Определение по дело №151/2021 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 24
Дата: 26 май 2021 г. (в сила от 28 септември 2021 г.)
Съдия: Галина Атанасова Стойчева
Дело: 20217110700151
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 май 2021 г.

Съдържание на акта

                                              О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е    № 24

                                                гр.Кюстендил, 26.05.2021год.

                                                  В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

           

            Административен съд – Кюстендил, в закрито съдебно заседание на двадесет и шести май през две хиляди двадесет и първа година в състав:

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИНА  СТОЙЧЕВА

                                                              ЧЛЕНОВЕ: НИКОЛЕТА  КАРАМФИЛОВА

                                                                                  АСЯ  СТОИМЕНОВА

като разгледа докладваното от съдия Стойчева  КАНД № 151по описа за 2021год., за да се произнесе, взе предвид:

 

             

Производството по делото е по реда на чл. 73, ал. 1 от ЗАНН  и е образувано по повод постъпило искане от А.Б.Ц. ***, чрез пълномощника му адв. А.Р., за възобновяване на административнонаказателното производство по влязло в сила наказателно постановление № 30-0000062 от 17.02.2020 г., издадено от началника на Областен отдел „Автомобилна администрация“ – Кюстендил.

В искането се сочи, че с наказателното постановление, на  А.Б.Ц.  е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 2000 лева; че НП е оспорено пред Районен съд – Дупница и по  жалбата на нарушителя  е образувано АНД № 296/2020г.  по описа на съда, приключило с решение № 190/16.06.2020г.,  с което наказателното постановление е потвърдено; че  въззивното решение е оспорено от нарушителя с касационна жалба, по която е образувано КАНД № 184/20г. по описа на Административен съд – Кюстендил, приключило с решение № 212 от 16.10.2020г., с което оспореният съдебен акт е оставен в сила. Горното се установява и от приложените административнонаказателни дела.

Искането за възобновяване на производството е мотивирано с доводи за допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, изразяващо се в нередовно призоваване на нарушителя за делото пред Районен съд - Дупница, вследствие на което е бил лишен от възможността да участва в съдебното производство и да се защити.  Иска се възобновяване на производството, поради наличие на основанията, предвидени в чл. 70, ал. 2, т. 7 от ЗАНН.

Настоящият съдебен състав счита искането за възобновяване на административнонаказателното производство е процесуално недопустимо и го оставя без разглеждане, като прекратява  образуваното по искането производство. Съображенията са следните:

Възобновяването по реда на  чл. 70 и сл. от ЗАНН е процесуален способ за защита срещу влезлите в сила наказателни постановления и съдебни актове по административнонаказателни дела. Основанията, сроковете и лицата, легитимирани да искат възобновяване на производството, са определени с нормите на чл. 70 и сл. от ЗАНН. Според  чл. 72, ал. 1 от същия закон (в приложимата редакция - ДВ бр. 63 от 2017г., в сила от 5.11.2017г.) предложение за възобновяване се прави от окръжния прокурор, а в случаите по чл.70, буква „д“ – от наблюдаващия прокурор,  и се разглежда от съответния административен съд. От горното следва, че страните в административнонаказателното производство и в съдебното производство по обжалване на наказателното постановление, не са легитимирани да искат възобновяване на производството. Те разполагат с възможността да сезират прокурора за наличието на установените в чл. 70 от ЗАНН предпоставки, но нямат активна процесуална легитимация да инициират производството по възобновяване пред съда. Такава възможност е предвидена с изменението на  чл. 72, ал. 1 от ЗАНН, обн. ДВ      бр. 109 от 2020 г., но действието на нормата е отложено и същата влиза в сила от 23.12.2021г. Предвид изложеното съдът приема, че искането на нарушителя е процесуално недопустимо и следва да се остави без разглеждане, а съдебното производство - да се прекрати.

Допълнително съдът счита за необходимо да посочи, че съгласно действащата редакция на чл.70 от ЗАНН,  същественото нарушение на процесуалните правила,  за което се излагат твърдения в  предявеното искане,   не е предвидено като основание за възобновяване на  административнонаказателните производства.  

Мотивиран от горното, съдът

                                

     О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ  искането на А.Б.Ц. ***, за възобновяване на административнонаказателното производство по влязло в сила наказателно постановление № 30-0000062 от 17.02.2020 г., издадено от началника на Областен отдел „Автомобилна администрация“ – Кюстендил.

ПРЕКРАТЯВА производството по КАНД № 151/2021 г. по описа на Административен съд - Кюстендил.

            Определението подлежи на обжалване пред ВАС в 7-дневен срок от съобщаването му на страните.

            Определението да се съобщи на страните чрез изпращане на преписи от същото.

                                                               

                                                               Председател:

                                                                   

                                                                       Членове: 1.                           2.