Присъда по дело №2494/2016 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 8
Дата: 16 януари 2017 г. (в сила от 23 март 2017 г.)
Съдия: Димитър Борисов Бишуров
Дело: 20165220202494
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 25 ноември 2016 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

 

                      ГОДИНА 2017                         ГР. ПАЗАРДЖИК

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПАЗАРДЖИШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД          НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

НА  16-ти януари                                                               2017 ГОДИНА

В публично съдебно заседание в следния състав:

 

      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИМИТЪР БИШУРОВ

 

Секретар: И.Ч.

Прокурор: Б. П.

Като разгледа докладваното от съдия БИШУРОВ

Наказателно дело ОХ № 2494                              по описа за 2016 година

 

П Р И С Ъ Д И   :

 

ПРИЗНАВА подсъдимия К.К.П. – роден на ***г***, обл.Пазарджик, българин, български гражданин, неженен, със средно образование, работещ, неосъждан, ЕГН: **********, ЗА ВИНОВЕН В ТОВА, че на 05.08.2016г. на ул.“Алеко Константинов“ в гр.Белово, обл.Пазарджик, при управление на МПС – лек автомобил марка „Фолксваген“, модел  „Бийтъл“ с ДК № ***, е нарушил правилата за движение по пътищата - чл.20 ал.1 от ЗДП, тъй като не е контролирал непрекъснато ППС, което е управлявал, в резултат на това е предизвикал ПТП, при което по непредпазливост е причинил средна телесна повреда на Ж.Т.П.,***, изразяваща се в трайно затрудняване на движението на десния долен крайник, като след деянието е направил всичко зависещо от него за оказване на помощ на пострадалата, поради което и на основание чл.78а от НК ГО ОСВОБОЖДАВА ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ за извършено от него престъпление по  чл.343а ал.1 б.“а“, във вр. с чл.343 ал.1 б.“б“, пр. 2-ро, във вр. с чл.342 ал.1 от НК, във вр. с чл.20 ал.1 от ЗДП, като му налага административно наказание ГЛОБА  в размер на 1000 лв. /хиляда лева/, платима в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Районен съд – Пазарджик, като го признава за НЕВИНОВЕН И ОПРАВДАВА по първоначално повдигнатото му обвинение, а именно за това, че е извършил престъплението във връзка с нарушаване на правилата за движение по пътищата, визирани в чл.5 ал.2 т.1 и чл.16 ал.1 т.1 от ЗДП.

 

На основание чл.343г от НК лишава подсъдимия К.К.П. от право да управлява МПС за срок от ЧЕТИРИ МЕСЕЦА.

 

На основание чл.189 ал.3 от НПК ОСЪЖДА подсъдимия К.П. да заплати сторените по делото разноски в размер на 356,82 лв., платими по сметка на ОД на МВР – Пазарджик, както и по 5 лв. държавна такса при евентуално служебно издаване на изпълнителен лист, платима в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Районен съд – Пазарджик.

 

          ПРИСЪДАТА  може да се обжалва и протестира пред Окръжен съд Пазарджик в 15 дневен срок от днес.

 

   РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Съдържание на мотивите

 

НОХД № 2494/2016 год.

МОТИВИ:

 

          Обвинението  е  по  чл.343а ал.1, бук.”А” във вр. с чл.343 ал.1, бук.”Б”, във  вр. с чл.342 ал.1 от НК и във вр. с чл.5 ал.2, т.1, чл.16 ал.1, т.1 и чл.20 ал.1 от ЗДП против подс. К.К.П. *** за това, че на 05.08.2016г. на ул.Алеко Константинов в гр.Белово, обл.Пазарджик, при управление на МПС - лек автомобил марка „Фолксваген, модел „Бийтьл с рег. номер ***, е нарушил правилата за движение:

1.     Чл.20, ал.1 от ЗДвП - Водачите са длъжни да контролират непрекъснато пътните превозни средства, които управляват,

 като не е контролирал непрекъснато пътното превозно средство, което управлява и е навлязъл в лентата за насрещно движение;

2. Чл.16, ал.1, т.1 от ЗДвП - На пътно платно с двупосочно движение на водача на пътно превозно средство е забранено:

  1.когато платното за движение има две пътни ленти - да навлиза и да се движи в лентата за насрещно движение освен при изпреварване или заобикаляне,

като на пътно платно с двупосочно движение е навлязъл в лентата за насрещно движение, без да изпреварва или да заобикаля;

3. Чл.5, ал.2, т.1 от ЗДвП - Водачът на пътно превозно средство е длъжен:

1. да бъде внимателен и предпазлив към уязвимите участници в
д
вижението, каквито са пешеходците и водачите на двуколесни пътни превозни средства,

като не е бил внимателен и предпазлив към уязвим участник в движението-пешеходец и в резултат на това е придизвикал ПТП, при което по непредпазливост е причинил средна телесна повреда на Ж.Т.П.,***, изразяваща се в счупване на долното рамо на дясната срамна /пубисна/ кост, довело до трайно затрудняване на двжението на десния долен крайник за период повече от 30 дни , като след деянието е направил всичко зависещо от него за оказване на помощ на пострадалата.

Производството пред първата инстанция е насрочено за разглеждане по реда на Глава ХХVІІІ от НПК.

          В съдебно заседание представителят на Районна прокуратура-гр.Пазарджик поддържа повдигнатото обвинение. Излага съображения по същество. Пледира за осъдителен съдебен акт с приложението на чл.78а от НК.

          Обвиняемият се явява лично и със защитник в съдебно заседание. Не се признава за виновен и дава обяснения по обвинението.

Районният съд като обсъди и прецени събраните по делото писмени и гласни доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, и след като спази разпоредбите на чл.301 от НПК, прие за установено следното:

Подс. К.П. бил правоспособен водач на МПС с придобити категории „В, М и АМ” от 2004 година.

На 05.08.2016г., около 09.00 часа, подс.П. управлявал лек автомобил „Фолксваген Ню Биитъл“  с  регистрационен  номер ***. Денят бил ясен и слънчев, а движението се извършвало по сух асфалтов участък. Движел се по ул.“Алеко Константинов“ в гр.Белово, със скорост равна и не по-ниска от 35км/ч.  На задната седалка в автомобила  се намирал тригодишният син на обвиняемия.

Междувременно, на същата улица и по същото време, като пешеходка, се движела св.Ж.П. в направление от северозапад на югоизток, т.е. попътно на движението на автомобила на подсъдимия.  Тя се намирала в лявата пътна лента, но повече към средата на уличното платно.

Секунди преди да застигне с автомобила си пешеходката, подс.П. спрял да наблюдава пътя пред себе си, т.к. вниманието му било привлечено от седящото на задната седалка дете. В момента, докато бил ангажиран с детето си, автомобилът на П. се отклонил наляво и навлязъл изцяло в насрещната пътна лента. Там застигнал и блъснал попътно движещата се пешеходка с предната дясна и странична част на автомобила. П. била ударена в задната дясна част на тялото, в резултат на което била отблъсната и отхвърлена напред и в страни от автомобила. След удара с пострадалата автомобилът изминал разстояние от порядъка на 12-13 метра и се установил окончателно в лявата пътна лента, а пострадалата изпаднала напред и в дясно спрямо вече спрелия автомобил. Веднага след инцидента подсъдимият оставил детето си в намиращия се в близост дом на неговата баба по майчина линия, след което незабавно се върнал и оказал помощ на пострадалата, като я транспортирал до   болницата в гр.Белово.

Св.А.С. и колегата му св.Н.П. – полицейски служители в РУ-Септември, били сигнализирани за настъпилото ПТП и посетили  ФСМП-гр.Белово, т.к. разбрали, че там била откарана пострадалата. Лекарите обяснили на полицаите, че пациентката вероятно има счупен таз и ще бъде транспортирана в „МБАЛ Пазарджик” АД. Във ФСМП-гр.Белово се намирал и подсъдимият, с когото полицаите провели разговор. В разговора П. споделил, че причината за инцидента било обстоятелството, че докато управлявал автомобила си бил залисан от своето дете, при което обърнал поглед назад към него и отклонил вниманието си от пътя.

Веднага след това полицейските служители придружили подс.П. с автомобила му до мястото на инцидента.

          Местопроизшествието било посетено от дежурна оперативна група при РУ на МВР-Септември, след което бил извършен оглед, с което било започнато настоящото наказателно производство.

Видно от заключението на изготвена в ДП съдебно-медицинска експертиза по писмени данни № П-157/2016 г., което съдът цени като обективно и компетентно, в резултата на ПТП на пострадалата П. е било причинено счупване на долното рамо на дясната срамна /пубисна/ кост. Това нараняване е довело до  трайно затрудняване на движението на десния долен крайник за около 2-3 месеца от датата на травмата, при правилно и обичайно протичащ оздравителен процес, което означава, че има характер на средна телесна повреда по смисъла на чл.129 от НК.

Видно от заключението на изготвена в ДП автотехническа експертиза, което съдът цени като обективно и компетентно, техническото състояние на автомобила, управляван от подсъдимия, не е в причинно-следствена връзка с настъпилото произшествие. Скоростта на автомобила непосредствено преди произшествието е била равна и не по-ниска от 35км/час.

Относно механизма на ПТП вещото лице сочи, че автомобилът, управляван от подсъдимия, непосредствено преди инцидента се е движел по улица „Алеко Константинов в грелово сьс скорост равна и не по-ниска от 35 км/час. На същата улица и по сьщото време се е движела попътно на автомобила пешеходката Ж.П. в направление от северозапад на югоизток. Фолксвагенът, при своето движение по продължението на улицата „Алеко Константинов от северозапад на югоизток, застига и блъска попътно движещата се пешеходка Ж. П. с предна дясна и странична част на автомобила. При самия удар пешеходката е отблъсната и отхвърлена напред и в страни на автомобила, при което е ударена в задна дясна част на тялото.  Автомобилът след същинския контакт /удар/ с пешеходката изминава разстояние от порядъка на 12-13 метра и се установява окончателно. Самата пешеходка поради малката маса и настъпилия попътен удар от автомобила е поднесена и при самото спиране на автомобила поради придобитата инертност е изпаднала напред и в дясно спрямо вече спрелия автомобил, без да е прегазвана или избутвана от спиращия автомобил. 

Дължината на опасната зона за екстрено спиране на автомобила движещ се сьс скорост равна и не по-ниска от 35 км/час е от порядъка на 19 метра.

Мястото на удара е било изцяло в североизточната пътна лента, която е лентата за движение на автомобили от югоизток на северозапад /т.е. в насрещната пътна лента – бел. моя/.

Причината за възникване на конкретното произшествие на конкретното място не е от техническо естество.

Вещото лице е категорично, че възможностите за предотвратяване на така настъпилото произшествие са били изцяло зависими от волното или неволно поведение на субекта, управлявал процесния автомобил на конкретното место при конкретните пътно-климатични условия – ясен, слънчев, летен ден при сух асфалтов участьк и липса на каквито и да е било попътно или насрещно движение към часа и мястото на произшествието с този автомобил.

Така описаната фактическа обстановка съдът възприе изцяло въз основа на показанията на свидетелите дадени в съдебната фаза на процеса  П., С. и Пееве, частично от показанията на свидетелите У. и Г., заключенията на изготвените в ДП съдебно-медицинска и автотехническа експертизи, които съдът прецени при условията на чл.378 ал.2 от НПК като правно валидни, както и от писмените доказателства, инкорпорирани в доказателствения, материал по реда на чл.283 от НПК.

Съдът даде пълна вярна на горепосочените гласни доказателства, т.к. ги намери за обективни, хронологично точни, взаимно допълващи се и кореспондиращи на заключенията на двете експертизи.

          Съдът не дава вяра на обясненията на подсъдимия в частта им, в която  твърди, че непосредствено преди инцидента той е наблюдавал непрекъснато пътя пред себе си и поведението на пешеходката П.. Твърди, че тя се движела в средата на неговата пътна лента и попътно на неговия автомобил, като била с гръб пред него. Сочи, че при това положение той предприел нейното заобикаляне от ляво като подал ляв пътепоказател, използвал предупредителен сигнал на клаксона и навлязъл изцяло в насрещната пътна лента. Заявява, че в момента, когато застигнал пешеходката, тя внезапно тръгнала да пресича пътното платно наляво, като навлязла в насрещната пътна лента  и така се стигнало до сблъсъка с автомобила.

Тези негови обяснения са очевидно израз на изградена защитна версия, целяща избягване от наказателна отговорност, а не източник за фактите от обективната действителност. Те обаче звучат изключително недостоверно и житейски нелогично. Хипотетично ако се приеме за вярно казаното от подсъдимия, че П., бидейки в средата на дясната пътна лента е предприела внезапно пресичане на пътното платно наляво, т.е. чрез преминаване през насрещната пътна лента, то тогава те е щяла да бъде ударен в лявата част на тялото и то странично. В същото време обаче, от заключенията на СМЕ и АТЕ безспорно става ясно, че ударът върху пешеходката е бил в задната дясна част на тялото й. От АТЕ става ясно още, че мястото на удара е било изцяло в североизточната пътна лента, която е лентата за движение на автомобили от югоизток на северозапад, т.е. в насрещната пътна лента.

Всичко това даде основание на съда да заключи недвусмислено, че непосредствено преди удара пешеходката е продължавала да се движи праволинейно в насрещната пътна лента, по близо до средата на пътното платно и е била с  гръб към автомобила, а не е пресичала внезапно.

Обясненията на подсъдимия, освен казаното по-горе, се опровергават и от показанията на пострадалата, която сочи, че при удара се е движела праволинейно в насрещната пътна лента, което пък кореспондира на заключението на АТЕ, досежно мястото на удара и на СМЕ, досежно удара в тялото на П..

Обясненията на подсъдимия, относно посочения от него механизъм на ПТП, се опровергават и от показанията на свидетелите П. и С., които съдът кредитира изцяло, т.к. тези свидетели са абсолютно незаинтересовани от изхода на делото и нямат никакъв личен мотив да уличават П. като му приписват деяние или поведение, което той обективно да не е имал. Двамата свидетели бяха абсолютно категорични, че пред тях подс.П. е заявил, че до инцидента се стигнало, т.к. в един момент, докато управлявал автомобила си бил залисан от своето дете, при което обърнал поглед назад към него и отклонил вниманието си от пътя.

Показанията на свидетелите У. и Г. не заслужават задълбочено обсъждане, т.к. те не са преки очевидци на ПТП.

При така установената фактическа обстановка съдът намира, че от обективна и субективна страна подсъдимият е осъществил признаците на престъпния състав на чл.343а ал.1, бук.”А” във вр. с чл.343 ал.1, бук.”Б”, във  вр. с чл.342 ал.1 от НК и във вр. с чл.20 ал.1 от ЗДП, като на 05.08.2016г. на ул.“Алеко Константинов“ в гр.Белово, обл.Пазарджик, при управление на МПС– лек автомобил марка „Фолксваген“, модел  „Бийтъл“ с ДК № ***, е нарушил правилата за движение по пътищата - чл.20 ал.1 от ЗДП, тъй като не е контролирал непрекъснато ППС, което е управлявал, в резултат на това е предизвикал ПТП, при което по непредпазливост е причинил средна телесна повреда на Ж.Т.П.,***, изразяваща се в трайно затрудняване на движението на десния долен крайник, като след деянието е направил всичко зависещо от него за оказване на помощ на пострадалата.

Авторството на деянието, както и другите обстоятелства по времето, мястото и начина на извършване, се доказват по един несъмнен и безспорен начин. Подсъдимият не е предвиждал настъпването на общественоопасните последици, но с оглед житейския си опит и умения, включително и такива като водач на МПС е били длъжен и е могъл да ги предвиди и предотврати, при което следва да се приеме, че е извършили престъплението по непредпазливост под формата на небрежност по смисъла на чл.11 ал.3, предл. 1-во от НК.

Категорично се установи по делото, че подсъдимият е допуснал нарушение на правилата за движение и по-конкретно на горецитираната норма на чл.20 ал.1 от ЗДП, което е  в причинно-следствена връзка с настъпилите общественоопасни последици. Безспорно стана ясно, че ПТП е било предотвратимо, като е било необходимо от страна на подсъдимия, като водач на МПС, да наблюдава непрекъснато пътя пред себе си и да контролира МПС, което управлява. Той обаче не е спазил това изискване на закона, доколкото непосредствено преди инцидента е извърнал поглед назад към детето си,  в резултата на което е загубил контрол над автомобила, който навлязъл в насрещната лента и блъснал в задната дясна част на тялото движещата се попътно пешеходка.

Веднага следва да се каже, че подс.П. беше оправдан по първоначално повдигнатото му обвинение, а именно да е извършил престъплението във връзка с нарушаване на правилата за движение по пътищата, визирани в чл.5 ал.2, т.1 и в чл.16 ал.1 от ЗДП. Първата правна норма сочи, че водачът на пътно превозно средство е длъженда бъде внимателен и предпазлив към уязвимите участници в движението, каквито са пешеходците и водачите на двуколесни пътни превозни средства, а втората, че на пътно платно с двупосочно движение на водача на пътно превозно средство е забранено, когато платното за движение има две пътни ленти - да навлиза и да се движи в лентата за насрещно движение освен при изпреварване или заобикаляне.

Първата от посочените норми и общодекларативна и не може да бъде свързана с конкретната причина за ПТП, а втората норма не е била нарушена умишлено от подс.П., т.е. той не е навлязъл целенасочено в насрещната пътна лента, а до това се е стигнало след като умишлено е била нарушена от него нормата на чл.20 ал.1 от ЗДП. Именно поради нейното нарушаване и управление на МПС без непрекъснат контрол се стигнало до навлизането в насрещната пътна лента и блъскането на намиращата се там пешеходка. В случая подс.П. не е наблюдавал непрекъснато пътната обстановка и не е контролирал непрекъснато МПС, което именно е в пряка причинно-следствена връзка с настъпилия противоправен резултат.

При определяне вида и размера на наказанието съдът взе предвид разпоредбата на чл.36 от НК – относно целите и тези на чл.54 и сл. – относно неговата индивидуализация.

За да определи вида и размера на наказанието, съдът отчете високата степен на обществена опасност на деянието, предвид обстоятелството, че телесните повреди, причинени в резултат на ПТП заемат изключително голям дял сред ръста на престъпността в страната и в съдебния район на гр.Пазарджик. Обвиняемият е личност  с  ниска  степен на обществена опасност, доколкото не е осъждан, не е криминално проявен, положително охарактеризиран по местоживеене и настоящото деяние е инцидентно  в неговия  живот.

Подбудите за извършване на престъплението се коренят в недостатъчно задълбоченото зачитане на установения в страната правов ред и на правилата за движение по пътищата.

Като смекчаващи наказателната отговорност обстоятелства съдът прецени добрите характеристични данни и финансовото подпомагане на пострадалата след инцидента със сумата от 300 лева за лечение. Като смекчаващо обстоятелство се отчете и поведението на пострадалата преди инцидента, която в нарушение на предписанията в ЗДП се е движела като пешеходец по пътното платно, при наличие на обособен тротоар. С това свое поведение П. е допринесла за настъпването на общественоопасните последици, т.е. налице е съпричиняване.

Чистото съдебно минало не се отчете като смекчаващо отговорността обстоятелство, т.к. то е материалноправна предпоставка за разглеждане на делото по диференцираната процедура на Глава ХХVІІІ от НПК.

Отегчаващо обстоятелство – наличието на немалко на брой други нарушения на ЗДП, за които подс.П. е наказван по административен ред с НП и фишове.

          Като съобрази обстоятелството, че подсъдимият не е осъждан и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на глава VIII, раздел IV от общата част на НК, както и че за извършеното от него по непредпазливост престъпление  се предвижда наказание „лишаване от свобода” до две години, то е недвусмислено, че спрямо него следва да се приложи разпоредбата на чл.78А ал.1 от НК, т.к. са налице материалноправните предпоставки за това.

          С оглед на изложеното и на основание чл.78а ал.1 от НК, съдът освободи от наказателна отговорност подс.П. за извършеното от него престъпление и му наложи административно наказание „глоба” в размер от 1000 лева, платима в полза на държавата, по бюджета на съдебната власт, с което намери, че ще се постигнат целите на наказанието и ще е съответно на тежестта на извършеното.

При определяне размера на глобата съдът съобрази семейното, материалното положение и имотно състояние на подсъдимия, а отчете и наличните  смекчаващи и отегчаващи отговорността обстоятелства, съобразно относителната им тежест.

На основание чл.78а ал.4 от НК, във връзка с чл.343г от НК съдът прие, че подсъдимият следва да бъде лишен от право да управлява МПС за срок от  четири месеца. За да наложи и това административно наказание в този размер, съдът отчете относително високата степен на обществена опасност на конкретното деяние, с оглед на конкретното нарушение по ЗДП. При определяне размера и на това наказание съдът отново отчете наличните смекчаващи и отегчаващи отговорността обстоятелства според тяхната тежест.

С оглед изхода на делото и признаването на подсъдимия за виновен в престъплението, на основание чл.189 ал.3 от НПК, същият бе осъден да заплати в полза на държавата по сметка на ОД на МВР - Пазарджик  сторените по делото разноски в размер на 356.82 лв. за експертизи, а в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Районен съд – Пазарджик - 5 лв. държавна такса за евентуално служебно издаване на изпълнителен лист.

По изложените съображения Пазарджишкият районен съд постанови присъдата си.

 

       РАЙОНЕН СЪДИЯ: