Решение по дело №116/2011 на Военен съд - Пловдив

Номер на акта: 30
Дата: 15 април 2011 г. (в сила от 3 май 2011 г.)
Съдия: Стойко Драганов Спасов
Дело: 20116200200116
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 март 2011 г.

Съдържание на акта Свали акта

    Р Е Ш Е Н И Е

       № 30

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Днес, 15 април 2011 год., Пловдивският военен съд в гр. Пловдив – сградата на съда, в открито съдебно заседание в състав:

 

ВОЕНЕН СЪДИЯ : полковник СТОЙКО ДРАГАНОВ СПАСОВ

 

при съдебен секретар Ася Иванова и с участието на прокурора от Пловдивската Военно-окръжна прокуратура полк. Георги Згуров, разгледа АНД № 116 / 2011 год., по описа на съда, против Н.Х.П. от военно формирование *** – ***, предаден на съд по  ьчл. 389, ал.1 от НК.

От съвкупната преценка на събраните и проверени в съдебно заседание доказателства по делото, съдът приема за установено следното:

Обвиняемият *** /***/ Н.Х.П. е постъпил на военна служба в БА на 01.02.2007 г. Завършил *** образование. На заеманата длъжност „***”, е назначен със заповед № 379 от 27.07.2009 г. на Командир военно формирование – ***. Обща оценка от последната атестация – 4,42 – първа група. Няма участие в мисии извън страната /л.26 д.п./. По време на службата си се справял добре с поставяните му задачи по време на занятия. Проявявал интерес към професията. Изпълнявал служебните си задължения в пълен обем. Умеел да работи в екип. Бил отзивчив към колегите си. Притежавал добра лична дисциплина  /л.28 д.п./. По време на службата си не бил поощряван. Бил наказван три пъти със „строго мъмрене” /л.27 д.п./. Не е бил съден и не е бил осъждан за престъпление от общ характер. Не е бил освобождаван от наказателна отговорност по реда на  чл.78а от НК /л.63 д.п./.

По време на службата си извършил следното :

Със заповед № 428 от 17.09.2010 г., за отразяване на ежедневната дейност във военно формирование *** – ***, обвиняемият *** Н.П. бил назначен в състава на караула пост № ***, смяна № ***. Обвиняемият бил уведомен за това и възприел, че следвало да застъпи в състава на караула на 18.09.2010 г.

Видно от графика за наряд и караул за 18.09.2010 г., *** П. собственоръчно се подписал срещу фамилията си за това, че е известен, че е в състава на караула за 18.09.2010 г.

          Съгласно чл.250 ал.5 от УВС на ВС на РБ *** П., като длъжностно лице от денонощния наряд, бил длъжен да познава правилата за действие по време на дежурството и да се явява преди застъпването в наряд на инструктаж при посочените командири. Противно на своите задължения, на 18.09.2010 г. *** П. не се явил за развод.

Същият бил търсен по мобилен телефон, но връзка не била осъществена, тъй като апарата бил изключен. Установено е, че *** П. безпричинно не се явил да застъпи като караулен, като вместо да изпълни войнските си задължения, останал на домашния си адрес.

По този начин, с действията си, изложени по-горе, *** П. е осъществил състава на престъплението по чл.389, ал.1 от НК, тъй като на 18.09.2010 г., след като бил назначен със заповед № 428 от 17.09.2010 г. на командира на военно формирование ***-***, в състава на денонощния караул – пост № 2, трета смяна, умишлено нарушил уставните правила на караулната служба – чл.250 ал.5 от УВС на ВС на РБ „Длъжностните лица от денонощния наряд са длъжни да познават правилата за действие по време на дежурството и да се явяват преди застъпване в наряд на инструктаж при посочените командири/началници”, като не се явил да застъпи в караула, като караулен.

Горното, по безспорен начин се установява от направените от обвиняемия самопризнания, както по време на  досъдебното производство, така и по време на съдебното следствие, от показанията на разпитаните по време на досъдебното производство свидетели, заповеди на командир военно формирование -***, от писмените доказателства: заповеди на командир военно формирование ***, копие от график за наряда, служебна характеристика, кадрова справка, справка съдимост и от останалите доказателства по делото.

ПРИЧИНИ: ниско правно съзнание, лекомислие и безотговорност, неизпълнение УВС на ВС на РБ

МОТИВИ: да остане в домашен отпуск

Спор по фактическата обстановка и правна квалификация няма.

Представителят на военно-окръжна прокуратура – Пловдив, в съдебно заседание, поддържа обвинението във вида, в което е повдигнато. Пледира обвиняемия да бъде признат за виновен, тъй като обвинението е било доказано по безспорен начин, като бъде освободен от наказателна отговорност и му бъде наложено административно наказание глоба към минималния й размер, с оглед депозираните самопризнания, добри характеристични данни и критично отношение към извършеното и че е семеен, с малолетно дете, за което полага грижи.

 Обвиняемият разбира в какво е обвинен, признава се за виновен и дава обяснения. Проявява самокритичност и съжалява за стореното. Моли съда да е определи наказание към минималния размер.

Съдът, като се съобрази с материалите по делото намира, че са налице предвидените в чл.78а от НК условия за освобождаване на обвиняемия  *** П. от наказателна отговорност и за налагане на административно наказание – глоба. За извършеното от подсъдимия престъпление, което е умишлено и наказуемо по чл.389, ал.1 от НК, се предвижда наказание лишаване от свобода до една година. Същия е пълнолетно лице, не е осъждан за престъпление от общ характер и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на глава осма раздел четвърти от НК, няма причинени от престъплението имуществени вреди и деецът не е бил в пияно състояние. Не е при условията на множество престъпления и не са причинени тежки телесни повреди или смърт, не е извършено спрямо орган на власт при или по повод изпълнение на службата му.

При определяне размера на административното наказание, съдът взе в предвид самопризнанията на обвиняемия *** П., с което е спомогнал за разкриване на обективната истина по делото, добрите характеристични данни, критичното отношение към извършеното, доброто поведение по местослужене, че стореното е изолиран случай в неговия живот и след като се съобрази със семейното му положение – с малолетно дете и с финансовото му състояние, му определя административно наказание глоба към минималния размер, а именно 1 000  /хиляда/ лева.

Предвид горното и на основание чл. 378, ал.4, т.1 от НПК и чл.78а      от НК съдът

Р  Е  Ш  И :

ПРИЗНАВА обвиняемия Н.Х.П. от военно формирование *** – ***, роден на *** ***, живущ ***,***, ***гражданство, ***образование, ***, с ЕГН: **********

за ВИНОВЕН в това, че :

На 18.09.2010 г., след като бил назначен със заповед № 428 от 17.09.2010 г. на командира на военно формирование ***-***, в състава на денонощния караул – пост № ***, трета смяна, умишлено нарушил уставните правила на караулната служба – чл. 250, ал.5 от УВС на ВС на РБ -„Длъжностните лица, от денонощния наряд, са длъжни да познават правилата за действие по време на дежурството и да се явяват преди застъпване в наряд на инструктаж при посочените командири/началници”, като не се явил да застъпи в караула, като караулен, поради което и на основание чл.389, ал.1  и чл.78а от НК го ОСВОБОЖДАВА от НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ  и му НАЛАГА АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ ГЛОБА в размер на  1 000 /хиляда/  лева.

Решението може да се обжалва и протестира в 15 – дневен срок от днес пред ВоАпС – София.

 

 

                                         ВОЕНЕН СЪДИЯ :