Решение по дело №1076/2020 на Районен съд - Хасково

Номер на акта: 260022
Дата: 4 февруари 2021 г. (в сила от 2 март 2021 г.)
Съдия: Гроздан Бончев Грозев
Дело: 20205640201076
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

         260022    /  04.02.2021 г.                         град Хасково

 

        

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ХАСКОВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Осми  наказателен състав,

на  двадесети  януари две хиляди двадесет и първа година,

в публично съдебно заседание в състав:

 

                                                                                                    Съдия: Гроздан Грозев

секретар:Павлина Николова

прокурор:

като разгледа докладваното от съдията

АНД 1076 по описа на Районен съд - Хасково за 2020 г.

 

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от Закона за административните нарушения и наказания.

Образувано е по жалба от К.П.А., срещу Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство, Серия Г, № 0020634, издаден от ОД на МВР - Хасково, с който на основание чл. 638, ал.4, вр.ал. 1, т. 1, вр. чл. 461, т. 1 от Кодекса за застраховането, на жалбоподателя е наложена "глоба" в размер на 250 лева за извършено нарушение по чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ. В подадената жалба се релевират оплаквания за неправилност и незаконосъобразност на издадения електронен фиш, като се развиват от жалбоподателя подробни съображения в подкрепа наведените доводи за липса на надлежно описание на твърдяното нарушение, което не било индивидуализирано с всички характеризиращи го белези. Твърди се, че не правилно бил приложен материалниат закон. Моли съда да постанови решение, с което атакуваният електронен фиш да бъде отменен. Претендира се и присъждане на направените по делото разноски за адвокатски хонорар.

В съдебно заседание пред Районен съд – Хасково, жалбоподателят, редовно призован, не се явява и не изпраща представител.

Издателят на електронния фиш - ОД на МВР – Хасково, редовно призовани, не изпращат представител по делото. В съпроводителното писмо, при изпращане на преписката се заявява становище по жалбата, която се оспорва и се прави искане изложените в нея доводи по същество да не бъдат възприемани и да бъде оставена без уважение.

Жалбата е подадена в законоустановения срок, съгласно разпоредбата на чл. 189, ал. 8 ЗДвП.

ХАСКОВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, за да се произнесе по основателността й, и след като се запозна и прецени събраните доказателства при извършената проверка на обжалваното наказателно постановление, намира за установено следното:  На 26.08.2020г. в 14:02 часа на ПП І-5, км.287+705, р-н завод „Астика“ , в посока гр.Хасково е заснето с АТСС тип мобилна система ARH CAM S1 № 11743ba , насочена в посока гр.Димитровград, МПС  „***“ вид  лек автомобил с регистрационен номер ***  Като собственикът на автомобила не бил сключил застраховка Гражданска отговорност.

От представената Справка в централна база КАТ, по регистрационен номер, се установява, че автомобилът с посочения по – горе регистрационен номер е лек по своя вид и същият е регистриран на името на жалбоподателя К.П.А. и на С. А. В.. Въз основа на тези констатации е издаден процесния електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство, като за собственик на когото е регистрирано процесното МПС било вписано  К.П.А.. В описателната част на електронния фиш е вписано установено нарушение на Кодекса на застраховането, заснето с техническото средство, което видно от приложения Протокол от последваща проверка № 59-С-ИСИС/01.10.2019г. техническото средство – АТСС тип мобилна система ARH CAM S1 № 11743ba е преминало последваща проверка, а за място на нарушението – ПП І-5, км.287+705, р-н завод „Астика“ , в посока гр.Хасково, с насочване на техническото средство към център на град Димитровград.

            Изложената фактическа обстановка е установена от представените по делото писмени доказателства, както и приложения снимков материал – снимка №11743ВА/0184263. Така приложения снимков материал, съгласно чл. 189, ал. 15 от Закона за движението по пътищата, като изготвено с техническо средство и система, заснемаща и записваща датата, точния час на нарушението и регистрационния номер на моторното превозно средство, съставлява веществено доказателствено средство в административнонаказателния процес и като такова е приобщено по съответния ред по делото.

При така установените факти съдът намира от правна страна следното:

Съгласно разпоредбата на 461, т. 1 от Кодекса за застраховането, в сила от 01.01.2016г., сред задължителните застраховки е "Гражданска отговорност" на автомобилистите по т. 10. 1, раздел II, буква "А" от приложение № 1, наричана по-нататък "задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите", а според чл. 483, ал. 1, т. 1 КЗ договор за застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите е длъжно да сключи всяко лице, което притежава моторно превозно средство, което е регистрирано на територията на Република България и не е спряно от движение; това изискване не забранява и всяко друго лице, различно от собственика на моторното превозно средство, да сключи застрахователния договор.

По силата на чл. 638, ал. 1, т. 1 от КЗ, на лице по чл. 483, ал. 1, т. 1, което не изпълни задължението си да сключи задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, се налага глоба от 250 лв. – за физическо лице, а съгласно т. 2 - имуществена санкция от 2000 лв. – за юридическо лице или едноличен търговец.

По силата на чл.638, ал.4 от КЗ - (4) Когато с автоматизирано техническо средство или система е установено управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, на собственика на моторното превозно средство се налага глобата или имуществената санкция по ал. 1. Следователно, деянието, за което е наложено на жалбоподателя административно наказание е обявено от закона за наказуемо, съобразно приложимия материален закон към твърдяната дата на извършването му.

Съгласно разпоредбата на чл. 647, ал. 3 от Кодекса за застраховането, когато с автоматизирано техническо средство или система е установено и заснето управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител при условията и по реда, предвидени в Закона за движение по пътищата. Електронният фиш се изпраща на собственика на моторното превозно средство с препоръчано писмо с обратна разписка. Собственикът е длъжен в 14-дневен срок от получаването му да заплати глобата или имуществената санкция по чл. 638, ал. 4 и 6. Член 189, ал. 5 от Закона за движение по пътищата не се прилага.

Според чл. 189, ал. 4 ЗДвП, в редакцията, относима към датата на процесното деяние редакция, изм. ДВ, бр. 54/2017 г., при нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, за което не е предвидено наказание лишаване от право да се управлява моторно превозно средство или отнемане на контролни точки, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение. Електронният фиш съдържа данни за: териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката, начините за доброволното й заплащане. Образецът на електронния фиш се утвърждава от министъра на вътрешните работи. Според текста на Параграф 6, т. 65 (нова – ДВ, бр. 19 от 2015 г.) от ДР на ЗДвП "автоматизирани технически средства и системи" са уреди за контрол, работещи самостоятелно или взаимно свързани, одобрени и проверени съгласно Закона за измерванията, които установяват и автоматично заснемат нарушения в присъствие или отсъствие на контролен орган и могат да бъдат: а) стационарни – прикрепени към земята и обслужвани периодично от контролен орган; б) мобилни – прикрепени към превозно средство или временно разположени на участък от пътя, установяващи нарушение в присъствието на контролен орган, който поставя начало и край на работния процес.

В конкретния случай, съставеният електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство формално отговаря на изискванията на чл. 189, ал. 4 от Закона за движението по пътищата, установяваща вида на данните, които следва да бъдат вписани в него и съответства на утвърдения със Заповед № Iз – 305 от 04.02.2011 г. на Министъра на вътрешните работи образец.

Не става ясно обаче, обстоятелствата при които се твърди, че е регистрирано това нарушение. Не е посочено дали това е станало при движение на автомобила или не. Липсва такова описание в ЕФ. Действително това не са елементи от обективна страна на нарушението визирано в чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ, под чийто текст е подведено нарушението, но тук възниква въпроса ако автомобилът не се е движел, как нарушението е било установено с АТТС и, дали може изобщо да се използва в случая горният ред за издаване на ЕФ или не, а следва да се състави АУАН. Последното се налага и от редакцията на чл.638, ал.4 от КЗ където изрично се говори за движение на МПС без за него да е сключена застраховка "Гражданска отговорност". Тоест за да се състави ЕФ по горният ред задължително следва да е налице управление на МПС, което управление да е заснето с техническото средство. в случая обаче такова твърдение липсва в описателната част на нарушението.

Настоящият състав на съда намира, че при това положение ЕФ е издаден извън правилата визирани в чл. 647, ал. 3 от Кодекса за застраховането, според редакцията на който текст - чл. 647, ал. 3 Когато с автоматизирано техническо средство или система е установено и заснето управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител при условията и по реда, предвидени в Закона за движение по пътищата. Електронният фиш се изпраща на собственика на моторното превозно средство с препоръчано писмо с обратна разписка. Собственикът е длъжен в 14-дневен срок от получаването му да заплати глобата или имуществената санкция по чл. 638, ал. 4 и 6. Тоест в настоящият случая липсва каквото и да е твърдение за управление на моторно превозно средство, което е едно от задължителните условия за издаването на ЕФ по КЗ.

Тоест според съда ЕФ е неправилно и незаконосъобразно издаден, при съществено процесуално нарушение и като такъв следва да се отмени.

Още повече предвид обективната невъзможност за осъществяване на съдебен контрол с оглед естеството на допуснатото процесуално нарушение, като единствено за пълнота на изложението е необходимо да бъде отбелязано, че дори да не страдаше от непреодолими процесуални пороци, електронният фиш е и необоснован, тъй като самият той не се ползва с доказателствена сила, като сами по себе си твърденията в него подлежат на проверка със съответните доказателствени средства, от една страна.

От друга страна, въпреки, че в ЕФ не е посочено движение и управление на процесният автомобил то по преписката са предствени доказателства единствено за тези факти на осъществяване на процесното движение, оттам управление на моторно превозно средство, защото само в тази хипотеза чл. 638, ал. 4 от КЗ предвижда, когато с автоматизирано техническо средство или система е установено управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, на собственика на моторното превозно средство да се налага глобата или имуществената санкция по ал. 1.

Според съда в конкретният ЕФ посочено мястото на извършване нарушението е точно и конкретно описано. Следва да се отбележи, че електронният фиш не се ползва с доказателствена стойност относно възприетите в него фактически положения. Обратното освен, че не е предвидено изрично в закона, би противоречало на основните принципи за равенство на страните в процеса и на разпределение на доказателствената тежест, отчитайки факта, че електронният фиш всъщност се явява и предмета на обжалване по делото, чиято законосъобразност и доказаност са в обхвата на преценката на съда по същество – арг. чл. 189, ал. 10 и 11 от ЗДвП.

С оглед на това принципно положение, следва и друго такова, а именно, че в тежест на издателя на електронния фиш е да бъдат установени по недвусмислен начин всички белези и признаци от обективна страна на нарушението чрез предвидените доказателствени средства. Такова по делото се явява приложения снимков материал - снимка №11743ВА/0184263, както и снимка на разположението на уреда в случая на преносима система за контрол на скоростта на МПС с вградено разпознаване на номера и комуникации тип  ARH CAM S1 № 11743ba.  Последната снимка е изготвена във връзка с чл.10ал.3 от Наредба №8121з-532 от 12.05.2015г. на МВР - за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата. Освен това, доказателство за правилното изпълнение на горната наредба се явява и приетото като доказателство, а именно задължителният в случаите на ползване на мобилна АТСС, протокол по чл.10, ал.1 от Наредба №8121з-532 от 12.05.2015г. на МВР.  Последният също е доказателство в посока  на мястото и времето на извършване на нарушението, на това с какво АТСС е заснето, посоката на движение, ограниченията на скоростта, автомобила на който е поставено мобилното АТСС и др. изисквания по  наредбата. 

Последният протокол   е попълнен изцяло и правилно.  Следва да се отбележи още, че съгласно чл.10, ал.3 от Наредба №8121з-532 от 12.05.2015г. на МВР, горният протокол се съпровожда със снимка на разположението на уреда, тоест на мобилното АТСС. Такава снимка на практика е представена и приета по делото. Тя обаче е без дата на която е направена.  Тази снимка именно би следвало да даде и визуална представа къде е било поставено мобилното АТСС и има възможност да се прецени дали това место отговаря на посоченото в протокола. По никакъв начин тази снимка обаче не може да се свърже с датата на която се твърди, че жалбоподателят е извършил процесното нарушение и че е направена именно на същата дата, а не на някоя предишна или след нарушението и е използвана от АНО за окомплектоване на преписката. Липсата на дата на снимката според съда изключва възможността тя да се приеме като годно доказателство относно датата и мястото на заснемане на нарушението описано в ЕФ. Тоест в случая имаме съществено разминава на описаното в ЕФ с представените писмени доказателства по делото, които не доказват описаното нарушение.

  В обобщение е необходимо да бъде отбелязано, че кумулативно дадените изисквания, съобразно актуалната нормативна уредба на процедурата по установяване на този вид нарушения не са удовлетворени в процесния случай, поради което се налага като краен изводът за основателност на подадената жалба. Атакуваният с нея електронен фиш е незаконосъобразно издаден, с оглед на което същият ще следва да бъде отменен, след като бе установено не надлежно документиране и описание на нарушението, а същото за пълнота на изложението следва да бъде отбелязано, че не бе и доказано и от обективна страна описаното нарушение твърденията за нарушение по Кодекса за застраховането и изпълнение, респ. Неизпълнение на задължението за сключване на предвидените задължителни застраховки от собствениците на моторни превозно средства. Следва да се отбележи, че върху  наказващият орган е тежестта да докаже административнонаказателното обвинение и в тази насока не са предствени никакви доказателства, което води на извода за недоказаност на възведеното нарушение по чл.638 ал.4 от КЗ.

          Мотивиран така, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство, Серия Г, № 0020634/ 26.08.2020г. издаден от ОД на МВР – Хасково.           

           Решението подлежи на обжалване пред Административен съд - Хасково в 14 – дневен срок от съобщаването му на страните.

 

                                                                             Съдия:   /п/ не се чете

Вярно с оригинала!

Секретар: Г.А.!