Решение по дело №1497/2009 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 25
Дата: 19 януари 2010 г. (в сила от 16 февруари 2010 г.)
Съдия: Стела Йорданова Михайлова
Дело: 20095220201497
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 юли 2009 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

  

 

20010 г., гр.Пазарджик

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПАЗАРДЖИШКИ РАЙОНЕН СЪД, наказателен състав

на двадесет и седми ноември през две хиляди и девета година

в публично заседание в състав:

 

                                                                           Председател: СТЕЛА МИХАЙЛОВА

 

Секретар Р.К.,

като разгледа докладваното от съдия Михайлова НАХД №1497 по описа за 2009 г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.63 ал.1 от ЗАНН.

Постъпила е жалба от Г.Д.С. ***, ЕГН ********** против Наказателно постановление №1485 от 10.09.2008 г. на Началника на Сектор „ПП-КАТ” при ОД на МВР гр.Пазарджик, с което на същия за нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДП, на основание чл.182, ал.2, т.6 от ЗДП е наложена ГЛОБА от 200лева и Лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 /три/ месеца, както и на основание Наредба №Iз-1959 от 27.12.2007 г. за определяне на първоначалния максимален размер на контролните точки на водач на моторно превозно средство, условията и реда за отнемането им и списъка на нарушенията на правилата за движение по пътищата, за които се отнемат са отнети 12 контролни точки.  Поддържа се, че постановлението е незаконосъобразно и се иска неговата отмяна.

В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован не се явява и не сочи нови доказателства.

Ответникът по жалбата Сектор ПП-КАТ при ОД на МВР Пазарджик, не изпраща представител. Депозира писмено становище, че  жалбата е неоснователна и наказателното постановление следва да бъде потвърдено.

Съдът като провери основателността на жалбата, прецени доводите на страните  и събраните по делото доказателства, прие за установено следното:

Жалбата е процесуално допустима, а по съществото си е ОСНОВАТЕЛНА.

На жалбоподателя е съставен акт за установяване на административно нарушение за това, че на 26.08.2008 г. около 09,11 часа на АМ „Тракия” управлява л.а. “П” с ДК № със скорост 189 км/ч при максимално разрешена за АМ 130 км/ч. Скоростта е фиксирана с техн.средство ТR-04 с фабр. №132. Въз основа на това е издадено обжалваното наказателно  постановление.

Горната фактическа обстановка съдът възприе въз основа на показанията на свидетеля С.Д. – актосъставител и писмените доказателства представени по делото.

До единствен и несъмнен извод за правилност и законоустановеност на НП, съдът може да стигне, ако фактическите констатации описани в акта са подкрепени със достатъчно и убедителни доказателства относно вида на нарушението, начина на извършване и авторството на жалбоподателя за неговото извършване.

В случая жалбоподателят в жалбата си навежда възражения за невиновност, тъй като отчетената по-висока от допустимата скорост е била на друг автомобил, изпреварващ в момента на отчитане управлявания от последния такъв.

Поради възможността за възникване на визираната от жалбоподателя усложнена ситуация на пътя, която не се опроверга от събраните доказателства и най.вече от показанията на свидетеля Огнянов е необходимо да са налице ясни критерии за разграничаване и точно установяване на нарушителя, като този факт следва да бъде установен с показанията на техническото средство.

В показанията си свидетелят Д. сочи, че не си спомня конкретния случай  и излага предположението си, че автомобилът на жалбоподателя „трябва” да е бил първият в колона, без да е категоричен в истинността на това обстоятелство.

Тези показания, от които възникват основателни съмнения относно авторството на жалбоподателя за извършено нарушение и липсата на каквито и да било други сочещи в тази посока не могат да обосноват категоричен и единствено възможен извод, че именно жалбоподателят е осъществил деянието, за което е съставено НП. Още повече, че съгласно чл.303, ал.1 от НПК, към който препраща разпоредбата на чл.11 от ЗАНН, присъдата, респективно решението относно административнонаказателната отговорност не може да почива на предположения.

В този смисъл наказателното постановление е необосновано, респективно незаконосъобразно и следва да бъде отменено.

Проверката за законосъобразността на отнетите контролни точки не се осъществява по предвидения в ЗАНН ред, поради което съдът не коментира тази част от НП. Но следва да се има предвид, че съгласно чл.3, ал.1 от Наредба №Iз-1959/2007 г., отнемането на контролни точки се извършва въз основа на влязло в сила наказателно постановление.

Воден от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН съдът

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ НП № №1485 от 10.09.2008 г. на Началника на Сектор „ПП-КАТ” при ОД на МВР гр.Пазарджик, с което на Г.Д.С. ***, ЕГН ********** за нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДП, на основание чл.182, ал.2, т.6 от ЗДП е наложена ГЛОБА от 200лева и Лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 /три/ месеца, както и на основание Наредба №Iз-1959 от 27.12.2007 г. за определяне на първоначалния максимален размер на контролните точки на водач на моторно превозно средство, условията и реда за отнемането им и списъка на нарушенията на правилата за движение по пътищата, за които се отнемат са отнети 12 контролни точки.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва пред Пазарджишкия административен съд в 14 - дневен срок от съобщението за изготвянето му.

 

           

                                  

                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: