Решение по дело №17/2021 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260821
Дата: 18 юни 2021 г.
Съдия: Екатерина Владимирова Мандалиева
Дело: 20215300500017
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 5 януари 2021 г.

Съдържание на акта

           

 Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е    260821

 

гр. Пловдив, 18.06.2021г.

 

В  ИМЕТО  НА   НАРОДА

 

 

 

 

Пловдивският окръжен съд, гражданско отделение – осми граждански    състав,  в  публично   заседание   на  деветнадесети май,  през   две  хиляди, двадесет и  първа година   в състав:

 

               ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕКАТЕРИНА МАНДАЛИЕВА

                                                           ЧЛЕНОВЕ: НЕДЯЛКА СВИРКОВА

                                                                             КОСТАДИН ИВАНОВ

 

при секретаря Елена Димова,  като  разгледа  докладваното от                  председателя  гр.д.№17  по  описа на  ПОС  за  2021г., за   да   се   произнесе, взе    предвид   следното

 

            Производство по реда на чл. 258 и сл. от ГПК.

           Образувано е по въззивна жалба с вх.№260142/05.01.2021г  депозирана от А.М.А., ЕГН **********,***, оф. 2 чрез пълномощника адв. Г., срещу Решение № 260675/01.10.2020 год., постановено по гр.д. № 11390/2019 год., по описа на Районен съдПловдив, трети бр.с., в частта  с която е определен режим на лични контакти между бащата А.М.А. и малолетното дете В.А.А., ЕГН **********, както следва: всяка първа и трета събота и неделя от 10,00 часа до 18,00 часа, както и една седмица през лятото, която не съвпада с годишния отпуск на майката, за по 2 часа на рождения и именния ден на детето, и за по два часа на рождения и именния ден на бащата; всяка четна година на денят Коледа и Великден от 10 до 18 часа и всяка нечетна година на 1 януари от 10 до 18 часа. Навеждат се доводи за необоснованост, неправилност и противоречия с материалния закон на постановеният съдебен акт в обжалваната част,  твърди се, че така определен режимът бил неясно формулиран, ограничен и ощетяващ жалбоподателя като баща и не бил в интерес на детето. За възстановяване на връзката  баща - дете, след временното му отчуждение по причина настъпилия развод между родителите,  се навеждат твърдения, че  общуването между бащата и детето следва да протича  за по-дълги периоди в домашни условия. Твърди се, че не са налице причини детето да не преспива в дома на бащата, независимо от съжителството му с нов партньор. В дома на бащата  се твърди да са налице необходимите битови условия за престой на детето  с преспиване. Новата партньорка на бащата изразява желание и готовност да подпомага бащата в грижите за детето му. Иска се определянето на по-широк режим на лични контакти на бащата А.А. с малолетното му дете В. А., както следва: всяка първа и трета седмица от месеца, от 18 часа в петък до 18 часа в неделя, с преспиване в дома на бащата; тридесет дни през лятото, несъвпадащи с платения годишен отпуск на майката; по три дни с преспиване през зимната и пролетна училищна ваканция на детето; всяка четна година от 10 часа на 24 декември до 18 часа на 26 декември, с преспиване и всяка нечетна година, от 10 часа на 30 декември до 18 часа на първи януари; всяка нечетна година от 10 часа на Велика събота, до 18 часа на Великден с преспиване; всяка четна година по 1 ден с преспиване на рождения ден и именния ден на детето; всяка година по 1 ден с преспиване за рождения ден и именния ден на бащата.

Въззиваемата страна от Р.В.А., ЕГН **********, чрез процесуалния и представител адв. И.К. оспорва жалбата като неоснователна по съображения подробно изложени в отговора. Моли да бъде потвърден  първоинстанционният акт в обжалваната част като правилен и законосъобразен.  

ПЛОВДИВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД  след   преценка на събраните по  делото  доказателства, допустимостта и  основателността на  жалбата,  намира   за    установено    следното:

Жалбата  са  подадена   в   законния  срок,  от   страна  имаща правен интерес  да  обжалва, срещу подлежащ на съдебен контрол акт,  поради което  се  явява процесуално  допустима и като такава следва да бъде разгледана по същество.

При  извършената  служебна проверка  на  решението  съобразно  правомощията  си  по  чл.269,  изр.  първо от  ГПК,   съдът  намира,  че  същото  е   валидно  и  допустимо.

 Предвид  горното и  на  основание  чл.269, изр.2  от  ГПК  следва  да  бъде  проверена  правилността  на  решението единствено  по  изложените  във   възззивната  жалба  доводи.

Пред районния съд е предявен иск от ищеца А.М.А., ЕГН ********** против Р.В.А., ЕГН ********** с правно основание чл. 49 от СК, с искане да бъде прекратен бракът между двамата съпрузи по вина на съпругата, като се претендира ползването от ищеца на семейното жилище. А.А. желае да му бъде предоставено упражняването на родителските права по отношение на ненавършилото пълнолетие дете В. А.А. с ЕГН **********.

Предявен е и насрещен иск от Р.В.А., ЕГН **********, против А.М.А., ЕГН **********, с искане да бъде прекратен бракът между съпрузите по вина на ищеца, като се претендира упражняването на родителските права по отношение на детето В., както и определяне на местоживеенето на детето при майката. Сочи се конкретен режим на лични контакти между бащата и детето. Иска се присъждането на месечна издръжка за детето в размер на 250 лв., считано от 01.04.2019 година – момента на фактическата раздяла. Претендира се ползването на семейното жилище от страна на съпругата и детето до навършване на пълнолетие на същото. Иска се възстановяване на предбрачното фамилно име на съпругата. 

 С Решение № 260675/01.10.2020 год. постановено по гр.д.№11390/2019г. по описа на ПРС, трите бр.с., съдът е прекратил гражданския брак между А.М.А., ЕГН ********** и Р.В.А., ЕГН **********, като е приел, че вина за настъпилото разстройство на брака имат двамата съпрузи; постановил е след прекратяването на брака съпругата да носи предбрачната си фамилия – Т.; семейното жилище, находящо се в гр. Х., *** е предоставено за ползване от  Р.В.А., до навършването на пълнолетие на детето В. А.А.; осъдил е съпругата да заплаща месечен наем на съпруга за ползването на неговата част от семейното жилище в размер на 110 лв., начиная от влизане в сила на решението за прекратяване на брака, до прекратяване на ползването; предоставил е упражняването на родителските права по отношение на малолетното дете от брака – В. А.А., ЕГН ********** на майката Р.В.А., ЕГН **********, като е определил местоживеене на детето при майката; определил е режим на лични контакти между бащата А.М.А., ЕГН ********** и детето В. А.А., ЕГН **********, както следва: всяка първа и трета събота и неделя от 10,00 часа до 18,00 часа, както и една седмица през лятото, която не съвпада с годишния отпуск на майката, за по два часа на рождения и именния ден на детето и за по два часа на рождения и именния ден на бащата. Всяка четна година на денят Коледа и Великден от 10 до 18 часа и всяка нечетна година на 1 януари от 10 до 18 часа; осъдил е бащата А.М.А., ЕГН ********** да заплаща месечна издръжка на малолетната си дъщеря В. А.А., ЕГН ********** в размер на 250 лв. чрез нейната майка и законен представител Р.В.А., ЕГН ********** начиная от 01.04.2019 год. занапред, до навършване на пълнолетие от детето или настъпване на обстоятелствата, водещи до изменение или прекратяване на задължението за издръжка.

Предмет на въззивно разглеждане е решението, в частта с която  е определен режим на лични отношения на бащата с малолетното дете   В.. В останалата част, решението на първоинстанционния съд като необжалвано е влязло в сила.

Във връзка с наведените в жалбата твърдения, пред настоящата инстанция е изготвен и приет социален доклад от ДСП – Хисар с оглед  изясняване на обстоятелството: преодоляно ли е отчуждението между бащата и детето, пригодно ли е  жилището, в което живее бащата заедно с новата си партньорка за нуждите на детето и какви са битовите условия, при които се отглежда детето. Заключението на социалния работник е, че детето има изградена емоционална връзка и с майка си и с баща си, осигурени са здравните и  образователни нужди, за неговото физическо и психическо развитие се полагат необходимите грижи. Има подходящи социално-битови условия за детето на адреса, на който бащата живее с новата си приятелка. Не е констатирано родителско отчуждение между детето и родителите.

В откритото съдебно заседание страните заявяват, че са постигнали споразумение относно режима на лични контакти между бащата А.М.А. и малолетното дете В. А.А., в следния смисъл:

т. 1: всеки първи и трети уикенд от месеца, включващи дните петък, събота и неделя, с преспиване, от 18:00 часа в петък до 18:00 часа в неделя, като за първи уикенд от месеца се счита този, в който и трите дни /петък, събота и неделя/ попадат едновременно за първи път в един и същи календарен месец;

т. 2: всяка година, в деня след православния Великден, от 10:00 часа сутринта, с преспиване в понеделник, до вторник 18:00 часа, до приключване на учебните занятия на втория ден, ако е учебен, като задължение на бащата е да води и да взема детето от училище във вторник, ако е учебен ден;

т. 3: всяка година, в деня след Коледа /на 26-ти декември/ от 10:00 часа сутринта, с преспиване, до 18:00 часа на 27 декември;

т. 4: два пъти по 7 последователни дни от лятната ваканция на детето, с преспиване, от 10:00 часа на първия ден до 18:00 часа на последния ден, които не съвпадат с платения годишен отпуск на майката;

т. 5: всяка година, на рождения ден на детето, от 10:00 часа до 14:00 часа;

т. 6: всяка година, на рождения ден на бащата /20-ти март/ и на именния ден на бащата /18-ти януари/, с преспиване, от 18:00 часа на рождения/именния ден, до 07:00 часа на следващия ден, ако следващия ден е делничен, и до 10:00 часа, ако следващия ден е почивен;

т. 7: всяка година детето ще бъде взимано от бащата , от 12:00 часа на първи януари, с преспиване, до 20:00 часа на втори януари;

т. 8: в случаите, в които някой от дните, в които бащата има право да упражнява режима на лични отношения по реда, посочен в т. 2, т. 3, т. 4, т. 5,и т. 6, попада в първи или трети уикенд от съответния месец, за съответния съвпадащ първи или трети уикенд се прилага режимът, посочен в т. 2, т. 3, т. 4, т. 5 и т. 6, а режимът по т. 1, предвиден за съответния съвпадащ първи или трети уикенд, се упражнява в непосредствено следващия календарен уикенд;

т. 9: за осъществяване на режима на лични отношения с бащата, детето да бъде вземано и връщано от бащата от и до местоживеенето му.

Въз основа на изложената фактическа обстановка и съобразявайки становището на страните съдът намира следното:

При определяне на режима на лични отношение между бащата и детето, решаващо значение има  запазване и съхраняване  интересите на детето.

Анализирайки постигнатото споразумение в откритото съдебно заседание по въпроса за режима на лични отношения между бащата и детето, съдът намира че същото  не противоречи на закона и морала. Договорките между страните съвпадат с интересите на детето да осъществява пълноценни контакти и с двамата си родители, още повече, същите са резултат от постигнатото разбирателство между родителите и в най-голяма степен покриват възможностите им за изпълнение на режима. С оглед задължението на съда служебно да съблюдава интересите на детето, споразумението се преценява и съвкупно с данните от приетия към делото докладът, изготвен от ДСП – Хисар. Предвид изложеното в последния, очевидно към настоящия момент не са налице пречки споразумението да бъде изпълнявано във вида, в който е договорено между страните.

