Решение по дело №1067/2011 на Районен съд - Провадия

Номер на акта: 65
Дата: 17 април 2012 г. (в сила от 19 май 2012 г.)
Съдия: Камелия Диянова Василева
Дело: 20113130101067
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 17 септември 2011 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

Гр.Провадия, 17.04.2012г.

 

ПРОВАДИЙСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД в  публично заседание на четиринадесети март   през две хиляди и дванадесета  година, в състав:

                                  

 

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: КАМЕЛИЯ ВАСИЛЕВА

 

            При участието на  секретаря  Е.К., след като   като разгледа докладваното от съдията гр.дело № 1067  по описа за 2011 год., за да се произнесе взе предвид следното:

         Предявен е иск с правно основание чл.127, ал.2 СК от Х.Х.Ю., ЕГН: ********** *** срещу Е.А.Р., ЕГН: ********** *** 65 за постановяване на решение, по силата на което да бъдат определени : местоживеенето, упражняването на родителските права, режим на личен контакт и издръжката по отношение на децата А.Х.Х., ЕГН: ********** и Х.Х.Х., ЕГН: **********.

Ищецът излага, че двамата с ответницата са живяли на съпружески начала около десет години, като от това съжителство са родени двете им деца. Твърди, че през месец август 2010г. ответницата без причина напуснала дома им и се установила да живее в Турция. Същата много рядко се обаждала и интересувала от децата си. Сочи, че той е поел грижите по отглеждането и възпитанието на децата, за което му поамагали неговите родители. Майката не осигурявала издръжка за задоволяване на нуждите на децата. Моли упражняването на родителските права да бъде предоставено на него, ответницата да бъде осъдена да заплаща месечна издръжка в полза на детето Х.  в размер на 150 лева и сумата от 100 лева за детето А., считано от датата на напускането на дома от ответницата – 30.08.2010г., както и да му присъдени направените по делото разноски.

         В срока по чл.131 ГПК ответницата не е депозирала отговор по иска.

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност по реда на чл.235 от ГПК, приема за установено от фактическа  страна следното:

Видно от удостоверение за раждане  № 070302/ 06.11.2007г, издадено от Община Провадия е, че  родители на детето  А.Х.Х., ЕГН: ********** са страните по делото.

Видно от удостоверение за раждане  № 456291/ 027.12.2000г, издадено от Община Провадия е, че  родители на детето  Х.Х.Х., ЕГН: ********** са страните по делото.

Свидетелката Е.Х. / майка на ищеца/  излага, че Е. не живее със сина й от месец август 2010г. Сочи, че същата от година и половина въобще не се е обаждала по телефона, не е изпращала пари за децата.  Пращала пари само за кредита, който имала.

Свидетелят М. Б. излага, че Е. е в Турция от две години. Не бил чувала да се е обаждала и да е изпращала средства. Сочи, че бабата и бащата се грижат за децата.

В приложения по делото социален доклад, изготвен към 05.03.2012г. Д”СП”-Провадия изразява становище, че родителските права по отношение на децата могат да бъдат предоставени на бащата, тъй като връзката с майка им на този етап е нарушена, а между тях и бащата има изградена силна емоционална връзка.

Съвкупната  преценка  на   събраните  по делото  доказателства, налага следните  правни изводи: 

Относно упражняването на родителските права .

Безспорно в хода на производството от събраните по делото доказателства се установи, че след фактическата раздяла между родителите пряката грижа по отглеждането на децата е поета от техния баща, за което помагат и неговите родители. И двамата разпитани свидетели по делото сочат, че ответницата е напуснала дома и се обажда рядко. Горното води до извод за дезинтересираност на майката и предвид пасивното й процесуално поведение и съобразявайки становището на Д”СП”Провадия, че бащата на детето разполага със средства и условия за отглеждане на децата, съдът намира, че упражняването на родителските права следва да бъде предоставено на бащата.

На майката следва да бъде определен режим на лични отношения  с децата. Този режим е необходимо да бъде съобразен с възрастта и нуждите  на детето от личен контакт с другия си родител. Съдът намира за  подходящ режим в следните параметри : майката  да има право да вижда и взема при себе си децата   всяка първа и трета неделя  от месеца  от 9.00ч.  в събота до 18.00 ч.  в неделя  и  един месец непрекъснато през лятото, който да не съвпада с платения годишен отпуск на бащата.

Относно издръжката : Установява се, че и двамата родители са в трудоспособна възраст, не са налице данни за влошено здравословно състояние, което да им пречи да работят и съответно да реализират доходи. При определяне размера на дължимата издръжка на ненавършили пълнолетие деца, съдът се ръководи от правилото на чл. 142 от СК, поставящо зависимост между нуждите на децата и възможностите на родителя, дължащ издръжка. Нуждите на лицата, които имат право на издръжка, се определят от обикновените условия на техния живот, като се вземат предвид възрастта, здравословното им състояние и всички обстоятелства, които са от значение за случая. Съдът приема, че издръжката, която би покрила ежемесечните нужди на детето А., родено на ***г. възлиза на размер от общо 150 лева, а за детето Х., родено на ***г. възлиза на общо 200 лева . Същата следва да бъде разпределена  между двамата родителите, като се отчетат грижите на бащата по отглеждането и възпитанието на децата. В тази хипотеза съдът намира, че макар и да липсват данни, че майката работи и данни  за  имущественото й състояние, съдът намира, че тя би могла да релизира доходи около средните за страната, с оглед и на което е необходимо тя да поеме по-голямата част от месечната издръжка на децата  предвид, че непосредствените грижи по отглеждането му се осъществяват от бащата. Майката следва да заплаща сумата от 100 лева месечно за детето А. и сумата от 150 лева месечно за детето Х., като  останалата част от сумата в размер на 50 лева за всяко от децата  следва да бъде поета от бащата.

По отношение на претендиратаната издръжка за минал период, а именно 30.08.2010г. -16.09.2011г. Съобразно разпоредбата на чл.149 СК издръжка за минал период може да се търси най-много за една година назад от завеждане на иска. Предвид това законоустановено правило съдът намира, че претенцията следва да бъде разгледана за периода 16.09.2010г.- 16.09.2011г., в останалата си част същата се явява неоснователна. От събраните доказателства по делото се установява, че ответницата е заминала за Турция от преди около две години и оттогава не се е връщала, нито е изпращала парични средства за децата. Предвид това и обстоятелството, че същата не е участвала непосредствено при полагане на грижите по отглеждане и възпитание на децата, съдът намира претенцията за посочения период за основателна и доказана. 

По отношение на разноските :

На основание чл.69,ал.1, т.6 ГПК ответницата следва да бъде осъдена да заплати държавна такса за определената издръжка на децата, която възлиза в общ размер на 480 лева.

         С оглед изхода на делото съдът намира направеното от ищеца искане за осъждане на ответницата да й заплати направените по делото разноски за основателно,на основание чл.78,ал.1 ГПК.

 

Воден от горното, съдът :

 

                                                        Р Е Ш И :

 

ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права по отношение на децата Х.Х.Х., ЕГН: ********** и А.Х.Х., ЕГН: **********  на бащата Х.Х.Ю., ЕГН: ********** ***, като определя местоживеенето им при местоживеенето на  бащата.    

         ОПРЕДЕЛЯ режим на лични отношения на майката Е.А.Р., ЕГН: ********** *** 65 с децата  Х.Х.Х., ЕГН: ********** и А.Х.Х., ЕГН: ********** , както следва :  всяка първа и трета неделя  от месеца от 9.00ч. до 18.00ч. и  един месец непрекъснато през лятото, който да не съвпада с платения годишен отпуск на бащата.

  ОСЪЖДА Е.А.Р., ЕГН: ********** *** 65 да заплаща месечна издръжка в полза на детето Х.Х.Х., ЕГН: ********** чрез неговия баща и законен представител Х.Х.Ю., ЕГН: ********** ***  в размер на 150 / сто и петдесет / лева, считано от  16.09.2011г./ датата на подаване на исковата молба/, ведно със законната лихва за всяка закъсняла вноска.  

  ОСЪЖДА  Е.А.Р., ЕГН: ********** *** 65 да заплаща месечна издръжка в полза на детето А.Х.Х., ЕГН: ********** чрез неговия баща и законен представител Х.Х.Ю., ЕГН: ********** ***   в размер на 100 / сто / лева, считано от  16.09.2011г./ датата на подаване на исковата молба/, ведно със законната лихва за всяка закъсняла вноска.     

 ОСЪЖДА  Е.А.Р., ЕГН: ********** *** 65 да заплати на   детето Х.Х.Х., ЕГН: ********** чрез неговия баща и законен представител Х.Х.Ю., ЕГН: ********** ***  сумата от 1 800/хиляда и осемстотин/ лева, представляваща дължимия размер на месечната издръжка за периода 16.09.2010г. – 16.09.2011г., на основание чл. 149 СК, като оставя без уважение искането за периода 30.08.2010г. – 16.09.2010г.

ОСЪЖДА  Е.А.Р., ЕГН: ********** *** 65 да заплати на   детето А.Х.Х., ЕГН: ********** чрез неговия баща и законен представител Х.Х.Ю., ЕГН: ********** ***  сумата от 1 200 /хиляда и двеста/ лева, представляваща дължимия размер на месечната издръжка за периода 16.09.2010г. – 16.09.2011г., на основание чл. 149 СК, като оставя без уважение искането за периода 30.08.2010г. – 16.09.2010г.

 ОСЪЖДА  Е.А.Р., ЕГН: ********** *** 65 да заплати на Х.Х.Ю., ЕГН: ********** *** сумата от 80 /осемдесет/ лева, представляваща направените разноски по делото, на основание чл.78,ал.1 ГПК.

ОСЪЖДА  Е.А.Р., ЕГН: ********** *** 65 да заплати в полза на Държавата, по бюджета на съдебната власт, по сметка на ВСС държавна такса  по производството в размер на 480 /четиристотин и осемдесет /лева.

 

         Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от получаването му пред Варненския окръжен съд.

                                                       

                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ :