Решение по дело №139/2018 на Районен съд - Ловеч

Номер на акта: 153
Дата: 14 юни 2018 г. (в сила от 4 юли 2018 г.)
Съдия: Георги Бойчев Христов
Дело: 20184310200139
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 февруари 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

                     Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                      гр.Ловеч, 14.06.2018 год.                       

          

                             В    И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

                                                                                                                                                                                     

ЛОВЕШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, втори състав в публично заседание на четиринадесети май две хиляди и осемнадесета година, в състав :

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ : ГЕОРГИ ХРИСТОВ

 

при участието на секретаря Наташа Богданова, като разгледа докладваното от съдията НАХ дело № 139 по описа за 2018 година, за да се произнесе, съобрази следното :

 

          Производство по реда чл.59 и сл. от ЗАНН.

С наказателно постановление № 17-0906-001736 от 08.01.2018 г. на Началника на сектор ПП при ОД на МВР Ловеч са наложени на З.Б.А. ***, административни наказания на основание чл.183, ал.1, т.5, предл.1-во от ЗДвП – глоба в размер на 30 лева, на основание чл.183, ал.1, т.1, предл.1-во от ЗДвП – глоба в размер на 10 лева, на основание чл.183, ал.1, т.1, предл.2-ро от ЗДвП – глоба в размер на 10 лева, на основание чл.175, ал.1, т.3 от ЗДвП – глоба в размер на 200 лева и лишаване от право да управлява МПС за 6 месеца и на основание чл.183, ал.1, т.1, предл.3-то от ЗДвП – глоба в размер на 10 лева, за нарушения на чл.6, т.1, чл.100, ал.1, т.1, чл.100, ал.1, т.2 и чл.103 от ЗДвП.

Недоволен от постановлението останал жалбоподателят, който чрез адвокат Кривошиева от ЛАК го е обжалвал и моли да бъде отменено наказателното постановление като незаконосъобразно. Излага, че не приема за спорни обстоятелства, че не е носел в себе си СУМПС, контролния талон към него и свидетелството за регистрация на МПС. Оспорва вмененото му нарушение на разпоредбата на чл.103 от ЗДвП. Навежда подробни доводи в тази част от наказателното постановление, като изтъква, че е налице разминаване между описаната фактическа обстановка и дадената цифрова квалификация на нарушението, както и че е приложена неправилна санкционна норма. Изтъкнал е също така и че по случая е било образувано досъдебно производство № 250/2017 г. по описа на ОД на МВР Ловеч, по което А. е бил привлечен като обвиняем за престъпление по чл.270, ал.1 от НК и счита, че жалбоподателя не може да носи едновременно наказателна и административнонаказателна отговорност. В тази връзка се е позовал и на ТР № 3/2015 г. на ОС на ВКС.

В съдебно заседание, редовно призован, жалбоподателят не се явява. Представлява се от адвокат Кривошиева от АК Ловеч, която пледира за отмяна на обжалваното НП, като неправилно и незаконосъобразно. Излага подробни аргументи относно нарушението на чл.103 от ЗДвП, като доразвива тези от жалбата.    

Въззиваемата страна, редовно призовани, не изпращат представител и не изразяват становище по делото. Писмено, в съпроводителното писмо молят жалбата да бъде оставена без уважение и се потвърди наказателното постановление. 

От събраните по делото писмени доказателства и от показанията на свидетелите С.Л.Н., К.Г.К. и В.Р.Д., както и от изложеното в жалбата и в съдебно заседание, съдът прие за установена следната фактическа обстановка :

На 15.11.2017 г. свидетелите С.Н., К.К. и В.Д., първият служител на ПП при ОД на МВР Ловеч, а втория и третия съответно на РУП Ловеч и РУП Угърчин били изпратени на специализирана полицейска проверка с цел да спрат за проверка автомобил, за чийто водач имало данни, че е употребил наркотични вещества. Било им указано да следят за два възможни автомобила, с които евентуално лицето се предвижва. Свидетелите се намирали на път І-4, км 24+500, в с.Сопот, област Ловеч, до бензиностанция „Ромпетрол”, когато около 16:15 часа забелязали един от двата автомобила, чиито описание получили да се движи по посока гр.Варна, а именно : лек автомобил марка „Мерцедес Ц 200 Компресор” с рег.№ ОВ 33-49 ВВ. Свидетелят Н. подал сигнал със стоп-палка и автомобила спрял на указаното от свидетеля място. Н. се легитимирал на водача и му поискал личните документи, свидетелството за управление на МПС и тези на автомобила – свидетелство за регистрация на МПС. Тъй като водача не ги носел, Н. го извикал до служебния автомобил, където направил справка за проверка на самоличността на водача и установил, че това е З.Б.А.. Свидетелят Н. му заявил, че трябва да го изпробва с техническо средство за употреба на алкохол, както и за наркотични вещества. З.А. му заявил, че трябва да отиде до автомобила си, за да вземе телефона и се консултира с някой. Връщайки се до автомобила обаче, той влязъл в него и потеглил в посока гр.Варна. Полицейските служители го последвали със служебния автомобил, но жалбоподателят влязъл в района на бензиностанция „Ромпетрол”, направил забранен завой наляво, като навлязъл в лентата за движение с посока гр.София и продължил да се движи. Свидетелите го последвали, но малко след това им било разпоредено да се върнат на мястото, където първоначално го били спрели в с.Сопот.

Няколко дни по-късно, на 22.11.2017 г. съобщили на свидетелите Н. и Д., че жалбоподателя А. ***. Двамата отишли в управлението, където бил и свидетеля К.. В полицейското управление свидетелят Н. съставил на жалбоподателя З.А. АУАН бланков № 870806, в който като посочил, че като управлявал на 15.11.2017 г., около 16:15 часа лекия автомобил по ПП І-4, км 24+500, в с.Сопот, в посока гр.Варна, А. нарушил разпоредбите на чл.100, ал.1, т.1 и т.2, чл.103 и чл.6, т.1 от ЗДвП. По съставеният акт жалбоподателят не вписал възражения и отказал да го подпише и получи препис от него. Отказа му бил удостоверен с подпис на свидетел Цветозар Д. Стойнев.

Няма данни по делото в срока по чл.44, ал.1 от ЗАНН А. да е представил писмени възражения.

Въз основа на акта за нарушение, на 08.01.2018 г. било издадено обжалваното наказателно постановление, като описаната в акта фактическа обстановка изцяло била отразена и в него. Наказващият орган също квалифицирал действията на жалбоподателя А. като нарушения на разпоредбите на чл.100, ал.1, т.1 и т.2, чл.103 и чл.6, т.1 от ЗДвП и му наложил предвидените в разпоредбите на чл.183, ал.1, т.5, предл.1-во, чл.183, ал.1, т.1, предл.1-во, чл.183, ал.1, т.1, предл.2-ро, чл.175, ал.1, т.3 от ЗДвП и чл.183, ал.1, т.1, предл.3-то от ЗДвП санкции.

От тази фактическа обстановка и разглеждайки жалбата от правна страна съдът прие следното :

Жалбата е подадена в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН, от надлежно легитимирано лице, поради което е допустима.

Атакуваното наказателно постановление е издадено от компетентен орган, въз основа на АУАН, съставен от оправомощено за това лице, съгласно Заповед № 8121з-952/20.07.2017 г. на Министъра на вътрешните работи /л.13-14/.

Съдът прие за безспорно установено извършването на вменените на жалбоподателя А. нарушения на разпоредбите на чл.100, ал.1, т.1 и т.2 и чл.6, т.1 от ЗДвП. Описаната фактическа обстановка касаеща тези нарушения изцяло се доказва от писмените доказателства по делото и показанията на разпитаните свидетели, които са последователни, непротиворечиви и логични. Съдът няма основания да не ги кредитира, още повече, че жалбоподателя не ги оспорва, не ангажира доказателства, които да ги оборват, а и в обстоятелствената част на жалбата признава, че не е носил със себе си в момента на проверката свидетелството за управление на МПС, контролния талон към него, както и свидетелството за регистрация на управлявания от него лек автомобил – т.нар. малък талон. Нарушенията на чл.100, ал.1, т.1 и т.2 от ЗДвП са на просто извършване, при форма на изпълнително деяние бездействие, тъй като А. не е носел и не е представил при проверката от контролните органи тези документи, а те съгласно императивния характер на цитираната по-горе норма задължително следва да са във водача, когато той управлява МПС.

Що се отнася до нарушението на чл.6, т.1 от ЗДвП, то същото е извършено при форма на изпълнителното деяние действие, като А. управлявайки лекия автомобил извършил маневра завой на ляво и излязъл на първокласния път № 4 с посока на движение гр.София, при наличието на указателен пътен знак Г2 „Движение само надясно след знака”. И тримата разпитани по делото свидетели, които са били и очевидци, са категорични и потвърждават факта, че А. е завил наляво, при наличието на пътен знак Г2. Жалбоподателят не ангажира доказателства, които да опровергават или разколебават свидетелските показания.

С оглед на тези съображения, настоящият състав счита, че вменените на жалбоподателят нарушения на разпоредбите на чл.100, ал.1, т.1 и т.2 и чл.6, т.1 от ЗДвП са категорично установени от обективна страна.

От субективна страна тези нарушения са извършени виновно, при пряк умисъл. Жалбоподателят А. като правоспособен водач на МПС е познавал пътните знаци и информацията дадена в тях, както и е бил наясно, че по всяко време докато управлява автомобила е длъжен да носи в себе си свидетелството за управление на МПС, контролния талон към него и свидетелството за регистрация на автомобила, който управлява.

Правилно за тези нарушения са били приложени санкционните разпоредби съответно на чл.183, ал.3, т.5, предл.1-во, чл.183, ал.1, т.1, предл.1-во, чл.183, ал.1, т.1, предл.2-ро и чл.183, ал.1, т.1, предл.3-то от ЗДвП, като санкциите по тях са точно фиксирани в закона и не може да бъде обсъждано намаляването им.

Предвид на тези съображения съдът прие, че наказателното постановление е обосновано и законосъобразно издадено в така обсъдените му части и следва да бъде потвърдено по точки 1, 2, 3 и 5 от диспозитива му.

В тази връзка е необходимо да се направи уточнение, че в обстоятелствената част на постановлението срещу т.5 е изписан състава на нарушението по чл.103 от ЗДвП, като в диспозитива санкцията за това нарушение е посочена срещу т.4, докато срещу т.5 от диспозитива е изписана санкцията за нарушението по т.4 от обстоятелствената част, т.е. местата им като цифрова номерация са разменени. Съдът не счита така констатираното за процесуално нарушение, още по-малко пък за съществено такова, а за проявена небрежност при подредбата и изписването на наказателното постановление. В никакъв случай обаче това не е довело до нарушаване правото на защита на наказаното лице и същия да не е разбрал нарушенията на кои разпоредби му се вменяват, че е извършил и съответно за всяко от нарушенията каква санкция му се налага.  

Относно нарушението на чл.103 от ЗДвП, след внимателна преценка на доказателствата по делото и доводите на страните съдът прие, че обжалваното постановление в тази му част е незаконосъобразно издадено, в нарушение на императивната разпоредба на чл.57, ал.1, т.6 от ЗАНН, а именно : законните разпоредби, които са били нарушени виновно от жалбоподателя. В обстоятелствената част на АУАН  и НП е описано, че жалбоподателя А. не е изпълнил разпореждането да бъде изпробван с техническо средство за алкохол и наркотични вещества и напуснал своеволно мястото на проверката. В разглеждания случай, безспорно се установи, че след подадения му от свидетеля Н. сигнал за спиране жалбоподателят А. е спрял на указаното място, заявил е че не носи свидетелството за управление на МПС, контролния талон към него и талона за регистрация на управлявания лек автомобил, след което е отишъл до служебния автомобил, за да бъде установена самоличността му. И тримата свидетели са единодушни, че след като му е било казано, че следва да бъде изпробван с техническо средство за употребата на алкохол и наркотични вещества, жалбоподателят категорично отказал да даде такива проби, след което се качил в автомобила си и потеглил.  Актосъставителят Н. е квалифицирал тези му действия като нарушение на нормата на чл.103 от ЗДвП, която предвижда, че при подаден сигнал за спиране от контролните органи водачът на ППС е длъжен да спре плавно в най-дясната част на платното за движение или на посоченото от представителя на службата за контрол място и да изпълнява неговите указания. Никой от свидетелите очевидци обаче не сочи, че на жалбоподателя е било разпоредено да остане на мястото на проверката, а че си е тръгнал, след като изрично им е заявил, че отказва да бъде изпробван за употреба на алкохол и наркотични вещества. При тези данни и така както са изложени обстоятелствата в АУАН и НП относно тези действия на жалбоподателя, съдът счита, че е била нарушена разпоредбата на чл.174, ал.3, предл.1-во от ЗДвП, която предвижда хипотезата на отказ от водача на ППС да бъде изпробван за употребата на алкохол и/или наркотични вещества.

На следващо място – за така описаните обстоятелства около това нарушение наказващият орган е приложил санкционната разпоредба на чл.175, ал.1, т.3 от ЗДвП, с която се санкционират водачите, които откажат да предадат документите си на органите за контрол или по какъвто и да било начин осуетят извършването на проверка от органите за контрол. От изложеното в обстоятелствената част на обжалваното НП и от свидетелските показания по делото се установи, че жалбоподателят се е подчинил на подадения сигнал за спиране, заявил е, че не носи част от документите, които следва да са в него при управлението на автомобила, съдействал е също така при установяване на самоличността му, но е отказал да бъде изпробван с техническо средство. Поначало, дали да даде проба за употреба на алкохол и/или наркотични вещества е решение, което водачът взима доброволно, няма ред, по който това принудително да става. Затова и законодателят е предвидил и значително по-строги санкции за отказа да бъде изпробван. В случая обаче, санкция по този текст от закона липсва. По този начин съдът намира, че неправилно наказващият орган е квалифицирал описаните в обстоятелствената част действия на жалбоподателя, като нарушение на разпоредбата на чл.103 от ЗДвП и е наложил санкция по чл.175, ал.1, т.3 от ЗДвП.    

По своята правна същност наказателното постановление е вид правораздавателен административен акт и в него следва да е налице пълно единство между словесното описание на извършеното нарушение, цифровата му квалификация и приложимата санкционна норма. В противен случай съществено се нарушава правото на защита на наказаното лице, тъй като той има право да знае точно какво нарушение му се вменява и съответно е санкциониран, за да може да организира и реализира това си право в пълен обем. Неизпълнението на тези изисквания, при всички случаи е съществено процесуално нарушение и в разглеждания случай това не е направено, което е довело до незаконосъобразност на обжалваното наказателно постановление в тази му част и съответно отмяната му единствено на формално основание, без да се разглеждат доводите на страните по същество на делото. И доколкото законът позволява НП да бъде издадено и при допуснати нередовности в АУАН (чл.53, ал.2 от ЗАНН), стига да е установено по безспорен начин извършването на нарушението, самоличността на нарушителя и неговата вина, то това не се отнася за наказателното постановление. При него следва точно да са спазени императивните изисквания на ЗАНН по издаването му, тъй като именно то е правораздавателния акт, който очертава пределите на доказване в настоящето производство и пределите на правото на защита на жалбоподателя. Не на последно място, това процесуално нарушение препятства съда, в рамките на своята компетентност да прецени извършено ли е нарушение на разпоредбите на ЗДвП, тъй като не е ясно какво е нарушението предвид неточната му квалификация.

С оглед на изложеното, наказателното постановление в част 4-та от диспозитива следва да бъде отменено, като незаконосъобразно издадено.

За пълнота на изложението следва да се отбележи, че съдът не споделя доводите на жалбоподателя относно това, че с  обстоятелствата квалифицирани в НП като нарушение по чл.103 от ЗДвП и образуваното в тази връзка наказателно производство е бил нарушен принципа ne bis in idem. Действително, основен принцип е, че наказателната отговорност поглъща административнонаказателната такава. Факт е също така, видно от постановление за привличане на обвиняем от 22.11.2017 г. /л.5/, че за действията си при проверката на 15.11.2017 г. жалбоподателят А. е бил привлечен като обвиняем за престъпление по чл.270, ал.1 от НК и елемент от състава на обвинението е и нарушение на нормата на чл.103 от ЗДвП. Съществен момент обаче е, че както привличането му като обвиняем за престъпление по чл.270, ал.1 от НК, така и започналото срещу него административнонаказателното производство, се е случило в един ден – 22.11.2017 г., т.е. дори и след издаването на обжалваното в настоящето производство наказателно постановление, нито една от отговорностите не е била реализирана. А и видно от писмо изх.№ РП 2521/2017 г. от 11.04.2018 г. /л.27/ на РП Ловеч, с постановление от 05.04.2018 г. на наблюдаващия прокурор по досъдебно производство № 250/2017 г. по описа на ОД на МВР Ловеч, същото е било частично прекратено по отношение на З.А. за обвинението за престъпление по чл.270, ал.1 от НК. Ето защо, при тези данни, съдът счита, че не е бил нарушен принципа ne bis in idem и нарушение в този смисъл не е допуснато.   

Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН съдът

 

 

                  Р   Е   Ш   И   :

    

          ОТМЕНЯ НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 17-0906-001736 от 08.01.2018 г. на Началника на сектор ПП към ОД на МВР Ловеч, в част 4-та от диспозитива, с която е наложено на З.Б.А. ***, ЕГН : **********, административно наказание на основание чл.175, ал.1, т.3 от ЗДвП – глоба в размер на 200 лева и лишаване от право да управлява МПС за 6 месеца, за нарушение на чл.103 от ЗДвП, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

         

ПОТВЪРЖДАВА НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 17-0906-001736 от 08.01.2018 г. на Началника на сектор ПП към ОД на МВР Ловеч, в части 1-ва, 2-ра, 3-та и 5-та от диспозитива, с които са наложени на З.Б.А. ***, с горните данни, административни наказания на основание чл.183, ал.1, т.5, предл.1-во от ЗДвП – глоба в размер на 30 лева, на основание чл.183, ал.1, т.1, предл.1-во от ЗДвП – глоба в размер на 10 лева, на основание чл.183, ал.1, т.1, предл.2-ро от ЗДвП – глоба в размер на 10 лева и на основание чл.183, ал.1, т.1, предл.3-то от ЗДвП – глоба в размер на 10 лева, за нарушения на чл.6, т.1, чл.100, ал.1, т.1 и чл.100, ал.1, т.2 от ЗДвП, като ЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

 

          Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд гр.Ловеч в 14 - дневен срок от съобщението до страните.

 

 

                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ :