Решение по дело №381/2022 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 819
Дата: 17 юни 2022 г.
Съдия: Лилия Александрова
Дело: 20227040700381
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 март 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

град Бургас, №      819      / 17.06.2022г.

 

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД гр.Бургас, в съдебно заседание на деветнадесети май, през две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

                                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ЛИЛИЯ АЛЕКСАНДРОВА

                                                                                   ЧЛЕНОВЕ:    ДИАНА ГАНЕВА

                                                                                                         ГАЛЯ РУСЕВА

 

при секретар Й. Б., изслуша докладваното от съдия Л.АЛЕКСАНДРОВА по КАНД № 381/2022г. за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.63в от ЗАНН, във вр. с чл.208 и сл. от АПК.

Касаторът Е.С.П., ЕГН **********, с адрес ***, със съдебен адрес *** ляв, чрез адвокат Д.Г. е оспорил решение № 11/25.01.2022г., постановено по АНД № 238/2021г. по описа на Районен съд Айтос, с което е потвърдено наказателно постановление № 21-0237-000063 от 18.05.2021г. на началника на РУ – Айтос към ОД на МВР - Бургас. С наказателното постановление на касатора за нарушение на чл.21, ал.1 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП), на основание чл.182, ал.1, т.6 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 1000 лв. и е лишен от право да управлява МПС за 3 месеца.

Касаторът твърди, че обжалваното решение е неправилно и иска да бъде отменено, а по съществото на спора – да бъде отменено издаденото наказателно постановление.

В съдебно заседание касаторът, чрез представител по пълномощие адв. Г., поддържа жалбата и иска обжалваното решение да бъде отменено, като бъде отменено и издаденото наказателно постановление.

Ответникът по касация, редовно призован, не се представлява.

Представителят на Прокуратурата счита, че обжалваното решение е правилно и предлага да бъде оставено в сила.

Съдът като прецени събраните по делото доказателства, доводите и възраженията на страните намира следното:

Касационната жалба е подадена в срок от надлежно легитимирано лице, поради което е допустима за разглеждане. Разгледана по същество е неоснователна.

Е.С.П. е наказана за това, че на 13.01.2021г. в 09:19 часа в гр.Айтос по ул.“Славянска“ с посока на движение от гр.Карнобат към гр.Бургас до бензиностанция „Лукойл“, управлява лек автомобил марка „Фолксваген“, модел „Поло“ с рег. № А 69 37 КН, собственост на „Агро Пенчеви“ ООД, ЕИК ********* със скорост 131 км/ч при максимално допустима за населеното място 50 км/ч. Посочено е, че нарушението е установено и заснето в клип № 4837 от ATСС TFR1- M с фабр. № 598 с отчетен толеранс на измерената скорост от -3 процента. Снимковия материал е показан на водача. Попълнена е декларация от собственика по чл.188 от ЗДвП от 24.02.2021г.

Административнонаказващият орган е приел, че е нарушена нормата на чл.21, ал.1 от ЗДвП.

Съгласно чл.21, ал.1 от ЗДвП при избиране скоростта на движение в населено място на водача на пътно превозно средство е забранено да превишава следните стойности на скоростта в km/h: категория B , населено място -50 км/ч.

Съгласно чл.182, ал.1, т.6 от ЗДвП водач, който превиши разрешената максимална скорост в населено място, се наказва за превишаване над 50 km/h - с глоба 700 лв. и три месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство, като за всеки следващи 5 km/h превишаване над 50 km/h глобата се увеличава с 50 лв.

Районният съд, след като обсъдил всички доказателства, е приел, че не са налице съществени нарушения на процедурата при установяване на административното нарушение и при налагане на наказанието и е потвърдил наказателното постановление.

Обжалваното решение е валидно, допустимо и правилно.

В мотивите на решението районния съд подробно е обсъдил всички установени факти, които правилно са анализирани от гледна точка на приложимите норми. Съдът е обсъдил възраженията на жалбоподателката, настоящ касатор. Анализът на районния съд, изложен в мотивите на решението му, се споделя от настоящия съдебен състав.

Неоснователно е възражението на касатора, според което районният съд не се е съобразил с допуснатото и прието по делото заключение на съдебно-автотехническа експертиза. Обратно на това твърдение, съдът се е позовал именно на експертизата, като е взел предвид изразеното от вещото лице мнение, че с оглед принципа на действие на автоматизираното техническо средство, с което е измерена скоростта (доплеров ефект) – при засичане на по-висока от зададената скорост първо се задейства камерата и се записва видео клип. Ако в този момент водачът рязко намали скоростта, тогава естествено се получава разлика в скоростите, записани на четирите позиции на клипа. От съществено значение обаче е първата скорост, която е засечена в началния момент от автоматизираното техническо средство. Така описаният механизъм на работа на АТСС добре обяснява причината, поради която с експертизата е изчислена средна скорост от 86,4 км/ч, измерена въз основа на четирите позиции на клипа, които се отпечатват. При изчисляване на тази скорост вещото лице изрично е уточнило, че тя представлява средна скорост от навлизането в обсега на видео камерата на АТСС. Механизмът на работа на АТСС, обяснен от вещото лице, обосновава извода, че скоростта, която е засечена и отчетена, отразява скоростта на движение на автомобила в първия момент, т.е. на първата снимка от клипа.

Така, за разлика от изложените в касационната жалба възражения, районният съд е обсъдил експертното заключение в цялост и въз основа на него е достигнал до правилния извод, че с оспореното наказателно постановление вярно е установена и отчетена първоначалната скорост на движение на автомобила, която е била засечена от АТСС.

Неоснователно е и възражението, касателно отнетите 12 бр. точки. Според чл.6, т.7 от Наредба № Із-2539 на Министерство на вътрешните работи за нарушение на чл.21, ал.1 във вр. с чл.182, ал.1, т.6 от ЗДвП се предвижда отнемане именно на 12 точки, колкото са отнети и с процесното наказателно постановление.

Настоящият съдебен състав не споделя единствено изводите на районния съд в частта, в която той твърди, че протоколът по чл.10 от наредбата представлява официален удостоверителен документ, който се ползва с материална доказателствена сила. Без съмнение този протокол е официален документ, доколкото е съставен от длъжностни лица в кръга на техните правомощия. Материалната доказателствена сила обаче произтича от презумпцията, че официалният свидетелстващ документ е верен и автентичен. Тази презумпция е регламентирана и меродавна само за гражданското и за административното съдопроизводство. Тя не е приложима в наказателното и административнонаказателното производство, защото влиза в противоречие с принципа за невиновност на привлеченото към съответната наказателна, респ. административно-наказателна отговорност лице. По тази причина и в чл. 14, ал. 2 от НПК изрично е регламентирано, че доказателствата и средствата за тяхното установяване не могат да имат предварително определена сила, каквато би била налице, ако се приложи презумпцията за материалната доказателствена сила. По тази причина изразеното в края на трета страница от решението мнение на съда, поради това, че влиза в противоречие с базисни принципи в областта на наказателното и административнонаказателното правораздаване, не може да бъде споделено. Този извод обаче не влияе на крайния извод на съда, че оспореното наказателно постановление е законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

По тези съображения касационната жалба като неоснователна следва да бъде отхвърлена.

На основание чл.221, ал.2 във вр. с чл.218 от АПК, във вр. с чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, Административен съд Бургас,

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение №11 от 25.01.2022г. постановено по АНД № 238/2021г. на Районен съд – Айтос.  

Решението не подлежи на обжалване и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                   ЧЛЕНОВЕ: