Присъда по дело №135/2020 на Районен съд - Попово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 10 септември 2020 г. (в сила от 25 септември 2020 г.)
Съдия: Явор Пламенов Томов
Дело: 20203520200135
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 24 юни 2020 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А № 159

 

ГР. ПОПОВО, 10.09.2020 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

          ПОПОВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД на десети септември, през две хиляди и двадесета година в открито съдебно заседание в следния състав:

 

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЯВОР ТОМОВ

 

                                                                   1.Д.Д.

                             СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:

                                                                   2.Р.П.

 

          при секретаря: М. А.

в присъствието на прокурора: ПЛАМЕН ИЛИЕВ

          докладваното от п р е д с е д а т е л я

НОХД № 135       по описа за 2020 година

 

П Р И С Ъ Д И:

 

ПРИЗНАВА ПОДСЪДИМИЯ Н.В.Н.-ЕГН **********, роден на *** г. в гр.Р., с постоянен адрес и настоящ адрес ***, български гражданин, с основно образование, безработен, неженен, осъждан.

ЗА ВИНОВЕН в това, че на 16.03.2020 г. в с.С., община П., ул.“**“ № **, чрез разрушаване на преграда, здраво направена за защита на имот, е отнел чужда движима вещ – преносим компютър „Леново“ на стойност 125 лв. от владението на А.М.Р. от с.с., без нейно съгласие и с намерение противозаконно да я присвои, като откраднатата вещ е върната до приключване на съдебното следствие пред първоинстанционния съд, поради което и на основание чл.197, т.3 във връзка с чл.195, ал.1, т.3, във връзка с чл.194, ал.1, чл.36 и чл.55, ал.1, т.2, б.“б“ от НК МУ НАЛАГА НАКАЗАНИЕ ПРОБАЦИЯ, включваща следните пробационни мерки:

1.Задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от 6 /шест/ месеца, при периодичност два пъти седмично;

2.Задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от 6 /шест/ месеца.

ОСЪЖДА ПОДСЪДИМИЯ Н.В.Н. със снета самоличност да заплати за разноски по делото сумата в размер на 91.50 лева в полза на ОД на МВР Търговище.

 

          ПРИСЪДАТА подлежи на обжалване и протестиране в 15-дневен срок от днес пред Търговищки окръжен съд.

                  

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ НА СЪСТАВА:

 

 

                                                                   1.

                             СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:

                                                                   2.

 

Съдържание на мотивите

Мотиви по НОХД № 135 по описа за 2020 г. на Поповски районен съд

                         

Подсъдимият Н.В.Н. *** е предаден на съд по обвинение за това, че „на 16.03.2020 г., в с.С., общ.П., ул.“**“№**, чрез разрушаване на преграда, здраво направена за защита на имот, е отнел чужда движима вещ – преносим компютър „Леново“ на стойност 125 лв., от владението на А.М.Р. от с.с.,  без нейно съгласие, с намерение противозаконно да я присвои“ – престъпление по чл.195, ал.1, т.3, във връзка с чл.194, ал.1 от НК.

Представителят на Районна прокуратура в с.з. поддържа обвинението като доказано по несъмнен начин, пледира за налагане на наказание ЛОС, изтърпяването на което бъде отложено по реда на чл.66 НК с подходящ изпитателен срок. От една страна акцентира се върху негативните данни за личността на осъдения, а от друга върху ниската стойност на откраднатата вещ и нейното възстановяване на пострадалата.

Подсъдимият Н. се явява в разпоредителното заседание и в съдебното заседание, дава обяснения, в което признава вината си, заявява, че съжалява за стореното и моли за минимално наказание.

                В проведеното разпоредително заседание,  пострадалата Р. се явява лично, заявява, че инкриминираната вещ е върната и няма претенции към подсъдимия, не желае да се конституира като частен обвинител.

Съдът, след преценка на събраните доказателства, прие за установено следното от фактическа страна:

Подсъдимият Н.В.Н. ***, бил с основно образование, безработен, многократно осъждан за престъпления против чуждата собственост /справка л.19- 26 от ДП/, реабилитиран по право и давност след изтърпяване на 04.08.2010 г. на последното наказание в размер на 6 м. ЛОС по нохд № 234/2020 г. на РС Разград.

Пострадалата А.Р. ***, а в друга къща на ул.“*“№** живеели нейните родители. На 13.03.2020 г. бащата на пострадалата Р. бил приет за лечение в МБАЛ П., а с него като придружител в болницата постъпила и съпругата му.

Подс.Н. знаел, че дома на родителите на пострадалата е временно необитаем, при което решил да извърши кражба на вещи, които да продаде. В изпълнение на взетото решение, на 16.03.2020 г. през деня, подсъдимият отишъл до къщата на ул.“**“№**, прескочил оградата и счупил с ръка един от прозорците, при което си лошо си порязал ръката. През получилия се отвор проникнал в стаите, където намерил и взел със себе си преносим компютър „Леново“ /оценен впоследствие по оценъчна експертиза на стойност 125 лв./, собственост на пострадалата Р., след което си тръгнал по обратния път. Няколко минути по-късно пострадалата Р. отишла в дома на родителите си и забелязала кръвта, която била по прозореца и по земята, след което сигнализирала на св.Х.Т. /кмет на селото/, която подала сигнал в РУ Попово. Докато чакала пристигането на полицейските служители, св.Т. забелязала подс.Н., който носел открадната вещ под мишница.  Провела разговор с него, при който подсъдимия излъгал, че преносимия компютър е на брат му, а малко по-късно бил задържан от пристигналите полицейски служители. Още същият ден инкриминираната вещ била предадена доброволно от подсъдимия /протокол л.12/ и върната срещу разписка /л.13/ на пострадалата. Отделно от това, на 17.03.2020 г. пострадалата заплатила сумата 70 лв. за възстановяване на счупения от подсъдимия прозорец /РКО л.14/ - сума, която /независимо, че е предмет на обвинението/ й била възстановена от подсъдимия.

Така възприетата фактическа обстановка се доказва по категоричен начин от събраните в с.з. доказателства посредством приложените по ДП № 15/2020г. по описа на РУ„Полиция” Попово писмени доказателствени средства – справка за съдимост; протокол за доброволно предаване, за който съдът приема, че е изготвен по реда предвиден в НПК, поради което го цени като доказателствени средства относно описаните в него действия и за събраните чрез него доказателства, съгласно чл.131 НПК; разписка за върната вещ; РКО; експертно заключение по извършена оценъчна експертиза /л.17, приобщено чрез прочитане по реда на чл.282,ал.3,вр. с ал.1 НПК/ , за което съдът приема, че е законосъобразно и следва да бъде ценено като доказателства по делото. Установените в хода на съдебното следствие факти се подкрепят изцяло от показанията дадени в с.з. от свидетелите Р. и Т.; както и от  обясненията на самия подсъдим в с.з. Всички тези показания и обяснения съдът кредитира изцяло приемайки,  че са непротиворечиви, обосновани и логически свързани, като принципно правилно отразяват възприятията на всеки един от тях относно конкретните обстоятелства във връзка с предмета на доказване.

С оглед на безспорно установената в хода на съдебното следствие фактическа обстановка и анализа на приобщения по делото доказателствен материал, съдът прие за доказано по безспорен и категоричен начин, че с действията си в инкриминирания от прокуратурата период, подс.Н. е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъплението кражба, което безусловно води до  ангажиране на наказателната му отговорност за неговото извършване. Подобно престъпление може да бъде извършено само с пряк умисъл, като освен него законът изисква деецът да действа с намерение противозаконно да присвои вещта – обстоятелства, които са налице предвид конкретните негови действия.

Установявайки конкретните действия, чрез които подсъдимия е проникнал в дома на находящ се на ул.“М.Бароновски“№12 в с.Садина, общ.Попово, съдът прие, че от обективна страна е осъществил престъплението при по-тежката правна квалификация по чл.195,ал.1,т.3,пр.2 НК – повреждане  на преграда, здраво направена за защита на лица и имот. Касае за прозорец, който по своята същност съставлява съоръжение предназначено за изключване и ограничаване на всякакъв достъп на трети лица до вещите в помещенията и предпазването на тези вещи от каквото и да било външно въздействие. Кражбата, извършена чрез повреждане на преграда е сложно престъпление, което изисква от една страна преодоляване на преградата, а от друга страна последващо отнемане на вещи като пряко следствие от преодоляването. В конкретният случай и двете кумулативни предпоставки са налице – чрез физическото й преодоляване посредством разбиването му с ръка, прозорецът е станал негоден да изпълнява своите защитни функции, което от друга страна е довело до безпрепятствено проникване в жилищните помещения и изнасяне на инкриминираната вещ.

                Доколкото в  хода на проведеното съдебно следствие пред първоинстанционният съд  категорично се установи, че инкриминираната вещ е върната на пострадалата непосредствено след извършване на деянието, съдът намери, че е налице основание за изменение на обвинението, описано в ОА в по-леко, без изменение на обстоятелствената му част, като в случая не е необходимо същото да се изменя по искане на прокурора по реда на чл.287 НПК. Ето защо, съдът в рамките на правомощията си по чл.301, ал.1 и чл.305 НПК призна подсъдимия за виновен в извършване на по-леко наказуемо деяние, като приложи привилегията по чл.197, т.3 НК.

                При индивидуализацията на наказанието, след извършване на цялостна проверка на събраните по делото доказателства, съдът се съобрази с разпоредбите на чл. 36 и 54 НК като отчете, че са налице многобройни смекчаващи вината обстоятелства, обуславящи приложението на чл.55 НК. Съдът отчете като такива обстоятелства вече настъпилата реабилитация по право и давност спрямо всички предходни осъждания на подсъдимия; изключително ниската стойност на предмета на престъплението; проявената активност при възстановяване на всички вреди от престъплението извън доброволното връщане на преносимия компютър; влошеното здравословно състояние, крайната нищета и бедност, при която живее подсъдимия.

                Наказанието, предвидено от законодателя в санкционната част на нормата по чл.197,т.3 НК  е до 8 г. ЛОС, поради което и при липсата на специален минимум, отчитайки наличието на посочените многобройни смекчаващи вината обстоятелства, на осн.чл.55,ал.1,т.2,б.”б” от НК съдът го замени с наказание пробация с включени конкретни пробационни мерки. При горепосочените обстоятелства,  съдът прие, че наказанието лишаване от свобода следва да бъде заменено с наказание пробация, включващо само задължителните пробационни мерки по чл.42а, ал.2, т.1 и т.2 от НК. Предвид императивната разпоредба на чл. 42а,ал.3 НК съдът определи и диференциран размер на всяка пробационна мярка, като прие, че регистрацията по настоящ адрес следва да е с периодичност два пъти седмично за срок от 6 м., а задължителните периодични срещи с пробационен служител също за период от 6 м.. Макар и в минимална продължителност, прилагането на тези две пробационни мерки е достатъчна гаранция за реализиране целите на наказанието по чл.36 НК, което е обусловено и от инцидентния характер на извършената престъпна проява.

              Съдът се произнесе и по въпроса за разноските, като предвид изхода на делото осъди подс. Н. да заплати сумата 91.50 лв. за в.л. от ДП – в полза на МВР.

              Водим от горното, съдът постанови решението си.

 

 

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ НА СЪСТАВА: