Решение по дело №2466/2018 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 1918
Дата: 8 октомври 2018 г. (в сила от 2 ноември 2018 г.)
Съдия: Моника Гарабед Яханаджиян
Дело: 20182120102466
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 5 април 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

1918                                 08.10.2018 г.                         град Бургас

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

Бургаският районен съд                                    ХХІ-ви граждански състав  

На четиринадесети септември              две хиляди и осемнадесета година               

в публично заседание в следния състав:

                                                     Районен съдия: Моника Яханаджиян

при секретаря Ж.С.,

като разгледа докладваното от съдия М.Яханаджиян

гражданско дело №2466 по описа за 2018 година,

за да се произнесе,  взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по искова молба на Л.А.Б., гражданин на Р., подадена чрез пълномощник – адв.М.Х., адрес за призоваване и съобщения в гр.В., ул.“О.“ №......, ет....., офис ....., против „БЪЛГАРИЯ ЕР“ АД, ЕИК ............., седалище и адрес на управление в гр.С., Аерогара С., представлявано от Изпълнителните Директори Я.В.Г. и Х.Т.Т. и прокуриста Б.Ц.М., с която се претендира постановяване на решение за осъждане на ответника да заплати на ищцата сумата от 400 евро, представляваща обезщетение за закъснял полет, ведно със законната лихва за забава върху горната сума от датата на подаването на исковата молба до окончателното й изплащане.

Основанията за дължимост на търсените суми се основават на твърденията за закъснение за полет ..............., за който ищцата е направила резервация за пътуване с превозвач ответното дружество, който е следвало да се осъществи на 23.07.2016 г. в 06,20 ч. по разписание от летище Б. и да пристигне на летище П., С.П., Р.. Твърди се в исковата молба, че полетът е изпълнен със закъснение от повече от три часа, поради което и ищцата претърпяла вреди, чието обезщетяване търси съгласно Регламент (ЕО) № 261/2004г. на Европейския парламент и на Съвета от 11 февруари 2004г. относно създаване на общи правила за обезщетяване и помощ на пътниците при отказан достъп на борда и отмяна или голямо закъснение на полети и за отмяна на Регламент (ЕИО) № 295/91.

В подкрепа на изложените в исковата молба твърдения са ангажирани доказателства. Претендират се разноски.

В съдебно заседание ищцата не се явява и се представлява от надлежно упълномощения си процесуален представител адв.И., който поддържа иска и ангажира доказателства.

В срока по чл.131 от ГПК ответното дружество се е възползвало от правото си на отговор, в който оспорва иска като неоснователен с твърдение, че фактическият състав за претендиране на обезщетение по Регламент (ЕО) №261/2004 г. не е осъществен. Твърди се, че закъснението е обусловено от наличието на извънредно обстоятелство - удар от птица в корпуса на самолета, поради което и са налице извънредни обстоятелства по смисъла на четиринадесето съображение от цитирания регламент, поради което и авиокомпанията не следва да отговаря за закъснението, а отделно от това се оспорва твърдението на ищеца, че се е явил навреме за полета, поради което отпада презюмираната загуба на време.

Ангажира доказателства, оспорва размера на претендираното от ищцата възнаграждение.

В съдебно заседание ответникът не се представлява.

Правното основание на иска е чл.7, т.1, б.“б“ от Регламент ЕО) № 261/2004г. на Европейския парламент и на Съвета от 11 февруари 2004г. относно създаване на общи правила за обезщетяване и помощ на пътниците при отказан достъп на борда и отмяна или голямо закъснение на полети и за отмяна на Регламент (ЕИО) № 295/91.

Съдът, като взе предвид исканията и доводите на страните, събраните по делото доказателства и съобрази разпоредбите на закона, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Между страните не се спори по това, че за 23.07.2016 г. ищцата е имала закупен билет за полет .............. на „БЪЛГАРИЯ ЕР“, осъществен от ответното дружество със самолет, рег.№......... с повече от три часа закъснение, като тези факти се установяват от приетите като доказателства електронен билет Разпис за пътнически маршрут с реф.№................ за пътуване с полет ........... на „БЪЛГАРИЯ ЕР“ от Летище Б. до Летище П. в С.П. на 23.07.2016 г., л.16, от съдържанието на който се установява, че времето на излитане е 03:20 часа, а на пристигане – 06,20 часа и от списък на излитащи полети за 23.07.2016 г., л.67, от съдържанието на който става ясно, че полетът е осъществен с час на излитане 00,20 часа, който час отговаря за дата 24.07.2016 г., а като времето на пристигане е 03,20 часа, отново на дата 24.07.2016 г., т.е. че е налице е закъснение с повече от три часа.

С отговора на исковата молба ответникът не оспорва и това, че разстоянието между двете летища е повече от 1500 км.

Що се отнася до ангажираните от ответната страна писмени доказателства – рапорт за технически услуги по поправка след удар от птица, л.29, справки за собственост на самолети с рег.знак ............ и ................., то същите не обосновават извод за наличие на извънредно обстоятелство по смисъла на чл.5, §3 от Регламента, тъй като от една страна рапортът се отнася до самолет с рег.№.........., а не с рег.№..........., с който е извършен полет ..........., а от друга - с взетите под наем самолети с рег.знак .......... и .............. на 23.07.2016 г. са били извършени полети до други дестинации, различни от летище П. в С.П..

При така установеното от фактическа страна се налагат следните правни изводи:

Налице е хипотезата на чл.6, ал. 1, б. „а“ вр. чл.7, т.1, б.“б“ от Регламент (ЕО) № 261/2004 г., която предвижда обезщетяване на пътниците претърпели вреди от закъснение на полет за три или повече часа при всички полети на територията на Общността над 1 500 километра, в размер на 400 евро.

В случая не се спори, че разстоянието между Летище Б. до Летище П. надвишава 1500 км, като не е оспорен и фактът на настъпилото закъснение от повече от три часа.

Твърденията на ответника за ненавременно явяване на ищеца за процесния полет и за наличието на извънредно обстоятелство – удар с птица, изключващи договорната му отговорност, не се доказаха от събрания по делото доказателствен материал, поради което и ответното дружество следва да заплати на ищцата обезщетение за претърпените от нея неимуществени вреди в размер на 400 евро, като същите се дължат ведно със законната лихва, считано от подаване на исковата молба – 05.04.2018 г.

Съгласно разпоредбата на чл.78, ал.1 ГПК, в тежест на ответното дружество следва да бъде възложено заплащането на направените от ищцата разноски, които възлизат на сумата от 410,00 лева, от които 360,00 лева с ДДС са за заплатено адвокатско възнаграждение и 50,00 лева са за заплатената по делото държавна такса. Що се отнася до възражението на ответника за прекомерност на адвокатското възнаграждение, то същото е неоснователно, тъй като е определено съобразно минималния в Наредбата размер.

Мотивиран от горното и на основание чл.235 от ГПК, Бургаският районен съд

 

Р Е Ш И:

 

ОСЪЖДА „БЪЛГАРИЯ ЕР“ АД, ЕИК ..................., седалище и адрес на управление в гр.С., Аерогара С., представлявано от Изпълнителните Директори Я.В.Г. и Х.Т.Т. и прокуриста Б.Ц.М., да заплати на Л.А.Б., гражданин на Р., с адрес: Р., Н. област, Д.Г., адрес за призоваване и съобщения в гр.В., ул.“О.“ №......., ет....., офис ......., чрез адв.М.Х., сумата от 400 Евро (четиристотин Евро), представляваща обезщетение за полет изпълнен със закъснение от повече от 3 часа от разписанието, по чл.7, т.1, б. „б“ от Регламент (ЕС) 261/2014, ведно със законната лихва върху сумата, считано от предявяването на иска 05.04.2018 г. до окончателното й изплащане, както и сумата от 410,00 лева (четиристотин и десет лева) представляващи направените разноски по делото.

Решението подлежи на обжалване пред Бургаски окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

                                   

                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: / п /

 

 

Вярно с оригинала

Ж. С.