О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №1148
гр.Пловдив 16.07.2020г.
В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А
Пловдивският окръжен съд,четиринадесети съдебен състав,в закрито заседание на шестнадесети юли през две хиляди и двадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ:АННА ИВАНОВА
ЧЛЕНОВЕ:РАДОСЛАВ
РАДЕВ
ИВАН АНАСТАСОВ
като разгледа докладваното от съдията Р.Радев ч.в.ч.гр.д.№1432/2020г. по описа на ПОС,за да се произнесе,взе предвид:
Жалба по реда на чл.419 от ГПК.
Обжалвано е разпореждане №2916/15.06.2020г. по ч.гр.д.№6021/2020г. по описа на РС-Пловдив,ХХI гр.с-в в частта,с която е оставено без уважение искането за издаване на заповед за изпълнение по реда на чл.410 от ГПК на извънсъдебно основание за сумата от 92,46лв.,представляваща неустойка за неизпълнение на допълнително споразумение,което е довело до неравноправност на клаузата,което е довело до нарушаване на разпоредбата на чл.143,ал.3,вр. с ал.1 от ЗЗП.Недоволен от така постановеното разпореждане в отхвърлителната част е останал жалбоподателя „Теленор България“ ЕАД и моли да се отмени разпореждането в отхвърлителната част и да се издаде заповед за изпълнение по реда на чл.410 от ГПК.
В срока не е постъпил отговор на жалбата.
Пловдивският окръжен съд,като прецени събраните по делото доказателства,установи следното:
Пловдивски районен съд е издал заповед за незабавно изпълнение на основание чл.410 от ГПК въз основа на представеното заявление от заявителя,като на основание чл.411 от ГПК е отказал издаването на заповед за изпълнение по реда на чл.410 от ГПК на извънсъдебно основание за сумата от 92,46лв.,представляваща неустойка за неизпълнение на допълнително споразумение поради неравноправност на клаузата,което е довело до нарушаване на разпоредбата на чл.143,ал.1 от ЗЗП.Тъй като законът разрешава на заповедния съд да преценява дали искането за издаване на заповед за изпълнение представлява неморално такова и е в противовес с добрите нрави,тъй като взискател може да поиска да му се издаде заповед за изпълнение за извършена услуга и предоставени суми,но не и за уговорени такива условия,които въобще не са използвани.Поради тази причина дори и тримесечния размер на таксата,която да трябва да се заплати като неустойка по допълнителното споразумение се явява прекомерно високо.
Настоящата инстанция намира разпореждането за правилно и законосъобразно и като такова следва да го потвърди поради следното:В чл.410 от ГПК се предвижда издаването на заповед за незабавно изпълнение въз основа на заявление.Щом като заявлението отговаря на изискванията на законовите разпоредби,то не е пречка издаването на заповед за изпълнение,но ако искането не противоречи на добрите нрави,както е в настоящия случай.Следователно жалбата се явява неоснователна и недоказана и като такава следва да се остави без уважение.
Като взе предвид гореизложеното,съдът
О П
Р Е Д
Е Л И:
ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ частната жалба на „ТЕЛЕНОР БЪЛГАРИЯ“ ЕАД с ЕИК-********* със седалище и адрес:гр.София,ж.к.““Младост“ 4,Бизнес парк София,сграда 6 против разпореждане №2916/15.06.2020г. по ч.гр.д.№6021/2020г. по описа на РС-Пловдив,ХХI гр.с-в като неоснователна.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно.
Председател:
Членове: