Решение по дело №262/2021 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 28 октомври 2021 г.
Съдия: Йълдъз Сабриева Агуш
Дело: 20217200700262
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 август 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

                                                                                                                           № 285

 

гр. Русе, 28.10.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Русе, в публично заседание на двадесети октомври, през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

РОСИЦА БАСАРБОЛИЕВА

ЧЛЕНОВЕ:

ЙЪЛДЪЗ АГУШ

 

ДИМИТРИНКА

КУПРИНДЖИЙСКА

 

 

при секретаря             НАТАЛИЯ ГЕОРГИЕВА                   и с участието на прокурора           ГЕОРГИ МАНОЛОВ          като разгледа докладваното от съдия       АГУШ КАН дело 262 по описа за 2021 год., за да се произнесе, съобрази следното:

         Производството е по чл. 63, ал. 1, изречение второ от ЗАНН, във връзка с чл. 208 и сл. от АПК.

Образувано е по касационна жалба на Агенция „Митници“, ГД МРР, Отдел „МРР Дунавска“, депозирана чрез процесуален представител юрисконсулт в Отдел „МРР Дунавска“ в ГД „Митническо разузнаване и разследване“ при ЦМУ на Агенция „Митници“ А. Чампоева - Микова, против Решение № 365 от 19.07.2021 г., постановено по АНД № 710/2021 г. по описа на Районен съд – Русе, с което е отменено Наказателно постановление (НП) № 602/2021 от 01.04.2021 г., издадено от Началник на Отдел „МРР Дунавска“ в ГД „Митническо разузнаване и разследване“ при ЦМУ на Агенция „Митници“, с което на ответника по касация Е.И.Х. *** на основание чл. 126, ал. 1, т. 1 от ЗАДС е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 1 000 лева и е отнета в полза на държавата на основание чл. 124, ал. 1 от ЗАДС стоката, предмет на административното нарушение: 16 л. „етилов алкохол“ – дестилатен алкохолен продукт с действително алкохолно съдържание по обем 42,2% vol. и 7,5 л. „етилов алкохол“ - дестилатен алкохолен продукт с действително алкохолно съдържание по обем 43,9% vol., общо 23,5 л. „етилов алкохол“ и е осъдена Агенция „Митници“ да заплати на  Х. направените от нея разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 300 лева.

Като касационни основания в жалбата се сочат допуснати от въззивната инстанция съществени нарушения на процесуалните правила във връзка с оценката на доказателствата, довели до формиране на необосновани фактически изводи и неправилно приложение на материалния закон.

Претендира се отмяната на въззивното решение и решаване на делото по същество чрез потвърждаване на наказателното постановление.

Претендира се и присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Ответникът по касационната жалба, чрез процесуалния си представител адв. В. И., в депозирано по делото писмено възражение на касационната жалба вх. № 14155 от 30.07.2021 г. по описа на РС – Русе изразява становище за нейната неоснователност. Поддържа, че решението на районния съд е правилно и моли то да бъде оставено в сила. Претендира и присъждането на разноски пред касационната инстанция.

Представителят на Окръжна прокуратура – Русе дава заключение за неоснователност на жалбата.

Съдът, като взе предвид изложените в жалбата оплаквания, становищата на страните и събраните по делото доказателства, след касационна проверка на обжалваното решение по чл. 218, ал. 2 от АПК, приема за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима – подадена е в срок, от надлежна страна, срещу невлязъл в сила съдебен акт, поради което подлежи на разглеждане.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Касационната инстанция напълно споделя изложените от районния съд съображения по тълкуването и приложението на закона, към които тя препраща на основание чл. 221, ал. 2, изр. второ от АПК, вр. чл. 63, ал. 1, изр. второ от ЗАНН. Събраните доказателства са обсъдени и проверени в тяхната съвкупност, както изискват чл. 107, ал. 3 и ал. 5 от НПК, като въз основа на тях районният съд е достигнал до обосновани фактически изводи.

Изцяло се споделя заключението на въззивната инстанция, според което от събраните по делото доказателства не се установява по несъмнен и безспорен начин, че съставът на нарушението по чл. 126, ал. 1 от ЗАДС е осъществен от обективна и субективна страна от наказаното лице Е.И.Х.. Действително по делото е констатирано, че към момента на проверката в дома на Х. *** били открити около 23 л. алкохол - два вида ракия, разлята в няколко пластмасови туби от минерална вода, различно допълнени. Откритият алкохол като количество и вид е бил установен чрез замерване и експертизиране. От друга страна обаче от показанията на разпитаните по делото свидетели, водени от жалбоподателя, се установява, че именно те са занесли намерената ракия, която общо не надвишава допустимото количество за производство за лична употреба, като единият свидетел заявява, че е дал алкохола, за да се „черпят“ като се съберат съвместно. Въззивният съд, анализирайки събрания доказателствен материал, правилно е приел, че тези факти са били заявени от Х. устно още към момента на проверката, впоследствие и писмено, а след съставянето на АУАН, тя е представила и документи за изваряването на алкохола. Съдът правилно е кредитирал тези документи, независимо че те касаят трети лица. Както е посочил, право на тези трети лица е да решат как да употребят акцизната стока, за която са заплатили акциз – дали да я ползват за лична консумация или да я дарят, каквото обстоятелство е установено в случая. Правилно съдът е отбелязал, че целта на закона е именно заплащането на акциз за стоки, за които той е дължим, като в случая от събраните доказателства се установява, че той е платен.

По изложените съображения следва да се приеме, че районният съд не е допуснал нарушения на процесуалните правила при оценката на доказателствата и е приложил правилно материалния закон като е постановил едно правилно решение, което следва да бъде оставено в сила.

Предвид изхода на спора и на основание чл. 63, ал. 3 от ЗАНН, § 1, т. 6 от ДР на АПК, във вр. с чл. 143, ал. 3 от АПК, на ответника по касация се следват сторените разноски в касационната инстанция. Те възлизат на 300.00 лева - договорено и заплатено в брой възнаграждение за адвокат, съгласно представения договор за правна защита и съдействие (л. 19 от делото). Направените разноски следва да бъдат присъдени в тежест на Агенция „Митници“.

Така мотивиран и на основание чл. 221, ал. 2, пр. 1 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 365 от 19.07.2021 г., постановено по АНД № 710/2021 г. по описа на Районен съд – Русе.

ОСЪЖДА Агенция „Митници“ да заплати на Е.И.Х., ЕГН **********, с постоянен адрес: ***, сумата 300.00 (триста) лева - разноски по делото за адвокатско възнаграждение.

Решението е окончателно.

                                               

                                                

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:                            

ЧЛЕНОВЕ: 1.

                  2.