Решение по дело №14/2020 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 43
Дата: 21 февруари 2020 г. (в сила от 21 февруари 2020 г.)
Съдия: Милена Йорданова Алексова Стоилова
Дело: 20207110700014
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

             43                                                        21.02.2020г.                                           град Кюстендил

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

Кюстендилският административен съд                                                                                     

на деветнадесети февруари                                                                  две хиляди и двадесета година

в открито съдебно заседание в следния състав:

                                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН ДЕМИРЕВСКИ                                                               

       ЧЛЕНОВЕ: 1.МИЛЕНА АЛЕКСОВА-СТОИЛОВА

                                                                                        2.НИКОЛЕТА КАРАМФИЛОВА

с участието на секретаря И. С.

и в присъствието на прокурор Йордан Георгиев от КОП

като разгледа докладваното от съдия Алексова-Стоилова

касационно административнонаказателно дело № 14 по описа за 2020г.

и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл.217 от АПК във вр. с чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН.

            Началникът на сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР – Кюстендил с адрес: гр.Кюстендил, ул.“Цар Освободител“ №269 обжалва решението по а.н.д.№834/2019г. на РС- Кюстендил. Релевира касационното основание по чл.348, ал.1, т.1 от НПК. Нарушението на закона поради неправилното му прилагане свързва с доказани деяния и спазена процедура за издаване на НП. Моли за отмяна на решението и потвърждаване на НП.

            В с.з. касаторът не се представлява.

Адв.А.И. *** като пълномощник на ответника М.Р.Н. намира жалбата за неоснователна и претендира деловодни разноски.

            Представителят на КОП дава заключение за неоснователност на жалбата, т.к. са налице съществени процесуални нарушения в процедурата по ЗАНН поради  липса на описание за нападение на водача от куче, довело до ПТП. Счита, че решението на районния съд е съобразено с доказателствата по делото, поради което моли да бъде потвърдено.

            Кюстендилският административен съд, след запознаване с жалбата и материалите по делото на районния съд, намира жалбата за допустима като подадена от представител на легитимиран правен субект с право на обжалване по см. на чл.210, ал.1 от АПК в преклузивния срок по чл.211, ал.1 от АПК.

            Разгледана по същество, жалбата е неоснователна. Съображенията за това са следните:

            Предмет на въззивно обжалване е НП №18-1139-001767/24.10.2018г. на началник сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР – Кюстендил, с което на М.Р.Н. за наложени следните административни наказания:

-по т.1 за нарушение на чл.20, ал.2 от ЗДвП на основание чл.179, ал.2, пр.1 от закона е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 200лв. и

-по т.2 за нарушение на чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП на основание чл.183, ал.1, т.1, пр.2 от закона е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 10лв.

От фактическа страна съдът е установил, че на 16.10.2018г. св.Босачки като мл.автоконтрольор е изпратен от дежурния полицай да посети настъпило ПТП в гр.Кюстендил, ул.“Гюешевско шосе“ по сигнал за паднал моторист. В съставения АУАН срещу Н. е повдигнато обвинение за управление на мотоциклет марка „Хонда пантеон“ с несъобразена скорост, в следствие на което водачът е изгубил контрол над мотоциклета и при падането се е самонаранил.

При тези фактически установявания съдът е приел от правна страна допуснати нарушения  при съставяне на АУАН и издаване на НП, свързани с липса на реквизити досежно пътната обстановка и атмосферните условия във връзка с извода на органите за управление с несъобразена скорост. Съдът е посочил, че в материалите по преписката се съдържа твърдение на касатора за нападение от куче, в следствие на което същият е загубил контрол върху МПС, което твърдение не е обсъдено от органа и не е взето предвид като случайно събитие. Съдът е коментирал факти по съществото на спора за недоказани деяния, т.к. по време на проверката, водачът на МПС е бил в болница и няма как да се е намирал на мястото на нарушението. По този начин, според съда е останала неизяснена фактическата обстановка около нарушенията, което е нарушило правото на защита на дееца. По посочените доводи съдът е отменил НП.

В пределите на касационната проверка по чл.218, ал.2 от АПК и във връзка с релевираното в жалбата касационно основание съдът намира, че решението на районния съд е валидно и допустимо като постановено от компетентен съд в предвидената от закона форма по допустима въззивна жалба. Преценено за съответствие с материалния закон решението е правилно.

За нарушението по т.1 от НП:

Правилен е извода на районният съд, че в съдържанието на АУАН и НП са допуснати съществени нарушения на правилата по чл.42, т.4 и чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН.

Нормата на чл.20, ал.2 от ЗДвП задължава водачите на МПС при избиране на скоростта за движение да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие. Отговорността на водача по чл.179, ал.2, пр.1 от ЗДвП е ангажирана в първата хипотеза на санкционната норма – за движение с несъобразена скорост. Деянието е резултатно, т.к. поведението се санкционира при причиняване на ПТП.

В АУАН е посочено единствено, че движението на дееца е с несъобразена скорост, което описание е възпроизведено дословно в обстоятелствената част на НП. По този начин на изписване, правилен е извода на районния съд за неясно обвинение. Описанието на деянието не е достатъчно, т.к. няма данни за конкретната пътна обстановка и скоростта на движение на МПС. Само наличието на подобно описание би могло да формира извод дали скоростта е била съобразена с пътните условия и да обоснове връзка между движението на автомобила, неизпълнение на задължението по чл.20, ал.2 от ЗДвП и настъпилото ПТП.

АНО не е обсъдил и твърдението на дееца в писменото обяснение, че по време на управление на мотоциклета е бил нападнат от куче и това е причината за възникналото ПТП. Това твърдение не е опровергано от доказателствата по делото. При достоверност на твърдението деянието би се явило несъставомерно като случайно деяние. При разпита на актосъставителя и свидетеля по АУАН същите не установяват релевантни за нарушението обстоятелства, т.к. не си спомнят за случая. Следователно, обвинението освен че е неясно е и непълно, т.к. не е в обема, позволяващ проверката за материална законосъобразност на НП.

Допуснатите съществени процесуални нарушения в описание на съставомерните елементи от обективна страна на деянието нарушават правото на защита на дееца да разбере обвинението и да се защити срещу него, в каквато насока са изводите и на районния съд. Процесуалната незаконосъобразност на НП не налага разглеждане на спора по същество.

За нарушението по т.2 от НП:

Деянието по чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП е недоказано. Видно от доказателствата по делото на районния съд, управлението на МПС не е установено на място от контролните органи. В материалите по административнонаказателната преписка липсват доказателства за това, че по време на управлението на мотоциклета водачът не е носил контролния талон към СУМПС. Недопустимо е доказване на противоправно деяние по предположение.

На основание чл.221, ал.2, пр.1 от АПК решението на районния съд ще се остави в сила.

На основание чл.63, ал.3 от ЗАНН във вр. с чл.143, ал.1 от АПК ОДМВР – Кюстендил дължи заплащане на ответника на адвокатско възнаграждение в размер на 300лв.

Мотивиран от горното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

            ОСТАВЯ В СИЛА решение №392/22.11.2019г. по а.н.д.№834/2019г. на РС-Кюстендил.

            ОСЪЖДА ОДМВР – КЮСТЕНДИЛ да заплати на М.Р.Н. деловодни разноски в размер на 300лв. /триста лева/ за адвокатско възнаграждение.

Решението е окончателно.

            Решението да се съобщи на страните чрез изпращане на преписи от същото.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                              ЧЛЕНОВЕ: 1.                                        2.