Решение по дело №1103/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1210
Дата: 14 август 2020 г. (в сила от 14 август 2020 г.)
Съдия: Диляна Господинова Господинова
Дело: 20201100901103
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 16 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. София, 14.08.2020 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Търговско отделение, VI – 17 състав, в закрито заседание на четиринадесети август две хиляди и двадесета година,  в следния състав:                                                      

                        

СЪДИЯ: ДИЛЯНА ГОСПОДИНОВА        

като  разгледа докладваното от съдията т. № 1103 по описа на СГС за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл. 25 от Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел /ЗТРРЮЛНЦ/.

Образувано е по жалба, подадена от Ц.Н.П., който действа в качеството му на новоизбран управител на дружеството „И.Е.” ЕООД, срещу отказ № 20200605134045/ 08.06.2020 г. на длъжностно лице по регистрацията при Агенция по вписванията да впише в търговския регистър по партида на дружеството на промяна на обстоятелствата, изразяващи се в: 1) прехвърляне на всички дялове от капитала на дружеството от Е.К.Р.в полза на Ц.Н.П.; 2) заличаване на прехвърлителя Е.К.Р.като едноличен собственик на капитала на дружеството; 3) вписване на преобретателя Ц.Н.П. като едноличен собственик на капитала на дружеството с размер на дялово участие на това лице в капитала от 5 000 лв., 4) вписване на нов управител на дружеството – Ц.Н.П..

Софийски градски съд, след като съобрази изложените от жалбоподателя доводи и събраните по делото доказателства, намира следното:

Жалбата е подадена в законоустановения срок срещу акт, подлежащ на обжалване съгласно разпоредбата на чл. 25 ЗТРРЮЛНЦ и от лице, което има право и интерес от обжалването, поради което същата е процесуално допустима. Разгледана по същество, жалбата е основателна.

Предмет на регистърното производство, образувано по заявлението на „И.Е.” ЕООД, по което е постановен обжалвания в настоящото производство отказ, е вписване в търговския регистър на следните промени във вече вписани обстоятелства: 1) прехвърляне на всички дружествени дялове от капитала на това дружество от Е.К.Р.в полза на Ц.Н.П.; 2) промяна в едноличния собственик на капитала на дружеството, като се впише за такъв Ц.Н.П. с размер на дялово участие на това лице в капитала от 5 000 лв.; 3) вписване на нов управител на дружеството – Ц.Н.П..

При подаване на заявление за вписване на определени обстоятелства в търговския регистър длъжностното лице, което е компетентно да извърши вписването, съответно да постанови отказ, извършва проверка както на редовността на подаденото заявление – дали то изхожда от оправомощено лице и е изготвено при спазване на предвидените в закона форма и ред, а също така и за това дали от представените от заявителя документи се доказва, че заявените за вписване обстоятелства съществуват, както и че те съответстват на закона, т.е. че не противоречат на императивни законови норми /чл. 21, т. 5 ЗТРРЮЛНЦ/.

Всички заявени за вписване обстоятелства произтичат от извършеното прехвърляне на дялове от капитала на „И.Е.” ЕООД, поради което в случая проверката, която следва да извърши длъжностното лице включва и това дали заявителят е представил документи, удостоверяващи смяната на собствеността върху дялове. Доколкото в заявлението се сочи, че промяната е в резултат на сключен договор за прехвърляне на дружествени дялове, то длъжнотното лице проверява и конкретно дали се установява, че такава сделка е сключена, дали са спазени установените в закона императивни изисквания за сключването й, както и дали тя е породила действие по прехвърляне в собственост на Ц.Н.П. на дялове от капитала на „И.Е.” ЕООД на стойност 5 000 лв.

От представените в образуваното регистърно производство документи се установява, че на 06.01.2014 г. между физическото лице, притежаващо всички дялове от капитала на дружеството с ограничена отговорност „И.Е.” ЕООД – Е.К.Р., като продавач, и Ц.Н.П., като купувач, е сключен договор за продажба на дялове. Предмет на сделката е възмездното прехвърляне на всички дружествени дялове от капитала на „И.Е.” ЕООД, които са 50 дяла, всеки от които с номинална стойност от 100 лв. Този договор е сключен в предвидената в чл. 129, ал. 2 ТЗ форма за действителност – писмена с нотариална заверка на подписите на страните, поради което същият е валиден и е породил действие по прехвърляне в патримониума на приобретателя на дружествените дялове, притежавани към този момент от сдружението - продавач. 

Установява се, че освен доказателства за сключване на разпоредителната сделка съобразно изискванията на закона, заявителят е представил и всички документи, които се изискват за вписване на промяната в заявените в случая обстоятелства съгласно чл. 21, ал. 3, т. 2 от Наредба № 1/14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър, а именно представен е и препис от учредителния акт, съдържащ отразяване на промяната на лицето, притежаващо 100 % от дружествените дялове,

От вписванията, извършени в търговския регистър по партидата на „И.Е.” ЕООД, се установява, че на 19.04.2013 г. и на 16.08.2013 г., което като време е преди датата на сключване на договора за прехвърляне на дялове и преди да бъде подадено заявление за неговото вписване, са вписани два запора върху 50 дружествени дяла от капитала на това дружество, наложени по и.д. № 132/2009 г. по описа на ЧСИ Р.М.и по и.д. № 1127/2013 г. по описа на ЧСИ Т.К..

Действието на наложения запор върху дружествени дялове, който настъпва от момента на вписването му в търговския регистър при Агенция по вписванията съгласно чл. 517, ал. 1 ГПК, е уредено в разпоредбите на чл. 451- чл. 453 ГПК и то се изразява в това, че от момента на налагане на запора длъжникът се лишава от правото да се разпорежда с притежаваните от него дялове, като в случай, че такова разпореждане е осъществено, в закона е изрично предвидено, че то не може да бъде противопоставено на взискателя и на присъединените кредитори, тъй като е недействително спрямо тези лица. Тази недействителност не е абсолютна, т.е. не е нищожност, а е относителна и има действие само спрямо взискателя и другите присъединени в изпълнителното производство лица, по отношение на които се счита, че сделката за прехвърляне на дружествени дялове, извършена след наложения запор не е породила правни последици по преминаване на собствеността върху дяловете от патримониума на длъжника в този на трето лице, с което той е договарял. Тази сделка обаче, макар и извършена след наложен запор върху дружествените дялове, които са предмет на прехвърлянето, е действителна в отношенията между страните по нея, както и по отношение на дружество и на трети лица, които нямат качеството на взискател или присъединен кредитор в изпълнителното производство, в хода на което от съдебния изпълнител е наложен запора.

След като разпоредителната сделка с дружествени дялове, които са предмет на вписан преди нейното сключване запор, не е нищожна и остава действителна спрямо всички лица, различни от взискателя и присъединените кредитори, то следва да се приеме, че тя е породила действие и не може да се препятства възможността на страните по нея да извършат и да се ползват от действието на вписването й, предвидено в чл. 129, ал. 2 ТЗ, спрямо всички други трети лица, освен посочените, по отношение на които тя по силата на закона не може да породи правно действие дори и да е вписана, и съответно да могат да им противопоставят правата, които тази сделка им дава, включително такива произтичащи от възникналото въз основа на нея в полза на приобретателя членствено праоотношение.

Същевременно дори и да бъде вписан договорът за прехвърляне на дяловете от 06.01.2014 г., това не би било и пречка за взискателя и присъединените кредитори, които се ползват от вписания запор, да насочат принудителното изпълнение върху прехвърлените дружествени дялове по реда на чл. 517, ал. 4 ГПК чрез предявяване на конститутивен иск за прекратяване на „И.Е.” ЕООД и съответно да се удовлетворят от ликвидационния дял, тъй като с оглед действието на запора за собственик на продадените дялове спрямо тях ще се счита прехвърлителят Е.К.Р., който е длъжника по образуваните изпълнителни производства, а не приобретателят Ц.Н.П..

С оглед гореизложеното, се налага крайния извод, че от представените в регистърното производство документи се установява, че Ц.Н.П. е придобило всички дялове от капитала на „И.Е.” ЕООД, чийто размер е 5 000 лв., на основание договор за продажба, който е действителен и е породил правни последици, на които не се отразява вписаният запор, който има предвиденото в чл. 451- чл. 453 ГПК действие само по отношение на взискателя и присъединените в хода на принудителното изпълнение кредитори, но не и между страните по сделката и всички други трети лица. Ето защо и това обстоятелство подлежи на вписване в търговския регистър, като не съществуват каквито и да било пречки, които да препятстват това. Следва да се впише и произтичащата от това промяна в едноличния собственик на капитала, така както е заявена.

В производството е представен и протокол за прието от новия едноличен собственик на капитала решение за избор на нов управител на дружеството, а именно лицето Ц.Н.П.. Това означава, че и това обстоятелство, което също е заявено за вписване е настъпило, като към заявлението са приложени и изсикуемите в този случай допълнителни документи, а именно нотариално завереното съгласие и образец от подписа на новия управител. Следователно налице са предпоставките за вписване и на нов управител по партидата на дружеството „И.Е.” ЕООД.

По изложените съображения съдът намира, че подадената жалба се явява основателна и обжалваният отказ следва да бъде изцяло отменен.

Така мотивиран съдът

РЕШИ:

ОТМЕНЯ по жалба на Ц.Н.П., действащ в качеството му на новоизбран управител на дружеството „И.Е.” ЕООД, отказ № 20200605134045/ 08.06.2020 г. на длъжностно лице по регистрацията при Агенция по вписванията да впише в търговския регистър по партида на „И.Е.” ЕООД на промяна на обстоятелствата, изразяващи се в: 1) прехвърляне на всички дялове от капитала на дружеството от Е.К.Р.в полза на Ц.Н.П.; 2) заличаване на прехвърлителя Е.К.Р.като едноличен собственик на капитала на дружеството; 3) вписване на преобретателя Ц.Н.П. като едноличен собственик на капитала на дружеството с размер на дялово участие на това лице в капитала от 5 000 лв., 4) вписване на нов управител на дружеството – Ц.Н.П..

УКАЗВА на длъжностното лице по регистрацията при Агенция по вписванията ДА ВПИШЕ по партидата на „И.Е.” ЕООД, с ЕИК: ********, промяна на обстоятелствата, заявени със заявление с вх. № 20200605134045, изразяващи се в: 1) прехвърляне на всички дялове от капитала на „И.Е.” ЕООД от Е.К.Р.в полза на Ц.Н.П.; 2) заличаване на прехвърлителя Е.К.Р.като едноличен собственик на капитала на „И.Е.” ЕООД; 3) вписване на преобретателя Ц.Н.П. като едноличен собственик на капитала на „И.Е.” ЕООД с размер на дялово участие на това лице в капитала от 5 000 лв., 4) вписване на нов управител на дружеството – Ц.Н.П..

Решението не подлежи на обжалване.

 

   СЪДИЯ: