Решение по дело №1878/2020 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1787
Дата: 23 декември 2020 г.
Съдия: Диана Георгиева Ганева
Дело: 20207040701878
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 септември 2020 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер    1787                           от 23.12.2020г.                        град Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Бургас, петнадесети състав, на десети декември две хиляди и двадесета година в публично заседание в следния състав:

 

  Председател: Румен Йосифов

 Членове: 1. Даниела Драгнева

                  2. Диана Ганева

 

при секретаря И. Г.и прокурор Дарин Христов като разгледа докладваното от съдия Ганева касационно наказателно административен характер дело номер 1878 по описа за 2020 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), във връзка с чл.63, ал.1, изречение второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на А.С.А. ***, с ЕГН ********** против Решение 113/30.07.2020г., постановено по НАХД №191/2020г. по описа на Районен съд -Айтос, с което е потвърдено наказателно постановление №391/05.05.2020г., издадено от директора на РДГ Бургас, с което на А., за нарушение на 24, ал.5 от ЗРА, във вр. с чл.32, ал.1 и ал.3 от ЗРА и на основание чл.70, ал.1 от ЗРА, е наложена глоба в размер на 1500 лева. Иска се от съда да отмени оспорваното решение като незаконосъобразно, постановено в нарушение на процесуални правила и на материалния закон, както и поради неговата необоснованост. Посочените в жалбата оплаквания съдът квалифицира по чл.348, ал.1 от НПК, във връзка с чл.63, ал.1, изречение второ от ЗАНН – неправилно решение поради съществено нарушение на съдопроизводствените правила. В подкрепа на твърденията не са посочени нови доказателства.

В съдебно заседание касаторът, редовно призован, не изпраща представител. По делото е постъпило становище от процесуалния представител на касатора –адв.Н. с искане за отмяна решението на РС - Айтос и отмяна на наказателното постановление.

Ответникът по касация, редовно уведомен, не се представлява и не ангажира становище по оспорването.

Представителят на Окръжна прокуратура – Бургас дава заключение за неоснователност на жалбата, като иска от съда да остави в сила обжалваното решение.

Касационната жалба e подадена в срока по чл. 211, ал.1 АПК, от надлежна страна по смисъла на чл. 210, ал. 1 АПК и е процесуално допустима.

Разгледана по същество, в  пределите на касационната проверка по чл. 218 АПК, Административен съд - Бургас, ХV-ти състав, намира жалбата за неоснователна по следните съображения:

С Решение №113/30.07.2020г.  Районен съд – Айтос е потвърдил наказателно постановление №391/05.05.2020г., издадено от директора на РДГ Бургас, с което на А., за нарушение на 24, ал.5 от ЗРА, във вр. с чл.32, ал.1 и ал.3 от ЗРА и на основание чл.70, ал.1 от ЗРА, е наложена глоба в размер на 1500 лева. За да постанови решението, съдът е приел, че в проведеното административнонаказателно производство не са допуснати съществени процесуални нарушения, като при съставяне на АУАН и при издаване на НП са спазени разпоредбите на чл.42 и чл.57 от  ЗАНН. По същество е приел, че установеното деяние е доказано и съставомерно и е обосновал извод за правомерно ангажиране на отговорността на лицето на посоченото правно основание. Наложеното административно наказание съдът е преценил за правилно определено по вид и размер в минималния установения от законодателя такъв  и предвид липсата на предпоставки за приложение на чл.28 от ЗАНН е потвърдил наказателното постановление.

Съгласно чл.63 от ЗАНН решението на районния съд подлежи на обжалване пред административния съд на основанията предвидени в НПК по реда на глава ХІІ от АПК.

Съгласно чл.218 от АПК съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на  обжалваното решение с материалния закон, съдът следи служебно.

Административнонаказателната отговорност на А. е ангажирана за това, че 16.04.2020г., в землището на с.Руен, язовир Руен, същият е установен да извършва любителски риболов с една въдица-пръчка, поставена в работно положение във водата, в периода на забраната за риболов от 15.04.2020г. до 31.05.2020г., без да е уловена риба. В присъствие на нарушителя бил съставен АУАН, а впоследствие издадено и обжалваното наказателно постановление.

Настоящият съдебен състав счита, че обжалваното съдебно решение е допустимо, правилно и законосъобразно. При постановяването му съдът е изследвал всички обстоятелства по установяването на административното нарушение и налагането на административното наказание. В хода на съдебното следствие са събрани писмени и гласни доказателства, който заедно с възраженията на жалбоподателя съдът е разгледал и обсъдил  всестранно и обективно, при постановяването на своето решение. Съдът в съответствие с изискванията на чл.84 от ЗАНН, във връзка с чл.14 от НПК, е постановил своето решение по вътрешно убеждение, формирано от непосредствения му контакт с разпитаните свидетели, представените писмени доказателства, степента на обществената опасност на нарушението, както и тежестта на наложеното административно наказание.

Възраженията на касатора, изложени в касационната жалба, за приложението  на чл.28 от ЗАНН са неоснователни. В тази връзка съдът намира за нужно да отбележи, че законодателят не е дефинирал понятието "маловажен случай" в ЗАНН, поради което приложимите критерии при определяне на дадено административно нарушение като "маловажен случай" следва да се изведат от чл. 93, т. 9 от НК, с оглед препращащата норма на чл. 11 от ЗАНН. Разпоредбата на чл. 93, т. 9 от НК предвижда, че маловажен случай е този, при който извършеното престъпление с оглед на липсата или незначителността на вредни последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на престъпление от съответния вид. В този смисъл следва да се преценяват фактите на липса или незначителност на вредните последици, характера на вредните последици, ако такива са настъпили от нарушението, както и смекчаващи отговорността обстоятелства, а именно реализирания механизъм, характеризиращите предмета на нарушението особености, липсата или незначителността на настъпилите вредни последици, мотивите и подбудите за извършване на нарушението, социалното отражение на нарушението, така и фактическите данни по отношение на нарушителя. След съобразяване на посочените обстоятелства може да се направи извод за съответната степен на обществена опасност на конкретно извършеното нарушение в сравнение с обикновените случаи на административни нарушения от съответния вид.

В конкретния случай, след съвкупна преценка на събраните по делото доказателства, съдът приема, че жалбоподателят е осъществил състава на административното нарушение, за което е бил наказан и извършеното нарушение не е маловажен случай по чл. 28 от ЗАНН. В случая обществената опасност на деянието следва да се прецени като немалка, предвид интересите, които се защитават, а именно риболов по време на забрана за извършването му. Несъмнено нарушението е извършено по време на забрана, което налага извод за умишлено, целенасочено пренебрегване на установено от закона правило за поведение. Именно и с оглед характера на обществените отношения, които се засягат засягат, законодателят е предвидил и висок размер на глобата от 1500 до 3000 лв.

По изложените съображения и при липса на касационни основания за отмяна, решението на районния съд следва да се остави в сила.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК във връзка  с чл. 63, ал.1, изречение второ от ЗАНН, Административен съд – Бургас, ХV състав

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №113/30.07.2020г., постановено по НАХД №191/2020г. по описа на Районен съд-Айтос.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                               ЧЛЕНОВЕ:1.

 

 

                        2.