Решение по дело №178/2020 на Административен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 24 юли 2020 г. (в сила от 24 юли 2020 г.)
Съдия: Иглика Василева Жекова
Дело: 20207220700178
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 15 май 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е    153

 

Гр. Сливен, 24.07.2020 г.

 

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД СЛИВЕН, в публично заседание на четиринадесети юли две хиляди и двадесета година в състав:

 

 

Административен съдия: Иглика Жекова

 

 

при участието на прокурора …………………….

и при секретаря Радостина Желева, като разгледа докладваното от съдия Иглика Жекова административно дело № 178 по описа на Административен съд гр. Сливен за 2020 година, за да се произнесе съобрази следното:

 

Производството е образувано по жалба от К.А.А., ЕГН **********,*** срещу Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 20-0814-000033/12.03.2020 г. по чл. 171 т. 2а, б. „а“ от Закона за движението по пътищата, издадена от Началник на РУ – Стралджа при ОД на МВР Ямбол, с която е разпоредено прекратяване на регистрацията на ППС за срок от шест месеца. Оспорването намира правното си основание в разпоредбата на чл. 172 ал. 5 от Закона за движението по пътищата, като образуваното производство се движи по реда на чл. 145 и сл. от АПК.

В жалбата са изложени доводи за незаконосъобразност на административния акт. Оспорващият твърди, че процесното ППС е собственост на „А.“ ЕООД, а автомобилът е бил управляван от служител Е.Д. Е., който е напуснал работа без да уведоми работодателя си за съставените актове за нарушения по ЗДвП. Заявява още, че не К.А. е собственик на автомобила, а дружеството. Моли съда да отмени процесната принудителна административна мярка.

В с.з. оспорващият, редовно и своевременно призована, не се явява. Представлява се от надлежно упълномощен адв. Х. Х. ***, който поддържа жалбата и моли съда да я уважи. Излага доводи от фактическо естество.

В с.з. административният орган Началник РУ – Стралджа при ОД на МВР - Ямбол, редовно и своевременно призован, не се явява и не се представлява.

Въз основа на всички събрани по делото доказателства, съдът прие за установена следната фактическа обстановка:

На 30.01.2020 г. в 10:20 ч. в гр. Карнобат полицейски служители спрели за проверка водача на лек автомобил марка „Фолксваген“ с рег. № ******* и установили неговата самоличност – Е.Д. Е., както и обстоятелството, че същият управлява МПС след като има наложено наказание „глоба“ за нарушение по ЗДвП и изтекъл срок на плащане. За установеното нарушение бил съставен АУАН № АА 662080/30.01.2020 г. и издадено Наказателно постановление № 20-0282-000036/25.02.2020 г. Със Заповед за прилагане на принудителна административна мярка по чл. 171 т. 1 б. „д“ от ЗДвП полицейски инспектор при РУ – Карнобат разпоредил временно отнемане на свидетелството за управление на МПС до заплащане на дължимата гроба. На 12.03.2020 г. около 14:45 часа в с. Лозенец по път I-6 км. 424+6 в посока гр. Сливен полицейски служители в ОД на МВР – Ямбол спрели за проверка лек автомобил марка „Фолксваген“ с рег. № *******, собственост на „А.“ ЕООД, управляван от Е.Д. Е., при която установили, че водачът е с временно отнето по реда на чл. 171 т. 1 от ЗДвП свидетелство за управление на МПС. Срещу Е. бил съставен АУАН № 724160/12.03.2020 г. за нарушение на чл. 150а ал. 1 от ЗДвП.

На същата дата – 12.03.2020 г. Началникът на РУ – Стралджа при ОД на МВР - Ямбол издал Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 20-0814-000033 по чл. 171 т. 2а б. „а“ от ЗДвП, с която разпоредил по отношение на К.А.А. прекратяване на регистрацията на ППС за срок от шест месеца. Заповедта била връчена на А. на 30.04.2020 г. Жалбата срещу същата е подадена до настоящия съд на 14.05.2020 г.   

Към доказателствата по делото е приобщено Свидетелство за регистрация на МПС – лек автомобил марка „Фолксваген Голф 1.9 ТДИ с рег. № *******, от което се установява, че собственик на превозното средство е „А.“ ЕООД, със седалище гр. Сливен.

Представена е и приобщена по доказателствата визираната в оспорения акт Заповед № 326з-1397/23.06.2017 г., издадена от Директора на ОД на МВР – Ямбол, с която Началник РУ – Стралджа при ОД на МВР - Ямбол е оправомощен да прилага принудителни административни мерки по чл. 171 т. т. 1, 2, 2а, 4, 5, б. „а” т. 6 и т. 7 от Закона за движението по пътищата.

По делото е разпитан като свидетел Е.Д. Е., който заявява, че е р. в ****** до *** г. като т. п. и е у. п. а.. За неплатените глоби и съставения акт, както и за отнемането на свидетелството за управление не уведомил управителя на дружеството, за което р.

Горната фактическа обстановка съдът прие за установена въз основа на събраните в хода на съдебното дирене годни, относими и допустими доказателствени средства, включително приложените към административната преписка писмени доказателства, които не бяха оспорени от страните по предвидения в закона ред.

Въз основа на така изградената фактическа обстановка, съдът формира следните изводи от правно естество:

Оспорването е направено в рамките на регламентирания от закона срок, от лице, което има правен интерес от това производство и срещу административен акт, който подлежи на съдебен контрол, поради което то е допустимо.

Разгледана по същество, жалбата се преценява от настоящата съдебна инстанция като основателна и като такава следва да бъде уважена.

Съображенията на съда в тази насока са следните:

След като е сезиран с оспорване, при служебния и цялостен контрол върху законосъобразността на обжалвания административен акт, съгласно нормата на чл. 168 ал. 1 от АПК, съдът провери изначално неговата валидност. Това се налага поради принципа на служебното начало в административния процес, въведен с нормата на чл. 9 от АПК.

Обжалваният административен акт е издаден от компетентен административен орган, в кръга на неговите правомощия, в съответната писмена форма и съдържа необходимите реквизити, което го прави валиден. Обжалваната заповед е издадена от Началник на Районно управление – Стралджа при ОД на МВР – Ямбол, действащ при спазване на териториалните предели на правомощията си и в рамките на предоставената му със Заповед № 326з-1397/23.06.2017 г. материална компетентност по чл. 172 ал. 1 от Закона за движението по пътищата. Като издадена от компетентен орган, в предписаната от закона писмена и предметна форма и съдържание, като при нейното издаване не са допуснати съществени нарушения на административнопроизводствените правила, съдът приема заповедта като валидна и процесуално законосъобразна. При преценка и анализ на събраните по делото писмени доказателства, приобщени като неоспорени от страните,  обжалваната заповед обаче се преценява от настоящата съдебна инстанция като издадена в противоречие с относимите материалноправни норми, при следните съображения:

Съгласно разпоредбата на чл. 171 т.2а б."а" ЗДвП, принудителната административна мярка, обективирана като „Прекратяване регистрацията на ППС“ се налага на собственик, а в процесния случай адресат на атакуваната заповед е лице, което не е такъв. Случаите, в които може да се приложи тази принудителна мярка са изрично изброени и една от хипотезите е тази по буква "а": когато собственик управлява МПС без да е правоспособен водач, не притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство, или след като е лишен от право да управлява моторно превозно средство по съдебен или административен ред, или свидетелството му за управление е временно отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4 или по реда на чл. 69а от Наказателно-процесуалния кодекс, както и на собственик, чието моторно превозно средство е управлявано от лице, за което са налице тези обстоятелства.

С оглед разпоредбата на чл. 168 от АПК съдът намира, че при издаването на заповедта административният орган неправилно е определил субекта на процесната ПАМ. Същата може да се причисли към категорията на преустановителните административни мерки, целта на които е пресичане на закононарушения. С фактическото прилагане мярката по чл. 171, т.2а, б."а" от ЗДвП, собственикът на автомобила се лишава от възможността да ползва превозното средство, съобразно неговото предназначение. С тази мярка по същество се разпорежда забрана за движение на пътното превозно средство по пътищата, като ограничението от същата рефлектира пряко и непосредствено в правната сфера на собственика на автомобила, поради което и именно собственикът е адресат на акта, с който се налага ПАМ.С неправилно определяне на адресата на акта е допуснато нарушение на материалния закон, доколкото е изпълнена принудителна административна мярка по отношение на лице, което не е собственик на автомобила, чиято регистрация е прекратена. В т.см. е Решение № 2320/18.02.2019 г., постановено по адм. д. № 10016/2018 г. по описа на Върховния административен съд.

Предвид изложеното настоящият съдебен състав намира, че подадената жалба е основателна, а обжалваният административен акт - Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 20-0814-000033/12.03.2020 г. по чл. 171 т. 2а, б. „а“ от Закона за движението по пътищата, издадена от Началник на РУ – Стралджа при ОД на МВР Ямбол, с която е разпоредено прекратяване на регистрацията на ППС за срок от шест месеца е незаконосъобразна като издадена в противоречие с относимите материалноправни норми и следва да бъде отменена.

Предвид изхода на делото, основателна се явява и следва да се уважи претенцията на оспорващата страна за присъждане на сторените по делото разноски. Същите възлизат на 410,00 (четиристотин и десет) лева, от които 10,00 лева внесена държавна такса и 400,00 лева заплатено в брой адвокатско възнаграждение.

               

Водим от горното и на основание чл. 172 ал. 2 предл. пето от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 20-0814-000033/12.03.2020 г. по чл. 171 т. 2а, б. „а“ от Закона за движението по пътищата, издадена от Началник на РУ – Стралджа при ОД на МВР Ямбол, с която по отношение на К.А.А. е разпоредено прекратяване на регистрацията на ППС за срок от шест месеца.

 

ОСЪЖДА ОД на МВР – Ямбол да заплати на К.А.А., ЕГН **********, с адрес *** разноски по делото в размер на 410,00 (четиристотин и десет) лева.

 

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

                                                                   

Административен съдия: