Присъда по дело №373/2019 на Районен съд - Поморие

Номер на акта: 7
Дата: 25 февруари 2020 г. (в сила от 11 март 2020 г.)
Съдия: Нася Иванова Япаджиева
Дело: 20192160200373
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 4 декември 2019 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А     № 7

гр.Поморие,  25.02.2020год.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Поморийският районен съд, наказателна колегия, в открито съдебно заседание на двадесет и пети февруари през две хиляди и двадесета година в състав:

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:  Нася  Япаджиева

                                           

при секретаря Валентина Атанасова и в присъствието на прокурора Благовест Вангелов, като разгледа докладваното от съдия  Япаджиева  НОХД N 373    по описа за 2019г.  и на основание  чл.301 и сл. НПК

 

                                         П   Р  И  С  Ъ  Д  И:

 

 

ПРИЗНАВА ПОДСЪДИМИЯТ  Д.  Д.С., роден на  ***г***, български гражданин, с основно образование, неженен, неосъждан, ЕГН ********** с адрес *** ЗА  ВИНОВЕН  В ТОВА,  че на 11.11.2019г. в землището на гр. Ахелой, общ.Поморие, местността „Стролата“ причинил лека телесна повреда на длъжностно лице – С.Д.Б. – главен инспектор в отдел „Здравеопазване на животните“ към Областна дирекция по безопасност на храните гр.Бургас, при изпълнение на службата му, изразяваща се в нанасяне на удар по гърба с  метална телескопична палка, което е довело до кръвонасядания по гърба и крайниците, квалифицирани  като болка и страдание, поради  което на основание чл. 131, ал.1 т.1 вр. с чл. 130, ал.2 от НК вр. с чл. 54, ал.1 от НК  ОСЪЖДА  Д.Д.С.   на 6 /шест/ МЕСЕЦА лишаване от свобода, като на основание чл. 66, ал.1 от НК  отлага изпълнението на наказанието за срок от три години.

На основание чл.45 от ЗЗД  ОСЪЖДА  Д.Д.С., ЕГН **********  да заплати на С.Д.Б., ЕГН **********, сумата в размер на 800 /осемстотин/ лева,  представляваща обезщетение за претърпените неимуществени вреди от престъплението, ведно със законната лихва от датата на увреждането – 11.11.2019г. до окончателното изплащане на сумата, като иска в останалата част до предявения от 3000 /три хиляди/    лева  за неимуществени вреди  отхвърля като неоснователен.

ОТХВЪРЛЯ  иска  предявен от С.Д.Б. за осъждане на  Д.Д.С. да му заплати сумата от 310 / триста и десет/ лева обезщетение за имуществени вреди, като неоснователен и недоказан.

Осъжда Д.Д.С. да заплати на С.Д.Б., ЕГН **********  сумата от 860 / осемстотин и шестдесет/ лева разноски по делото.

Осъжда Д.Д.С.,*** сумата от 100.80 / сто лева и 80ст./  направени разноски на досъдебното производство  и на РС Поморие сумата от 50 / петдесет/ лева д.т. върху уважения гр.иск

Вещественото доказателство 1 бр. метална телескопична палка отнема в полза на държавата и подлежи на унищожаване.

Присъдата подлежи на въззивно обжалване или протестиране пред БОС в 15-дневен срок от датата на съобщаване.

 

                                                          РАЙОНЕН  СЪДИЯ:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

МОТИВИ:  към  Присъда  N 37/06.11.2014год.  по НОХД № 181/2014год. по описа на Поморийски Районен съд.

 

Производството по делото е образувано по повод обвинителен акт на районния прокурор при Районна прокуратура - Поморие, против Г. Стойков Николов, роден на ***г. в гр.Бургас, българин, бълг.гражданин, с основно образование, осъждан, неженен, безработен, с адрес ***,  ЕГН **********  по повдигнати обвинения:  по чл. 131, ал.1 т.12 вр. с чл. 130, ал.2 от НК, за това че на 23.12.2013г.  в периода от 00.40ч. до 01.00ч. в гр.Поморие, на ул. Панайот Волов, през дом №18, чрез нанасяне на удари с ръце и крака причинил по хулигански подбуди лека телесна повреда на  Златко Д. Христов, ЕГН ********** от гр.Поморие изразяваща се в контузия на гръден кош и корем, охлузвания по дясна длан и коляно довели до болки и страдания без разстройство на здравето и

по чл. 216, ал.1 от НК, за това, че на 23.12.2013г.  в периода от 00.40ч. до 01.00ч. в гр.Поморие, на ул. Панайот Волов, през дом №18 противозаконно повредил чужда движима вещи, а именно автомобил  „Фолксваген  Голф 4 с рег. №  А 15 26 КС собственост на Златко Д. Христов , ЕГН ********** от гр.Поморие, като посредством удари нанесени с помощта на метална тока на колан, счупил предно обзорно стъкло на стойност 130.00лв и нанесъл побитости върху тавана, вратата и багажника, предна лява врата, предна дясна врата на автомобила,драскотина върху задна броня и нарушаване цялостта на ляво огледало за обратно виждане на автомобила на стойност 370.00лв. или обща стойност на увреждането на автомобил „Фолксваген Голф” с рег. №  А 15 26 КС  - 500.00 / петстотин/ лева,

Прокурора подържа обвиненията, така както са по обвинителен акт и пледира за налагане на наказание в размер на четири месеца лишаване от свобода относно престъплението по чл. 131, ал.1 от НК, което да изтърпи при строг режим, и шест месеца  лишаване от свобода относно престъплението по чл. 216, ал.1 от НК, което да изтърпи при строг режим, като на основание чл.23 от НК да се определи едно общо наказание на подсъдимият.

Пострадалия от престъплението Златко Д. Христов уведомен за правата са на пострадало лице не е претендирал  обезщетение за вредите.

        Подсъдимият не оспорват фактическата обстановка. Признава се за виновен и иска да се проведе предварително изслушване, тъй  като  признава всички факти и обстоятелствата по делото.

        Защитникът на подсъдимият адв. Мадевова,  също желае  предварително изслушване. Моли, съдът да наложи на подсъдимият наказание към предвидения минимум, като вземе предвид доброто му процесуалното поведение насочено към разкриване на обективната истина и изразеното съжаление.

        ПРС, след като  проведе  предварително изслушване на страните по реда на чл. 372 ал.4 от НПК, извърши съдебно следствие в съответствие с разпоредбата на чл.373 ал.2 НПК.

От събраните по делото писмени и гласни доказателства, според съда се установи следната фактическа обстановка:

На 23.12.2013г. около 00.30ч. пострадалия Златко Д. Христов, паркирал личния си автомобил марка „Фолксваген Голф ІV” на ул. Панайот Волов №18, където живеела св. Т.Дикова негова приятелка и останал в автомобила да изчака приятелката си. В това време подсъдимият Николов, заедно със св. Лефтеров, Кръстев и Атанасова пътували в автомобила на Кръстев и спрели в близост до автомобила на Христов. Подсъдимият слязъл от колата и  отишъл до пострадалия и  тъй като считал, че при малко по ранно състояло се разминаване на двата автомобила /този управляван от пострадалия и управлявания от св. Кръстев/ св. Злакто Христов отнел предимството на Кръстев, след като му казал „ как караш, бе, ела сега  бе мъж” започнал да му нанася удари по главата, след това го съборил и му започнал да му нанася удари с ритници по тялото.  Св. Дикова излизайки от дома си и виждайки случващото се, се развикала, при което св. Христов успял да избяга и се обадил на тел.112. Ядосан, подсъдимият свалил колана си и започнал да нанася удари по автомобила с токата на колана си, а след като колана му се счупил, той взел една кофа за смет и я хвърлил върху автомобила на пострадалия. Подсъдимият спрял да уврежда автомобила, след пристигане на място на служители на РУ „П” Поморие.  В резултат на ударите по автомобила подсъдимият счупил предно обзорно стъкло,  нанесъл побитости върху тавана, багажника, предна лява врата, предна дясна врата на автомобила, драскотини върху задна броня и нарушил цялостта на ляво огледало за обратно виждане на автомобила.

В резултат на нанесени от подсъдимият наранявания установява се от СМЕ № 55/2014г. /л.88/, че на Златко Д. Христов са причинени болки и страдания, като са му нанесени леки телесни повреди: контузия на гръден кош и корема, охлузвания на дясна длан и коляно. Според  вещото лице уврежданията е възможно да са нанесени с твърди тъпи предмети /ръце, крака/.

Установява се от назначената съдебно оценителна експертиза, че нанесените щети на автомобила управляван от Златко Христов – лек автомобил „Фолксваген Гол 4” унищожаване на предно обзорно стъкло,, 6бр. побитости върху тавана на автомобила, 1 бр. побитост върху вратата на багажника, 1 бр. драскотина на задната броня и  нарушена цялост на ляво огледало за обратно виждане / откачен пластмасов канак/ са на стойност 500 / петстотин / лева.

Така установената от съда фактическа обстановка се подкрепя от събраните доказателства по делото – свидетелски показания  на разпитаните свидетели, обясненията на подсъдимият, СМЕ,  протокола за оглед на местопроизшествие, съдебно оценъчната експертиза.

Видно от приложеното справка за съдимост подсъдимият Г. Стойков Николов  е многократно осъждан.

С описаните по-горе деяния, според съда подсъдимият е  осъществил от обективна и субективна  страна състава на две престъпления. Първо е осъществил състава на престъплението по чл. 131, ал.1 т.12 вр. с чл. 130, ал.2 от НК, тъй като  23.12.2013г.  във времето от  00.40ч. до 01.00ч. в гр.Поморие, на ул. Панайот Волов, през дом №18, чрез нанасяне на удари с ръце и крака причинил по хулигански подбуди лека телесна повреда на  Златко Д. Христов от гр.Поморие изразяваща се в контузия на гръден кош и корем, охлузвания по дясна длан и коляно довели до болки и страдания без разстройство на здравето

От обективна страна подсъдимият Николов е  причинил на пострадалия леки телесни  повреди.

От субективна страна при осъществяване на престъплението подсъдимият е действал с пряк умисъл, като е съзнавал общественоопасния характер на деянието си и е желаел настъпването на общественоопасните последици (причиняване на  телесна повреда). Нанасяйки удари на св.Христов, подсъдимият е предвиждал настъпването на обществено опасните последици-причиняване на телесни повреди. Деянието е извършено на оживено място,  по хулигански подбуди, без пострадалия да провокира подсъдимият и без да е имал каквито и да е предишни отношения с него.

Подсъдимият е осъществил и състава на престъплението по чл.  216, ал.1 от НК, тъй като на 23.12.2013г.  в периода от 00.40ч. до 01.00ч. в гр.Поморие, на ул. Панайот Волов, през дом №18 противозаконно повредил чужда движима вещи, а именно автомобил  „Фолксваген  Голф 4 с рег. №  А 15 26 КС собственост на Златко Д. Христов , ЕГН ********** от гр.Поморие, като посредством удари нанесени с помощта на метална тока на колан, счупил предно обзорно стъкло на стойност и нанесъл побитости върху тавана, вратата и багажника, предна лява врата, предна дясна врата на автомобила,драскотина върху задна броня и нарушаване цялостта на ляво огледало за обратно виждане на автомобила или обща стойност на увреждането на автомобила в размер на  500.00 / петстотин/ лева,

От обективна страна е налице  изпълнително деяние “повреждане” - изразяващо се в такова въздействие върху движимата вещ предмет на престъплението, така че същата не е била в първоначалното си състояние, не е могло да се управлява без да се подменат някои увредени части и се отстранят повредите. Според настоящия състав от субективна страна деянието е извършено при форма на вина умисъл, тъй като  подсъдимият е съзнавал и е искал настъпването на противоправния резултат. Същият умишлено е въздействал върху веща по начин, че да й нанеси колкото се може повече увреждания.

Причините за консумирането на престъпленията се коренят в ниската правна култура на подсъдимият, незачитане на правовия ред и неуважението към обществото и телесната неприкосновеността на личността, чуждото правото на собственост, като настъпилия общественоопасен резултат е във пряка и причинна връзка с виновното поведение на дееца.

При индивидуализацията на наказанието, съдът взе предвид смекчаващите и отегчаващите вината обстоятелства. Не са налице нито изключителни, нито многобройни смекчаващи вината обстоятелства които да обуславят прилагането на чл.55 от НК и размера на наказанието следва да се определи при условията на чл.54 НК. Смекчаващи вината обстоятелства са изразеното съжаление и дисциплинираното му процесуалното поведение. Признанието на вината, съдът не отчита като смекчаващо вината обстоятелство, тъй като признанието на вината е предпоставка за  разглеждане на делото по реда на чл. 373, ал.2 във вр. с чл. 371, т.2 НПК. 

Отегчаващо вината обстоятелство е обремененото съдебно минало на дееца.   Като взе предвид смекчаващите и отегчаващите вината обстоятелства, съдът счита че по отношение престъплението по чл. по чл. 131, ал.1 т.12 вр. с чл. 130, ал.2 от НК, целите на наказанието ще бъдат постигнати чрез наказание под средния размер , а именно лишаване от свобода за срок от 6 /шест/ месеца. Тъй като обаче, съдът е провел предварително изслушване и съдебно следствие по реда на чл. 373, ал.2 НПК, следва да наложи наказанието при условията на чл.58а от НК, като така определеното наказание от шест месеца, следва да бъде намалено с една трета в съответствие с разпоредбата на алинея първа и на подсъдимият да се наложи наказание  4 /четири/ месеца лишаване от свобода. Тъй като подсъдимият е осъждан наказанието следва да изтърпи при първоначален строг режим в затвор.

 По отношение престъплението по чл. по чл. 216, ал.1 от НК съдът счита, че целите на наказанието ще бъдат постигнати чрез наказание лишаване от свобода за срок от 9 /девет/  месеца, като така определеното наказание от 9 /девет/ месеца, следва да бъде намалено с една трета в съответствие с разпоредбата на чл.58, ал.1 от НК и на подсъдимият да се наложи наказание 6 /шест/ месеца лишаване от свобода, което наказанието подсъдимият следва да изтърпи при първоначален строг режим в затвор.

На основание чл.23 от НК съдът  определи едно общо наказание между наказанията наложени с настоящата присъда, най  тежкото, а именно  6 /шест/ месеца  лишаване от свобода, което наказание подсъдимият следва да изтърпи при първоначален строг режим в затвор.

На основание чл. 189  ал.3 от НПК, съдът осъди подсъдимият да плати направените по делото разноски.

Мотивиран от изложените съображения, съдът постанови присъдата.

                                                                       

                                                                      РАЙОНЕН  СЪДИЯ:

 

 

 

 Решение № 6 от 31.01.2012 г. на ВКС по н. д. № 2766/2011 г., III н. о., НК, докладчик съдията Павлина Панова

 

 чл. 12, ал. 1 и ал. 3, т. 6 НК  чл. 18 НК  чл. 115 НК  чл. 119 НК

 

Относно механизма и авторството на деянията на двамата подсъдими

 Производството е образувано по жалби на подсъдимите А. Л. А. и Л. П. А. срещу въззивно решение № 169, постановено от Апелативен съд - гр. София на 22.07.2011 г. по ВНОХД № 293/2010 г., с което е била изменена първоинстанционната присъда по делото само в гражданската й част, като е бил намален размерът на обезщетението за неимуществени вреди, което подс. А. А. следва да заплати на пострадалия Л. Д. на шест хиляди лева, както и размерът на държавната такса, която се дължи върху тази сума.

С първоинстанционна присъда № 63, постановена от Софийски градски съд на 15.02.2010 г. по НОХД № 1835 по описа за 2006 г., подсъдимият А. А. е бил признат за виновен за това, че на 11.01. 2002 г. в [населено място] в жк. Л. в асансьора на бл. 906 направил опит умишлено да умъртви Л. И. Д., като деянието останало недовършено по независещи от дееца причини, поради което и на основание чл. 115 във вр. чл. 18 вр. чл. 58 б. А вр. чл. 55, ал. 1, т. 1 от НК е бил осъден на пет години лишаване от свобода, като е било постановено изтърпяването на наказанието да се извърши при първоначален "общ" режим.

Със същата присъда е бил признат за виновен и подс. Л. П. А., за това, че на 11.01.2002 г. в [населено място], в жк Л., пред бл. 906 пред вход "А" направил опит умишлено да умъртви Л. Д., като деянието е останало недовършено поради независещи от дееца причини и е действал при превишаване пределите на неизбежната отбрана, поради което и на основание чл. 119 вр. чл. 18, ал. 1 вр. чл. 54 от НК му е наложил наказание лишаване от свобода за срок от две години, изпълнението на което на осн. чл. 66, ал. 1 от НК е било отложено за срок от четири години.

На осн. чл. 45 от ЗЗД подсъдимият А. А. е бил осъден да заплати на Л. Д. сумата от 10 000 лева, а подс. Л. А. - 2 000 лева, представляващи обезщетения за претърпени неимуществени вреди от престъпленията.

Касационната жалба, подадена от името на подсъдимия А. А., съдържа твърдение за наличие на касационното основание по чл. 348, ал. 1, т. 2 от НПК, изразило се в допускане на съществени процесуални нарушения по делото: неподкрепени изводи в мотивите от доказателствата по делото /което по естеството си е твърдение за необоснованост/, игнориране на доказателства и изопачено обсъждане на други /показания на св. Б. Г., обяснения на подс Л. А., заключението на експертизата за ДНК анализ на кръв от асансьорната кабина/, липса на цялостен анализ на показанията на св. Д.. В резултат на това се излага твърдението, че подс. А. А. е осъден по обвинението, без то да е доказано по несъмнен начин съобразно критериите на чл. 303 от НПК. Прави се искане въззивното решение да бъде отменено и делото върнато за ново разглеждане.

В жалбата, подадена от името на подс. Л. А., се съдържат твърдения за наличие на две касационни основания. Това по чл. 348, ал. 1, т. 2 от НПК се аргументира с изразеното от жалбоподателя мнение, че въззивното решение е "явно обосновавано"/което не е касационно основание/ и обвинението не е доказано по несъмнен начин. В обсега на основанието по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК се сочи неправилно приложение на закона, доколкото въззивният съд не е обсъдил предложената му защитна теза за липса на умисъл за убийство у този подсъдим, както и че той е извършил деянието при условията на неизбежна отбрана, без да превишава пределите й. По същество се иска касационният съд да постанови решение, с което той да бъде оправдан.

Пред касационната инстанция единият от защитниците /адв. М./ на подсъдимия А. А. поддържа жалбата му по изложените в нея доводи, като в допълнение сочи, че двете съдебни инстанции не са положили всички усилия за разкриване на обективната истина по делото, тъй като не са установили по експертен път дали с получените от пострадалия наранявания в асансьорната кабина той би могъл да извършва всички останали движения, както са описани в приетата за установена фактическа обстановка.

Другият защитник на подс. А. А. /адв. М. М./ поддържа твърдението за наличие на множество съществени процесуални нарушения, изразяващи се в непълен анализ на доказателствената съвкупност, както и в непълнота на доказателствата, довела до невъзможност да се провери версията на този подсъдим относно нападението в асансьорната кабина от страна на пострадалия с носена от него тесла. Прави искане за отмяна на въззивното решение и връщане на делото за ново разглеждане или алтернативно - оправдаване на подсъдимия, тъй като не е нанасял удари на пострадалия в асансьора.

Защитата на подс. Л. А. поддържа жалбата, като акцентира върху неправилната оценка на доказателствата от въззивния съд, който не е обсъдил разпоредбата на чл. 12, ал. 3, т. 6 от НК /действала към момента на деянието/. В резултат на това предлага на съда да приеме, че деянието е извършено при неизбежна отбрана, като липсва превишаване на пределите й, поради което този подсъдим да бъде оправдан.

Повереникът на частния обвинител и граждански ищец намира жалбите за неоснователни, поради което предлага решението да бъде оставено в сила. Счита, че липсват твърдените в жалбите съществени процесуални нарушения, а наличието на някои нарушения и пропуски намира за несъществени. Поради това не счита, че нови експертизи биха способствали за по-нататъшно изясняване на фактите по делото. Искането на защитника на подс. Л. А. за оправдаването му намира за неоснователно, тъй като е установено, че този подсъдим е съзнавал, че пострадалият няма в себе си оръдие, годно да причини смърт на сина му.

Представителят на ВКП изразява становище за неоснователност на жалбите, като счита, че съдът е извършил цялостен анализ на доказателствата, вярно ги е оценил и е направил правилни правни изводи.

ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД, трето наказателно отделение, като обсъди доводите на страните и извърши проверка на атакувания въззивен съдебен акт, установи следното:

Жалбите на подсъдимите, с които се иска отмяната на въззивното решение и връщане на делото за ново разглеждане, са основателни.

В рамките на пределите на касационната проверка ВКС констатира допуснати от въззивната инстанция особено съществени нарушения на процесуалните правила от вида на тези по чл. 348, ал. 3, т. 1 от НПК.

Върховният касационен съд констатира при проверка на атакувания съдебен акт съществено процесуално нарушение, изразяващо се в нарушение на принципа на чл. 13 от НПК, изискващ от съда да вземе всички мерки за разкриване на обективната истина по делото, което е довело до съществено ограничаване на правото на защита на подсъдимите по делото. Потвърждаването на постановена първоинстанционна осъдителна присъда при приети нови фактически положения /дори и само по отношение на един факт/, какъвто е настоящият случай, не е процесуално недопустимо, ако съдът при анализа и оценката на доказателствата е изследвал цялата доказателствена съвкупност, не е игнорирал нито едно доказателство и едва след това е направил единствено възможния и безпротиворечив извод относно механизма на престъплението. Настоящият случай обаче разкрива съществени отклонения на съдебните инстанции по фактите от този процесуален принцип. По делото е работено с един изключително стеснен кръг от доказателствени източници относно обстоятелството как е протекъл инцидентът между пострадалия и подс. А. А. в асансьорната кабина. Поради обстоятелството, че в нея са били само пострадалия и този подсъдим, то изводите за съставомерните факти, подлежащи на доказване относно отговорността на подс. А. А., биха могли да бъдат направени само от два преки доказателствени източника - обяснения на подс. А. А. и показания на пострадалия Л. Д.. Спорното по делото обстоятелство - носел ли е пострадалият тесла при влизането си в асансьора, е решено по противоречив начин от двете съдебни инстанции по фактите. СГС е приел, че пострадалият не е носел тесла, а САС - че е носел /л. 5 от решението/. Фактът на наличието на тесла в ръцете на пострадалия обаче е безспорно значим за защитата на подс. А. А., доколкото той е заявил, че с нея е бил нападнат и удрян от Д. в асансьорната кабина. В приетите от въззивния съд факти обаче липсва изрично посочване на приет за установен такъв факт, въпреки че на л. 9 от решението, правейки анализ на обясненията на този подсъдим, съдът е посочил, че следва да се кредитират в частта им, в която той твърди, че с носената от пострадалия тесла /с тъпата й част/ бил ударен в асансьорната кабина. По този начин анализирана и мотивирана доказателствената дейност на въззивния съд страда от съществено противоречие, което е пречка да се установи действителното вътрешно убеждение на съда относно този факт. То се засилва и от обстоятелството, че първоинстанционният съд изрично е приел в мотивите към присъдата си /л. 26/, че предвид липсата на зацапвания с кръв по теслата, установени по експертен път, твърдението на подсъдимия А. А., че са му нанасяни удари от пострадалия с металната част на теслата в асансьора, е недостоверно. Налице е очевидно различие в оценката на един и същ доказателствен източник /обяснения на подс. А. А./, извършено от двете съдебни инстанции. Такъв анализ не е недопустим, стига обаче да бъде надлежно обоснован и подкрепен с доказателствен анализ на други източници на доказателства извън оспорения. Доказателствената дейност на първата инстанция търпи сериозен упрек в това отношение, тъй като е направила извод за липсата на факт, подлежащ на доказване, въз основа единствено на заключението на СМЕ на ВД, която е установила липса на кръв по вещественото доказателство тесла. То обаче не е единственият способ за събиране на доказателства, чрез които да се установи или отрече съществуването на това обстоятелство /като по този начин се потвърди или отрече тезата на подсъдимия/. Вън от вниманието на двете инстанции е останало обстоятелството, че в досъдебното производство по делото са приложени два медицински документа /л. 15 и л. 42/, касаещи състоянието на подс. А. А. непосредствено след задържането след инцидента, както и два дни по-късно /на 14.01.2002 г./, в които са описани определени наранявания по тялото му. Въпреки тяхното наличие, сочещо на необходимост от използването на експертни знания в областта на медицината относно начина на получаване, средството, с което са причинени, били ли са кървящи или не, каква е давността на получаването им, съдебните инстанции не са допуснали назначаването на съдебно-медицинска експертиза, така като ги задължава чл. 144, ал. 1 от НПК. Изясняването на тези обстоятелства е от съществено значение както относно проверка на достоверността на обясненията на подсъдимия А. А., така и относно изясняване на фактическата обстановка, която очевидно страда от непълнота относно обстоятелството използвал ли е пострадалият носената от него тесла в асансьора и нанасял ли е удари с нея по тялото на подсъдимия, както и, ако са били нанасяни, дали това е станало преди, по време или след нанасянето на удар с нож от страна на подсъдимия. В резултат на неизяснената фактическа обстановка поради процесуалното бездействие на съда, към настоящия момент не би могло с категоричност да се вземе отношение по правилната правна квалификация на деянието, осъществено от подс. А. А.. В резултат на това не е била проверена защитната теза на този подсъдим, което се отразило съществено на правото му на защита, а от друга страна - не може да доведе до извод, че съдебните инстанции са достигнали до обективната истина по делото.

Налице и друго обстоятелство, което е следвало да намери отражение в разсъждението на съда относно механизма и авторството на деянията на двамата подсъдими. За тях с оглед изграждане на защитната им теза от очевидно значение е бил въпросът за това от кого произхожда кръвта, намерена в асансьорната кабина. Въпреки положените доказателствени усилия чрез назначаване и изслушване на съдебно-медицинска експертиза и друга такава за ДНК - анализ на кръвта, въззивната съдебна инстанция не е успяла да стигне до еднозначен експертен извод относно този факт /вж заключенията на л. 80 и л. 126-136 от въззивното дело/. Заключението по тройната СМЕ за ДНК анализ на иззетите с марлени тампони течности от местопрестъплението, от които обект № 4 е бил именно иззета течност от пода на асансьора, е че "не може да бъде изведен комбиниран ДНК профил от биологичния материал -кръв по обект № 4, както и да бъде проведен сравнителен анализ с ДНК профилите на А. А., Л. А. и Л. Д. ". Независимо от тези изводи на експертите, въззивният съд в решението си /л. 15/ е приел за установено, че "намерените в асансьорната кабина следи от кръв могат да принадлежат само на пострадалия". Направата на този извод е обоснована именно със заключението на посочената експертиза. Очевидно е некоректното цитиране на заключението на същата, което по същество е изопачаване на изводите й, тъй като им е придадено значение, което те обективно нямат. В същото време съдът е следвало да провери тезата на подсъдимите и чрез други способи - подробен анализ на показанията на свидетелите С. В. и А. А., които дават сведения относно вида и местоположението на кръвта в кабината на асансьора, а също така и като изследва по-задълбочено механизма на нараняването на пострадалия, получено на това място. Положени са усилия за изясняване на механизма на получаването на нараняването, проникващо в коремната кухина. Съдът обаче е следвало да продължи с тези усилия, за да провери обясненията на подсъдимите и показанията на пострадалия, като постави задача на експерт/и, за да установи дали полученото нараняване е било кървящо, в кой момент от нараняването е прокървяло, би ли могло да стане непосредствено след намушкването или в по-късен момент, обилно ли е било или не, възможно ли е първоначално да попаднат на пода само капки кръв от констатираната рана. Експертно заключение по тези неизяснени въпроси, за които са необходими специални знания от областта на медицината, би било само в полза на съда, за да провери достоверността на гласните доказателствените средства, за да направи своите фактически изводи, които към настоящия момент са резултат само от предположения.

За правилното изясняване на въпроса за точния материален закон, по който следва да се квалифицира деянието на подс. Л. А., в отговор на тезата на защитата му, че деянието изцяло е попадало в хипотезата на  чл. 12, ал. 1, респективно чл. 12, ал. 3, т. 6 от НК /действал към момента на деянието/, от съществено значение е бил въпросът за съответността на нападението от страна на пострадалия Д. и отбраната срещу него от страна на подс. Л. А.. Във въззивната жалба са наведени достатъчно аргументи на защитата против изводите на първоинстанционния съд относно несъответствието на отбраната на подсъдимия Л. А., които не са получили отговор във въззивното решение, противно на изискванията на чл. 339, ал. 2 от НПК. Несъответствието между нападението и отбраната е било преценено единствено въз основа на това, че подсъдимият Л. А. е използвал хладно оръжие, а пострадалият е бил невъоръжен. Този извод не държи сметка на указанията, съдържащи се в Постановление на Пленума на ВС № 11/1973 г. /т. 7/, относно критериите, на които следва да се преценява наличието или липсата на "превишаване на пределите на неизбежната отбрана", които във всеки отделен случай следва да бъдат оценявани с оглед спецификата на конкретните обстоятелства. Именно с оглед на тях е допустимо отбраняващият се да използва и по-интензивни средства и начини на отбрана, ако това явно не надхвърля възможностите за отблъскване на нападението. Съдът е следвало да съобрази тези указания и да даде отговор на направените защитни доводи от страна на подс. Л. А.. Вън от полезрението на съда са останали няколко факта, които биха имали значение за правните му изводи - физическите данни на подсъдимия Л. А. и на пострадалия, обстоятелството, че в този отрязък от инцидента никой от останалите свидетели-очевидци не се е намесил, за да преустанови конфликта, както и извода, съдържащ се в заключението на СМЕ на пострадалия /л. 372 от първоинстанционното дело/, че получените от него увреждания не са му пречели да извършва активни движения, включително в продължение на часове и даже с немалка интензивност. Потвърждаването на изводите на първоинстанционния съд относно правната квалификация на престъплението е възможно, стига обаче съдът да отговори на наведените аргументи срещу тях, като тези отговори следва да бъдат обосновани с доказателствата по делото. Преповтарянето на част от мотивите на присъдата от въззивния съд не представлява отговор на доводите във въззивната жалба по смисъла на чл. 339, ал. 2 от НПК, а неговата липса съставлява съществено процесуално нарушение.

Не би могло да се приеме, че съдът е достигнал до обективната истина по делото, ако той е игнорирал част от доказателствата, като не е проверил достоверността им, както и когато е тълкувал превратно част някои от тях. Не може да бъде прието, че са спазени правата на всички страни в процеса, ако не са събрани и проверени доказателства, които биха ползвали техните защитни позиции, и то със способите, предвидени в процесуалния закон. Наличието по делото на обстоятелства, които не са изяснени, а чрез изясняването им би могло да се достигне до друг фактически и правен извод, не само нарушава правата на подсъдимите, но и правата на обществото за реализирането на адекватно и справедливо правосъдие. Поради това упрекът за едностранчив и избирателен подход при събирането и проверката на доказателства не е лишен от основание, а той е рефлектирал и върху доказателствено-оценъчната дейност на съда. Възприемането или отхвърлянето на тезата на която и да е страна в наказателния процес е право и вътрешно убеждение на решаващия съд. То обаче трябва да е резултат от обективно, всестранно и пълно изследване на всички обстоятелства по делото. Недопустимо е съдът да се произнася по достоверността на едно доказателствено средство въз основа на предположения и без използване на специалните познания на експерти, в случаите, в които това действително е необходимо. Такава процесуална дейност не само че нарушава принципите на чл. 13 и чл. 14 от НПК, но и не може да се вмести в критериите за справедлив наказателен процес по смисъла на чл. 6 от ЕКЗПЧОС.

Не може да не се отчете от касационния съд факта на прекалената продължителност на настоящия наказателен процес - вече повече от десет години. Този срок дори от първоинстанционния съд правилно е отчетен като неразумен и е взет предвид като едно от смекчаващите наказателната отговорност обстоятелства при определяне на наказанието на всеки от подсъдимите. Очевидно е, че при допуснатото нарушение на принципа на чл. 22, ал. 1 от НПК, изискващ съдилищата да разглеждат делата в разумен срок, съдът е длъжен да осигури компенсаторно средство на нарушеното право на подсъдимите да получат произнасяне по наказателните обвинения срещу тях в обозрим и съответен на обвинението срещу тях срок. Към този момент правилно е било оценено, че това средство се явява намаляване на наказанията им. Доколкото в случая е налице колизия между различни права на подсъдимите, залегнали в чл. 6 от ЕКПЧОС - правото на гледане на делото в разумен срок и останалите права, визирани в частност в § 3 от Конвенцията, настоящият съдебен състав е на мнение, че бързината на наказателното производство не следва да става за сметка и в ущърб на нарушаване на правото на защита на подсъдимите и интереса на правосъдието да достигне максимално до обективната истина по делото. Поради това, независимо, че връщането на делото за ново разглеждане неминуемо ще доведе до удължаване на и без това неразумно продължителния наказателен процес, ВКС намира, че в случая на принципа на чл. 13 от НПК /разкриване на обективната истина/ следва да бъде отдаден приоритет. Натрупалият се нов срок при новото разглеждане на делото трябва да бъде взет предвид от новия съдебен състав при произнасянето по съществото на делото. Изтеклият неразумно дълъг срок до настоящия момент изисква особена бързина и прецизност на новия състав на въззивния съд при насрочване на делото най-вече с оглед на указанията, касаещи неговата доказателствена дейност.

 Констатираните съществени процесуални нарушения представляват касационно основание по чл. 348, ал. 1, т. 3 вр. ал. 3, т. 1 от НПК. Те по естеството си са отстраними чрез провеждането на ново съдебно производство пред втората инстанция по фактите, което налага отмяната на въззивното решение и връщане на делото за ново разглеждане от САС.

В хода на същото следва да се отстранят всички констатирани нарушения и да се даде отговор на поставените във въззивните жалби въпроси за механизма на двете престъпления и тяхната правилна правна квалификация.

Ето защо и на основание чл. 354, ал. 1, т. 4 от НПК ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД, III наказателно отделение

РЕШИ:

ОТМЕНЯ въззивно решение № 169 от 22.07.2011 г., постановено по ВНОХД № 293/2010 г. по описа на Софийски апелативен съд.

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг съдебен състав на въззивния съд от стадия на допускане на доказателства.

Решението не подлежи на обжалване.


Данни за делото и връзка с други актове:

  • Допълнителна информация за Дело № 2766/2011 г. по описа на III н. о. на ВКС - виж тук

 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ:  на  Присъда  N 7/25.02.2020год.  по НОХД № 373/2019год. по описа на Поморийски Районен съд.

 

 

Производството по делото е образувано по повод обвинителен акт на районния прокурор при Районна прокуратура - Поморие, против Д. Д. С., роден на  ***г***, български гражданин, с основно образование, неженен, неосъждан, ЕГН ********** с адрес *** по повдигнато обвинение по  чл. 131, ал.1 т.1 вр. с чл. 130, ал.2 от НК, за това че на 11.11.2019г. в землището на гр. Ахелой, общ.Поморие, местността „Стролата“ причинил лека телесна повреда на длъжностно лице – С.Д.Б. – главен инспектор в отдел „Здравеопазване на животните“ към Областна дирекция по безопасност на храните гр.Бургас, при изпълнение на службата му, изразяваща се в нанасяне на удар по гърба с  метална телескопична палка, което е довело до кръвонасядания по гърба и крайниците, квалифицирани  като болка и страдание.

Прокурора подържа обвинението, така както е по обвинителен акт и пледира за налагане на наказание пробация при следните параметри: задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от две години, периодични срещи с пробационен служител за срок от две години и безвъзмезден труд в полза на обществото в размер на 200ч. за срок от две поредни години. По отношение предявения гр.иск предлага същия да бъде уважен както по отношение претендираните имуществени вреди така и за неизумуществените вреди в размерите в които са предявени.

Пострадалия от престъплението С.Д.Б. с молба от 09.01.20120г. е поискал да бъде конституиран като частен обвинител и гр.ищец и е предявил гр.иск с който претендира: обезщетение в размер на 3000 / три хиляди/ лева за пречинените неимуществени вреди, болки  и страдания и обезщетение в размер на 310лв. за причинени имуществени вреди, тъй като при падането счупил часовника си. С определение на съда  пострадалия е конституиран като частен обвинител и гр.ищец и  приетите искове за обезщетение на имуществени и неимуществени вреди са приети за разглеждане.

        Подсъдимият не оспорват, че е ударил пострадалия, но твърди, че е бил провокиран от поведението на същия и отправените от същия клетви.

        Защитникът на подсъдимият адв. М.-С.,  счита че са налице предпоставките за разглеждане по реда на Глава Двадесет и осма, като счита че престъплението не е извършено срещу орган на власт. На следващо място сочи, че престъплението е извършено в състояние на силно раздразнение предизвикано от пострадалия.  Относно наказанието моли съдът  да наложи наказание лишаване от свобода в предвидения минимален размер, изпълнението на което да бъде отложено. Моли съдът да отхвърли гр.иск за неимуществени вреди като недоказан и неоснователен, а по отношение иска за обезщетение за неимуществени вреди, счита че претенция в размер над 500лв. е прекомерна и неоснователна.

По  искането на защитата за разглеждане на делото по реда на Глава  Двадесет и осма  съдът се е произнесъл в разпоредителното заседание по делото. Приел, е че орган на власт е една по тясна категория в рамките на длъжностните лица по смисъла на Наказателния кодекс, и орган на власт – са органите на държавно управление, на съдебната власт, на служителите които са натоварени с властнически функции, т.е. органите на власт се състоят от длъжностни лица, като не всяко длъжностно лице е орган на власт. За да има качество на орган на власт съответно трябва да влиза в съответната структура на законодателна, изпълнителна, централна или местна власт, съдебна власт или пък разполага с правомощия съответно предписани или дава предписания към неограничен кръг лица. Според съда изхождайки от длъжностната характеристика, от заповедта с която е назначен, от функцията които изпълнява пострадалия, става въпрос за длъжностно лице, което е орган на власт и същият изпълнява властнически функции свързани  с изпълнителната власт. В тази връзка съдът е счел  че правилно прокурора е внесъл делото с обвинителен акт след като е преценил, и е повдигнал обвинение по чл.131 ал.1 т.1 вр. с чл.130 ал.2 от НК и не го е внесъл по чл.78а от НК, именно заради забраната, в случай когато деянията са извършени против орган на власт те да бъдат разглеждани по тази облекчена процедура.

             От събраните по делото писмени и гласни доказателства, според съда се установи следната фактическа обстановка: Пострадалия С.Б. и свидетелите Н., Г., П., С. и  П. работили  в Областна Дирекция  „Безопасност на храните“ гр.Бургас, всички на длъжност главен инспектор. На 11.11.2019г. около 10.00ч. в изпълнение на служебните си задължения заедно със св. В. – ветеринарен лекар посетили местността „Стролата“ в землището на гр.Ахелой, общ.Поморие, тъй като  било издадено Разпореждане за умъртвяване на животни на място и насочването им за обезвреждане № 8 от директора на " Областна дирекция по безопасност на храните " гр. Бургас. Съгласно разпореждането следвало да бъдат умъртвени девет свине майки, два нереза, шестдесет и четири подрастващи прасета до двумесечна възраст, всички животни отглеждани без официална идентификация - ушна марка, собственост на св. С.К. - брат на обвиняемия Д.Д.С., който ги отглеждал в землището на гр. Ахелой, общ. Поморие, местността " Стролата“ и който бил многократно предупреждаван, че следва да премахне незаконно изградения свинарник.  Освен свидетелите служители на " Областна дирекция по безопасност на храните " гр. Бургас, които били ангажирани с изпълнение на разпореждането на място присъствали и св. К., св. Г.,св. П. и св. С. – служители на РУ на МВР  Поморие, които следвало да осигурят обезпечаване на работата на пострадалия и колегите му, както и да им окажат съдействие при изпълнение на служебните им задължения и функции и  да осигурят  реда и спокойното провеждане на мероприятието.

Още след като служителите на ОДБХ пристигнали в стопанския обект – свинарник, започнали да се събират  хора – стопани,  които отглеждали животни в съседство,

 

които открито изразявали недоволството си към държавните служители и от действията които следвало да изпълнят.

Свидетелят С.Г.К. и обвиняемият Д.Д.С. стояли пред стопанството на К. и също изразявали недоволството си към пострадалия и колегите му. Пострадалият и другите инспектори от " Областна дирекция по безопасност на храните " гр. Бургас се легитимирали пред К. и обвиняемия, поискали да връчат препис от цитираното разпореждане за умъртвяване на животни на К., който отказал да го получи и заявил, че няма да позволи да бъдат евтаназирани животните му.

Пострадалият и колегите му влезли в двора на стопанството на К. и пристъпили към подготовка на животните за евтаназия.   В този момент свидетеля К. и обвиняемия стояли пред двора на стопанството, около тях стояли полицейските служители на РУ на МВР гр. Поморие.   От събралите се  хора  се чували подвиквания отправени към служителите на ОДБХ, като „ кеф ли ви е , направихте ли си кефа, олекна ли В създалото се напрежение пострадалия Б. отговорил на една от клетвите като казал „ и Вас да ви убия господ“. Това провокирало  св.К. и  обвиняемият и те прескочил оградата на стопанството и навлезли в двора, като подсъдимият Д.С.  извадил метална телескопична палка, която носел у себе си, разгънал я, доближил се до пострадалия и му нанесъл силен удар с палката в областта на гърба. Пострадалият изпитал силна болка от удара, загубил равновесие, подпрял се с коляното си на земята, след което бързо избягал. След като ударил пострадалия, обвиняемият захвърлил настрани металната палка на земята и бил задържан от св.К. и го отвели в сградата на РУ на МВР гр. Поморие.  Свидетелят Д.С.Г. забелязал захвърлената метална палка, взел я у себе си и я предал с протокол за доброволно предаване от същата дата на свидетеля М. Илев П..

На следващия ден пострадалият посетил ОСМ при УМБАЛ Бургас АД, където е бил прегледан от съдебен лекар, в изпълнение на постановление за назначаване на съдебно-медицинска експертиза, издадено от разследващ орган. Видно то заключението от изготвената съдебно-медицинска експертиза, на пострадалия е причинена лека телесна повреда, изразяваща се в кръвонасядания по гърба и крайниците, квалифицирани като болка и страдание.

Така установената от съда фактическа обстановка се подкрепя от събраните гласни и писмени доказателства - показанията на свидетелите С.Б., Г.П., Т.Н., Н.В., Д.Г., И.П., С.С., Г.К., П.Г., С.С., М.П., С.К., от обясненията на обвиняемия, от протоколите за разпознаване на лице, заподозряно в извършеното престъпление, от протокола за оглед на вещ, от протокола за освидетелстване на лице, от заключението по изготвената съдебно-медицинска експертиза, документи предоставени от ОДБХ Бургас.

Видно от приложеното справка за съдимост подсъдимият Д.С. е   неосъждан.

Пострадалият С.Б. е изпълнявал службата си, като длъжностно лице, а именно главен инспектор в отдел " Здравеопазване на животните " към " Областна дирекция по безопасност на храните " гр. Бургас,

С описаните по-горе деяния, според съда подсъдимият е  осъществил от обективна и субективна  страна състава на престъплението по чл. 131, ал.1 т.1 вр. с чл. 130, ал.2 от НК, тъй като  на 11.11.2019г.  чрез нанасянето на удар по гърба на пострадалия с метална телескопична палка, е причинил кръвонасядания по гърба и крайниците, квалифицирани като болка и страдание.

  От обективна страна подсъдимият С. е  причинил на пострадалия леки телесни  повреди.

От субективна страна при осъществяване на престъплението подсъдимият е действал с пряк умисъл, като е съзнавал общественоопасния характер на деянието си и е желаел настъпването на общественоопасните последици (причиняване на  телесна повреда). Нанасяйки удари на св.Б., подсъдимият е предвиждал настъпването на обществено опасните последици-причиняване на телесни повреди. Деянието е извършено действително след възникнало напрежение и след клетви от страна на пострадалия изречене в отговор на такива отправени към  служителите на  ОДБХ Бургас, но от същите не са могли да настъпят тежки последици за подсъдимият и близките му, пореди което съдът счита, че не може да намери приложени разпоредбата на чл. 132 от НК. 

Причините за консумирането на престъпленията се коренят в ниската правна култура на подсъдимият, незачитане на правовия ред и неуважението към обществото и телесната неприкосновеността на личността, като настъпилия общественоопасен резултат е във пряка и причинна връзка с виновното поведение на дееца.

         При индивидуализацията на наказанието, съдът взе предвид смекчаващите и отегчаващите вината обстоятелства. Не са налице нито изключителни, нито многобройни смекчаващи вината обстоятелства които да обуславят прилагането на чл.55 от НК и размера на наказанието следва да се определи при условията на чл.54 НК. Смекчаващи вината обстоятелства са изразеното признание и дисциплинираното му процесуалното поведение. Отегчаващо  вината обстоятелство е, че деянието е извършено в присъствието на много хора и въпреки  присъствието на  представители на РУП Поморие.

  Като взе предвид смекчаващите и отегчаващите вината обстоятелства, съдът счита че по отношение престъплението по чл. по чл. 131, ал.1 т.12 вр. с чл. 130, ал.2 от НК, целите на наказанието ще бъдат постигнати чрез наказание под средния размер, а именно лишаване от свобода за срок от 6 /шест/ месеца. Тъй като подсъдимият не е осъждан, съдът счита, че за постигане целите на наказанието и най-вече за превъзпитанието на подсъдимия, не е наложително да изтърпи наказанието, поради което на основание чл.66 НК съдът отложи изтърпяването на наказанието за  срок от три години.

По отношение  предявения гр.иск с който се претендира обезщетение за неимуществени вреди, съдът намира, че са налице предпоставките на чл. 45 от ЗЗД, обуславящи ангажирането на деликатната отговорност на подсъдимият по делото, а именно: действие или бездействие на съответното физическо лице, противоправност на извършените действия, причинна връзка между деянието и настъпилото увреждане и виновно поведение на прекия причинител на вредата. Установява се, че в резултат на деянието  пострадалия  е поучил кръвонасядания по гърба и крайниците, изпитвал е болки и страдания. При определянето на размера на дължимото на гр.ищец  обезщетение за неимуществени вреди, съдът съобрази, че неимуществените вреди са неприятни изживявания на личността и са свързани с физически и емоционални болки и страдания.  При определяне размера на обезщетението за неимуществени вреди на пострадалия, съдът изходи от критерия на чл. 52 ЗЗД, като взе предвид възрастта на С.Б. – човек който е бил работоспособен  и интензитета на претърпените от него болки, страдания и затруднения във връзка с травматичното увреждане. С оглед на горното, съдът намира, че необходимо и достатъчно за компенсирането на неимуществените вреди е обезщетение в размер на общо 800 /осемстотин/ , като иска в останалия размер до предявения  от 3000лв. следва да бъде отхвърлен.

Предявения иск за имуществени вреди съдът счита за неоснователен и недоказан. Не се доказа по категоричен начин пострадалия след удара да е паднал при което да счупил  часовника който е носил на ръката си, поради което съдът счита, че предявения иск за имуществени вреди в размер на 310.00лв.  следва да бъде отхвърлен, като неоснователен и недоказан.

На основание чл. 189  ал.3 от НПК, съдът осъди подсъдимият да плати направените по делото разноски и държавната такса върху предявения гр.иск и разноските направени от пострадалия.

Мотивиран от изложените съображения, съдът постанови присъдата.

                                                                       

                                                                      РАЙОНЕН  СЪДИЯ: