Решение по дело №978/2024 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 4951
Дата: 20 декември 2024 г. (в сила от 20 декември 2024 г.)
Съдия: Светомир Бабаков
Дело: 20247150700978
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 21 август 2024 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№ 4951

Пазарджик, 20.12.2024 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административният съд - Пазарджик - VI състав, в съдебно заседание на втори декември две хиляди двадесет и четвърта година в състав:

Съдия: СВЕТОМИР БАБАКОВ

При секретар ДИМИТРИНА ГЕОРГИЕВА като разгледа докладваното от съдия СВЕТОМИР БАБАКОВ административно дело № 20247150700978 / 2024 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 145, ал. 2, т. 1 от АПК, във връзка с чл. 172, ал. 5 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП).

Образувано е по жалба на П. Г. Р. от гр. Пазарджик срещу ЗППАМ № 24-1818-000093/04.06.2024 на А. Т.- началник сектор към ОДМВР Пазарджик, РУ Пазарджик.

С обжалваната ЗППАМ, е разпоредено да се наложи на П. Г. Р. от гр. Пазарджик принудителна административна мярка по чл. 171, т. 2а, б. „б“ – прекратяване на регистрацията на л.а. „Мицубиши Спейс Стар“ с рег. № [рег. номер] за срок от 6 месеца.

В съдебно заседание, жалбоподателят се явява лично и поддържа жалбата.

Ответникът по оспорването – А. Т.- Началник сектор към ОДМВР Пазарджик, РУ Пазарджик, редовно призован, не се явява. В писмена молба изразява становище за неоснователност на жалбата.

Съдът, след като се запозна с доказателствата приложени по делото, установи следното :

На 03.06.2024 г. около 21,20 ч. жалбоподателят П. Р. управлявал на лек автомобил „Мицубиши Спейс Стар“ с рег. № [рег. номер] в с. Черногорово, като на ул. „48“-ма срещу номер 18 бил спрян за проверка от полицейски служители при РУ Пазарджик. При извършена проверка за алкохол с техническо средство Алкотест Дрегер ARDM-0191 същото отчело положителен резултат 1,01 промила на хиляда. На водача бил издаден талон за медицинско изследване на кръвта № 274251, в който било указано, че следва да се яви в срок от 120 мин от връчването на талона в МБАЛ Пазарджик за даване на кръв за медицинско изследване. Р. закъснял да се яви в болничното заведение в указания му срок, поради което кръв не му била взета.

За посоченото административно нарушение по чл. 5 ал.3 т.1 пр.1 от ЗДвП, на жалбоподателят бил съставен АУАН серия GA № 1066357 и му била издадена ЗППАМ № 24-1818-000093/04.06.2024 на А. Т.- началник сектор към ОДМВР Пазарджик, РУ Пазарджик, с която на жалбоподателя за нарушение на чл. 5 ал.3 т.1 пр.1 от ЗДвП му била наложена принудителна административна мярка по чл. 171, т. 2а, б. „б“ – прекратяване на регистрацията на л.а. „Мицубиши Спейс Стар“ с рег. № [рег. номер] за срок от 6 месеца.

С оглед така установената фактическа обстановка, съдът прави следните изводи:

Жалбата е процесуално допустима, като подадена в срок от лице, което има правен интерес от оспорването.

Разгледана по същество същата се явява неоснователна.

Съгласно разпоредбите на чл. 146 от АПК проверката на законосъобразността на оспорения индивидуален административен акт обхваща компетентността на издалия го орган, спазена ли е изисканата от закона форма, материалните и процесуалните разпоредби при издаването му, както и дали е съобразен с целта на закона.

Административен съд - Пазарджик намира, че оспореният административен акт е издаден от компетентен орган и в изискуемата от закона форма.

Съгласно чл. 172, ал. 1 от ЗДвП, ПАМ по чл. 171, т. 2а, б. „б“ от същия закон се прилагат с мотивирана заповед от ръководителите на службата за контрол по този закон съобразно тяхната компетентност. Оспорваният акт е издаден от началник сектор към ОДМВР Пазарджик в това му качество и е налице необходимата компетентност, като е оправомощен за това със Заповед рег. № 317з-1237/14.04.2022 г. на директора на ОД на МВР – Пазарджик.

Съгласно чл. 171, т.2а буква „б” от ЗДвП за осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения, спрямо водач, който управлява МПС с концентрация на алкохол в кръвта над 0.5 на 1000, установена с медицинско и химическо лабораторно изследване или с изследване с доказателствен анализатор, или с друго техническо средство, определящо съдържанието на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишания въздух, или след употреба на наркотични вещества или техните аналози, установени с медицинско и химико-токсикологично лабораторно изследване, или с тест, както и който откаже да бъде проверен с техническо средство, или с тест, изследван с доказателствен анализатор, или да даде биологични проби за химическо изследване и/или химико-токсикологично лабораторно изследване, се прилага ПАМ прекратяване на регистрацията на МПС за срок от 6 месеца до една година. При тази законова регламентация необходимата материалноправна предпоставка за прилагане на мярката е водачът да е управлявал МПС с концентрация на алкохол над 0,5 на хиляда, установено по надлежния ред.

В конкретния случай се установяват всички предпоставки за издаване на процесната ПАМ. Издаден е АУАН, чиято презумптивна доказателствена сила по чл. 189 ал.2 от ЗДвП не е оборена и с който е констатирано нарушение на чл. 5 ал.3 т.1 от ЗДвП- жалбоподателят, в качеството му на водач е тестван за употребата на алкохол с техническо средство и е дал положителна проба над 0,5 на хиляда. Издаден му е талон за медицинско изследване на кръвта, но в указания час, жалбоподателя не се е явил в указаното му лечебно заведение.

Няма никакво значение колко пъти са карали полицейските служители жалбоподателя да дава проба, след като техническото средство не е отчитало резултат. Меродавна в случая е първата качествено направена проба, която е отчела положителен резултат 1,01 на хиляда.

Не се доказа, че на 03.06.24 г. жалбоподателят не е употребил алкохол- напротив констатациите на съставения АУАН са в обратната насока. Обясненията на жалбоподателя и показанията на неговата съпруга не могат да обосноват различен извод поради тяхната заинтересованост от изхода на делото.

Без правно значение е и каква е причината за закъснението на Р. да се яви в МБАЛ Пазарджик в указания му в талона срок и да даде кръв за медицинско изследване. Съгласно справката на лечебното заведение, жалбоподателят е просрочил явяването си с 35 мин, поради което не му е взета кръв. В този смисъл, просрочието е равнозначно на отказ от явяване и правилно резултата е определен въз основа на показанията на техническото средство.

Правната квалификация на нарушението е точно определена от административния орган, а именно чл. 5 ал.3 т.1 пр.1 от ЗДвП и аргументите в обратна насока са несъстоятелни.

В обобщение, ПАМ се явява законосъобразна и жалбата като неоснователна подлежи на отхвърляне.

При този изхода на спора и предвид своевременно направеното искане от ответника на същия се дължат разноски за юрисконсултско възнаграждение в минимален размер от 100 лв., съгласно чл. 24 от Наредбата за правната помощ.

Мотивиран от горното и на основание чл.172, ал.2, Административен съд – Пазарджик, VI състав

Р Е Ш И:

отХВЪРЛЯ жалбата на П. Г. Р. от гр. Пазарджик срещу ЗППАМ № 24-1818-000093/04.06.2024 на А. Т.- началник сектор към ОДМВР Пазарджик, РУ Пазарджик.

ОСЪЖДА П. Г. Р. от гр. Пазарджик да заплати в полза на ОДМВР Пазарджик сумата от 100 лева разноски.

Решението е ОКОНЧАТЕЛНО, съгласно разпоредбата на чл. 172, ал. 5 от ЗДвП.

Съдия: