Решение по дело №5306/2019 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 116
Дата: 30 януари 2020 г. (в сила от 1 юни 2020 г.)
Съдия: Пламена Николова Събева
Дело: 20192120205306
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

                                    Р  Е Ш  Е  Н  И  Е

                                                        116

                                        гр. Бургас, 30.01.2020 г.

                                             В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД - БУРГАС, XXI–ви наказателен състав, в публично заседание на шестнадесети януари две хиляди и двадесета година в състав:

                                                           

                                                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: Пламена Събева

 

при участието на секретаря Калина Събева, като разгледа НАХД № 5306 по описа на РС - Бургас за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59-63 ЗАНН.

Образувано е по жалба, подадена от В.Т.Г., ЕГН ********** срещу Наказателно постановление № 19-0769-004538 от 25.09.2019 г., издадено от началник Група към ОД на МВР – Бургас, сектор „Пътна полиция”, с което на жалбоподателя на основание чл. 174, ал. 1, т. 2 от ЗДвП за извършено нарушение на чл. 5, ал. 3, т. 1 ЗДвП е наложено наказание „глоба” в размер на 1000 лв., както и „лишаване от право да управлява МПС” за срок от 12 месеца.

В жалбата се излагат съображения за незаконосъобразност на обжалваното наказателно постановление.  Твърди се, че на жалбоподателя е бил връчен нечетлив екземпляр от АУАН, поради което същият не е разбрал какво нарушение му се вменява и не е могъл да организира ефективно защитата си.

Жалбоподателят, редовно уведомен, не се явява, представлява се от адв. В., поддържа жалбата и доразвива изложените в нея доводи.

Административнонаказващият орган, редовно уведомени, не изпращат представител. В съпроводителното жалбата писмо излагат становище наложеното наказание да бъде потвърдено.

 

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства и като съобрази доводите и възраженията, изложени в жалбата, намира за установено следното:

           

От фактическа страна:

На 25.08.2019 г. около 05:10 часа свидетелите М.В. и Е.К. и двамата полицейски служители в Пето РУ при ОД на МВР – Бургас спрели за проверка в гр. Бургас, на бул. „Д.Д.“ в посока кв. С. лек автомобил „Фолксваген Голф”, с рег. № ********. Като водач на автомобила бил установен жалбоподателят В.Т.Г.. Тъй като жалбоподателят миришел на алкохол свидетелите В. и К. поискали съдействие от екип на сектор „Пътна полиция“ за извършване на проверка за употреба на алкохол от водач. На място се отзовал свидетелят К.М. –мл. автоконтрольор в сектор „ПП“ към ОД на МВР. Жалбоподателят бил тестван за употреба на алкохол с техническо средство „дрегер”, с фабричен  ARBВ-0029, което установило, че жалбоподателят е управлявал пътно превозно средство с концентрация на алкохол 1.13 промила. Свидетелят М. издал на жалбоподателя талон за изследване, в който жалбоподателят вписал, че не приема показанията на техническото средство. Независимо от това жалбоподателят не се е явил в указания времеви интервал и на указаното място (УМБАЛ Бургас), за да даде кръв за анализ.

За установеното нарушение по чл. 5, ал. 3, т. 1 ЗДвП свидетелят М. съставил срещу жалбоподателя АУАН на 25.08.2019 г., а впоследствие на 25.09.2019 г. било издадено и обжалваното в настоящото производство наказателно постановление.

Изложената фактическа обстановка съдът прие за установена с оглед събраните по делото доказателства и доказателствени средства. Показанията на свидетелите М., В. и К. са последователни, обективни и логични и съдът ги кредитира в тяхната цялост. По делото не се събра доказателствен материал, който да поставя под съмнение така установените факти. 

Жалбоподателят не оспорва така установените от съда фактически положения, изложените в жалбата възражения се отнасят до правната страна на спора.

 

От правна страна:

Жалбата е депозирана в рамките на седемдневния срок за обжалване по чл. 59, ал. 2 ЗАНН, подадена от легитимирано да обжалва лице срещу подлежащ на обжалване акт, поради което следва да се приеме, че същата се явява процесуално допустима. Разгледана по същество жалбата е неоснователна по следните съображения:

Настоящият състав като инстанция по същество след извършена проверка за законност, констатира, че при съставяне на АУАН и издаването на наказателното постановление не са допуснати съществени нарушения на процесуалния закон, които да обуславят отмяна на обжалвания акт. Обжалваното наказателно постановление и АУАН са били издадени от компетентни органи (Заповед № 8121з-515/14.05.2018 г. на министъра на вътрешните работи) в сроковете по чл. 34 ЗАНН. При издаване на АУАН и наказателното постановление са спазени императивните разпоредби на чл. 42 и чл. 57 ЗАНН. Както в АУАН, така и в НП достатъчно ясно и пълно са описани фактите във връзка с вмененото на жалбоподателя нарушение.

Съдът не споделя възраженията на жалбоподателя, че на жалбоподателя му е бил връчен нечетлив екземпляр от АУАН и по тази причина му е било нарушено правото на защита. Актът е връчен лично на Г. в момента на съставянето му на 25.08.2019г., като в момента на връчването жалбоподателят е вписал в АУАН, че няма възражения срещу изложеното в акта. Т.е. самият жалбоподател е приел екземпляра от АУАН във вида, в който му се връчва, и не е поискал на място да му бъде връчен друг (четлив) екземпляр. Предявен му е бил напълно четлив екземпляр на АУАН (на л. 9 от делото), с който той се е запознал и подписал без възражения. Ето защо той е имал възможност да се запознае със съдържанието на акта и след като го е подписал с отбелязване, че няма възражения, за съда не остава никакво съмнение, че жалбоподателят се е запознал със съдържанието на АУАН и не е била налице неяснота по отношение на вмененото му нарушение със съставяне на процесния АУАН. Впоследствие му е било връчено и НП, с което е бил наказан именно за нарушението, посочено в АУАН. Налага се извод, че правото на защита на жалбоподателя по никакъв начин не е било нарушено. Той е имал възможност да се защитава срещу всички факти и обстоятелства и да организира в пълнота защитата си, включително и в съдебното производство. В тази връзка неоснователна се явява защитната теза на жалбоподателя, изложена в жалбата, че предвид връчения нечетлив екземпляр на АУАН, жалбоподателят не е разбрал срещу какво да възрази и не е упражнил правото си на възражение. Тази възможност (да възрази срещу констатациите в акта) жалбоподателят е имал още в момента на съставянето на АУАН и предявяването му на жалбоподателя за подпис, като жалбоподателят собственоръчно е отбелязал, че няма възражения. Както се установи по-горе в изложението на жалбоподателя е бил предявен четлив АУАН (л. 9) и жалбоподателят го е подписал, като е вписал, че няма възражения. При така установеното по делото е нелогично впоследствие жалбоподателят да твърди, че не му било ясно срещу какво да възрази. Ето защо съдът намира, че при съставяне на АУАН и връчването му на жалбоподателя са били спазени нормативните изисквания и не е било нарушено правото на защита на жалбоподателя.

От събраните по делото доказателства по категоричен и несъмнен начин се установи, че жалбоподателят е осъществил от обективна и субективна страна състава на нарушението по чл. 5, ал. 3, т. 1 ЗДвП, като е управлявал МПС с концентрация на алкохол в кръвта над 0.5 промила, а именно  с 1.13 промила, установено с техническо средство „дрегер”. В издадения на жалбоподателя талон за изследване жалбоподателят е посочил, че не приема показанията на техническото средство. От писмо от началник сектор „БНТЛ“ при ОД на МВР – Бургас, адресирано до началника на сектор „ПП“ се установява, че за периода 01.08.2019 г. – 27.08.2019 г. в химическата лаборатория не е постъпвала за анализ кръвна проба на жалбоподателя В.Т.Г.. Следователно жалбоподателят не се е явил в посоченото в талона за изследване медицинско заведение и не е дал кръв за анализ.

За извършеното нарушение разпоредбата на чл. 174, ал. 1, т. 2 ЗДвП предвижда кумулативно налагане на наказанията лишаване от право да се управлява моторно превозно средство за срок от 12 месеца и глоба от 1000 лв. Тази санкционна норма правилно е приложена от АНО като относима предвид установеното количество на алкохол, с което е управлявал жалбоподателят (1.13 промила, т.е. над 0,8 на хиляда до 1,2 на хиляда включително) и на жалбоподателя са наложени именно тези наказания (глоба 1000 лева и лишаване от право да се управлява МПС за срок от 12 месеца). Съдът счита, че с така наложените наказания ще бъдат постигнати целите, предвидени в чл. 12 от ЗАНН да се предупреди и превъзпита нарушителя, както и генералната превенция за въздействие върху обществото.

 

С оглед изложеното наказателното постановление е законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

 

Така мотивиран, съдът                                          

 

                                                      Р   Е   Ш   И   :

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 19-0769-004538 от 25.09.2019 г., издадено от началник Група към ОД на МВР – Бургас, сектор „Пътна полиция”, с което на В.Т.Г., ЕГН **********, на основание чл. 174, ал. 1, т. 2 от ЗДвП за извършено нарушение на чл. 5, ал. 3, т. 1 ЗДвП е наложено наказание „глоба” в размер на 1000 лв., както и „лишаване от право да управлява МПС” за срок от 12 месеца.

 

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд - Бургас в 14-дневен срок от датата на получаване на съобщението, че решението е изготвено.

 

                                                                       

                                                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/

            Вярно с оригинала: /п/

            КС