ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 2988
Варна, 17.03.2025 г.
Административният съд - Варна - XXII състав, в закрито заседание в състав:
Съдия: | ЯНКА ГАНЧЕВА |
като разгледа докладваното от съдията Янка Ганчева административно дело № 545/2025 г. на Административен съд - Варна, за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл. 145 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, вр. чл. 107, ал. 2 от Закона за автомобилните превози /ЗАвтП/.
Образувано е по жалба от М. А. В., с [ЕГН], от [населено място], чрез адв. Д., против Заповед за прилагане на принудителна административна мярка (ЗППАМ) №РД-14-1077 от 25.02.2025 г., издадена от Началника на областен отдел „Автомобилна администрация“ – Варна, с която са наложени следните принудителни административни мерки: на осн. чл. 106а, ал.1, т.1 б.“б“, пр.1, ал.2, т.1 и ал.7 от Закона за автомобилните превози - временно спиране от движение на МПС до отстраняване на нарушението, но за не повече от 12 месеца, чрез сваляне и отнемане на табела с регистрационен номер *** и СРМПС № ****** на МПС – лек автомобил марка „Форд“, кат М1 и по чл. 106а, ал.1, т.4 б.“б“ и ал.2, т.3 от Закона за автомобилните превози - временно отнемане на свидетелството за управление на МПС № ***** на водача М. А. В., до отстраняване на нарушението, но за не повече от една година.
Жалбоподателят счита заповедта за незаконосъобразна като издадена при съществени нарушения на административнопроизводствените правила и в несъответствие с материалния закон и неговата цел. По изложените съображения моли оспорената заповед да се отмени. Претендира разноски.
Съдът, след като се запозна с депозираната административна преписка установи следното: По делото не е спорно, че процесният автомобил с регистрационен номер **** и СРМПС № ***** на МПС – лек автомобил марка „Форд“, кат М1 е собственост на лицето А. М..
Съгласно чл. 147, ал. 1 АПК право да оспорват административния акт имат гражданите и организациите, чиито права, свободи или законни интереси са нарушени или застрашени от него или за които той поражда задължения, т. е. лицата, за които е налице правен интерес от оспорването. Интересът трябва да е правен, т. е. обжалването следва да е насочено към премахване на неблагоприятни правни последици, респ. към предотвратяването им или към постигане на положителни правни резултати. Освен това интересът трябва да е личен и пряк, т. е. административният акт да засяга правната сфера на жалбоподателя като непосредствено отнема, изменя или ограничава права или създава задължения за оспорващия или създава права на трето лице, с което уврежда жалбоподателя. Правният интерес е абсолютна процесуална предпоставка за допустимост на жалбата, за наличието, на която съдът следи служебно и при установяване на отсъствието му, дори в хода на съдебното производство, следва да прекрати производството по делото.
В случая А. М. е лицето, притежаващо активната процесуална легитимация да оспорва ПАМ "временно спиране от движение на МПС", тъй като мярката засяга неговото право като собственик да полза вещта по предназначение. Жалбоподателят, независимо от изричното му упоменаване като адресат на заповедта и наложените с нея ПАМ, няма правен интерес да оспорва акта в тази му част, доколкото ПАМ по т. 1 от заповедта не засяга пряко негови права и законни интереси и не му вменява определени задължения. За жалбоподателя липсва правен интерес от оспорване на заповедта в частта на наложената ПАМ по т. 1, поради което жалбата в тази й част следва да бъде оставена без разглеждане, а производството по делото да се прекрати.
Водим от горното и на основание чл. 159, т. 4 от АПК, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на М. А. В., с [ЕГН], от [населено място], чрез адв. Д., против Заповед за прилагане на принудителна административна мярка (ЗППАМ) №РД-14-1077 от 25.02.2025 г., издадена от Началника на областен отдел „Автомобилна администрация“ – Варна, само в частта по т.1 с която е наложена принудителна административна мярка на осн. чл. 106а, ал.1, т.1 б.“б“, пр.1, ал.2, т.1 и ал.7 от Закона за автомобилните превози - временно спиране от движение на МПС до отстраняване на нарушението, но за не повече от 12 месеца, чрез сваляне и отнемане на табела с регистрационен номер **** и СРМПС № ******* на МПС – лек автомобил марка „Форд“, кат М1.
Определението може да бъде обжалвано с частна жалба в 7-дневен срок от съобщаването му, пред Върховния административен съд.
Съдия: | |