Решение по дело №1333/2018 на Районен съд - Провадия

Номер на акта: 129
Дата: 17 май 2019 г. (в сила от 6 юни 2019 г.)
Съдия: Димитър Стефанов Михайлов
Дело: 20183130101333
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 18 октомври 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

                   /17.05.2019 г., гр. ***

 

 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Провадийският районен съд                             I състав

На седми февруари                      две хиляди и деветнадесета година

В открито съдебно заседание в състав:

                                      

Районен съдия:  Димитър Михайлов

при секретар Т.Т.

Като разгледа докладваното от съдията Д.Михайлов

гражданско дело № 1333 по описа на съда за 2018 г.

И за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на Глава „Двадесет и шеста” от ГПК.

 

 

Образувано е въз основа на искова молба, подадена от подадена от Г.А. А. срещу Х.С.А., с която се претендира да бъде прекратен бракът между страните, поради дълбокото му и непоправимо разстройство без произнасяне по въпроса за вината.

Ищецът твърди, че с ответника Х.С.А., ЕГН ********** сключили граждански брак на 12.05.1998 г, видно от приложеното Удостоверение за сключен гр. брак от 30.05.2016 г, издадено от Община ***. По време на брачната им обвързаност се родили децата им А.Х.А. на 31.07.1998 г, който към настоящия момент е пълнолетен и З. Х.А., ЕГН ********** на 28.12.2002 г.

В началото съпружеският им живот протичал спокойно и с радост посрещали раждането на децата си. Малко след това в отношенията им настъпило напрежение, породено от нежеланието на съпругът да промени начина си на живот и навиците си съобразявайки ги с настъпилата, промяна и необходимостта от полагането на грижи за семейството им. В началото не отдала нужното внимание на настъпилата промяна в отношението на съпругът си, отдавайки го на напрежение и умора и считайки, че му е нужно време за да свикне с новия им начин на живот. Желанието й да изгради сплотено семейство, -да осигури на децата си уютен дом, в който да растат спокойни и обичани я накарал дълго време да пренебрегва възникващите с ответника спорове и неговото неразбиране. С времето конфликтите по между им се задълбочили, още повече, че съпругът й започнал все по често да употребява алкохол в големи количества. Почти ежедневно се връщал в дома им в нетрезво състояние, изключително агресивен към нея и децата им. Непрекъснатите му обвинения и обиди, отправяни към нея я карали да се чувства подтисната, напрегната и тъжна. Със съжаление установила, че нейните и на ответника разбирания за съдържанието на брачните отношения са напълно различни, че целите и вижданията им за начина на тяхното постигане се разминават. Въпреки опитите й да провокира в ответника загриженост за семейните дела, отговорност към ежедневните незначителни проблеми, с които неминуемо се сблъсквали и с по сериозните препятствия, които в годините преживявали, неговата дистанцираност и откритото му нежеланието да се ангажира я обезкуражили напълно убеждавайки я в безперспективността на брачната им връзка. През август 2014 г. установила, че съпругът й поддържа извънбрачна връзка, което много я наранило. Визираното обстоятелство станало причина споровете и неразбирателството между тях да се задълбочат още повече. На 30.09.2015 г. заедно с дъщеря си, която тогава била малолетна, напуснала семейното си жилище и се настанили в дома на нейните родители. Синът й вече бил навършил пълнолетие и останал да живее в дома на баба си и дядо си по бащина линия. От посочената дата до настоящия момент с ответника не поддържали контакти дори и по телефона.

Визираното формирало у нея убеждение, че по между им непоправимо е изчезнала взаимната любов, вярност, привързаност, разбирателство и доверие необходими за съществуването на всеки брачен съюз, поради което продължаването на брака им е безпредметно и противоречащо на принципите на морала.

Ето защо счита, че са налице условията на чл. 49, ал. 1 от СК, тъй като бракът им е дълбоко и непоправимо разстроен, поради което моли да бъдат призовани на съд и след като съда се убеди в основателността и доказаността на исковата й претенция да постанови решение, с което да прекрати брака им, поради настъпило дълбоко и непоправимо разстройство на брачните отношения без да се произнася по въпроса за вината.

Моли упражняването на родителските права спрямо дъщеря им З. Х.А., ЕГН ********** да бъде предоставено на нея, нейната майка, както и да определи местоживеенето на детето да бъде при нея на адрес град ***, община ***, област Варна, ул. *** № 17.                                             

Моля да съда да определи следния режим на лични контакти между ответника Х.С.А. и дъщеря им З. Х.: всяка втора събота и неделя от месеца, от 10.00 ч. в събота до 18.00 ч. в неделя с преспиване, на 01.07. от 14.00 ч. до 18.00 ч., на 28.12 всяка четна година от 10.00 ч до 14.00 ч, а всяка нечетна от 14.00 ч до 18.00 ч, първата половина от ваканциите и официалните празници през всяка четна година и втората половина от посочените събития през всяка нечетна година, като и един месец през лятото, когато майката не ползва отпуск.

Моли съда да осъди ответника да заплаща на З. Х.А., ЕГН **********, чрез нея, като нейна майка, месечна издръжка в размер на 150 лева, платими до 5-то число на месеца, за който се дължат, считано от дата на постановяване на съдебното решение за прекратяване на брака, до настъпване на законово основание за изменение или прекратяването й, ведно със законната лихва при забавено плащане на издръжката. 

След прекратяването на брака желае да възстанови предбрачното си фамилно име И..                                                 

Не се противопоставя семейното им жилище, находящо се в село ***, собственост на родителите на ответника да му бъде предоставено за ползване.

Моли съда да допусне до разпит в режим на водене двама свидетеля, с показанията на които ще установи твърдените от нея обстоятелства: датата на фактическата им радяла с ответника, проявните форми на неговата дезинтересованост от семейството, кой полага грижи за отглеждането на непълнолетното дете.

В срока по чл. 131 ГПК, от ответника не е постъпил писмен отговор.

В проведеното по делото открито съдебно заседание ищцата се е явила лично, като чрез упълномощеният си процесуален представител адв.Н. от ВАК поддържа предявеният иск. Ответникът редовно призован, не се явява и не се представлява и не взема становище по исковата молба.

Съдът, след съвкупна преценка на доказателствата по делото приема за установено от  фактическа страна следното:

От писмените доказателства - Заверено копие на удостоверение за сключен граждански брак, издадено въз основа на акт за сключен граждански брак № 0001/12.05.1998 г. изд. Община ***; Удостоверение за раждане издадено въз основа на акт за раждане №415/30.12.2002г.се установява, че: Г.А. А. срещу Х.С.А. са сключили на 12.05.1998г. в с.***, общ.***, обл.Бургас граждански брак, като от бракът си имат едно две деца, от които  З. Х.А., ЕГН **********, родена на ***г. е непълнолетна.

От социален доклад от 07.10.2016г. от Дирекция „Социално подпомагане” – град *** се установява, че съпрузите живеят разделени, като бащата живеел и работел в ***. Майката живеела в гр.*** заедно с децата си, като разчитала на финансовата помощ на родителите си. От раздялата до настоящия момент бащата не полагал грижи за децата си. Към настоящия момент всички основни потребности на детето са били задоволени, храна, подслон, подходящи дрехи за възрастта и сезона и здравеопазване. Грижите, полагани за З. са били адекватни и навременни. З. и г-жа А. били в добро общо здравословно състояние. Не съобщавали за минали, настоящи и хронични заболявания. Не са били на лице психически и емоционални отклонения. На детето са били поставени необходимите имунизации по имунизационния календар. Не са били освидетелствани с ЕР на ТЕЛК. Личен лекар на всички членове на семейството бил д-р Б., който е с адрес на практика в град ***. Към настоящият момент З. е записана, като ученичка в 10 клас на ПГХРТ "***" - град ***. Редовно посещавала учебните занятия, като до настоящият момент нямала допуснати безпричинни отсъствия. Справяла се много добре с усвояването на учебния материал. З. имала изграден режим на отглеждане, който е съобразен с възрастта и нуждите й. Основните й жизнени потребности от храна, облекло, здравеопазване и други са били задоволени. Детето контактувало с роднини и близки от разширения семеен кръг. Социалните му контакти не са били ограничени. Също така имало изграден приятелски кръг в учебното заведение и мястото, където живее.

От обясненията на З. Х.А. – дъщеря на ищцата, които съда кредитира като безпротиворечиви, се установява, че  от четири години не е виждала баща си, който бил в ***. Баща й се интересувал от нея, като и се обаждал по телефона и изпращал пари. Живеела при много доби условия, като нищо не й липсвало. Нямала нищо против да остане и да живее при майка си.

От гласните доказателства –  показанията на водения от ищеца свидетел А. И.И.-баща на ищцата се установява, че съпрузите са разделени от четири години. Бащата нямал друга връзка. Не знаел дали ответника се интересува от семейството и дали изпраща пари. За дъщеря си заявява, че сама се грижи за детето.

 

При така установената фактическа обстановка и като съобрази приложимото законодателство, съдът направи следните правни изводи:

Предявени са кумулативно обективно съединени искове за развод на основание чл. 49, ал.1 от СК, и небрачни искове с правно основание чл. 322 ал. 2 изр. 2 ГПК вр. чл. 56, чл. 59, чл. 143 от СК.

ПО ИСКА С ПРАВНО ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 49 АЛ. 1 ОТ СК:

Съдът приема за установено, въз основа на събраните в хода на делото гласни доказателства, че брачните отношения между съпрузите са дълбоко и непоправимо разстроени, тъй като помежду им е изчезнало взаимното доверие и уважение, разбирателство и задружност при изпълнение на семейните задължения. В тази насока следва да се отбележи, че страните не живеят заедно от няколко години, не поддържат отношения по между си и не желаят да имат никакви отношения. Предвид изложеното, съдът намира, че запазването на брака е лишено от смисъл, тъй като той е изпразнен от съдържание и това би било вредно за обществото и самите съпрузи, между които не съществува физическа и духовна близост, изчезнали са чувствата на обич, взаимност и привързаност, поради което бракът им следва да бъде прекратен, на основание чл. 49 ал. 1 от СК без произнасяне по въпроса за вината, тъй като такова искане не е направено от страните.

 

ПО ИСКА С ПРАВНО ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 59 ОТ СК:

Предоставянето на родителските права по отношение на роденото по време на брака непълнолетно дете З. Х.А., ищеца е поискал да се предоставят на нея. Водещ критерий затова е интереса на детето, преценен след изследване на съответните обстоятелства изброени в чл.59, ал. 4 СК - полаганите до момента грижи и отношение към детето, желанието на родителите, привързаността на детето към родителите, пола и възрастта на детето, възможността за помощ от трети лица - близки на родителите, социалното обкръжение и материалните възможности. В контекста на изложеното, съдът кредитира изготвения социален доклад относно обстоятелството, че детето се отглежда от майка му, подпомагана от нейните родители. В дома на майката има нужните условия за живот на детето, майката подпомаган от своите роднини може да му осигури и му осигурява нужните условия за правилно развитие и възпитание. Детето е силно привързано към майка си, баба си и дядо си по майчина линия и желае да живеят при тях и те да се грижат за него. Според показанията на св.Ибрямов детето се чувства при майка си. Според изготвеният социален доклад и обясненията на детето то се чува по телефона с баща си, връзката между тях не е прекъсната. По изложените съображения, в контекста на конкретния казус упражняването на родителските права следва да бъде предоставено на майката, на адреса, на който в гр.*** следва да се  определи местоживеенето на детето. На бащата следва да се определи подходящ режим на лични отношения с детето с цел поддържане на родителската връзка по между им. Съда намира за подходящ режим на лични отношения между бащата и детето: всяка втора събота и неделя от месеца, от 10,00 часа в събота до 18,00 часа в неделя с преспиване, на 01.07. от 14.00 ч. до 18.00 ч., на 28.12 всяка четна година от 10.00 ч до 14.00 ч, а всяка нечетна от 14.00 ч до 18.00 ч, първата половина от ваканциите и официалните празници през всяка четна година и втората половина от посочените събития през всяка нечетна година, като и един месец през лятото, когато майката не ползва отпуск.

 

ПО ИСКОВЕТЕ С ПРАВНО ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 143 ОТ СК:

Като съобрази обстоятелството, че упражняването на родителските права по отношение на детето се предоставят на майката и че майката полага преимуществено грижи за детето, че то живее с нея в един дом, съдът намира, че издръжката в полза на детето следва да се заплаща от бащата. При определяне на размера на дължимата издръжка, следва да съобразят потребностите и възрастта на детето – то е ученик в 10-ти клас, необходимостта от закупуване на учебни пособия, дрехи, храна и растящите нужди на детето. Предвид изложеното, както и с оглед социално - икономическите условия в страната, съдът намира, че непълнолетната З. Х.А. има нужда да получава, а двамата родители имат възможност да й осигуряват обща месечна издръжка в размер на 220 лв. При разпределянето на така определената издръжка между родителите с оглед липсата на доказателства относно доходите на майката и факта, че бащата работи извън страната, следва същата да се разпредели между родителите, а именно 150 лева следва да заплаща бащата, а останалите следва да се осигурят от майката.

ПО ИСКА С ПРАВНО ОСНОВАНИЕ ЧЛ.  56 ОТ СК

Семейното жилище на съпрузите, находящо се в с.***, общ.***, обл.Бургас с оглед на обстоятелството, че е собственост на родителите на съпруга следва да се предостави за ползване на ответника, каквото е искането и на ищцата.

ПО ИСКА С ПРАВНО ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 53 ОТ СК:

Съда намира, че ищцата следва да възстанови предбрачното си фамилно име И.  предвид изразеното й желание затова.

На основание чл. 329 ал. 1 ГПК разноските остават между страните така, както са направени. Съобразно чл.6, т.2 Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК, съдът определя окончателна държавна такса в размер на 25 лв.,. На основание чл.78 ал.6 от ГПК и чл.1 от Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК, и съобразно дадените с Тълкувателно решение № 5 от 13.II.1992 г. по гр. д. № 5/91 г., ОСГК на ВС задължителни указания относно цената на исковете за издръжка, ищцата следва да бъде осъдена да заплати държавна такса по иска за издръжка по чл.143 СК в размер на 216,00 лева.  

Мотивиран от гореизложеното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ПРЕКРАТЯВА  на основание чл. 49, ал. 1 от СК брака между Г.А.А., ЕГН ********** с адрес *** и Х.С.А., ЕГН ********** с адрес ***, сключен на 12.05.1998г. в с.***, обл.Бургас с акт за граждански брак № 0001/12.05.1998 г. изд. от Община ***, поради настъпило дълбоко и непоправимо разстройство на брака.

ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права по отношение на детето З. Х.А., ЕГН ********** на майката Г.А.А., ЕГН **********.

ОПРЕДЕЛЯ местожителство на детето в гр.***, обл.Варна, ул.“***“ №17.

ОПРЕДЕЛЯ режим на личен контакт на бащата Х.С.А., ЕГН **********  с  детето З. Х.А., ЕГН ********** както следва: всяка втора събота и неделя от месеца, от 10,00 часа в събота до 18,00 часа в неделя с преспиване, на 01.07. от 14.00 ч. до 18.00 ч., на 28.12 всяка четна година от 10.00 ч до 14.00 ч, а всяка нечетна от 14.00 ч до 18.00 ч, първата половина от ваканциите и официалните празници през всяка четна година и втората половина от посочените събития през всяка нечетна година, като и един месец през лятото, когато майката не ползва отпуск.

ОСЪЖДА на основание чл. 143 ал. 2 от СК Х.С.А., ЕГН ********** с адрес *** да заплаща месечна издръжка в полза на непълнолетното си дете З. Х.А., ЕГН **********, чрез неговата майка и законен представител Г.А.А., ЕГН ********** в размер на 150 лева (сто и петдесет лева), ведно със законната лихва върху всяка закъсняла вноска, считано от постановяването на съдебното решение –  17.05.2019г., с падеж 5-то число на всеки месец, за който издръжката се отнася, до настъпване на основание за изменение или прекратяването й, ведно със законната лихва при забавено плащане на издръжката.

ПРЕДОСТАВЯ ползването на семейното жилище, находящо се на адрес: с.***, общ.***, обл.Бургас на Х.С.А., ЕГН ********** с адрес ***, на основание чл.59 от СК.

ПОСТАНОВЯВА след развода Г.А.А., ЕГН **********  да носи предбрачното си фамилно име И..

ОСЪЖДА на основание чл. 329 ал.1 от ГПК вр. чл. 6 т.2 от ТДТСГПК Г.А.А., ЕГН **********   с, да заплати в полза на Държавата, по сметка на ПРС сумата 216,00 /двеста и шестнадесет/лв. по уважения иск за издръжка. При неизпълнение в едноседмичен срок, считано от изтичане на срока за обжалване на решението да се издаде изпълнителен лист, включващ и дължимата държавна такса за издаването му.

 

ПОСТАНОВЯВА предварително изпълнение на решението в частта, в която са уважени исковете за издръжка.

Решението подлежи на обжалване с въззивна жалба пред Варненският окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

                                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ:……………….