Решение по дело №1341/2020 на Районен съд - Перник

Номер на акта: 260254
Дата: 2 юни 2021 г. (в сила от 29 юни 2021 г.)
Съдия: Богдан Здравков Велев
Дело: 20201720201341
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 август 2020 г.

Съдържание на акта

 РЕШЕНИЕ

 

 

 

Номер 260254/02.06.  Година 2021   Град Перник

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пернишки районен съд      ІІI-ти наказателен   състав

На  17  февруари                         2021 година

В публично заседание в следния състав:

 

 

      Председател: БОГДАН ВЕЛЕВ

 

                   Съдебни заседатели:

 

 

Секретар: Наташа Динева

Прокурор:

Като разгледа докладваното от съдия ВЕЛЕВ НАХ дело номер 01341 по описа за 2020 година, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59 и сл.от ЗАНН и е образувано по подадена жалба в срок и от легитимирано лице-  С.М.В. срещу НП № 19-1158-004168 от 05.11.2019г.  издадено от началник  на сектор ПП към ОД на МВР Перник, с което са  му  наложени:

-На основание чл.174, ал.3,пр.1   от ЗДвП/Закона за движението по пътищата/- глоба в размер на 2000 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца,и

-на основание чл.185 от ЗДвП-глоба в размер на 20лв.

 

Въззиваемата страна, редовно уведомена,представител не изпраща.

Жалбоподателят     се представлява  в съдебно заседание от адв.В.  ,който пледира за отмяна на обжалваното наказателно постановление ,поддържа и доводите,изложени в писмената жалба.

     Пернишкият районен съд, след като обсъди доказателствата по делото и доводите, изложени в процеса ,намира за установено от фактическа и правна страна следното:

     На 31.08.2019ге съставен  АУАН от  мл.автоконтрольор при сектор “ПП”-ОД МВР Перник  в който са отразени следните релевантни за процеса обстоятелства:

     На 31.08.2019г. в 19:50 часа в общ.Перник, с.Мещица,ул.»Детелина Минчева» страната-жалбоподател е управлявал лек автомобил Ауди 100,с регистрационен номер *******,собственост на С.Е.С.,с посока от ул.»Георги Димитров», като пред дом №2 с поведението си ,потегляйки рязко към лицето В.Г.И. създава опасност за живота и здравето на същия.

      До пристигането на екип от охранителна полиция жалбоподателят е бил под постоянен визуален контакт с И. и лицето С.М.Г..

      Жалбоподателят имал мирис на алкохол и нестабила походка.

 

     Същият е отказал да бъде изпробван с техническо средство Алкотест Дрегер 7510 ARBB-0017.Издаден бил талон за изследване №0044709.

     Като виновно нарушени законови разпоредби се сочат: чл.174 ал.3 и чл.5,ал.1,т.1  от Закона за движението по пътищата.

При предявяване на АУАН,правонарушителят е отказал да го подпише и да получи препис,което обстоятелство е установено /удостоверено/  съобразно разпоредбата на чл.43 ал.2 от ЗАНН.

Въз основа на този АУАН е издадено обжалваното НП, предмет на настоящото наказателно производство,с което са наложени административни наказания в абсолютния им закон размер,поради което и съдът не изследва приложението  на правилата за индивидуализация на административното наказание,дефинирани в разпоредбите на чл.27 ал.2 и ал.3 от ЗАНН.

Съдът възприема фактическата обстановка по делото от данните, внесени в процеса чрез следните доказателствени средства и доказателства: показанията на Р.Г.А.- актосъставител, на В.Г.И. -свидетел по АУАН,на С.М.Г.,на М.Ю.Й.–свидетел на отказа за подписване и получаване на АУАН,показанията на посочените от защитата свидетели: Д.М.С.,Р.С.М., АУАН,Талон за изследване, Заповед на Министъра на вътрешните работи относно правомощията както на актосъставителя, така и на лицето в посочено качество, издало обжалваното НП.

При така представената  заповед, съдът не констатира незаконосъобразност, свързана със изискванията на чл.189 ал.1 и ал.12 от ЗДвП-  т.е. актът е съставен, а обжалваното НП е издадено от компетентни лица.

 

За да бъде осъществен административно наказателният състав, който е приложен в обжалваното НП-чл.174 ал.3 от ЗДвП, е необходимо водачът да откаже да бъде изпробван за употреба на алкохол и по двата посочени начина /метода/ в чл.174 ал.3 от ЗДвП ,подробно регламентирани в Наредба №1 от 19.07.2017г. –За реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техните аналози.

Този ред е относим,релевантен, приложим ориентирано към датата на това вменено  нарушение.

 В  настоящия случай, точно тези два релевантни отказа са обективирани, посочени, в съставения акт за установяване на административно нарушение:както отказа лицето,на които се вменява съответното нарушение да бъде изпробван за употреба на алкохол с техническо средство- посочено  обжалваното НП, конкретизирано като тип и номер /отказ да бъде извършена проверка- по смисъла на чл.174 ал.3 от ЗДвП/както и отказ за даване на проби за изследване.

На следващо място,в представения по делото/част от административно наказателната преписка/ Талон за изследване са посочени:трите имена на водач, моторното превозно средство, отказ за изпробване с техническо средство, уведомяване ,че следва да се яви в ЦСМП –Перник,но никъде в този талон не се сочи нито дата,нито час.

 Същностният момент и проблем при реализирането на този административно наказателна отговорност е дали конкретно лице,в случая жалбоподател е имал качеството водач на моторно превозно средство,дали го е управлявал преди да бъде спрян и контролните органи да изискат да бъде изпробван с техническо средство за установяване употребата на алкохол.

     Този съществен факт не се явява доказан в настоящото административно наказателно производство.

    Безспорно е,че водачът и жалбоподател не е спрян от контролните органи при управление на посоченото моторно превозно средство.

    Служители на Пътна полиция –Перник са били изпратени на място ,посочено в акта за установяване на административното нарушение, като данните,намерили място като констатации в акта са внесени от двамата посочени в акта свидетели,които са в родствени отношения със страната-жалбоподател,а между тях са налице имотни спорове/според данните на свидетелят В.Г.И..

     Констатациите в акт за установяване на административно нарушение са в противоречие с данните,внесени в процеса чрез показанията на двама свидетели ,посочени от защитата.

      И ако констатациите в акта се основават на показания на свидетели,които са в родствени, но влошени отношения по повод имуществени спорове,и ако данните на единия от свидетелите,опровергаващи обвинението  са на майката  на страната-жалбоподател, то данните от показанията на втория,посочен  от защитата свидетел също опровергават и са в противоречие със вмененото обвинение,но за този свидетел липсват данни за родствени отношения със горепосочените свидетели.

       На основание гореизложеното съдът намира,че обжалваното наказателно постановление и двете му части: относно установяването, описанието на административното нарушение по чл.174 ал.3 от Закона за движението по пътищата, както и относно вмененото административно нарушение по чл.185 от Закона за движението по пътищата е незаконосъобразно и като такова следва да бъде отменено,тъй като и по отношение на двете вменени административни нарушения,страната-жалбоподател не е имала качеството водач на моторно превозно средство, при съобразяване с разпоредбата/принципа/на чл.303 ал.2 от НПК,   към която препраща нормата на чл.84 от ЗАНН.

    По смисъла на параграф 6 ,   т.25 от Допълнителните разпоредби на закона за движението по пътищата ,„Водач“ е лице, което управлява пътно превозно средство „относимо за казуса.

      Според разпоредбата на чл. 14, ал. 2 от НПК, приложима съгласно препращащата норма на чл. 84 от ЗАНН, доказателствата и средствата за тяхното установяване не могат да имат предварително определена сила.

       В този смисъл, в съдебното производство констатациите на АНО също нямат обвързваща доказателствена сила и следва да се преценяват в контекста на целия събран по делото доказателствен материал,а съдът е длъжен, разглеждайки делото по същество, сам да установи чрез всички допустими от закона доказателства и доказателствени средства извършено ли е вмененото административно нарушение, от кого и при какви обстоятелства е станало това, особено в случаите на оспорване, какъвто е и настоящия. Това не е направено от първата инстанция.

        В процесния случай противоречията в свидетелските показания създават съмнение относно авторството на описаното нарушение, а същевременно поддържаната от жалбоподателя теза се подкрепя убедително от горепосочените доказателства.

       Презумптивната доказателствена сила на съставения АУАН по чл. 189, ал. 2 от ЗДвП досежно извършването на нарушението следва да се преценява в контекста на всички събрани по делото доказателства и след оценка на същите се налага извода, че обвинението срещу страната-жалбоподател не е доказано по категоричен начин.

 

 

Водим от гореизложеното, съдът на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН,

     Р      Е       Ш       И     :

Отменя НП № 19-1158-004168 от 05.11.2019г.  издадено от началник  на сектор ПП към ОД на МВР Перник, с което на С.М.В.,***,ЕГН **********,са  му  наложени:

-На основание чл.174, ал.3,пр.1   от ЗДвП/Закона за движението по пътищата/- глоба в размер на 2000 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца,и

-на основание чл.185 от ЗДвП-глоба в размер на 20лв.

 

      Решението може да се обжалва в 14-дневен срок от обявяването му на страните, че е изготвено, пред Административен съд - гр. Перник като касационна инстанция.

РАЙОНЕН СЪДИЯ:/п/

 

Вярно с оригинала,

  ИЕ

/Богдан Велев/