Решение по дело №5838/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 247
Дата: 12 февруари 2020 г. (в сила от 28 февруари 2020 г.)
Съдия: Силвия Димитрова Обрешкова
Дело: 20193110205838
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 декември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

Номер  247/12.2.2020г.                     Година 2020                               Град ВАРНА

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД  ДВАДЕСЕТ И ОСМИ НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

 

В публично заседание, проведено на ДВАНАДЕСЕТИ ФЕВРУАРИ 2020 година, в състав:

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: СИЛВИЯ ОБРЕШКОВА

 

СЕКРЕТАР:ВАЛЕНТИНА БАТЕШКОВА

 

като разгледа докладваното от съдия Силвия Обрешкова

АНД № 5838 по описа за 2019 година

 

Р  Е  Ш  И:

 

            ПРИЗНАВА ОБВИНЯЕМИЯТ В.И.М. - роден на ***г***, български гражданин, неженен, неосъждан /реабилитиран към датата на деянието/, ЕГН **********

 

            ЗА ВИНОВЕН В ТОВА, че на 04.12.2018г., в град Варна, от телефонен номер ********** предал по телефон невярно повикване за тревога на Дирекция „Национална система 112-МВР", а именно, че имало терорист на Летище Варна с бомба в джоба си - престъпление по чл.326, ал.1 от НК, за което на осн.чл.78а ал.1 от НК ГО ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност и му НАЛАГА административно наказание - ГЛОБА в размер на 1400/ХИЛЯДА И ЧЕТИРИСТОТИН/ лева.

 

            ОСЪЖДА обвиняемия В.И.М. да заплати направените разноски в размер на 77.51 /седемдесет и седем лева и петдесет и една стотинки/ лева в полза на ОД на МВР Варна.

                       

            РЕШЕНИЕТО подлежи на въззивно обжалване в 15-дневен срок пред Варненския Окръжен Съд от днес.

 

           

 

 

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

Съдържание на мотивите Свали мотивите

М  О  Т  И  В  И

 

 

към  решение по НАХД N 5838 по описа за 2019 год. на Варненския районен съд – ДВАДЕСЕТ И ОСМИ наказателен състав.

 

 

       По отношение на обв.В.И.М. е внесено предложение за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание за престъпление по чл.326 ал.1 от НК .

       В съдебно заседание, представител на ВРП, редовно призована, не се явява и не изразява становище.

       Обвиняемият М.  признава фактите в постановлението, не дава обяснение, разкайва се за стореното.

       Защитникът му, адв.Д., пледира минимално наказание, което да е съобразено с ниските доходи на лицето и това, че живее на квартира.

 

       Предвид становищата на страните и събраните по делото доказателства съдът прие за установено от фактическа страна следното:

Обвиняемият В.И.М. ***. На 04.12.2018г. , в 06.00ч. щял да пътува със самолет за Дортмунд, Германия, където щял д започва работа. Няколко часа преди полета, обаче, узнал че работата няма да се състои. Около 03:20 часа на 04.12.2018г. обв.М. от телефонния си номер ********** позвънил на Летище Варна. Свързал се със св.Н.Н.. Представил се с имената си и попитал как можел да замени билета си за друга дата или да си върне парите. През цялото време говорел завалено, тъй като бил в нетрезво състояние. Обяснил, че трябвало да пътува до Дортмунд, Германия, но че нямало да може. Н.го поканила да разговаря на място с представител на летището. Обв.М. отказал, като обяснил че билетът му е купен от неговия работодател. Накрая обв.М. поканил св.Н.на кафе, последната отказала и преустановила разговора.М. още няколко пъти набрал по телефона св.Н., която установила, че повикванията са от същия телефонен номер и не отговорила. Тогава М. се обадил на телефон 112 и около 04:34 часа на 04.12.2018г. предал по телефона невярно повикване за тревога на Дирекция „Национална система 112-МВР", като казал че на Летище Варна имало терорист с бомба в джоба си. Невярното повикване за тревога било прието от оператора, който веднага предал информацията в полицията и на летището. На сигнала се отзовали служители от ГПУ-Летище и от полицията в град Варна. Няколко минути по-късно обв.М. отново позвънил до Дирекция „Национална система 112-МВР" и казал, че на летището се пренасял наркотик.

       Св.Атанас Н., който работел в ГПУ-Летище Варна на длъжност „командир на отделение", предприел проверка със специален уред „HEDD“. Бил предприет обход пред Терминал 2, бил направен и визуален оглед за изоставени и съмнителни пакети и за багажи вътре в терминала, пред чекинг-гишетата, където вече имало струпани хора, чакащи за полета за Дортмунд. От ГПУ-Летище Варна било взето решение с оглед обезпечаване сигурността на хората, същите да бъдели евакуирани, при което пътниците били извозени с автобуси и откарани до сградата на Пожарната в гр.Варна, където имало пункт за евакуация. Ограничен бил и външния достъп на Летище Варна до Терминал 2. На място се отзовал и св.М.М., полицейски служител в РУ-Аксаково при ОД на МВР-Варна, който заедно със свой колега се заел с обезпечаването на външния периметър на летището. В 05:45 часа проверката приключила, като не било констатирано наличието на взривни вещества, опасни предмети, багаж без надзор, съмнителни лица или багажи. След това пътниците били върнати обратно на летището и започнала обработка на документите им за полета до Дортмунд. Св.Н.Н., споделила пред А. Н.за телефонното обаждане от обв.М. и му предоставила телефонния номер, от който той се свързал с нея. Междувременно св.Н.бил потърсен от негови колеги от „Пътническо обслужване", които го уведомили, че при тях има гражданин, който искал да сподели информация за случая. На място св.Н.се срещнал с Мусин Исметов Мусов, който му казал, че познава обв.М., на когото бил закупил билет за полета до Дортмунд, но че се били скарали, и че М. му бил изпратил няколко съобщения, с които го уведомил, че полета до Дортмунд нямало да се състои. Мусов предоставил на Н.данни за обв.М., тъй като имал снимка на личната  му карта и телефонния му номер на обв.М.. Св.Н.установил, че номерът бил същия като предоставения му св.Н.Н.. Св.Иван Н.И. и Илия Димчев Х., полицейски служители при Първо РУ при ОД на МВР-Варна, отишли до дома на обв.М. ***. Посрещнал ги хазяина, който казал на полицаите, че М. се прибрал в пиян и си легнал да спи. Докато полицаите оформяли документите по задържането на обв.М., той ги попитал защо е задържан. Когато разбрал, че е за подаденото от него невярно повикване за тревога, той им казал, че телефонът бил негов, лично си го плащал, лично си го ползвал и щял да говори каквото си искал.

Обв. М. не страдал от психично разстройство и към момента на извършеното деяние бил в състояние на обикновено алкохолно опиване-амнестичен вариант и е могъл да разбира свойството и значението на извършеното и да ръководи постъпките си.

Обв. М. не е осъждан и не е освобождаван от наказателна отговорност към датата на деянието.  Бил е осъждан преди това, като по отношение на осъждането по НОХД 84/87 г. е реабилитиран по право на осн. чл. 86 ал.1 т.1 от НК. По отношение на осъжданията по НОХД №№ 399/95, 257/96 и 168/97 г. е реабилитиран на основание чл.88а ал. 4 вр. ал.2 от НК, считано от 11.04.2011 г. М. е бил условно предсрочно освободен от изтърпяване на наложеното му наказание ЛС за срок от три години и три месеца с определение от 28.10.99 г. В рамките на остатъка от 1 г. 5 мес и 14 дни е бил установен изпитателен  срок. Същият е изтекъл на 11.04.2001 г. и считано от 11.04.2011г. лицето е реабилитирано по право.

 

Описаната фактическа обстановка се установява и потвърждава от показанията на свидетелите А.Н.,  Л.Н., М.М., И.И., И.Х., които като непротиворечиви и логични следва да се кредитират изцяло.

Като събрани по реда на НПК следва да се кредитират писмените и веществените доказателства поделото –справка за съдимост, справка на РУ-Аксаково, справки от мобилните оператори,  и др. , както и ВД – диск .

Като обективно и компетентно дадено следва да се цени изцяло заключението на СПЕ.

 

Предвид горното, съдът намира от правна страна, че с гореописаното деяние обвиняемият В.И.М., е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъпление по чл. 326 ал.1 от НК, като на 04.12.2018г., в град Варна, от телефонен номер ********** предал по телефон невярно повикване за тревога на Дирекция „Национална система 112-МВР", а именно, че имало терорист на Летище Варна с бомба в джоба си.

Авторството на деянието е доказано по безспорен начин. То не се отрича от обв. М.. Обясненията му се потвърждават от горепосочените доказателства по делото.

Деянието е извършено с действие, при пряк умисъл, като обв. М. е съзнавал всички елементи от състава на нарушението.

 

По отношение на обв. М. са налице законовите предпоставки за прилагане на чл.78 А от НК за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание: деянието е извършено умишлено и за него се предвижда наказание лишаване от свобода до две години или пробация; обвиняемият не е осъждан за престъпление от общ характер и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на глава осма, раздел IV от НК; от деянието не са причинени имуществени вреди;  не са налице ограниченията на чл.78а ал.7 от НК.  Пияното състояние е пречка за прилагане на чл.78а  само когато е елемент от състава на престъплението.

 

При определяне вида и размера на наказанието съдът взе предвид:

       Смекчаващо отговорността обстоятелство е изразеното разкаяние, това, че решението за извършване на деянието е било взето спонтанно и че е било емоционално повлияно.

       Като отегчаващо отговорността обстоятелство съдът отчита последвалите вредни последици както за Летище – Варна, така и за неограничен кръг лица, чийто полет до Дортмунд е бил отложен за по- късно.

       Предвид горното,  съдът намира, че наказанието следва да бъде определено при превес на смекчаващите отговорността обстоятелства и да бъде малко над минималния, предвиден в закона размер.       Глоба в размер на 1400 лева би била необходима и достатъчна за да се въздейства предупредително, превъзпитателно и възпиращо и на дееца и на останалите членове на обществото.

 

       Като призна обв. М. за виновен, съдът му възложи направените по делото разноски .

 

       По горните съображения съдът постанови решението си.

 

 

                                               СЪДИЯ: