Решение по дело №188/2021 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 13 декември 2021 г. (в сила от 13 декември 2021 г.)
Съдия: Ива Станчева Ковалакова-Стоева
Дело: 20217190700188
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 септември 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е 

№ 188

 

Гр. Разград, 13 декември 2021 година

 

В     И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

РАЗГРАДСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД в публично заседание на тридесети ноември две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                              ПРЕДСЕДАТЕЛ:             СВЕТЛА РОБЕВА

                              ЧЛЕНОВЕ:    ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА

                                                                      МАРИН МАРИНОВ

 

при секретаря ПЛАМЕНА МИХАЙЛОВА и в присъствието на прокурора ВЕСЕЛИН ЯКИМОВ разгледа докладваното от съдия ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА дело № 188 по описа за 2021г.  и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на глава ХІІ от АПК във вр.чл.63, ал.1  от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на К. И. К. от с. З., обл. Р. против Решение № 30/05.08.2021г., постановено по АНД №110/2021г. по описа на Кубратския районен съд, с което е потвърдено Наказателно постановление (НП) № 38-0001477/31.05.2021 г. на Директора на Регионална дирекция "Автомобилна администрация" гр. Русе, с което на основание чл. 93, ал. 1, т. 1 от Закона за автомобилните превози (ЗАП) за извършено нарушение на разпоредбата на чл. 24, ал. 1 от същия закон му  е наложено административно наказание "глоба" в размер на 2000.00 лв.

Недоволно от така постановеното решениe е останало наказаното лице. В жалбата си и по същество сочи, че то е необосновано, постановено при нарушение на процесуалните правила и норми и в противоречие с материалния закон. Твърди, че не е извършил вмененото административно нарушение, а само е помагал на свои познати да ги откара на помен. Алтернативно развива доводи, че ако се приеме, че е извършил нарушение, то същото съставлява маловажен случай по смисъла на чл. 28 от ЗАНН. С оглед на това моли съда да отмени решението на районния съд и потвърденото с него НП.

Ответникът по касационната жалба не се представлява в съдебно заседание и не ангажира съда със становище по жалбата.  

Прокурорът заключава, че жалбата е неоснователна и предлага на съда да остави в сила решението на районния съд.

Разградският административен съд след като прецени направените  оплаквания, анализира събраните по делото доказателства и извърши служебна проверка на обжалваното решение на основание чл.218, ал.2 от АПК, констатира следното:

Жалбата е допустима, като подадена в срок от надлежна страна срещу съдебен акт, който подлежи на инстанционен контрол. Разгледана по същество тя е неоснователна по следните фактически и правни изводи:

В хода на съдебното производство са събрани достатъчно доказателства, които установяват всички относими към спора факти и обстоятелства. Същите са правилно преценени от районния съд и въз основа на тях той е достигнал до обосновани фактически изводи. Те сочат, че на 08.01.2021г. около 11:00 часа в гр. Кубрат, на изхода за гр. Тутракан, полицейски служители спрели за проверка К. К., който управлявал собствения си лек автомобил марка "Сеат" модел "Кордоба" с рег. № ********. При нея констатирали, че той превозва трима пътници срещу договорено заплащане. Те били привикани в сградата на РУ МВР–Кубрат, където са им снети писмените обяснения. За констатациите бил уведомен и директора на Регионална дирекция "Автомобилна администрация" – Русе, който изпратил служители за да окажат съдействие при приключване на проверката. Те се запознали с депозираните от водача и пътниците писмени обяснения и извършили служебна справка, която установила, че посоченият автомобил не е включен в удостоверение за регистрация за таксиметров превоз на пътници. Въз основа на тях приели, че К. К. извършва нерегламентиран таксиметров превоз на пътници в нарушение на чл. 24, ал. 1 от ЗАвтП и срещу него е съставен АУАН № 285515/08.01.2021г. Във връзка с това деяние било образувано и Досъдебно производство № 290ЗМ-57/2021г. по описа на РУ–Кубрат за разследване на престъпление по чл. 234г, ал. 1 от НК. То приключило с Постановление на РП–Разград, с което на основание чл. 243, ал. 1, т. 1 във вр. с чл. 24, ал. 1, т. 1 от НПК производството е прекратено, като материалите са изпратени РД “Автомобилна администрация“- Русе за ангажиране на административнонаказателната отговорност на уличеното лице. В постановлението изрично е посочено, че деянието не е престъпление, а административно нарушение по чл. 24, ал. 1 от ЗАП.

При тези данни е издадено процесното НП, с което на основание чл. 93, ал. 1 от ЗАП е наложена на жалбоподателя глоба в размер на 2 000 лв. за това, че на инкриминираните дата и място е извършвал неправомерен превоз на пътници по заявен от тях маршрут  с. Задруга – гр. Кубрат срещу договорено заплащане, без МПС да е включено в списък Удостоверението за регистрация за извършване на таксиметров превоз на пътници-  нарушение по чл. 24, ал. 1 от ЗАП. В производството по чл.59 и сл. от ЗАНН въззивният съд е потвърдил това НП като е приел, че то е постановено в съответствие с материалния и процесуалния закон. Този извод се споделя от настоящата инстанция.

АУАН и НП са съставени в предвидените за това срокове, от компетентни органи и при спазване на изискванията за форма и съдържание. Описанието на вмененото  административно нарушение е достатъчно ясно, точно и конкретно и съдържа всички необходими индивидуализиращи белези. Въз основа на него наказаното лице е могло да разбере какво е деянието, за което е обвинен и в пълен обем да реализира правата си по неговото оспорване.  С оглед на това съдът намира, че в хода на производството не са допуснати съществени процесуални нарушения. Приложени са и съответните законови разпоредби. От доказателствата по делото е безспорно установено, че жалбоподателят е осъществил от обективна и субективна страна състава на вмененото му във вина административно нарушение.

По правило автомобилният превоз на пътници е дейност с повишен риск за живота и здравето на хората. Това е наложило законодателят да установи специални изисквания, гарантиращи определено ниво на професионална компетентност и благонадеждност на водачите, техническа изправност и пригодност на моторното превозно средство. Значимостта на ценностите, върху които тази професионална дейност рефлектира, е обусловила подробна регламентация на национално и на европейско ниво. В тази връзка, за извършването на обществен превоз на пътници, законодателят в чл.24, ал.1 от ЗАП императивно е посочил, че таксиметров превоз на пътници може да се извършва само с автомобили, които са включени към удостоверението за регистрация за таксиметров превоз на пътници и за които има издадено разрешение от съответната община.  

Легалното определение на понятията „обществен превоз“, „обществен превоз на пътници“ и „таксиметров превоз“ се съдържа в §1, т.1, т.3 и т.26 от ДР на ЗАвП. При анализа на тези разпоредби следва да се приеме, че таксиметров превоз на пътници е дейност, с която се извършва превоз на физически лица срещу договорено заплащане по предварително уточнен маршрут. Събраните в хода на производството доказателства установяват, че жалбоподателят е извършвал превоз на пътници по заявен от тях маршрут и срещу предварително уговорено възнаграждение, което е равно на автобусния билет. Следва да се отбележи, че заплащането на услугата превоз е правна фигура, различна от плащането на част от разхода за гориво, пътни такси и пр., което е характерно при т. нар. споделено пътуване. В случая водачът и пътниците са договорили твърда цена, без значение какъв е реалният разход на горивото и други плащания, съпътстващи процесния превоз. С оглед на това съдът приема, че К. К. е извършил неправомерен обществен превоз на пътници с МПС, което не е включено в списък към удостоверение за регистрация за таксиметров превоз на пътници и за което няма издадено разрешение. Следователно правилно и обосновано е ангажирана неговата административната отговорност на основание чл. 93, ал. 1, т. 1 от ЗАП. Наложеното наказание е в абсолютния размер, предвиден от законодателя и съгласно забраната на чл.27, ал.4 и ал.5 от ЗАНН липсва правна възможност то да бъде намалено или изменено.

Не са налице и основанията да се приложи разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН. Конкретното нарушение не се отличава от типичните и обичайни случаи и не се характеризира със значително по-ниска степен на обществена опасност от тях.

В този смисъл са и мотивите на обжалваното решение. Същото е  валидно, допустимо и правилно, поради което следва да се остави в сила.

Мотивиран така и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК Разградският административен съд

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ОСТАВЯ В СИЛА  Решение № 30/05.08.2021г., постановено по АНД №110/2021г. по описа на Кубратския районен съд.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/

           ЧЛЕНОВЕ:1./п/

                               2./п/