С оглед гореизложеното,  следва да бъде отменено решението на първоинстанциоинния съд в обжалваната част, като вместо това бъде утвърдено постигнатото между страните в откритото съдебно заседание споразумение по въпросите относно упражнявания режим на лично отношения между бащата А.М.А.  и детето В. А.А..

Мотивиран от горното,  съдът

 

 

                                              Р Е Ш И:

 

 

 ОТМЕНЯ Решение № 260675/01.10.2020 год., постановено по гр.д. № 11390/2019 год., по описа на Районен съдПловдив, трети бр.с., В ЧАСТТА   с която е определен режим на лични отношения между бащата А.М.А. и малолетното дете В.А.А., ЕГН **********, както следва: всяка първа и трета събота и неделя от 10,00 часа до 18,00 часа, както и една седмица през лятото, която не съвпада с годишния отпуск на майката, за по 2 часа на рождения и именния ден на детето, и за по два часа на рождения и именния ден на бащата; всяка четна година на денят Коледа и Великден от 10 до 18 часа и всяка нечетна година на 1 януари от 10 до 18 часа,

КАТО ВМЕСТО ТОВА ПОСТАНОВЯВА:

 

ОПРЕДЕЛЯ РЕЖИМ НА ЛИЧНИ ОТНОШЕНИЯ между бащата А.М.А., ЕГН ********** и детето В. А.А., ЕГН **********,  в следния смисъл:

т. 1: всеки първи и трети уикенд от месеца, включващи дните петък, събота и неделя, с преспиване, от 18:00 часа в петък до 18:00 часа в неделя, като за първи уикенд от месеца се счита този, в който и трите дни /петък, събота и неделя/ попадат едновременно за първи път в един и същи календарен месец;

т. 2: всяка година, в деня след православния Великден, от 10:00 часа сутринта, с преспиване в понеделник, до вторник 18:00 часа, до приключване на учебните занятия на втория ден, ако е учебен, като задължение на бащата е да води и да взема детето от училище във вторник, ако е учебен ден;

т. 3: всяка година, в деня след Коледа /на 26-ти декември/ от 10:00 часа сутринта, с преспиване, до 18:00 часа на 27 декември;

т. 4: два пъти по 7 последователни дни от лятната ваканция на детето, с преспиване, от 10:00 часа на първия ден до 18:00 часа на последния ден, които не съвпадат с платения годишен отпуск на майката;

т. 5: всяка година, на рождения ден на детето, от 10:00 часа до 14:00 часа;

т. 6: всяка година, на рождения ден на бащата /20-ти март/ и на именния ден на бащата /18-ти януари/, с преспиване, от 18:00 часа на рождения/именния ден, до 07:00 часа на следващия ден, ако следващия ден е делничен, и до 10:00 часа, ако следващия ден е почивен;

т. 7: всяка година детето ще бъде взимано от бащата , от 12:00 часа на първи януари, с преспиване, до 20:00 часа на втори януари;

т. 8: в случаите, в които някой от дните, в които бащата има право да упражнява режима на лични отношения по реда, посочен в т. 2, т. 3, т. 4, т. 5,и т. 6, попада в първи или трети уикенд от съответния месец, за съответния съвпадащ първи или трети уикенд се прилага режимът, посочен в т. 2, т. 3, т. 4, т. 5 и т. 6, а режимът по т. 1, предвиден за съответния съвпадащ първи или трети уикенд, се упражнява в непосредствено следващия календарен уикенд;

т. 9: за осъществяване на режима на лични отношения с бащата, детето да бъде вземано и връщано от бащата от и до местоживеенето му.

 

В необжалваната част решението е влязло в законна сила.

 

Решението подлежи на обжалване пред ВКС  с касационна жалба, в едномесечен срок от връчването му на страните.

                  

                       

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                      ЧЛЕНОВЕ: