ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№45
Пловдив, 03.01.2024 г.
Административният съд - Пловдив - XV Състав, в закрито заседание в
състав:
Председател: |
ДИЧО ДИЧЕВ |
Членове: |
ХРИСТИНА ЮРУКОВА |
Като разгледа докладваното от съдия МАРИЯ НИКОЛОВА
административно дело № 893/2023 г., за да се произнесе взе предвид следното:
Делото е образувано по жалба на Сдружение с нестопанска цел „Аз обичам Пловдив“ с ЕИК ****, със седалище и адрес на управление: гр.Пловдив, ****, представлявано от председателя Л.А.Ч., депозирана чрез адв. А.Б., против Заповед № РД-09-126 от 28.04.2022г. на Кмета на район „Западен“ при община Пловдив, с която на основание чл.46, ал.1, т.12 и ал.4 от ЗМСМА, чл.31, ал.2, т.2 от Наредбата за развитие, поддържане и опазване на зелената система на община Пловдив е наредено на ОП „Градини и паркове“: да повдигнат короните на дърветата по протежението на бул. „Свобода“, около които е предвидено поставяне на осветителни тела с отстояние от тях около 50 см., съгласно изготвена и приложена схема; да се премахнат 6 бр. дървета от вида Явор, които са напълно изсъхнали и с образувани хралупи по стволовете им; да се оформят короните на дърветата и премахнат провисналите и сухи клони на 6 бр. дървета от вид Кестен и 10 бр. дървета от вид Явор.
В жалбата се сочи незаконосъобразност на заповедта, като издадена при съществено нарушение на административнопроизводствените правила и в противоречие на материалния закон. По отношение наличието на правен интерес в жалбата е направено позоваване на чл.120 от Конституцията на РБ и чл.147 от АПК. По същество се твърди, че оспорената заповед е общ административен акт, че е издадена в нарушение на чл.66 от АПК и без мотиви. Иска се отмяна на заповедта.
Настоящият
съдебен състав, като обсъди данните по
преписката и доводите на жалбоподателя намира, че жалбата е недопустима.
Правото на оспорване на административен акт е обусловено от наличие на личен, пряк и непосредствен интерес, който произтича от непосредственото засягане на правната сфера на оспорващия от акта или опасност от непосредствено засягане на негови права, свободи и законни интереси, или непосредствено създава задължения за него. В случая такова засягане не се установява от процесната заповед.
Дори и да се приеме, че Заповед № РД-09-126 от
28.04.2022г. на Кмета на район „Западен“ при община Пловдив е общ
административен акт настоящият съдебен състав счита, че Сдружение с нестопанска
цел „Аз обичам Пловдив“ не доказва наличието на правен интерес по
смисъла на чл.147, ал.1 във връзка с чл.184 от АПК. Според чл.147, ал.1 от АПК, правото да
оспорят административния акт имат гражданите и организациите, чийто права,
свободи или законни интереси са нарушени или застрашени от него, или
за които той поражда задължения. Сдружение с нестопанска цел „Аз обичам
Пловдив“ е вписано в регистъра на юридическите
лица с нестопанска цел воден от Агенцията по вписванията към министъра на
правосъдието и е организация по определението на §1, т.2 от ДР на
АПК.
Общата клауза за обжалваемост на административните актове пред съдилищата, възприета в чл.120, ал.2 от Конституцията не изключва наличието на правен интерес като положителна процесуална предпоставка за допустимостта на обжалването им. Според т.1 от решение № 21 от 26.10.1995 г. на Конституционния съд по конституционно дело № 18/1995г., чл.120, ал.2 от Конституцията на Република България урежда правото на съдебна защита на гражданите и юридическите лица срещу административни актове, които ги засягат. Задължително конституционно условие е обжалваният акт да засяга лицето, което го обжалва. Наличието на такова "засягане" е необходимото условие за възникване на процесуален правен интерес от съдебно обжалване. Засегнати са онези лица, които са носители на материално-правни последици от решаването на спора, респ. в чиято правна сфера рефлектира неблагоприятно порочния административен акт. В този смисъл неблагоприятно засягане е всяка правна последица от акта, състояща се в прекратяване или ограничаване на съществуващи субективни права; създаване на нови или разширяване на съществуващи правни задължения, както и хипотезите на невъзможност за упражняване на субективни права, за които законът предвижда издаването на административния акт.
Според чл.2, ал.1 от ЗЮЛНЦ, юридическите лица с нестопанска цел свободно определят целите си и могат да се самоопределят като организации за осъществяване на дейност в обществена или в частна полза. Видно от справката в Регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, една от целите свързани с предмета на сдружението „Аз обичам Пловдив“ е извършване на активни и ефективни дейности в полза на обществото по отношение на чистотата и опазването на околната среда, опазването на историческите, културните и туристически райони. Настоящият съдебен състав намира, че с оспорената заповед, не се препятства осъществяването на целите на сдружението, нито се създават задължения към него като юридическо лице с нестопанска цел. Такова особено и конкретно засягане на права и законни интереси на сдружението или на негови членове не се и твърди в жалбата. Твърденията са за общо засягане на конституционни права на гражданите, но не и за това, че със заповедта се засягат права, свободи или законни интереси или се пораждат задължения за членуващите в сдружението, непосредствено породени от дейността на сдружението. Според Конституционния съд във всички случаи, когато гражданите атакуват индивидуални, общи или нормативни административни актове, те трябва да докажат пред компетентния съд, че е налице засягане на техни права или законни интереси. Според решение № 5 от 17.04.2007г. на Конституционния съд по конституционно дело № 11/2006г., заинтересоваността следва да е правомерна, лична и обоснована. Защитата на материалните права на членовете на сдружението, обхванати от предмета и целите му не следва да се смесва с упражняването на жалба пред съд от самото сдружение. В случая не се установява засягане на права и интереси на членовете на Сдружението с оспорената заповед (в този смисъл Определение № 12002 от 05.12.2023г. по адм.дело № 11399/2023г. на ВАС, II отделение, касаещо именно жалба на Сдружение с нестопанска цел „Аз обичам Пловдив“ срещу административен акт).
Не става ясно по какъв начин повдигането на короните на дърветата по протежението на бул. „Свобода“, около които е предвидено поставяне на осветителни тела или премахването на 6 бр. напълно изсъхнали дървета и оформянето на короните на общо 16 броя дървета с провиснали и сухи клони ще нанесе щета на сдружението и по какъв начин това ще доведе до удовлетворяване на интереса му. Не се и твърди в жалбата тези дървета да са засадени от членове на сдружението. Сдружението не е и правен субект извършващ, поддържането и изграждането на общинските зелени площи, съответно - не е сред адресатите на обжалваната заповед. Следователно обжалването на заповедта не е насочено към премахване на неблагоприятни правни последици, респ. към предотвратяването им или към постигане на положителни правни резултати за самото сдружение.
Отделно от това от ответника по делото са представени строителни книжа и Договор № РЗ-ДГ-52/13.08.2020г. с предмет: „Ремонтни дейности и ново изграждане на паважни, тротоарни, алейни и асфалтови настилки на територията на Район „Западен“ – Община Пловдив“, по който е възложено „Асфалтиране на алея към Братската могила (разделител на бул.“Свобода“ в участъка бул. „Копривщица“ до Братската могила). Сдружение с нестопанска цел „Аз обичам Пловдив“ не представя доказателства да има качеството на заинтересувано лице в производството по издаване на строителните книжа или да е страна по цитирания договор за изпълнение на обществена поръчка.
По изложените съображения настоящият съдебен състав счита, че жалбоподателят не доказва наличието на правен интерес по смисъла на чл.147, ал.1 във връзка с чл.184 от АПК, поради което жалбата му е недопустима на основание чл.159, т.4 във връзка с чл.184 от АПК и като такава следва да се остави без разглеждане, а производството по делото да се прекрати.
Воден от горното, съдът
О П Р Е
Д Е Л И:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на Сдружение с нестопанска цел „Аз обичам Пловдив“ с ЕИК ****, със седалище и адрес на управление: гр.Пловдив, ****, представлявано от председателя Л.А.Ч., против Заповед № РД-09-126 от 28.04.2022г. на Кмета на район „Западен“ при община Пловдив, с която е наредено на ОП „Градини и паркове“: да повдигнат короните на дърветата по протежението на бул. „Свобода“, около които е предвидено поставяне на осветителни тела с отстояние от тях около 50 см., съгласно изготвена и приложена схема; да се премахнат 6 бр. дървета от вида Явор, които са напълно изсъхнали и с образувани хралупи по стволовете им; да се оформят короните на дърветата и премахнат провисналите и сухи клони на 6 бр. дървета от вид Кестен и 10 бр. дървета от вид Явор.
ПРЕКРАТЯВА производството по адм.д.№ 893/2023 г. по описа на
Административен съд - Пловдив.
Определението подлежи на обжалване с частна жалба
пред Върховен административен съд в 7-дневен срок от съобщаването му на
страните.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: