Присъда по дело №36/2019 на Районен съд - Мездра

Номер на акта: 19
Дата: 10 септември 2019 г. (в сила от 26 септември 2019 г.)
Съдия: Евгени Ангелов Божидаров
Дело: 20191450200036
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 5 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

П  Р  И  С  Ъ  Д  А

 

Номер

 

Година

2019

Град

Мездра

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Мездренски районен

съд

 

наказателен

Състав

На

Десети  септември

 

Година

2019

В публично заседание в следния състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ

ЕВГЕНИ БОЖИДАРОВ

Съдебни заседатели

С.И.М.С.

Секретар

 В. К.

 

Прокурор                                                                     

            Е. Е.

 

като разгледа докладвано от

Съдия БОЖИДАРОВ

 

НОХ

дело

36

по описа за

2019

Година

ВЪЗ ОСНОВА НА ЗАКОНА И ДОКАЗАТЕЛСТВАТА

                                       и на основание чл.  305 ал.5 пр.3 НПК

 

П Р И С Ъ Д И:

    

ПРИЗНАВА подсъдимият С.Й.И., ЕГН:**********,***,  българин, български  гражданин, не женен, неосъждан, висше образование, работи като ел. техник във Ф”. Плевен, живущ *** , ЗА ВИНОВЕН в това, че  на 20.08.2018 г. в с. Долна Кремена , общ. Мездра, е причинил лека телесна повреда на В.Б.Д. от с. с.,  изразяваща се  в надлъжно счупване на далечната фаланга на пети пръст на дясното ходило, което увреждане му е  причинило  временно разстройство на здравето , не опасно за живота с оздравителен период около 30 дни, като деянието е извършено по хулигански подбуди – престъпление по чл. 131 т.12  вр. чл. 130 ал.1 НК.

ОСВОБОЖДАВА С.Й.И.  на основание чл.305 ал.5 предл. последно НПК от наказателна отговорност за извършеното престъпление по чл. 131 т.12  вр. чл. 130 ал.1 НК , като на основание чл.78а ал.1 НК му НАЛАГА  административно наказание ГЛОБА в размер на 1000 /ХИЛЯДА/ лева в полза на Държавата.

ОСЪЖДА С.Й.И.  да заплати разноските по делото в полза на ОД МВР- Враца сумата от 125.00 лева, като разноски  в ДП,  за СМЕ, както и да заплати в полза на РС-Мездра  направени разноски  от 574.00 лева за защита на СМЕ  и изготвяне на тройна такава.

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ  като неоснователен  и недоказан граждански иск предявен  от  пострадалия  В.Б.Д.  срещу подсъдимия  С.  Й.И.  за причинени от деянието  имуществени вреди в размер на 10 000 лева, ведно със законната лихва , считано от момента на увреждането.

ОТНЕМА  в полза  на Държавата   на основание чл. 53 ал.1 б.”а” НК  вещите  принадлежащи  на подсъдимия  и послужили  за извършване на умишленото престъпление , а именно: тесла с леко ръждясала метална част  и дървена дръжка с дължина 33 см.

ВРЪЩА   на пострадалия  В.Б.Д.  предадените от него материали за изготвяне на тройната СМЕ, а именно: 1 бр. SD диск с надпис „……” ЕООД  и оригинал  на искане за образно изследване.

     ПРИСЪДАТА  се обяви на страните и същата подлежи на  жалба и протест  пред ВрОС в 15-дневен срок, считано от днес.

 

                                                     

          РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

                                                1.

 

Съдебни заседатели:

 

                                                2.

 

                                   

                                                     

Съдържание на мотивите

 

 

 

                     Мотиви към присъда  по  НОХД № 36/2019 година

 

 

РП-Мездра е внесла обвинителен акт срещу

С.Й.И. - роден на *** ***, живущ ***. С висше образование, неженен, неосъждан, работи като ел.техник във фирма „Неви Фешън Текстайл” ЕООД гр.Плевен, ЕГН **********

 

 

ЗА ТОВА, ЧЕ:

На 20.08.2018 г. в с.Долна Кремена, общ.Мездра, е причинил средна телесна повреда на В.Б. ***, изразяваща се в многофрагментно счупване на далечната фаланга на 5-ти пръст на дясното ходило, което увреждане му е причинило трайно затруднение на движението на долен десен крайник - престъпление по чл. 129 ал. 1 от НК.

След проведено РЗ  ход на делото  е даден по реда на Глава 27 НПК при хипотеза на чл. 371 т.1 НПК при  предварително изслушване на страните, като подсъдимия  и защитникът дадоха съгласие да не се провежда разпит на някой свидетели, а при постановяване на присъдата непосредствено да се ползва съдържанието на съответните протоколи от ДП. С протоколно определение от 03.05.2019 г.  в тази насока на основание чл. 372  ал.3 НПК е  одобрено изразеното съгласие на страните   да не се провежда разпит на свидетелите с изкл. на  вещото лице д-р Р.А. и свидетел Р.К., като съответните действия по разследването  са извършени при условията и по реда предвиден в НПК и при постановяване на присъдата непосредствено ще се ползва съдържанието  на  съответните протоколи при разпита на свидетелите на ДП.

 Предявен е от гр.иск от пострадалия В.Д. срещу подсъдимия С.Й. за причинени от деянието имуществени вреди в размер на 10 000 лв. , ведно със законната лихва върху тази сума,считано от момента на увреждането. В.Д. е конституиран в качеството на гр.ищец.   

     В съдебно заседание след приемате заключение на допълнителна тройна СМЕ и дадени показания от свид. Р.К. е допуснато по искане на прокурора на основание чл.287 ал.1 НПК съществено изменение на обстоятелствената част на обвинението , за това , че подсъдимият С.Й.И. на посочената дата , време и място в ОА причинил лека телесна повреда на В.Д. ,изразяваща се в надлъжно счупване на далечна фаланга на пети пръст  на дясно ходило , като увреждането му е причинило временно разстройство на здравето , не опасно за живота,с оздравителен период около 30 дни ,като деянието е извършено по хулигански подбуди –престъпление по чл.131 т.12 вр чл130 ал.1 НК .

   РП гр. Мездра поддържа измененото обвинението , като намира същото за доказано и иска налагане на наказание по чл.78а НК при наличните за това предпоставки , като размерът на наложената глоба предоставя по справедливост на съда .

    Защитникът адв. П. ***  намира, че измененото обвинение не е доказано , като подсъдимият е действал при условия на защита , съчетан с личен мотив, като действията не съдържат хулигански подбуди поради това , че са извършени в частен имот .

   Подсъдимият   поддържа заявеното от защитника. Дава обяснения че на въпросната дата , време и  място след скандал в домът му с пострадалия последният започнал да го обижда , след което отишъл в съседният двор и продължил тези действия , при което подсъдимият взел тесла , прескочил оградата и нанесъл удар по бетонна плоча , на който пострадалият бил стъпил. Отрича да е причинил с удара каквото и да е увреждане.

  Събрани са писмени  и гласни доказателства и доказателствени средства.

  Съдът, след като обсъди  събраните  в хода на досъдебното производство  и съдебното следствие доказателства и доказателствени средства,  както  и доводите на страните в процеса, приема за установено следното от фактическа страна:

Подсъдимия С.И. ***. Същият работи във фирма „Неви фешън текстайл“ ЕООД гр.Плевен. Там именно се запознал със св.Р.И.К., която има наследствена къща в с.Долна Кремена, община Мездра. Двамата станали интимни приятели от 2013 година. През месец август 2018г. св.К. била в годишен отпуск и двамата с подсъдимия  И. и дъщерята на К. – св.И. К., решили да посетят къщата в с.Долна Кремена за два-три дни.

На 20.08.2018г. след обяд подсъдимия  И. и св.К. работили по двора и за вечеря си приготвяли скара. Един от съседите на техния имот, е двора и къщата на пострадалият В.Б.Д., който работи като „гробар“ към ОП „Чистота“ гр.Мездра.  Същият живее на семейни начала със св.М. С.и петте им деца. Въпросния ден св.Д. бил на работа и се прибрал в къщи около обяд. Обядвал с жена си и голямата им дъщеря Борислава Красимирова. По време на обяда пил около 50 грама ракия. След обяда излязъл в двора си да поработи и видял другия си съсед – Б. М.. Двамата се заговорили. Дъщеря му Б. отишла при приятелки. Както си говорели двамата, при тях дошъл подсъдимия  С.И.. Той носел в ръката си чаша с бира и попитал В. може ли поговорят нещо. В. го поканил и двамата влезнали в къщата му. Тъкмо седнали и на портата им се появила св.Р.К.. Тя започнала да вика на С. да си тръгва веднага за домът им. Той станал, но забравил чашата си с бира. Затова св.Д. решил да му занесе чашата. Отишъл в тях, влязъл и С. бил седнал на масата. Вътре били и Р.К. и дъщеря й И.. Подсъдимия  попитал св.Д. ще му опита ли от ракията, която е направил и след като Д. се съгласил, подсъдимият му сипал 50 грама. Според показанията на св.Д., подсъдимия бил „подпийнал“. Самият подсъдимразказва, че за деня бил изпил около 1,5 литра бира и около 50 грама ракия. Алкохол бил употребил и св.Д.. Двамата започнали да говорят и по едно време подсъдимия  И. попитал св.Д., как е погребал бащата на Р., и как един ден ще погребе и майка й. Св.Д. му отговорил, че такива разговори са му неприятни и станал да си тръгва. Както се бил обърнал чул зад гърба си ръмжане и като се обърнал видял, че подсъдимия  тръгва да го удари в гръб и ръмжал като куче. Двамата започнали да се удрят, като и двамата си „разменили удари“. При боричкането счупили и стъкло на входната врата, на което подсъдимия се порязал. Като чули шума и виковете св.Р.К. и дъщеря й слезнали от втория етаж на къщата, развикали се и св.В.Д. си тръгнал. Прибрал се в къщи и разказал на съпругата си М. какво е станало в къщата на Р. и С.. Запалил цигара да се успокои и излязъл на терасата на къщата си. Вече се била прибрали голямата му дъщеря Б. с малкия си брат Г.. В това време подсъдимия  решил да отиде отново в домът на св.Д. и се саморазправя с него, защото чувал как последния говори с близките си по негов адрес, заканва се и го псува. Взел една тесла и прескочил оградата на двора на св.Д.. Вървейки през градината видял една метална тръба с която била подпрян клон от дюлево дърво и я взел. Отишъл при В. и започнали двамата да викат и се заплашват един друг. Свидетели на този скандал станали, както децата и съпругата на В., така и Р. и дъщеря й. Всичките започнали да пищят и викат. Св.Б. К. твърди в показанията си, че подсъдимия  викал към нея да „излязат всички деца пред него за да може да ги избие всичките“. След това замахнал да я удари с тръбата, но тя се отдръпнала. Тогава баща й В.Д. застанал пред нея да се разправя с подсъдимия и последния го ударил силно с тръбата през корема. След това хвърлил тръбата и започнал да удря с теслата по терасата и да се заканва. Св.Д. се качил на терасата да вземе една метла за да се отбранява от подсъдимия . Както стоял на терасата и с метлата бутал по лицето подсъдимия , последния с теслата му нанесъл удари по десния крак, в областта на глезена и пръстите на ходилото. Св.Д. бил бос, по чехли и се видяло, че от крака потекло кръв. Той подгонил подсъдимия  и когато били в двора последния се обърнал и ударил с тъпото на теслата в главата св.Д.. В двора вече били дошли други съседи, чули кавгата. След като видял как подсъдимия  удря с теслата в главата св.Д., св.Б. М.използвал един момент и издърпал теслата от ръцете на подсъдимия  И.. После я хвърлил в двора си до портата. Подсъдимия  я поискал, но М. отказал да му я даде и я предал на дошлите по късно служители на МВР. В това време пострадалият св.Д. бил „изпаднал в безсъзнание“ и паднал на земята. Започнали да го заливат с вода. Скоро пристигнала полицията и линейката на „Спешна помощ“. Те пристигнали, тъй като при започване на скандала св.Р.К. започнала да звъни на тел.112. По повод скандала, на тел.112 звъняла и съпругата на св.Б. М. – Боряна.

Натоварили св.Д. на линейката. В болницата в Мездра същият бил бинтован на главата и десния крак. Тъй като имало съмнения за комоцио /неадекватен, контузия на главата/, лекарите искали да го оставят под наблюдение в болницата, но последния отказал. Изпитвал болки в десния крак и не можел да стъпи на него, затова в „Спешния център“ му казали да отиде на сутринта и си направи рентгенова снимка на крака. От снимката и разчитането й се вижда, че същият е получил „многофрагментно счупване на нокътна фаланга на пети пръст на дясно стъпало“.

Наранявания получил и подсъдимия , който разказва, че бил бит в двора на св.Д. от неговите роднини и съседи. Освен от този побой, същият имал наранявания и от сбиването си със св.Д. в домът на приятелката му Р.К.. Същият е приложил и медицинско свидетелство за получените наранявания от съдебен лекар от гр.Плевен.

От заключението на назначената по делото допълнителна тройна СМЕ е видно, че В.Д. е получил еденично счупване на далечната фаланга на 5-ти пръст на дясно ходило с оздравителен период от около 30 дни , което увреждане му е причинило временно разстройство на здравето не опасна за живота , т.е касае се за лека телесна повреда по смисъла на чл.130 ал.1 НК , като промяна на медико.-биологичната  квалификация според тази в ОА се дължи на повторно разчитане на ренгеновото изследване с участие в експертизата на специалист-рентгенолог.

Фактическата обстановка се установява от обясненията на подсъдимия  от разпита пред съда  на свидетел Р.К. , от заключението на извършената тройна СМЕ, която съдът приема като обоснована при наличие на изследвани в оригинал рентгенови снимки по предоставен от пострадалият СД в резултат на извършени снимки в болнично заведение след увреждането   .  В подкрепа  на доказателствената съвкупност са и показанията на свидетелите В.Д., М. С. , Б. К. , Б. М. , К. С. ,А.С. , И. К. , който съдът ползва по протоколите от проведените разпити при протичане на делото по чл. 371 т.1 НПК.

Самият подсъдим не отрича ,че след скандал отишъл в домът на подсъдимия , носейки тесла. Целта била продължаване на саморазправата , като подсъдимият е действал по хулигански подбуди с цел да покаже неуважение към обществото , носейки тесла с готовност да нанася удари с нея,като за целта демонстративно през ограда навлязъл в чужд имот където се намирал пострадалия  .  Факта , че това е станало в частен имот и след наличие на вече потушен скандал между подсъдимия и пострадалия  не изключва наличието на хулигански подбуди поради своята публичност при наличие на много други хора в имота и съседните на него.Подсъдимия отрича да е нанасял удар по кракът на пострадалия с носената от него тесла . Обясненията съдът приема за защитна позиция , тъй като са налице свидетели очевидци на този удар с който е причинено съставомерното телесно увреждане- пострадалия Д.   , свид.Б. К. свид.Б.М. .Те сочат , как ясно са видели удар с теслата от подсъдимия към кракът на пострадалия.  За  удари с тесла по бетонната плоча говори  свидетел Р.К..  Съдът не кредитира показанията на тази свидетелска за изложеното обстоятелство поради противоречие с показанията на свидетелите Д. , К. и М. и заключението на тройната СМЕ. Съвкупността от доказателства сочи наличие на телесно увреждане в резултат на удар по начин и време посочен от пострадалия , поради което не са налице изводи друг подобен удар да е нанасят на пострадалия извън  този от подсъдимия с носената брадва  по крака върху бетонна плоча в неговият двор .

    От тази фактическа обстановка е видно, че подсъдимия  С.Й.И. е извършил престъпление против личността, като на  20.08.2018 г. в с.Долна Кремена, общ.Мездра, е причинил лека  телесна повреда на В.Б. ***, изразяваща се в  надлъжно счупване на далечната фаланга на 5-ти пръст на дясното ходило, което увреждане му е причинило временно разстройство на здравето , не опасно за живота с оздравителен период около 30 дни , като деянието е извършено по хулигански подбуди –престъпление по чл.131 т.12 вр чл.130 ал.1 НК .

Обвиняемият е извършил престъплението умишлено – с пряк умисъл. Съзнавал е обществено опасния характер на деянието и е искал да настъпят обществено опасните последици.

          За престъплението по чл. 131 т.12 вр. чл. 130 ал.1 НК се предвижда наказание „лишаване от свобода“ до три години .                   

           Подсъдимият не е осъждан и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл.78а и сл. НК  и от деянието не са причинени съставомерни имуществени вреди.Налице са задължителните предпоставки за приложение на чл.78а НК  .

При тези доводи съдът след като призна подсъдимият И.  за виновен  в извършено престъпление  по чл. чл. 131 т.12 вр. чл. 130 ал.1 НК  приложи разпоредбата  на чл. 305 ал.5 пр.3 НК като  го  освободи от наказателна отговорност с императивно приложение на чл.78а НК   налагайки   административно наказание глоба в размер на 1000 лева , който е минималният  предвиден в закона и е съобразен  с многобройните смекчаващи отговорността обстоятелства : семейно положение , често съдебно минало , положителна  характеристична справки , разполагаем доход и имущество , наличие на конфликт и агресивно поведение на пострадалият към него преди деянието .

Предявеният гр.иск бе оставен без уважение като недоказан , тъй като пострадалият се е позовал на направени разноски за лечение в резултат на което е търпял претендирани имуществени вреди , за който не е представил никакви доказателства .  

При този изход на процеса на подсъдимият  бяха възложени разноските по делото  от 125,00 лв.  в полза на ОД МВР-Враца  за изготвена СМЕ в ДП  , както и в полза на РС- Мездра в размер на 574 ,00   лева като разноски за допълнителна тройна СМЕ.

В полза на държавата бе отнета на основание чл.53 ал.1 б“а“ НК използваната  тесла като собственост на подсъдимия.

На пострадалия съдът постанови да се върне предаден в процеса СД  с надпис „МБАЛ Мездра“ и оригинал на искане за образно изследване.

Воден от изложените мотиви съдът постанови своята присъда.

 

 

                                                                                          Районен съдия: