Решение по дело №590/2021 на Районен съд - Перник

Номер на акта: 260871
Дата: 14 юли 2021 г. (в сила от 10 януари 2022 г.)
Съдия: Диана Младенова Матеева
Дело: 20211720100590
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 12 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер 260871 / 14.7.2021г.  14.07.2021г.                           Град Перник

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

Пернишкият районен съд                                                      6 състав

На петнадесети юни  2021

В открито заседание в следния състав:

                                                Районен съдия: Д МАТЕЕВА

Секретар: Т Тодорова

Като разгледа докладваното от съдията гр.д. №00590 по описа на съда за 2021 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

          Производството по делото е по реда на чл.127, ал.2 СК.

            Производството е образувано по иск от

Д.А.Д. ЕГН ********** ***

И чрез адв.Н.Б. ПАК

СРЕЩУ

Д.Р.Х. ЕГН ********** ***

 

с правно основание чл.127, ал.2 СК, с който се иска да бъде постановено решение, с което да бъде постановено упражняването на родителските права върху общото им дете К.Д.А. ЕГН ********** роден ***

 да бъде предоставено на майката Д.Р.Х., при която да бъде и местоживеенето му.

Ищецът иска да бъде  определен режим на лични отношения на бащата с детето-както следва :

 Всеки петък, събота и неделя от 19.00ч. в петък до 19.00ч.неделя с преспиване

Да заплаща размер на издръжката 170лв. от влизане в сила на решението, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска до настъпване на обстоятелства, изменяващи или отменяващи това задължение.

 

            В законоустановения срок ответницата Д.Р.Х. ЕГН ********** ***

 е подала отговор, с който е заявил, че иска :

 

-предоставяне род.права върху детето на нея / което съвпада с искането на бащата/както и местоживеене при нея

-режим на свиждане между бащата и детето : всяка първа и трета седмица от 09.00ч. събота до 19.00ч.неделя, 20дни през лятото, който отпуск не съвпада с пл.год.отпуск на майката

Празници : нечетни – Бъдни вечер, Коледа, Нова година  – детето при майката, четни – при бащата

Ваканциите – зимна и пролетна – поравно при двамата родители

Както и извън тези мерки – при изрични уговорки между двамата родители.

Издръжка : майката иска една година назад издръжка в размер 200лв. както и занапред по 200лв. ежемесечно, считано от 11.02.2021г. датата на ИМ до настъпване на обстоятелства, изменяващи или отменяващи това задължение.

 

 

 Ответникът в о.з.  възразява срещу размера на претендираната издръжка, като твърди, че детето е било изключително обгрижено и назад във времето , така че не дължи за минало време, както и е на възраст, която не изисква този по-голям от минималния размер издръжка.

 

            Дирекция “Социално подпомагане”- гр.Перник изразява становище, че  упражняването на родителските права върху детето следва да бъде предоставено на майката, като са определи подходящ режим на лични отношения на бащата с детето, и подходящ размер на издръжката.

 

След като прецени събраните по делото доказателства по реда на чл.235 ГПК, Пернишкият районен съд приема за установено от фактическа и правна страна следното:

 

Съгласно чл.127, ал.2 СК ако родителите не постигнат споразумение  относно родителските права върху детето спорът се решава от районния съд по настоящия адрес на детето, който се произнася относно местоживеенето на детето, упражняването на родителските права, личните отношения с детето и издръжката му.

 

Съгласно Тълкувателно решение №1/2013г. на ОСГТК  законът е възложил на съда служебно да следи за интереса на родените от брака ненавършили пълнолетие деца, поради което и съдът следва да се произнесе по всички въпроси по чл.127, ал.2 СК.

Не се спори, че страните по делото са родители на малолетното дете К..

 Не се спори по делото, че родителите на малолетното дете са живели заедно до октомври 2016г. когато са се разделили.Бащата е давал средства, купувал е играчки и дрехи на детето, за празници и т.н. но не е предвидил, че ще се стигне до такава драстична развръзка, за да пази касови бележки, което на практика е дребнавост, но бащата има възможност и детето е обезпечено с банкова сметка ***.екстри, бабата и дядото също, имат къща на морето и всяко лято детето е там, което се отразява добре върху цялостното му развитие.

Майката категорично държи на издръжка за минало време, като твърди, че бащата не давал средства, което противоречи на събраните по делото доказателства и свидетелски показания.

 

Съдът е определил като безспорно между страните, че упражняването на родителските права върху общото им дете К. следва да бъде предоставено на майката, при която да бъде и местоживеенето му.

 

Спорни между страните са режимът на лични отношения на детето с бащата и  размерът на дължимата се издръжка.

 

В съдебно заседание  се събраха доказателства, че детето е физически и психически здраво, като няма специфични образователни потребности.

 Детето обича да контактува с баща си, като присъствието на бащата е позитивно  за детето.

За детето контактите с бащата, дядото и бабата носят само ползи на детето.

Горепосочените факти се потвърждават и от социалния доклад на ДСП, които изразяват готовност да издадат направление с детето да работи специалист- психолог с цел преодоляване на емоционалните проблеми на детето и недопускане на родителско отчуждение.

Майката не оспорва необходимостта детето да контактува с баща си, нито да посещава жилището му, но иска това да става в ограничени рамки – без да се мотивира защо.

Предвид гореизложената фактическа обстановка съдът намира, че е налице емоционална връзка на детето с неговите родители,както и баба и дядо на баща му,

Поради което следва да се уважи искането на бащата за по-разширен режим- от петък до неделя с преспиване при бащата

Следва да се уважи и искането на майката – касаещо празниците и ваканциите.

Въпросът с издръжката:

Съгласно чл.143 от СК родителите дължат издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца независимо дали са работоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си, като всеки родител е длъжен съобразно своите възможности и материално състояние да осигурява условия на живот, необходими за развитието на детето. Това е абсолютно законово задължение на родителите до навършване на осемнадесетгодишна възраст на децата, а при определени предпоставки и след това съгласно чл.143  СК. Тази особеност на задължението на родителите да издържат децата си произтича от основното им задължение да се грижат за тях и да ги подготвят за общественополезна дейност.

Предвид това съдът намира, че така предявеният иск е доказан по своето основание. Съгласно чл.142 от СК размерът на издръжката се определя според нуждите на лицето, което има право на издръжка, и възможностите на лицето, което я дължи, като минималната издръжка на едно дете е равна на една четвърт от размера на минималната работна заплата, т.е. 162,50лв. 

 

Съдът намира, че въпросът с издръжката – който е спорен – следва да се реши обективно по следния начин :

бащата да заплаща ежемесечно по 200лв. занапред, ведно със законната лихва от влизане в сила на решението до настъпване на обстоятелства, изменяващи или отменяващи това задължение.

Този размер се присъжда с оглед обстоятелството , че надхвърля мин.размер, но е приемлив и с оглед доходите на бащата.

На второ място , осигурява буфер при предстоящи инфлационни процеси.

Що се касае до иска за минало време – съдът счита, че се явява недоказан с оглед свидетелските показания- че бащата е демонстрирал съпричастност и ангажираност, вкл. и със средства, като вкл. и го е водил на вилата на морето, което майката не може да отрече.

В този смисъл изпадането в дребнавост – доказване с касови бележки на покупки- е нездравословна и по отношение атмосферата около детето.

И двамата родители са с добър родителски капацитет, желаят да се грижат за детето си, като е налице емоционална връзка на детето и с двамата му родители. Единственото обстоятелство,  което детето трябва да приеме, е че родителите му на този етап  воюват и не желаят да продължат съвместното си съжителство.

 

По разноските:

 

 Двете страни претендират разноски

Ищецът е направил разноски 400лв. за адвокат и 50лв.д.такса за образуване

Ответницата е направила разноски 500лв. за адвокат.

Върху размера на издръжката ищецът следва да бъде осъден да заплати сумата 288лв.по сметка на ПРС

Тъй като съдът уважава исканията и на двете страни по режима на свиждане, адв.разноски остават както са направени, както и с оглед изхода на спора – уважен частично, на практика и двете страни по равно печелят / губят по така предявените искове.

 

            С оглед изложеното, Пернишкият районен съд

 

Р Е Ш И:

 

УПРАЖНЯВАНЕТО НА РОДИТЕЛСКИТЕ ПРАВА върху малолетното дете

К.Д.А. ЕГН ********** роден ***

ПРЕДОСТАВЯ на майката Д.Р.Х. ЕГН ********** ***, при която да бъде и МЕСТОЖИВЕЕНЕТО НА ДЕТЕТО.

 

ОПРЕДЕЛЯ РЕЖИМ на лични отношения на бащата Д.А.Д. ЕГН ********** ***

с детето К.Д.А. ЕГН ********** роден ***

 -както следва :

Всеки петък, събота и неделя от 19.00ч. в петък до 19.00ч.неделя с преспиване

20дни през лятото, който отпуск не съвпада с пл.год.отпуск на майката

Празници : нечетни – Бъдни вечер, Коледа, Нова година  – детето при майката, четни – при бащата

Ваканциите – зимна и пролетна – по равно при двамата родители

Както и извън тези мерки – при изрични уговорки между двамата родители

 

ОСЪЖДА Д.А.Д. ЕГН ********** ***

 да заплаща на малолетното си дете К.Д.А. ЕГН ********** роден *** -

 ежемесечна издръжка  в размер 200лв., чрез неговата майка Д.Р.Х. ЕГН **********

считано от влизане в сила на решението до настъпване на обстоятелства водещи до изменение или прекратяване на издръжката,

ведно със законната лихва върху сумата, считано от датата на забава до окончателното изплащане на сумата,

КАТО ОТХВЪРЛЯ КАТО НЕОСНОВАТЕЛЕН иска за разликата до пълния му претендиран размер 200лв. за минало време една година назад от предявяване на иска  ежемесечно.

 

ДОПУСКА ПРЕДВАРИТЕЛНО ИЗПЪЛНЕНИЕ на решението в частта му, касаеща издръжката.

 

ОСЪЖДА Д.А.Д. ЕГН ********** ***-

 да заплати по сметка на Пернишкия районен съд сумата 288 лв., представляваща дължимата се държавна такса за присъдената издръжка.

 

РЕШЕНИЕТО  подлежи на обжалване пред Пернишкия окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

                                                                        Районен съдия: