Решение по дело №777/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 768
Дата: 19 април 2019 г. (в сила от 27 септември 2019 г.)
Съдия: Сияна Генадиева Генадиева
Дело: 20193110200777
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 февруари 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е 

 

768/19.4.2019г.

 

В    И М Е Т О    Н А     Н А Р О Д А

 

         ВАРНЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, XIII състав, в открито съдебно заседание на 17.04.2019 година, в състав:

 

                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: Сияна Генадиева

 

при секретаря Цветанка Кънева, като разгледа докладваното от районния съдия НАХД № 777 по описа за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е образувано на основание чл. 59 и сл. от ЗАНН по жалба на „Д.” ЕООД, подадена чрез управителя адв.М.Д. -Д. против НП №397137-F399443/14.01.2019г. на Директора на Дирекция „Обслужване” при ТД на НАП Варна, с което на основание чл. 179 от ЗДДС на ТД е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 500 лева за нарушаване разпоредбата на чл. 125, ал. 5 от ЗДДС.

В жалбата си въззивникът твърди, че НП е незаконосъобразно и необосновано и моли да бъде отменено.

В съдебно заседание представител на въззивното дружество не се явява.

Процесуалният представител на въззиваемата страна оспорва жалбата, а във фазата по съществото на делото моли съда да потвърди наказателното постановление като изразява становище, че извършеното от въззивника нарушение е доказано по безспорен и категоричен начин, а наложената с НП санкция е в минимален размер.

След преценка на доказателствата по делото съдът прие за установено следното:

Жалбата е подадена в срока за обжалване, от надлежна страна, поради което същата се явява процесуално допустима.

На 26.07.2018год. * инспектор по приходите в ТД на НАП Варна извършила проверка в информационния масив по партидата на въззивното дружество и констатирала, че същото не е подало справка декларация по ЗДДС за периода месец юни 2018год..

С оглед констатираното нарушение на въззивното дружество е съставен АУАН. В присъствието на представляващия въззивното дружество, св.*а съставила АУАН, в който посочила, че ТД е нарушило разпоредбата на чл. 125, ал. 5 от ЗДДС, тъй като като регистрирано по ЗДДС лице не е подало справка декларация по ЗДДС за данъчен период 01.06.2018год. - 30.06.2018год. в определения в чл. 125, ал.5 от ЗДДС срок – до 06.07.2018год.

Въз основа на акта, Директорът на Дирекция „Обслужване” при ТД на НАП - Варна издал процесното НП като е възприел изцяло фактическите констатации изложени в акта, приел е че въззивното дружество е нарушило разпоредбата на чл. 125, ал. 5 от ЗДДС и на основание чл. 179 от същия закон му наложил административно наказание имуществена санкция в размер на 500 лева.

Горната фактическа обстановка съдът прие за установена въз основа на всички събрани в хода на съдебното следствие доказателства, както писмени, така и гласни, които преценени поотделно и в своята съвкупност не водят на  различни правни изводи.

Така приетата фактическа обстановка не се оспорва от въззивника.

При извършена служебна проверка за законосъобразност по образуването и провеждането на адм.наказателното производство съдът констатира, че АУАН и НП са издадени от компетентните длъжностни лица  и съдържат формалните реквизити предвидени в нормите на чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН.

След като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност съдът прецени от правна страна следното:

АНО е ангажирал отговорността на въззивното дружество за нарушаване от негова страна на нормата на чл. 125, ал. 5 от ЗДДС.

Съгласно посочената разпоредба регистрираните по ЗДДС лица са длъжни да подават справки декларации до 14-то число включително на месеца, следващ данъчния период, за който се отнасят. В случаят периода е определен до 16.07.2018г. тъй като срока е изтичал в почивен ден, а това е първият работен ден.

Съгласно разпоредбата на чл. 87, ал. 2 от ЗДДС данъчния период е едномесечен.

По делото няма спор, че въззивното дружество  е регистрирано по ЗДДС. Няма спор и по отношение на това, че същото не е подало декларация за визирания в НП данъчен период.

Като съобрази горните обстоятелства съдът счете, че безспорно въззивното дружество е осъществило изпълнителното деяние на нарушението от обективна стана, тъй като не е подало в срока по чл. 125, ал.5 от ЗДДС справка-декларация по ЗДДС. 

От събраните гласни и писмени доказателства, които съдът по-горе е посочил, че кредитира, се установи, че търговецът „Д.” ЕООД, като регистрирано по ЗДДС лице, не е изпълнило задължението си да подаде справка-декларация по чл. 125 ал. 1 от ЗДДС за данъчен период от 01.06.2018г. до 30.06.2018г. в ТД на НАП-Варна в установения срок –до 16.07.2018г., като справката-декларация за периода не е била подадена и към датата на съставяне на АУАН, поради което правилно АНО е приел, че е извършено  нарушение на чл.125ал.5 от ЗДДС..

         Предвид гореизложеното, правилно АНО е наложил имуществена санкция на основание чл. 179 ал. 1 от ЗДДС и тъй като Имуществената санкция е определена в минимално предвидения от правната норма размер, съдът  намира горното наказание за справедливо, като е лишен от възможност да го ревизира. Очевидно АНО е съобразил санкцията с обстоятелството, че нарушението е извършено за първи път.

          Разпоредбата на чл. 43 ал. 6 от ЗАНН допуска административнонаказателното производство да бъде спряно, но само тогава, когато след щателно издирване нарушителят не е открит. В конкретният случай, на АУАН е отбелязано, че производството е спряно на 09.11.2018г.. В адм. производство са налични покани от 10.08.2018 г., върнати с отметка, че лицето е със сменен адрес, и покана от 26.07.2018 г. върната без отметка от пощенската служба за причината поради която пратката не е връчена.

АНО спира производството по АУАН на осн. чл. 43 ал. 6 от ЗАНН,/за което е направена отметка върху АУАН/; АУАН е връчен лично на представляващ дружеството на 29.11.18 г.; НП е постановено на 14.01.19 г. От изложеното е видно, че АУАН е издаден в срока по чл. 34 ал. 2 от ЗАНН. АУАН е съставен на осн. чл. 40 ал. 2 от ЗАНН в отсъствието на нарушителя. Съставеният вече АУАН в отсъствието на нарушителя, обаче е връчен лично на представляващ нарушителят и то в законоопределените срокове. Независимо от спирането на производството НП е издадено в 6-месечния срок от издаване на АУАН, съгласно чл. 34 ал. 3 от ЗАНН. Доколкото обаче в последствие акта е бил връчен на пълномощник на дружеството и същото е имало възможност да се запознае с него съдът намира, че посоченото по-горе нарушение на процесуалните правила не е съществено такова, тъй като не води до нарушаване правото на защита на наказаното лице.

В конкретния случай съдът намира, че не следва да се прилага нормата на чл. 28 от ЗАНН. От една страна законодателят не е обвързал състава на конкретното нарушение с определен срок, а е предвидил санкция за всяка забава. От друга страна съдът констатира, че процесната справкадекларация не е била подадена в продължителен пероид от време. Ангажирана е обективната имуществена отговорност на дружеството, поради което и въпросът за наличие или липса на виновно поведение е ирелевантен. Ирелевантен е въпросът, дали дружеството развива дейност или не  и дали фискът е ощетен, тъй като нарушението е на просто извършване и не се визира съставомерен резултат, а и законодателят не освобождава от процесното задължение дружествата, чийто декларации санулеви”. Касае се за ежемесечно дължима декларация, за подаването на която законодателят е предвидил 14 дневен срок, поради което съдът намира, че нарушението в конкретния случай не се отличава със степен на обществена опасност, различна от обичайната за съответния вид и не следва нарушението да се приема за маловажно. В тази връзка следва да се отбележи, че мотиви относно приложимостта на чл. 28 от ЗАНН не са сред задължителните съгласно ЗАНН.

         Предвид гореизложеното, правилно АНО е наложил имуществена санкция на основание чл. 179 ал. 1 от ЗДДС и тъй като Имуществената санкция е определена в минимално предвидения от правната норма размер, съдът намира горното наказание за справедливо, като е лишен от възможност да го ревизира. Очевидно АНО е съобразил санкцията с обстоятелството, че нарушението е извършено за първи път..

Водим от горното Варненският районен съд

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 397137-F399443/14.01.2019г. на Директора на Дирекция „Обслужване” при ТД на НАП Варна, с което на „Д.” ЕООД е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 500 лева на основание чл. 179 от ЗДДС.

 

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Варненски административен съд в 14-дневен срок от получаване на съобщенията от страните, че решението и мотивите са изготвени.

 

                                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: