Решение по дело №1847/2021 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1933
Дата: 3 декември 2021 г.
Съдия: Лилия Александрова
Дело: 20217040701847
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 юли 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

град Бургас, №    1933         / 03.12.2021г.

 

 

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД гр.Бургас, в съдебно заседание на четвърти ноември, през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

                                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ЛИЛИЯ АЛЕКСАНДРОВА

                                                                                   ЧЛЕНОВЕ:   РУМЕН ЙОСИФОВ

                                                                                                        ДИАНА ГАНЕВА

 

при секретар И. Г., изслуша докладваното от съдия Л.АЛЕКСАНДРОВА по КАНД № 1847/2021г. за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.63, ал.1 от ЗАНН, във вр. с чл.208 и сл. от АПК.

Касаторът ОД на МВР – Бургас, чрез Р.Т.П.– началник група „АНД, ОПТП, Профилактика и ПОВ“ в сектор „ПП“ при ОД на МВР - Бургас е оспорил решение №117/20.05.2021г., постановено по АНД № 1539/2021г. по описа на Районен съд Бургас, с което е отменено наказателно постановление №20-0769-004600/14.12.2020г., издадено от началник група в сектор „ПП“ при ОД на МВР - Бургас. С наказателното постановление на П.Р.Н. е наложена глоба в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за 6 месеца за нарушение на чл.140, ал.1 от Закона за движени по пътищата ЗДвП), на основание чл.175, ал.3, предложение 1 от същия закон.

Касаторът твърди, че обжалваното решение е неправилно и иска да бъде отменено, а по съществото на спора – да бъде потвърдено издаденото наказателно постановление.

В съдебно заседание касаторът, редовно призован, не изпраща представител.

Ответникът по касация, чрез представител по пълномощие адвокат Р.П. оспорва касационната жалба и иска обжалваното решение да бъде оставено в сила.

Представителят на Прокуратурата счита, че обжалваното решение е правилно и предлага да бъде оставено в сила.

Съдът като прецени събраните по делото доказателства, доводите и възраженията на страните намира следното:

Касационната жалба е подадена в срок от надлежно легитимирано лице, поради което е допустима за разглеждане. Разгледана по същество е основателна.

П.Р.Н. е наказан за това, че на 14.09.2020г. около 01.10 часа в гр.Бургас на бул.“Даме Груев“ до ОЗК Арена в посока МОЛ „Галерия“ управлява лек автомобил марка „Фолксваген“ модел „Голф“ с рег. № А 92 37 НР собственост на баща му – Р.Н.Н., който не е регистриран по надлежния ред. След справка с ОДЧ е установено, че МПС-то е с прекратена регистрация от 25.06.2020г. на основание чл.143, ал.15 от ЗДвП.

Административнонаказващият орган е приел, че е нарушена нормата на чл.140, ал.1 от ЗДвП, според която по пътища, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места. По пътищата, включени в обхвата на платената пътна мрежа, се допускат само пътни преводни средства, за които са изпълнени задълженията по установяване на размера и заплащане на пътните такси по чл.10, ал.1 от Закона за пътищата.

Съгласно чл.175, ал.3 предложение първо от ЗДвП наказва се с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 6 до 12 месеца и с глоба от 200 до 500 лв. водач, който управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред.

Съгласно чл.143, ал.15 от ЗДвП служебно, с отбелязване в автоматизираната информационна система, се прекратява регистрацията на регистрирано пътно превозно средство на собственик, който в двумесечен срок от придобиването не изпълни задължението си да регистрира превозното средство.

Районният съд, след като обсъдил всички доказателства, приел, че лекият автомобил безспорно е с прекратена регистрация, но привлеченото към отговорност лице не е знаело за това действие на полицейските органи. Според съда този извод се налага от факта, че сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР Бургас не е уведомил бащата на наказаното лице, който е собственик на автомобила, за предстоящото прекратяване на регистрацията. Според съда наказаното лице П.Н. е бил в пълно невидение за служебно прекратената регистрация на автомобила. Затова съдът е направил извод, че отсъства субективният елемент на състава на нарушението и е отменил наказателното постановление като незаконосъобразно.

Обжалваното решение е валидно, допустимо, но неправилно.

Административнонаказателната отговорност на П.Н. е ангажирана за това, че е управлявал конкретно описаното в наказателното постановление МПС без същото да е регистрирано по надлежния ред, с което е нарушил чл.140, ал.1 от ЗДвП. Тази разпоредба изисква по пътищата, отворени за обществено ползване, да се допускат само МПС и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационни номера, поставени на определените за това места. Според приложената санкционна норма на чл.175, ал.3 от ЗДвП предвиденото в нея административно наказание се налага на водач, който управлява МПС, което не е регистрирано по надлежен ред. Този съдебен състав не споделя извода на районния съд за отсъствие на субективен елемент в процесното деяние. От установените по делото факти става ясно, че не се касае за автомобил, който е без регистрационни номера, а се касае за автомобил, който на 30.01.2020г. е придобит от бащата на наказаното лице Н. чрез покупко-продажба. Собственикът на автомобила не е изпълнил изискването на чл.143, ал.15 от ЗДвП да регистрира придобитото МПС в двумесечен срок от покупката. Според същата разпоредба прекратяването на регистрацията настъпва служебно след изтичане на този двумесечен срок. Няма нормативно задължение органите на сектор ПП да съобщават надлежно за извършеното прекратяване на регистрацията, тъй като законът предвижда това прекратяване да настъпва веднага след изтичане на предвидения нормативно двумесечен срок за регистриране на автомобила от новия собственик. Вярно е, че наказаното лице П.Н. не е собственик на автомобила, а син на собственика. Не може обаче от това да се изведе изводът, направен от районния съд, че привлеченото към отговорност лице П.Н. не е знаел за прекратената регистрация, тъй като същото лице е длъжно когато управлява автомобила да разполага със свидетелството за регистрация на същия, от което лесно може да се установи, че автомобилът не е бил регистриран на името на неговия баща в продължение на почти осем месец, считано от датата на сключване на договора за покупко-продажба на автомобила до датата на процесното нарушение. Затова съдът счита, че по делото са налице, установени и доказани, всички елементи на състава на административното нарушение, за което е ангажирана административнонаказателната отговорност на П.Н., в т.ч. и субективният елемент „вина“, тъй като законът изисква водачът да управлява МПС, което е регистрирано по надлежния ред, а надлежният ред регламентира, че в двумесечен срок от покупката на МПС то следва да бъде регистрирано на новия собственик.

По изложените съображения обжалваното решение следва да бъде отменено, а по съществото на спора – да бъде потвърдено наказателно постановление № 20-0769-004600/14.12.2020г. на началник група към ОД на МВР – Бургас, Сектор „Пътна полиция“ – Бургас.

На основание чл.221, ал.2 във вр. с чл.218 от АПК, във вр. с чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, Административен съд Бургас,

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ решение № 117 от 20.05.2021г. постановено по АНД № 1539/2021г. на Районен съд – Бургас, вместо него постановява:

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 20-0769-004600/14.12.2020г. на началник група към ОД на МВР – Бургас, Сектор „Пътна полиция“ – Бургас, с което на П.Р.Н. за нарушение чл.140, ал.1 от Закона за движение по пътищата, на основание чл.175, ал.3 предложение 1 от същия закон е наложена глоба в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за 6 месеца.

Решението не подлежи на обжалване и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                   ЧЛЕНОВЕ: