Решение по дело №14242/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 5285
Дата: 11 юли 2019 г. (в сила от 11 юли 2019 г.)
Съдия: Биляна Димитрова Коева
Дело: 20181100514242
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 29 октомври 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№................

гр. София, …………. г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, ІII "В" въззивен състав, в публично съдебно заседание на седемнадесети април през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛАЙ ДИМОВ

                                                                     ЧЛЕНОВЕ: ВЕЛИНА ПЕЙЧИНОВА

                                                                                Мл. съдия: БИЛЯНА КОЕВА

 

при участието на секретаря Юлия Асенова, разгледа докладваното от мл. съдия Коева въззивно гражданско дело № 14242 по описа за 2018 г. по описа на СГС и взе предвид следното: 

Производството е по реда на чл. 258 и сл. от ГПК.

            С решение № 39265 от 25.07.2018 г., постановено по гр. дело № 48833 по описа за 2017 г. по описа на СРС, ГО, 67-и състав частично са уважени предявените по реда на чл. 422 ГПК от ищеца “Т.С.” ЕАД срещу ответниците С.Д.Ч. и В.Д.Ч. искове с правно основание чл. 79, ал. 1 ЗЗД, вр. чл. 150 ЗЕ и чл. 86, ал. 1 ЗЗД, като е признато за установено, че ответниците дължат на ищцовото дружество по ½ част от сумата 1938,02 лв., представляваща дължима главница за доставена топлинна енергия за перида 01.05.2015 г. до 30.04.2016 г., ведно със законната лихва, считано от 20.03.2017 г. до окочателното й изплащане, което вземане касае топлоснабден имот имот, находящ се в гр. София, жк. “**********и за което е издадена заповед за изпълнение по ч.гр.д. № 16804/2017 г. по описа на СРС, 67 – състав, като е отхвърлен искът за сумата от 90,97 лв., представляваща обезщетение за забавено плащане на главницата за периода от 15.09.2016 г.

            Първоинстанционното решение в частта, с която са уважени предявените искове като необжалвано от ответниците е влязло в сила.

            Недоволен от постановеното решение е останал ищецът, който в срока по чл. 259, ал. 1 ГПК е подал въззивна жалба срещу решението в частта, с която са отхвърлени предявените искове. Въззивникът поддържа, че решението е неправилно и постановено в нарушение на материалния закон. Във въззивната жалба се твърди, че първоинстанционният съд не е взел предвид разпоредбата на чл. 32, ал. 1 от Общите условия за продажба на топлинна енергия, а именно, че потребителите са длъжни да плащат месечните дължими суми в 30 – дневен срок след изтичане на периода, за който се отнасят. Искането към съда е да отмени решението на СРС в обжалваната част и да уважи изцяло исковете като основателни и доказани. Претендира разноски.

В срока по чл. 263, ал. 1 ГПК е подаден отговор на въззивната жалба от ответниците, с който се оспорва жалбата, излагат се подробни съображения за правилност на решението на СРС в обжалваната част. Претендират се разноски.

В срока по чл. 263, ал. 1 ГПК не е постъпило становище по жалбата от третото лице-помагач “М.Е.” ООД.

            Софийски градски съд, след като обсъди събраните по делото доказателства, становищата на страните, съгласно разпоредбата на чл. 235, ал. 2 ГПК, намира следното от фактическа и правна страна:

Съгласно разпоредбата на чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта - в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата.

Настоящият съдебен състав приема, че решението в обжалваната част е валидно и допустимо.

Предмет на настоящото въззивно производство е дължимостта на обезщетението за забава върху главницата за процесния период:

Съгласно чл. 33, ал. 1 от Общите условия, одобрени с решение № ОУ- 02/03.02.2014 г. на ДКЕВР – действащи за процесния период, клиентите са длъжни да заплащат месечните вноски в 30- дневен срок от датата на публикуването им на интернет страницата на дружеството. С публикуването клиентът се уведомява за задължението и неговия размер и то има характер на покана. Ищцовото дружество не е представило доказателства за публикуването в интернет на сметките, съобразно посочената разпоредба, поради което искът за обезщетение за забава върху дължимите суми за потребена топлинна енергия се явяват неоснователни. С оглед на неодказаността на настъпването на правопораждащия факт, обуславящ основанието на претенцията, неоснователни са доводите на въззивника свързани с установяването на размера на дължима лихва за забава.

Следва да се отбележи, че  разпоредбата на чл. 269, изр. 2 ГПК, законодателят е регламентирал т. нар. ограничен въззив, т. е. проверката за правилност, която въззивният съд се ограничава само до релевираните с въззивната жалба доводи, като нормата е императивна, и предписва на въззивния съд дължимо поведение, от което той не може да се отклонява. Ограниченията, визирани в чл. 269, изр. 2 ГПК, се отнасят до неправилността на обжалваното решение – тези пороци в дейността на първата инстанция, които страната сочи като основания за обжалване на решението, са свързани с обхвата на въззивната дейност по разглеждането на материалноправния спор. Това означава, че в решаващата си по предмета на спора дейност въззивният съд следва да се ограничи единствено до посочените в жалбата доводи за неправилност и пороците, които са я причинили. Следователно, въззивният съд е ограничен от посоченото в жалбата, когато разглежда и решава материалноправния спор.

Въз основа на тези правни съображения и с оглед на обстоятелството, че правният извод до който въззивната инстанция е достигнала, съответства на правните съждения на първоинстанционния съд и липсват други доводи във въззивната жалба, както и императивна материално правна норма, която да бъде приложена служебно от настоящия състав, дейността на настоящата съдебна инстанция е изчерпана и обжалваното решение следва да бъде потвърдено.

По разноските:

При този изход на правния спор с правна възможност да претендират присъждането на деловодни разноски разполагат въззиваемите. В отговора на въззивната жалба е направено искане за присъждане на адвокатско вънаграждение пред настоящата инстанция. Съгласно т. 1 от Тълкувателно решение № 6 от 06.11.2013г. по тълк. дело № 6/2012 на ОСГТК на ВКС, когато възнаграждението е заплатено в брой, този факт следва да бъде отразен в договора за правна помощ, а самият договор да е приложен по делото, като в този случай той има характер на разписка, с която се удостоверява, че страната не само е договорила, но и заплатила адвокатското възнаграждение. По делото са представени е договори за правна защита и съдействие от 01.10.2018 г. за всеки от въззиваемите, в които е отбелязано, че възнаграждението за процесуално представителство пред СГС е платено в брой, поради което и на основание чл. 273 ГПК, във вр. чл. 78, ал. 3 ГПК на въззиваемите следва бъде присъдена сумата от общо 600 лева, представляваща заплатено адвокатско възнаграждение за въззивното производство.

С оглед цената на иска решението е окончателно и не подлежи на касационно обжалване – арг. чл. 280, във вр. чл. 69, ал. 1, т. 1 ГПК.

             

 

 

 

Така мотивиран, Софийският градски съд

 

 

 

 

 

РЕШИ:

 

             

 

 

 

ПОТВЪРЖДАВАрешение № 39265 от 25.07.2018 г., постановено по гр. дело № 48833 по описа за 2017 г. по описа на СРС, ГО, 67-и състав, в обжалваната част.

ОСЪЖДА „Т.С.“ ЕАД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление:*** Б да заплати на С.Д.Ч., ЕГН ********** и В.Д.Ч., ЕГН ********** сумата от 600 лева, представляваща адвокатско възнаграждение за процесуално представителство в производството пред СГС.

 

 

 

            Решението е постановено при участието на трето лице-помагач на страната на „Т.С.“ М.Е.“ ООД.

Решението е окончателно и не подлежи на касационно обжалване.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                        

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.                                   

 

 

 

2.