Определение по дело №1331/2020 на Районен съд - Хасково

Номер на акта: 260140
Дата: 15 септември 2020 г. (в сила от 23 ноември 2020 г.)
Съдия: Милуш Руменов Цветанов
Дело: 20205640101331
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 10 юли 2020 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

260140/15.09.2020 г., гр. Хасково

 

 

Хасковският районен съд, Четвърти граждански състав,

на петнадесети септември, две хиляди и двадесета година,

в закрито съдебно заседание в следния състав:

 

                                                             Председател: Милуш Цветанов,

 

като разгледа докладваното от съдията Цветанов гр. д. № 1331/2020 г. по описа на Районен съд - Хасково, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано по искова молба, подадена от „АРАМИС 2016“ ЕООД, представлявано от управителя С. М. И., против „Юробанк България“ АД и „НИАНИ-2006“ ЕООД, с която се иска да се приеме за установено по отношение на ответниците, че сключени между тях самите: договор от 28.03.2016г., за инсталиране на ПОС-терминал, и Приложение № 2 към този договор са нищожни, както и че „НИАНИ-2006“ ЕООД не дължи на „Юробанк България“ АД сумата от 1250 лева на основание чл. 79, ал.1 от ЗЗД – като частичен размер от обща сума от 28657 лева – обезщетение за неизпълнение на договора от 28.03.2016г., ведно със законната лихва върху главницата, считано от 11.07.2016г. до окончателното й изплащане.

При извършена служебна проверка на редовността и допустимостта на исковата молба, настоящият състав намира, че молбата е недопустима поради липсата на абсолютна задължителна положителна процесуална предпоставка – наличието на правен интерес.

Наличието на правен интерес се преценява конкретно, въз основа на обосновани твърдения, наведени в исковата молба, като при оспорването им ищецът следва да докаже фактите, от които те произтичат. Съдът е длъжен да провери допустимостта на иска още с предявяването му и да следи за правния интерес при всяко положение на делото.

Твърденията на ищеца са, че „НИАНИ-2006“ ЕООД му е прехвърлило недвижим имот, като по повод тази сделка „Юробанк България“ АД е завело срещу двете дружества Павлов иск.

Правният интерес на „АРАМИС 2016“ ЕООД от предявяване на процесните отрицателни установителни искове се обосновава единствено с твърдението, че чрез търсената в настоящото производство съдебна защита дружеството иска да се отрече качеството на кредитор на ищеца по Павловия иск – по отношение на „НИАНИ-2006“ ЕООД - праводател по прехвърлителната сделка.

Видно от твърденията в самата исковата молба и приложенията й обаче – правният спор относно качеството на кредитор на „Юробанк България“ АД спрямо „НИАНИ-2006“ ЕООД е вече решен с влязло в сила на 02.04.2020г. решение на ОС – Хасково. Следователно - породено е установителното и регулиращото действие на силата на пресъдено нещо.

Макар формално погледнато субективните и обективните предели на това действие на влязлото в сила решение да не се разпростират по отношение на ищеца – приобретател по процесната увреждаща (по твърдение на ищеца по Павловия иск) сделка,  той е обвързан от „материалния ефект“ на влязлото в сила решение, включително и относно качеството на кредитор на ищеца по иска с правно основание чл. 135, ал. 1 ЗЗД.

Това е така, защото страните по твърдяната увреждаща сделка по конститутивния иск са „необходими задължителни другари“, поради което са в тъждествено материалноправно положение. Следователно - както общите факти в процеса по Павловия иск трябва да бъдат установени еднакво спрямо ответниците – арг. 217 ГПК, във вр. с чл. 216, ал. 2 ГПК, така и решението „по необходимост“ трябва да е идентично за тях.

Тъй като извършените от някой от необходимите другари действия имат значение (ползват или вредят) и за неизвършилите тези действия другари, материалният ефект на установеното с влязло в сила решение, включително и установяването на качеството на кредитор по отношение на единия необходим другар (праводателя по твърдяната увреждаща сделка), обвързва и другия необходим задължителен другар (приобратателя по твърдяната увреждаща сделка).

Предвид изложеното предявените отрицателни установителни искове се явяват недопустими поради липса на правен интерес, с оглед което производството по делото следва да бъде прекратено.

Така мотивиран и на основание чл. 130 ГПК съдът

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

            ВРЪЩА искова молба вх. рег. № 10651/10.07.2020г., с която са предявени отрицателни установителни искове по чл. 124, ал.1 от ГПК от „АРАМИС 2016“ ЕООД с ЕИК *********, против „Юробанк България“ АД с ЕИК ********* и „НИАНИ-2006“ ЕООД с ЕИК *********.

ПРЕКРАТЯВА производството по гр. д. №1331/2020г. по описа на РС - Хасково. 

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред ОС - Хасково в едноседмичен срок от съобщаването му на страните.

 

 

  РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/ не се чете

Вярно с оригинала!

Секретар: Г.А.