НАХД № 1646/2019 г. по описа на РС- Бургас. Претендират се разноски.

В исковата молба се твърди, че с наказателно постановление № 431а-27/25.02.2019 г. на началника на Първо РУ при ОДМВР- Бургас, а наложено на ищеца административно наказание- глоба в размер на 2000 лева, за нарушение по чл. 45, ал. 2 от Закона за закрила на детето. Твърди се също, че с влязло в сила съдебно решение по НАХД № 1646/2019 г. на Районен съд- Бургас наказателното постановление е отменено, като незаконосъобразно. Изложено е, че в производството по обжалване на наказателното постановление ищецът е ползвал услугите на адвокат и в съответствие с клаузите на сключения договор за правна защита и съдействие е заплатил адвокатско възнаграждение в размер на 400 лева. Претендира обезщетение за претърпени имуществени вреди в посочения размер.

В срока по чл. 131 от ГПК е постъпил отговор на исковата молба, с който е заявено от ответника становище за недопустимост, алт. за неоснователност на исковата претенция. Направено е възражение за прекомерност на направените от ищеца разноски за адвокатско възнаграждение в производството по НАХД № 1646/2019 г. на РС- Бургас и в настоящото производство.

В съдебното заседание процесуалният представител на ищеца поддържа предявения иск. Не сочи нови доказателства. Моли за уважаване на исковата претенция и присъждане на направените разноски по делото.

Пълномощникът на ответната страна оспорва предявения иск и моли за неговото отхвърляне. В условията на евентуалност прави възражение за прекомерност на заплатеното от ищеца адвокатско възнаграждение за процесуално представителство в производството по обжалване на наказателното постановление. Не сочи доказателства.

Прокурорът от Окръжна прокуратура- Бургас дава заключение за основателност на исковата претенция и за прекомерност извършените от ищеца разноски за адвокатско възнаграждение в настоящото производство. Не сочи доказателства.

Искът за обезщетение е предявен срещу надлежен ответник- юридическото лице, в чиято структура е органът, издал незаконосъобразното наказателно постановление, поради което и с оглед твърденията на ищеца за настъпили имуществени вреди от незаконосъобразен акт на административен орган, е процесуално допустим.

Бургаският административен съд, като обсъди събраните по делото доказателства и съобрази разпоредбите на закона, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

С наказателно постановление № 431а-27/25.02.2019 г., издадено от началника на Първо РУ при ОДМВР- Бургас, е наложено на ищеца административно наказание- глоба в размер на 2000 лева за нарушение по чл. 45, ал. 2 от Закона за закрила на детето. С влязло в сила на 18.10.2019 г. решение №  1157/27.09.2019 г. по НАХД № 1646/2019  г. по описа на Районен съд- Бургас наказателното постановление е отменено, като незаконосъобразно.

От приложеното НАХД № 1646/2019 г. на Районен съд- Бургас се установява, че в съдебното производство по обжалване на наказателното постановление ищецът е ползвал адвокатска защита, осъществена от адвокат И.Н. *** въз основа на сключен договор за правна услуга от 03.04.2019 г. Видно от изричното отбелязване в договора за правна услуга (на л. 15 от НАХД № 1646/2019 г.), за осъщественото процесуално представителство същият е заплатил на адвоката възнаграждение в размер на 400 лева.

За да се уважи предявеният иск е необходимо да се установи кумулативната наличност на визираните в разпоредбата на чл. 1, ал.1 от ЗОДОВ предпоставки- незаконосъобразен акт, действие или бездействие на орган или длъжностно лице на държавата, постановени, респ. осъществени при или по повод изпълнение на административна дейност и отменени по съответния ред; вреда; пряка причинна връзка между постановения незаконосъобразен акт, действие или бездействие и настъпилия вредоносен резултат. В случая тези предпоставки са налице. Издаденото срещу ищеца наказателно постановление е отменено с влязло в сила съдебно решение. Несъмнено последният е претърпял имуществени вреди под формата на претърпени загуби (намаление на имуществото му), заплащайки възнаграждение на адвоката, осъществил процесуално представителство в производството по обжалване на наказателното постановление пред съда. Видно от изричното отбелязване в договора за правна услуга, адвокатското възнаграждение действително е заплатено от ищеца на процесуалния представител. Такива разноски същият не би извършил, ако не бе издадено наказателното постановление и следователно е налице изискуемата от закона причинна връзка. С оглед на това, предявеният иск за присъждане на обезщетение за имуществени вреди се явява доказан по основание и размер и следва да бъде уважен. Обезщетението следва да се присъди със законната лихва, считано от датата на предявяване на иска- 06.11.2019 г. до окончателното му изплащане.

Съдът намира за неоснователно възражението на ответната страна за прекомерност на разноските, направени от ищеца в производството по обжалване на наказателното постановление. Адвокатското възнаграждение се договаря свободно от страните с договора за правна помощ и съдействие, като единственото ограничение, предвидено в Наредба № 1/09.07.2004 г., се отнася до неговия минимален размер. В случая минималното възнаграждение съгласно посочената наредба възлиза на 370 лева и следователно определеното от страните по договора за правна помощ възнаграждение в размер на 400 лева не би могло да се определи като прекомерно. Ето защо съдът приема, че не са налице основания за присъждане по-нисък размер на обезщетението. Основателно е обаче възражението за прекомерност на извършените от ищеца в настоящото производство разноски в размер на 400 лева за адвокатско възнаграждение. С оглед неголемия обем на изследваните доказателства, участието на пълномощника само в едно съдебно заседание и преди всичко правната сложност на заявения правен спор, следва да се присъдят на ищеца разноски в размер на 310 лева, от които 10 лева заплатена държавна такса за производството и 300 лева- адвокатско възнаграждение (в минималния предвиден от Наредба № 1/09.07.2004 г. размер).

Мотивиран от горното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСЪЖДА ОДМВР- Бургас да заплати на И.Д.Д. с ЕГН **********, с адрес: ***, сумата от 400 (четиристотин) лева, представляваща обезщетение за имуществени вреди- заплатено адвокатско възнаграждение за процесуално представителство в производството по обжалване на незаконосъобразно наказателно постановление № 431а-27/25.02.2019 на началника на Първо РУ при ОДМВР- Бургас, отменено с влязло в сила съдебно решение по НАХД № 1646/2019 г. по описа на РС- Бургас.

ОСЪЖДА ОДМВР- Бургас да заплати на И.Д.Д. с ЕГН ********** сумата от 310 (триста и десет) лева, представляваща разноски по делото.

Решението може да се обжалва пред Върховния административен съд на Република България в 14-дневен срок от връчване на съобщението.

 

                                                        СЪДИЯ: