Определение по дело №153/2020 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 155
Дата: 30 април 2020 г. (в сила от 8 май 2020 г.)
Съдия: Иван Латинов Маринов
Дело: 20201400200153
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 24 април 2020 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№………………

 

Гр.Враца 30.04.2020 година

 

В  И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

Врачанският окръжен съд, наказателно отделение в публично съдебно заседание на тридесети април две хиляди и двадесета година в състав:                                            

                          

                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:ИВАН МАРИНОВ                           

 

при участието на секретаря Веселка Николова и прокурора Николай Лалов, като разгледа докладваното от съдия Маринов ЧНД № 153 по описа за 2020 година, за да се произнесе взе предвид следното:   

    

 

Производството е по реда на чл. 437, ал. 2 НПК и е образувано по молба от М.Й.В., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание. В молбата се навеждат доводи, че молителят е придобил право на УПО, тъй като е изтърпял изискуемата се по закон част от наложеното му наказание и с поведението си е доказал, че се е поправил - променил социалните си контакти, работи в редколегията на затворническия вестник "Заедно", награждаван е и няма наложени дисциплинарни наказания.

Към молбата са приложени писмени документи, предписани от чл. 155 и чл. 156 ЗИНЗС - становище от началника на Затвора, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, доклад за пробационен надзор, план на присъдата, личното затворническо досие на осъдения. Приложени са и актуална справка за изтърпяната към днешна дата част от наказанието на осъдения.

В съдебно заседание В. поддържа молбата с изложените в нея доводи и прави искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание.

С. М. – инспектор "Режимна дейност" в затвора Враца, упълномощен от Началника на Затвора Враца изразява становище, че молбата е основателна и следва да бъде уважена. Представя актуална справка за изтърпяното до момента наказание.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП Враца дава становище за основателност на молбата, поради наличие на предпоставките за УПО.

Врачански окръжен съд след като се запозна с молбата на осъдения, с приложените към нея писмени доказателства и като съобрази становищата на страните, намира същата за основателна по следните съображения:

С присъда № 384/16.05.13 г., постановена по НОХД № 252/13 г. на PC - Видин, В. е бил признат за виновен в извършване на престъпления по чл. 170, ал. 2, пр. 1, вр. ал. 1 НК и по чл. 152, ал. 3, т. 5, вр.ал. 1, т. 2, пр. 1, вр.чл. 29, ал. 1, б. „а“ и б. „б“ НК и осъден на общо наказание от 6 години лишаване от свобода, при първоначален строг режим, като на основание чл. 59, ал. 1 и ал. 2 НК е било приспаднато времето, през което той е бил с МН „ЗС“ или друго задържане свързано с престъплението.

С Решение № 91/19.07.13 г., постановено по ВНОХД № 172/13г., ОС - Видин е потвърдил Присъда № 384/16.05.13г. по НОХД № 252/13г. на PC - Видин.

С Определение № 154/19.08.16г., постановено по НОХД № 929/16г. на PC - Враца е било одобрено споразумение, по силата на което на В. е било наложено наказание в размер на 3 години лишаване от свобода, при първоначален строг режим, за престъпление по чл. 131а, вр.чл. 129, ал. 2 вр.чл. 29, ал. 1, б. „а“ и б. „б“ НК.

С Определение № 428/14.09.16 г., постановено по ЧНД № 965/16г., по описа на ВрРС, на основание чл. 27 НК, на В. е било определено едно общо наказание, като към неизтърпяната част от наказанието по НОХД № 252/13г. на PC - Видин, изцяло е било присъединено наказанието по НОХД № 929/16г. на PC - Враца и е било постановеното общото наказание да бъде изтърпяно при първоначален строг режим.

Осъденият е постъпил в Затвора Враца на 07.10.2012 год., като до 22.01.2016 год. е изтърпявал наказанието, наложено му по НОХД № 252/13г. на PC - Видин, а след тази дата е започнал изтърпяването на определеното му по чл. 27 НК общо наказание.

За начало на така определеното при условията на чл. 27, ал. 2 НК общо наказание от 5 години, 4 месеца и 20 дни правилно е приета датата 22.01.2016 г., тъй като съгласно П № 2/70 г. на ПВС, размерът на неизтърпяното наказание по чл. 27 НК се определя към момента на извършване на второто престъпление и именно той се счита за начало на изтърпяване на определеното по реда на чл. 27, ал. 2 НК общо наказание. 

До момента, от така определеното по реда на чл. 27, ал. 2 НК общо наказание, В. фактически е изтърпял 4 години, 3 месеца и 8 дни. От работа му се зачитат 7 месеца и 28 дни, или общо изтърпяно до момента наказание е в размер на 4 години, 11 месеца и 6 дни.

Остатъка към  настоящия момент е 5 месеца и 14 дни.

При тези данни е видно, че осъдения фактически е изтърпял повече от 2/3 от определеното му наказание, каквото е изискването на разпоредбата на чл. 70, ал. 1, т. 2 НК.

Приложените към делото доклад за оценка на риска от рецидив и вреди и индивидуален план за изпълнение на присъдата на осъдения сочат, че същия се поправя и превъзпитава. При първоначално изготвената оценка е установен висок риск от рецидив - 93 т.

В профила на криминогенни нужди с дефицитните стойности са били зоните - настоящо правонарушение - в условията на опасен рецидив се съвкупил с лице от женски пол, като е използвал сила и заплаха; криминално минало - осъждан за кражби, грабежи и телесна повреда; отношение към правонарушението - не осъзнава последиците от действията си и не проявява емпатия към жертвата; управление на финансите - прекомерно разчита на семейството си, липсват умения за разпределение на средствата; начин на живот и обкръжение - интегриран в криминалните среди, податлив на влияние от страна на криминалните среди; злоупотреба с алкохол - алкохолът е основен детерминиращ фактор, при извършване на правонарушенията; междуличностни проблеми - склонен към агресивни прояви, с нисък праг на самоконтрол; умения за мислене - не разпознава всичките си проблеми, не осъзнава последствията от действията си и е склонен в определени моменти към импулсивни действия.

Рискът от вреди е бил определен като среден за служителите и останалите лишени от свобода и се е определял от агресивната готовност и липсата на самоконтрол в определени ситуации. Рискът от вреди за обществото е бил висок и се е определял от настоящото правонарушение и криминалното минало.

Затова и целите в плана са били насочени към формиране на трудови навици и овладяване на нови професионални умения, участие в колективни мероприятия, посещение на финес зала, участие в програма „Сексуални правонарушители“.

При извършеното в последствие препланиране, риска от рецидив е спаднал на 78 т. Като цели са били заложени доразвиване процеса на самокритичност, затвърждаване на трудовите навици и пълноценно оползотворяване на престоя в МЛС чрез участие в организирани мероприятия.

В условията на контролирана среда, по време на изтърпяване на наказанието и след направена преоценка е констатирано, че числовите стойности на риска от рецидив се понижават до горната граница на средните нива.

При последната оценка е констатирано, че в следствие на интензивно провежданото корекционно въздействие над осъденото лице, в него се наблюдава положителна промяна в цялостното му поведение. В. има примерно поведение, спазва реда и дисциплината. Няма извършени дисциплинарни нарушения и наложени наказания. Избран е за групов отговорник и член на съвета на общността. Редовно е посещавал учебните занятия през 2018/2019 г. и успешно е завършил средното си образование в СУ „Мито Орозов“. Има награди от участие в различни конкурси, последната от които е грамота за участие в литературен ученически конкурс „Емилия Александрова“ .

За показаното примерно поведение и с оглед устойчивата тенденция на позитивни промени е бил награден два пъти.

По време на изтърпяване на наказанието и въпреки постановените му откази от УПО, осъденият е показал примерно поведение и толерантно отношение към околните.

Показал е положително отношение към труда, като от месец декември 2019 г. е трудово ангажиран съгласно чл. 80 от ЗИНЗС в редколегия на вестник „Заедно“.

През месец октомври 2019 г. е бил включен в корекционна програма „Живот на свобода“, а през ноември 2019 г. - „Справяне с житейски проблеми чрез промяна в мисленето“. За периода от 13.11.2019 г. до 12.02.2020 г. е участвал в „Бизнес академия за стартиращи предприемачи“.

Според ИСДВР, осъденият е със съхранени социални му контакти, прави редовно свиждане и получава подкрепа от близките си. Жилищно устроен е. Прогнозата за ресоциализация е благоприятна, като В. има желание да продължи образованието си и желае да се яви на кандидатстудентски изпити.

Заложените в плана на присъдата цели и задачи се изпълняват.

От доклада за пробационен надзор на основание чл. 70 ал.6 НК е видно, че у В. е констатиран изразен стремеж да се възползва от предоставените му възможности за позитивно взаимодействие в условията на МЛС. Награждаван е два пъти. Последващите ревизии на оценката на риска маркират запазване на средните числовите стойности.

При престоя си в местата за лишаване от свобода В. е следвал стъпките от прогресивната система за изтърпяване на наказанието - след изтърпяване на необходимия срок и показано добро поведение, отговарящо на режимните изисквания е заменен режимът на изтърпяване на наказанието от "строг" на "общ" със Заповед, влязла в сила от 10.10.2018 г.

По време на изтърпяване на присъдата л.св. В. е бил ангажиран с учебна, образователна и трудова дейност на различни места според моментните нужди и правния му статут.

Престоя в корпуса на затвора е бил съпроводен първоначално с работа за кратък период в Мебелен цех, а след повторното му връщане, с образователен процес в училището към затвора.

Периода на изтърпяване на наказанието като открит тип е бил съпроводен с работа като общ работник на различни обекти.

Според изготвилия доклада ИП, В. активно е участвал в организираните мероприятия за осмисляне на свободното време на лишените от свобода. Посещавал и курс по бокс и е участвал в турнири.

Участвал е и в литературен конкурс на Народно читалище „Развитие - 1869“ град Враца през 2017 г. и спечелил първо място.

След връщането в корпуса на затвора е избран за групов отговорник и за член на съвета на общността. Вземал е дейно участие в работата на затворническите самодейни органи.

От декември месец на 2019 г. е бил включен в редакторския колектив на затворнически вестник „Заедно“.

По време на изтърпяване на присъдата е участвал в специализирана корекционна програма за „Превенция на сексуалното насилие“ за периода 10.10.2014 г. - 11.11.2014 г. Посещавал е редовно сензитивен тренинг, част от програма на Възстановителна общност „Адаптационна среда“, реализирана от Дружество за религиозна и обществена подкрепа на лишените от свобода в началото на 2015 год. През месец октомври 2019 г. е участвал в програма „Подготовка за живот на свобода“. През месец ноември 2019 г. успешно е завършил корекционна програма „Справяне с житейски проблеми чрез промяна в мисленето“. За периода от 13.11.2019 г. до 12.02.2020 г. е участвал в „Бизнес академия за стартиращи предприемачи“.

Според ИП, В. притежава адекватни социални умения. С останалите лишени от свобода поддържа балансирани взаимоотношения. Съзнателно се предпазва и дистанцира от негативно проявени лишени от свобода. По време на изтърпяване наказанието е сключил граждански брак и получава нужната подкрепа от близките си.

С позитивното си поведение, изразяващо се в спазване на ЗИНЗС, л.св. е показал една трайна тен­денция на положителна промяна в нагласите и мисленето си. Изпълнена е прогресивната система за изтърпяване на наказанието, свързана с третиране­то на лишения от свобода в хода на присъдата.

С оглед обаче на остатъка от неизтърпяната част на наложеното наказание лишаване от свобода и с цел извършване на превантивна дейност за предотвратяване на нови правонарушения и водене на законосъобразен начин на живот, при условно-предсрочно освобождаване се предлага по отношение на В., на основание чл. 42а, ал. 2, т. 1 НК, прилагане на пробационна мярка - „Задължителна регистрация по настоящ адрес“, за целия остатък.

Изложеното несъмнено сочи, че е налице промяна в поведението на осъдения в положителна посока, което е индикатор за неговото поправяне и превъзпитание. От представените документи от затвора Враца - становище от началника на Затвора, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, доклад за пробационен надзор, план на присъдата, личното затворническо досие на осъдения, се установява положителна насока в превъзпитателната и поправителна социална работа с лишения от свобода. Посочват се награди на осъдения, получени по време на изтърпяване на наказанието му, отбелязва се, че той не е наказван. Участвал е в множество корекционни програми. Отказа да бъде УПО не го е демотивирал, а напротив - той е продължил да спазва реда и дисциплината, запазил е позитивно отношение към режимните мероприятия, което е показател за високата мотивация на осъдения да преосмисли и коригира поведението си. Приел е отговорността за извършеното правонарушение. Има желание да продължи образованието си.

Изложеното до тук несъмнено сочи, че е налице промяна в поведението на осъдения в положителна посока, което е индикатор за неговото поправяне и превъзпитание.

Наличието на двете материално правни предпоставки, визирани в разпоредбата на чл. 70, ал. 1 НК – фактическо изтърпяване на повече от 2/3 на наказанието и демонстрацията на доказателства за поправянето и превъзпитанието на осъдения, обуславят освобождаването му условно предсрочно от неизтърпяната част от наказанието от 5 месеца и 14 дни.

Съобразно разпоредбата на чл. 70, ал.6 НК на В. следва да се определи изпитателен срок в размера на остатъка от неизтърпяната част от наказанието, а именно 5 месеца и 14 дни.

С оглед на остатъка на неизтърпяното наказание „лишаване от свобода“ и с цел извършване на превантивна дейност за предотвратяване на нови правонарушения и водене на законосъобразен начин на живот по отношение на осъдения, на основание чл. 42а, ал. 2, т. 1 НК, следва да бъде постановено прилагане на пробационна мярка - „Задължителна регистрация по настоящ адрес“, с периодичност три пъти седмично, за целия остатък.

При  горните съображения и на основание чл. 440 НПК, Врачански окръжен съд

 

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

 

Освобождава условно предсрочно М.Й.В., роден на *** г. в гр. Видин, от изтърпяване на неизтърпяната част от определеното му по чл. 27 НК общо наказание в размер на 5 години, 4 месеца и 20 дни, наложено му с Определение № 428/14.09.16 г., постановено по ЧНД № 965/16г., по описа на ВрРС, с остатък 5 месеца и 14 дни.

На основание чл. 70, ал. 6 НК, определя на М.В. изпитателен срок в размер на 5 месеца и 14 дни.

На основание чл. 70, ал. 6 НК, вр.чл. 42а, ал. 2, т. 1 НК, постановява по отношение на В. прилагане на пробационна мярка - „Задължителна регистрация по настоящ адрес“, с периодичност три пъти седмично за срок от 5 месеца и 14 дни, която да бъде изпълнявана на адрес с. Септемврийци, обл. Видин, ул. "Първа" № 24.

Определението подлежи на обжалване и протестиране в 7-дневен срок от днес пред САС, като същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане срока на обжалване, освен ако са подадени частен протест или жалба, които не са в интерес  на осъдения.

След влизане в сила на определението, препис от същото да се изпрати на Затвора Враца и РС Видин за отметка в бюлетина на осъдения.

 

                                Председател: