Решение по дело №2487/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2354
Дата: 17 декември 2020 г.
Съдия: Владимир Стоянов Вълчев
Дело: 20207180702487
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 2354

гр. Пловдив, 17.12.2020 год.

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, ХХІV състав, в открито заседание на седемнадесети декември през две хиляди и двадесета година в състав:   

         ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЯНКО АНГЕЛОВ

ЧЛЕНОВЕ: ДАРИНА МАТЕЕВА

ВЛАДИМИР ВЪЛЧЕВ

при секретаря К.Р.и участието на прокурора  Кичка Казакова, като разгледа докладваното от съдия Вълчев КАНД № 2487 по описа на съда за 2020 година, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК, във връзка с чл. 63, ал. 1, пр. 2 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на ОД на МВР- град Пловдив депозирана чрез гл.юрисконсулт Г. Б., процесуален представител на Директора против Решение № 260012 от 17.08.2020 г., постановено по АНД № 4199 по описа за 2020 г. на Районен съд-град Пловдив - I н.с., с което е отменен Електронен фиш серия К №2994294, издаден от ОД на МВР –Пловдив по отношение И.Р.Д. ЕГН*********** ***, като и е наложено на основание чл.189 ал.4 вр. чл.182 ал.1 т.3 от Закон за движението по пътищата /съкр. ЗДвП/ административно наказание „глоба в размер на 100.00 /сто/ лева“ за административно нарушение  на чл.21 ал.1 от ЗДвП.

Жалбоподателят моли да се отмени атакуваният съдебен акт, като счита същият за неправилен и незаконосъобразен. Редовно призован, не се явява в съдебно заседание. По същество на спора е изложил становище, че се касае за законосъобразно издаден административен акт, който желае да бъде потвърден.

Касационният ответник И.Р.Д., редовно призован в съдебно заседание, не се явява. Същият с писмен отговор на касационната жалба, подаден  чрез процесуалния му представител адв. Н.С. излага становище по неоснователност на касационната жалба и законосъобразността на издаденото съдебно решение.

Контролиращата страна Окръжна прокуратура - гр. Пловдив, чрез участващият по делото прокурор дава заключение, че жалбата е неоснователна, а решението на първоинстанционния съд е правилно и законосъобразно, поради което следва да се потвърди.

 Пловдивският административен съд, като провери законосъобразността на първоинстанционното решение, във връзка с наведените от касатора оплаквания, и с оглед обхвата на служебната проверка по чл. 218, ал. 2 от АПК, във връзка с чл. 63, ал. 1, пр. 2 от ЗАНН, намери следното :

Касационната жалба е подадена в рамките на преклузивния срок по чл. 211, ал. 1 от АПК и от лице имащо правен интерес - страна в първоинстанционното производство, за която решението е частично неблагоприятно, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество, същата се явява основателна.

Районният съд е бил сезиран с жалба против Електронен фиш серия К № 2994294 с издател ОД на МВР-Пловдив, с което по отношение на касационният ответник е било установено административно нарушение на разпоредбите на чл.21, ал.1 от ЗДвП, обстоятелствата по което са се изразили в това, че на 03.09.2019г. в 10.38 часа в гр.Пловдив, на бул. Санкт Петербург №1, посока бул. Кукленско шосе, е установено движение на лек автомобил „Опел Вектра“ с ДК №РВ****АВ, който при максимална разрешен скорост а движение в населено място 50 км/ч, при отчетен толеранс от минус 3 км/ч в полза на водача се е придвижвал със скорост от 76 км/ч, тоест с превишение на скоростта от 26 км/ч. установена с автоматизирано техническо средство  ATCC ARH CAM S1. Въз основа на това е приетото за административното нарушение на чл.21 ал.1 от ЗДвП е ангажирана административно – наказателната отговорност на основание чл.189 ал.4 от ЗДвП на И.Р.Д. и е наложено административно наказание „глоба 100 лева“ на основание чл.182 ал.1 т.3 от ЗДвП. За да отмени издадения електронен фиш районният съд е приел, че се касае за съществени процесуални нарушения, които не дават възможност да се установява по несъмнен и категоричен начин факта на извършване на нарушението. В тази връзка той се е обосновал, че представеният по делото протокол за използване на АТСС е съставен при съществени пороци, с което е лишен от легитимиращото му действие като същият да се приравни за несъществуващ. Според въззивния съд се установяват разминавания в датите на Протокола за използване на АТСС, а това създава обосновано съмнение коя е действителната дата на изготвяне на протокола и се поражда съмнение, дали такъв реално е бил създаден за конкретното използване на АТСС или е съставен впоследствие и антидатиран с оглед подадената жалба и за нуждите на процеса. Приел е, че при липса на доказателства за надлежно попълнен протокол само може да се предполага, че са спазени императивите на чл. 6 от Наредба № 8121з-532/12.05.2015г. и АТСС е използвано съобразно приложимите нормативни и технологични изисквания.

Решението е неправилно.

Касационният съд не споделя изводите на районния съд. В Протокола никъде няма дата на изготвянето му, както погрешно е констатирал районният съд. Отбелязана е дата на използване, която е 03.09.2020г. Следва да се отбележи, че на тази дата е установено нарушението, обективирано в ЕФ. Датата на използване съвпада с датата на приемане /03.09.2020г./. Дата на извършената служебна проверка е 04.09.2020г, когато е регистриран протоколът с рег. № 1030р-23346, т.е няма разминаване в датите и неоснователно е формиран извод, че протоколът е антидатиран. Протоколът носи пълната информация, съгласно изискванията на чл. 6 от Наредба № 8121з-532/12.05.2015г.  и не страда от пороците, коментирани в съдебния акт на ПРС. При това положение касационният съд намира, че е осъществено нарушение на чл. 21, ал.1 от ЗДвП от И.Р.Д. собственик на автомобила, който се е движила със скорост от 76 км/ч при разрешена в населеното място скорост от 50 км/ч.. В случая, при разрешена максимална скорост на движение в населено място от 50км/ч , е установено превишение  на ограничението с 26 км/ч.. Относно автоматизираното техническо средство, използвано за заснемане на скоростта на процесния автомобил. В случая са спазени изискванията на чл. 10 от Наредба № 8121з-532/12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата (Наредбата), доколкото от представените по делото доказателства се установява, че процесното техническото средство е одобрен тип средство за измерване на скоростта и към момента на установяване на нарушението е било технически изправно. В този смисъл, нарушението е установено от техническа система, надлежно калибрована, при която измерването, регистрирането и записът на нарушенията се извършва от система радар-камера–компютър, като единствената роля на оператора на системата е да позиционира техническото средство, като го насочи към определения за наблюдение участък от пътя и да въведе ограниченията за скоростта на този участък, за което в административната преписка се съдържа нарочен протокол от проверката на автоматизираното техническо средство за видеоконтрол. С оглед на изложеното процесната система за контрол на скоростта отговаря на изискването на ЗДвП, техническото средство, с което е установено и заснето нарушението, да бъде автоматизирано, за да не позволява човешка намеса при установяването и заснемането на всяко едно конкретно нарушение. Предвид изложените мотиви касационната инстанция намира решението на районния съд за неправилно и незаконосъобразно, поради което същото следва да се отмени, а ЕФ да се потвърди.

Касационният жалбоподател не е претендирал разноски по делото, поради което съдът не дължи произнасяне по тях.

По изложените съображения и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, Съдът

Р Е Ш И:

ОТМЕНЯ Решение №260012 от 17.08.2020 г., постановено по АНД № 4199 по описа за 2020 г. на Районен съд-град Пловдив - I н.с., и вместо това ПОСТАНОВЯВА:

ПОТВЪРЖДАВА Електронен фиш серия К №2994294, издаден от ОД на МВР –Пловдив, с който на И.Р.Д. ЕГН*********** на основание чл.189 ал.4 вр. чл.182 ал.1 т.3 от е наложено административно наказание „глоба в размер на 100.00 /сто/ лева“ за административно нарушение  на чл.21 ал.1 от ЗДвП

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ :

ЧЛЕНОВЕ : 1.

                                 2.