Определение по дело №356/2020 на Окръжен съд - Габрово

Номер на акта: 260105
Дата: 30 октомври 2020 г.
Съдия: Веселина Цонева Топалова
Дело: 20204200500356
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 1 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

                   

                                               гр.Габрово, 30.10.2020г.

 

                                   В  И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д  А

 

            ГАБРОВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД в закрито заседание на тридесети октомври през  две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: В.Топалова                                                                                                ЧЛЕНОВЕ: В.Генжова

                                                                                                      Г.Косева          

 

            като разгледа докладваното от съдия Топалова в.ч.гр.д. №356 по описа за 2020г. и  за да се произнесе, взе предвид следното:

            Производството е по реда на чл.413,ал.2 ГПК във връзка с чл.274 от ГПК.

            Образувано е по жалба от "Агенция за събиране на вземания " ЕАД, гр. София срещу разпореждане , с което е отхвърлено заявление по чл.410 ГПК за част от вземанията, по ч.гр.д. № 175/2020 г. по описа на Районен съд Габрово.

            Твърди се, че разпореждането, с което е отхвърлена молбата за издаване на заповед за изпълнение за сумата от 641.83 лв. възнаградителна лихва и в частта за разноските над 81.09 лв. било неправилно. Първоинстанционният съд неправилно приложил материалния закон, тъй като разпоредбата касаеща шрифта на договора за кредит е влязла в сила три месеца след неговото подписване. В случай, че съдът прецени ,че закона е приложен правилно, твърди, че законодателя е въвел изискване, което не се съдържа в Директива 2008/48/ЕО, с което й противоречи. В този случай правото на Европейския съюз е с предимство пред националното законодателство.

            Иска се да бъде отменено обжалваното разпореждане и да бъде постановено друго, с което молбата за издаване на заповед за изпълнение да бъде уважена изцяло.

    Частната жалба е подадена в законоустановения срок против подлежащ на обжалване съдебен акт, от имащо право на жалба лице и против подлежащ та обжалване съдебен акт, поради коте е процесуално допустима.

Съдът, като взе предвид изложеното в жалбата и събраните по делото доказателства, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

Районният съд е издал заповед № 710/5.02.2020 г. по ч.гр.д. № 175/2020 г. за изпълнение на парично задължение по чл. 410 ГПК за претендираната главница, мораторната лихва, както и законната лихва върху главницата от подаването на заявлението, както и за част от разноските -81.09. лв.

С обжалваното разпореждане е отхвърлено заявлението в частта относно претенцията за възнаградителната лихва и за част от разноските. Изложени са съображения, че не е спазено императивното изискване на чл. 10, ал. 1 от ЗПК, при сключването на договора всички негови елементи да се предоставят на длъжника с еднакъв по вид, формат и размер шрифт- не по-малък от 12.ГПР и ГЛП били неясно посочени в договора и общите условия. В случая приложените документи били написани с шрифт вероятно по-малък от 12. На основание чл. 22 от ЗПК процесният договор за кредит бил недействителен и съгласно чл. 23 от същия закон, потребителят следвало да върне само чистата стойност на кредита, без да дължи останалите претендирани със заявлението парични вземания- за договорна лихва.

Съгласно разпоредбата на чл. 10, ал. 1, ЗПК, договорът за потребителски кредит се сключва в писмена форма, на хартиен или друг траен носител, по ясен и разбираем начин, като всички елементи на договора се представят с еднакъв по вид, формат и размер шрифт – не по-малък от 12, в два екземпляра – по един за всяка от страните по договора.

 Според настоящия състав констатацията на районния съд, че  елементите на процесния договор за потребителски кредит и ОУ са със значително по-малък размер на изискуемия по закон шрифт 12, не може да бъде установено по безспорен начин в заповедното производство, доколкото по делото са приложени копия и не е ясно дали същите не са умалени.

 Основателно е оплакването в жалбата, че цитираната от разпоредба- чл. 10, ал. 1 ЗПК в частта, с която е определен минимален размер на шрифта, на който следва да са написани всички елементи на договора за кредит, противоречи на приетото в Директива 2008/48/ЕО, чиито разпоредби са транспонирани в ЗПК. В глава IV, чл. 10 от Директивата са посочени изискванията, на които следва да отговаря съдържанието на договора за потребителски кредит- договорите за кредит следва да бъдат изготвени на хартиен или друг траен носител, като всяка от страните по договора следва да получи екземпляр от него; договорът за кредит следва да посочва по ясен и кратък начин елементите, посочени в чл. 10, т. 2 от Директивата. Директивата не съдържа конкретни изисквания за минимален шрифт, на който следва да бъдат изготвени договора за кредит и приложенията към него. Основателно е оплакването в жалбата, че в ЗПК законодателят е въвел изискване, което не се съдържа в Директивата, което води до значителни санкции за кредитора- загубване на правото да получи лихви и разноски по кредита. Понеже ограничението на чл. 10, ал. 1 от ЗПК досежно минималния размер на шрифта е въведено от националния законодател в разрез с изискването на чл. 22, т. 1 от Директивата, то не следва да бъде прилагано от съда в производството по издаване на заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК, респективно- за обжалване на отказа за издаването на такава заповед.

Жалбата е неоснователна на друго основание.

По смисъла на § 1, т. 1 от ДР на ЗПК - Общ разход по кредита за потребителя са всички разходи по кредита, включително лихви, комисиони, такси, възнаграждение за кредитни посредници и всички други видове разходи, пряко свързани с договора за потребителски кредит, които са известни на кредитора и които потребителят трябва да заплати, включително разходите за допълнителни услуги, свързани с договора за кредит, и по-специално застрахователните премии в случаите, когато сключването на договора за услуга е задължително условие за получаване на кредита, или в случаите, когато предоставянето на кредита е в резултат на прилагането на търговски клаузи и условия.

Според чл. 19, ал. 4 от ЗЗП, годишният процент на разходите не може да бъде по-висок от пет пъти размера на законната лихва по просрочени задължения в левове и във валута, определена с постановление на Министерския съвет на Република България. Постановление № 426 от 18 декември 2014 г. за определяне размера на законната лихва по просрочени парични задължения определя годишния размер на законната лихва за просрочени парични задължения в размер на основния лихвен процент на Българската народна банка в сила от 1 януари, съответно от 1 юли, на текущата година плюс 10 процентни пункта.

В разглеждания казус годишният процент на разходите не е конкретно определен нито в договора, нито в Общите условия. В договора за кредит е посочен годишният лихвен процент, такси и комисионни и в.т.9 други условия препращащи към друг договор между страните. При тези данни съдът не е в състояние да прецени годишният процент на разходите по кредита съответства  ли или надвишава допустимия размер от   50%.  

Поради изложеното, съдът намира, че жалбата като неоснователна следва да бъде оставена без уважение.

На основание изложеното, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалбата на Агенция за събиране на вземания " ЕАД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр. ***, *** срещу разпореждане, съдържащо се в заповед №710/5.02.2020 г. по ч.гр.д. № 175/2020 г. на Районен съд Габрово, с което е отхвърлено заявление по чл.410 ГПК за сумата 641.83 лв. възнаградителна лихва и разноски над 81.09 лв., като неоснователна.

Определението не подлежи на обжалване.

 

 

 

 

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

                                                               ЧЛЕНОВЕ: