Решение по дело №95/2020 на Окръжен съд - Перник

Номер на акта: 174
Дата: 19 юни 2020 г. (в сила от 10 август 2020 г.)
Съдия: Методи Крумов Величков
Дело: 20201700500095
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 10 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

 

 

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

                174                          19. 06. 2020г.                             град Перник

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пернишкият окръжен съд

на 19. 05. 2020г.,

в публичното съдебно заседание в следния състав :

                                                              Председател :  Методи Величков

                                                                     Членове :  Димитър Ковачев

                                                                                        Антония Алексова

Секретар : Ива Цветкова,

като разгледа докладваното от съдия Методи Величков въззивно гражданско дело № 95 по описа за 2020г., за да се произнесе взе предвид следното :

С решение № 1250 / 08. 08. 2019г., постановено по гр. д. № 01578 / 2019г. по описа на Пернишкия районен съд е признато за установено на основание чл. 415 от ГПК, във вр. с чл. 79, ал. 1 от ЗЗД, че Б.П.В., с ЕГН **********,***, дължи на „Интернешънъл Саламанка Капитал” ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. София, ж.к. „Люлин 9“, бл. 963, ет. 1, офис 11, главница 5910.87 евро, ведно със законната лихва от 03.12.2018г. до окончателното изплащане на задължението и 1170.21лв. разноски по издаден на 30.01.2018г. запис на заповед за сумата 6115.05 евро, платима на падеж - 01.03.2018г., поради неиздължаване от лицето и заведено производство по реда на чл.417 ГПК - със Заповед за изпълнение и ИЛ  по ч.гр.д. № 8551/ 2018г. по описа на Пернишкия районен съд.

          С решението Б.П.В., с ЕГН **********,***, е осъден да заплати на „Интернешънъл Саламанка Капитал” ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. София, ж.к. „Люлин 9“, бл. 963, ет. 1, офис 11, разноски както следва :

Сумата 231.21лв. д.такса и 939лв.адв.хонорар – в заповедното производство и

Сумата 231.21лв.д.такса, 877лв.адв.хонорар и 200лв.депозит за в.л. – в исковото производство.

Недоволен от решението e Б.П.В., който чрез адвокат Б.В. го е обжалвал изцяло. С жалбата се моли обжалваното решение да бъде отменено като неправилно, необосновано и постановено в разрез със събраните по делото доказателства, като предявени иск бъде отхвърлен като неоснователен. Моли да му се присъдят направените разноски пред двете съдебни инстанции и в заповедното производство. Поддържа жалбата си и в съдебно заседание. Прави възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение на противната страна.

Насрещната страна „Интернешънъл Салманка Капитал“ ООД, чрез адвокат Д.М. е депозирала писмен отговор. С него оспорва въззивната жалба като неоснователна и моли да му бъдат присъдени направените разноски по делото. Прави и възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение на насрещната страна. Поддържа писмения си отговор и в съдебно заседание.

За да постанови решението Пернишкият районен съд е приел, че предявения иск е допустим.

Приел е за безспорно, че на 29.11.2016 г. “Бързи кредити” ООД се е преименувало в “Интеренешънъл Саламанка Капитал” ООД.

Отбелязал е, че по делото не е представен като доказателство договор за заем № ***, за да се установи, че между страните, е сключен договор за заем, като ищецът се е задължил да предостави на ответника процесната сума, платима на съответните месечни вноски.

Приел е, че в записа на заповед, чрез полагане на подпис на ответника е удостоверено, че ищецът е изпълнил задължението си да предостави в заем на ответника сумата.

 Пак от същия е приел, че срокът за връщане на цялата заета сума е изтекъл на 01.03.2018 г. – когато е падежът на издадената Запис на заповед, която е отбелязал, че същата има обезпечителна функция.

Направил и извод, че цялата сума е изцяло изискуема.

 С оглед изложеното по-горе, съдът е приел, че общият размер на останалата невърната главница, представляваща част от незаплатените  месечните вноски  за периода  е тази, която е посочена в исковата молба.

 Съдът е отбелязал, че при доказателствена тежест на ответника, той не е установил, да е изпълнил задължението си за връщане на цялата заета сума, поради което е направил извод, че предявеният за това иск е основателен и следва да бъде уважен изцяло.

От приетата по делото съдебно – икономическа експертиза е приел, че :

-ответникът е регистриран като клиент на финансовата институция.

-по счетоводните записвания е налице посоченият Договор за заем, с направени вноски.

-сметката е в лв.

-допуснатият свидетел /без да сочи кой/ твърди, че ответникът е ходил с човек от  офиса при нотариус, което следва да се преценява с оглед на това, че ответникът е КЛИЕНТ с ползвани НЯКОЛКО кредитни продукта и не се установява категорично по кой от тези няколко е ходил при нотариус за заверка.

-няма възражения от ответника, че не е издавал Запис на заповед.

-няма оспорен подпис върху Записа на заповед / чрез евентуално изслушване на графолог / или че документът е подправен или неистински.

Съдът е приел, че размерът на договорната лихва за процесния период  се дължи.

Отбелязал е, че ответникът не е представил доказателства за изпълнение на задължението си за заплащането, поради което предявеният иск до този размер е основателен и следва да се уважи.

Предвид изхода от делото и на основание чл. 78, ал. 1 от ГПК, е направил извод, че в полза на ищеца следва да бъдат присъдени направените по делото разноски :

Сумата 231.21лв. д.такса и 939лв.адв.хонорар – в заповедното производство и

Сумата 231.21лв.д.такса, 877лв.адв.хонорар и 200лв.депозит в.л. – в исковото производство.

След като взе предвид направените с жалбата възражения и по реда на чл. 269 от ГПК, Пернишкият окръжен съд, приема за установено следното :

Въззивната жалба се явява редовна и процесуално допустима – подадена е от активно легитимирана страна, имаща правен интерес от обжалването, в преклузивния срок за обжалване и подлежи на разглеждане по същество.

Извършвайки служебно проверка за валидността на обжалваното решение, по реда на чл. 269 ГПК, Пернишкият окръжен съд намира, че обжалваното решение се явява валидно. Същото е постановено от съдия от Пернишкия районен съд, в рамките на неговата компетентност и в предвидената от закона форма.

 Съдът намира, че обжалваното решение се явява допустимо. Налице е правен спор между процесуално правоспособни и дееспособни правни субекти. Налице са положителните процесуални  предпоставки за упражняване правото на иск и не са налице отрицателните процесуални предпоставки, водещи до неговото погасяване - за процесните суми е водено заповедно производство по ч. гр. дело № 08551/2018 г. по описа на Пернишкия районен съд за сумите, които са предмет на настоящото исково производство, като в срока по чл. 415 ГПК ответникът е депозирал възражение срещу заповедта за изпълнение. Видно от заключението на съдебно – почерковата експертиза на вещото лице Е.Л.К., неоспорено от страните, което се възприема изцяло от съда, подписът върху възражението е на Б.П.В..  Дружеството - заявител в срок е предявило установителния си иск, поради което същият иск е допустим. Съдът се е произнесъл именно по предявения установителен иск. Процесуално недопустимо е да се иска в исковото производство установяване дължимост на разноските в заповедното производство, но Пернишкият районен съд няма такъв диспозитив, а за разноските както в заповедното, така и в исковото производство се е произнесъл с осъдителен диспозитив.

Съгласно разпоредбата на чл. 269 от ГПК, по въпросите за незаконосъобразност на обжалваното решение, въззивният съд е ограничен от изложеното в жалбата. Основните доводи във въззивната жалба са относно твърдението, че процесният записът на заповед обезпечавал изпълнението на индивидуален договор за заем *** между страните по делото.

Пернишкият окръжен съд намира, че тези доводи са несъотносими към предмета на делото, който е установяване на вземане по запис на заповед, който представлява абстрактна сделка. Не е налице твърдение нито от ищеца /в заповедното производство, в исковата молба и в писмено становище л.17 и 18 от първоинстанционното производство/, нито валидно направено възражение от ответника, за наличие на някакво каузално правоотношение между страните.

Изразът в писмения отговор на ответника /л.12 от първоинстанционното производство/ „…като се укаже на ищеца да уточни дали предявения запис на заповед, въз основа на който желае със сила на пресъдено нещо съдът да се произнесе по наличните задължения отразени в него, представлява обезпечение на договор за паричен заем : Индивидуален договор за заем *** в качеството му на заемодатели за сумата, като общ размер на всички плащания – 2188,33 евро при компоненти /общ размер на заема -1022,58лв.; срок на договора – 60 месеца; брой погасителни вноски – 60 вноски; фиксиран годишен лихвен процент – 35,27% или годишен процент на разходите – 41,57%; месечна погасителна вноска – 36,47 и лихвен процент при просрочие – законна лихва за забава/ или представлява самостоятелен документ със отделни права върху него, а именно запис на заповед за сумата 6115,05евро /с постфактум извършено частично плащане ??? за сумата от 204,18евро/ и без връзка с цитирания по - горе договор“, по никакъв начин не може да се приеме като възражение от страна на ответника за съществуването на каузално правоотношение във връзка с процесния запис на заповед. Освен това на стр. 3, абзац първи, изречение последно от писмения отговор /л.13 от първоинстанционното производство/ изрично е отбелязано, отчасти и с удебелен шрифт - “Между впрочем и паричният заем оспорвам да е осчетоводен по надлежния ред, като даден такъв и като такова основание в счетоводството на дружеството заемодател и, че ЗЗ е послужила за обезпечаване на каузалната сделка.

При липса на надлежно направено възражение от ответника за наличие на каузално правоотношение между тях, по повод на което да е бил издаден записа на заповед, то доводите на ответника, чрез процесуалния му представител адвокат В., направени в съдебно заседание на 18. 06. 2019г. „Ние няма да доказваме размер на отпускан кредит или стойност на запис на заповед, а факти и обстоятелства, че записът на заповед е с обезпечението на договор за кредит“……“Т.е. нашият доверител не е получил тази сума от 6000 евро, а е получил само 1000лв. само по договора за заема“, също не може да се приеме за валидно направено възражение за наличието на каузално правоотношение свързано с процесния запис на заповед, тъй като преклузивния срок за това е изтекъл с подаването на писмения отговор. Освен това формулировката на това искане е за допускане на доказателства – допускане разпит на свидетел и назначаване на съдебно – икономическа експертиза за доказване на нещо, което не се твърди нито от ищеца, нито от ответника.

С оглед така направените уточнения, Пернишкият окръжен съд намира следно по отношение на записа на заповед :

Същият е издаден на *** от Б.П.В. ***, в полза на „Интернешънъл Саламанка капитал“ ООД, за сумата 6115,05 евро, платими от него на падежа 01. 03. 2018г. в гр. ***. Ищецът признава, че по този запис на заповед има частично плащана на общо 204,18 евро и затова претендира 5910,87 евро главница. Записът на заповед е подписан от Б.П.В..  Записът на заповед съдържа всички изискуеми реквизити по смисъла на чл. 535 от ЗЗД, и няма данни ответникът да е изплатил сумата на датата на падежа, поради което за него е възникнало менителничното задължение да заплати  /след редукция/ сумата 5910,87евро на „Интернешънъл Саламанка капитал“ ООД.

Следователно искът се явява основателен и доказан и следва да бъде уважен за процесната главница в размер на 5910,87 евро и за лихвите за забава върху нея за периода от датата на падежа *** до окончателното изплащане.

Дори условно да се приеме, че има направено възражение от страна на ответника за наличието на каузално правоотношение между записа на заповед и индивидуален договор за заем *** между страните по делото, то този договор не е представен от ответника по делото, за да се установи, че неговия предмет е в размер по – малък от процесната сума, а от заключението на съдебно -  икономическата експертиза на вещото лице В.М.В., се установява, че дебитното салдо е в размер на 11 560,45лв. към 31. 05. 2019г., което отново навежда съда на извода, че и при наличие на каузално правоотношение, то искът отново би се явил основателен.

Следователно обжалваното решение следва да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно, по други мотиви.

Въззивния жалбоподател следва да бъде осъден да заплати на дружеството направените от последното разноски пред Пернишкия окръжен съд. Същото е направило разноски в размер на 877лв. адвокатско възнаграждение. При положение, че левовата равностойност на 5910,87 евро е 11 560,65лв., то уговореното и изплатено адвокатско възнаграждение на адвокат М. е в минималния предвиден размер по чл.7, ал.2, т.4 от Наредба № 1 от 9. 07. 2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения и направеното възражение за прекомерност на същото се явява неоснователно и адвокатското възнагреждение следва да бъде присъдено изцяло.

Водим от гореизложеното и в същия смисъл, съдът

 

РЕШИ:

 

Потвърждава решение № 1250 / 08. 08. 2019г., постановено по гр. д. № 01578 / 2019г. по описа на Пернишкия районен съд.

Осъжда Б.П.В., с ЕГН **********,***, да заплати на „Интернешънъл Саламанка Капитал” ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. София, ж.к. „Люлин 9“, бл. 963, ет. 1, офис 11, сумата 877лв. /осемстотин седемдесет и седем лева/, адвокатско възнаграждение, пред Пернишкия окръжен съд.

Решението може да се обжалва пред Върховния касационен съд, с касационна жалба, в едномесечен срок от датата на връчването му на страните.

 

                                                                  Председател :               

 

    Членове : 1.               

 

  2.