Решение по дело №1762/2010 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 1358
Дата: 23 август 2010 г. (в сила от 23 август 2010 г.)
Съдия: Елисавета Йорданова Радина
Дело: 20105220201762
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 август 2010 г.

Съдържание на акта Свали акта

                        Р Е Ш Е Н И Е

 

                      година 2010               град Пазарджик            

 

                                    

 

                             В   И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

ПАЗАРДЖИШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД    НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

На двадесет и първи август                                                     година  2010

В публично съдебно заседание в следния състав:

 

 

                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛИСАВЕТА РАДИНА

 

Секретар: Р.К.

Прокурор: 

Като разгледа докладваното от   съдия    РАДИНА 

Наказателно дело   АХ № 1762    по описа за 2010  год.

            

Производството е по чл. 4 и  сл. от УБДХ.

Образувано е въз основа на АХДХ съставен против Г.Г.К. ***, затова че на 20.08.2010 г. е влязъл в словесен физически конфликт със свидетеля М. С. към когото е крещял и когото е ударил.

Нарушителят признава, че така е осъществил словесна агресия по отношение на свидетеля С. и отрича да е осъществил физическа такава.

СЪДЪТ като взе предвид събраните по делото доказателства установи следното:

Няма спор, че на 2008.2010 г. в с. Г.в късният следобед е възникнало ПТП , при което свидетелят М. С. като водач на л.а. е бутнал управляващата велосипед А. Л. от същото село. Последната е тъща на нарушителя.

Ето защо като разбрал за инцидента, същият е пристигнал на посоченото му място на ПТП и в присъствието на дежурния автопатрул в състав свидетелите О. и Ш., както и случайният очевидец – свидетелят Л. и пътуващите в автомобила участвал в ПТП свидетели К. С. и М.С., се е насочил към последния и е започнал да крещи срещу него.

Директното отправяне на нарушителя към водача на автомобила, взел участие в ПТП е станало след като К. си е изяснил на място, че именно св. М. С. е управлявал автомобила. Блъснал неговата тъща.

Няма спор по фактите които са визирани до тук, като самият нарушител признава, че е притеснен и ядосан от повредите които е претърпяла неговата тъща се е насочил към причинилия ги й водач на автомобила М. С. и е започнал да крещи срещу него.

Както стана ясно към този момент на мястото на инцидента са присъствали всички лица, които са посочени като свидетели в акта- О., Ш., Л., С..

Инцидентът е възникнал и на улица в с. Говедаре, която е публично място.

Нарушителят отрича, освен словесната да е проявявал и друга форма на агресия, а именно физическа. Тази негова позиция може да бъде определена само като защитна, тъй като е опровергана от всички други доказателствени източници.

В пълен унисон показанията на всички свидетели сочат, че самите те лично са възприели как нарушителят докато е крещял в лицето на свидетеля М. Соколов му е нанесъл три удара.

Несъмнено е при тази фактология по делото, че проявата на такова поведение от страна на нарушителя може да бъде квалифицирана като скандална и да попадне под квалификацията за проява на дребно хулиганство с оглед разпоредбата на чл. 1 ал. 2 от УБДХ.

Основният въпрос, който подлежи на разрешаване, е, дали данните за личен мотив на дееца към лицето, на което е нанесъл телесни повреди /същите могат да бъдат отнесени с оглед данните по делото към състава на чл. 130 ал. 2 от НК/, изключват съставомерността по чл. 1 ал. 2 от УБДХ.

Отговорът на този въпрос, следва да се търси и се укрива директно в Постановление на Върховен съд № 2/74 г.

Наличието на личен мотив, би могъл да сочи на евентуален умисъл за хулиганство, щом отнасянето към третото лице, едновременно грубо нарушава обществения ред и изразява явно неуважение към обществото.

От друга страна, следва да се има предвид, че престъпното отнасяне към това трето лице, каквото в случая се явява пострадалия М. С., което отнасяне съпровожда хулиганските прояви на нарушителя, не изключва последните, а те наред с причинената телесна повреда образуват една съвкупност от престъпления.

Във всички случая деецът с поведението си е надхвърлил рамките на личната разпра, като нанасяйки удари на пострадалия М. С., а в присъствието на повече граждани на булчино място е действал с пряк умисъл за засягане на телесния интегритет на лицето, и с евентуален умисъл по отношение на непристойните прояви.

Последното следва да се разбира в смисъл, ме нарушителят е допускал, че с действията си засяга обществения ред и демонстрира едно явно при това неуважение към обществото.

За да намерят отговори дефинициите за непристойни действия, те следва да бъдат открити в цитираното по-горе Постановление на т. І.1.

Въпреки, че не са посочени като обстоятелства в акта следва да се отчете и скандалното поведение, което е имал К. след поставянето на белезници от органите на реда, бягството от патрулния автомобил, отказите да изпълни разпорежданията на служителите на реда, укриването. Всичко това е наложило постигане на място на подкрепление, за да може нарушителя все пак да бъде задържан и отведен в РУ.

  Разбира се, тези факти могат да имат отношение единствено към индивидуализацията на наказанието, което съдът намира в конкретния случай от алтернативно в предложените в чл. 1-ви следва да бъде глоба. За да определи това по вид наказание, съдът съобразява действията на нарушителя, които са описани в акта в контекста на целия инцидент, и по конкретно на обстоятелството, че същият несъмнено е бил афектиран и тревожен от съобщението, за това че неговата тъща е пострадала в резултата на ПТП предизвикано от М. С., когото нарушителя нападнал.

В тази връзка на опровергани са обясненията на нарушителя, че той възприема пострадалата от ПТП,като своя майка, с което следва да се обясни агресивността и поведението му.

Не оправдано обаче остава, отношението към органите на реда, което не е намерило място сред обстоятелствата в акта, но съдът възприема и отчита, като отегчаващо обстоятелство при отмерване на глоба.

Не са представени и събрани данни по делото за противообществени прояви от страна на нарушителя.

 

Като отчита всички обстоятелства по нарушението съдът приема, че за да може глобата да изиграе своето поправително, превъзпитателно и възпиращо въздействие върху нарушителя, както и да постигне общо превантивен ефект, е необходимо същата да бъде определена в размер на 150.00 лева.         

С оглед на горното и на основание чл. 6 от  УБДХ СЪДЪТ

                                                 Р  Е  Ш   И  :

          За извършена проява на дребно хулиганство на 20.08.10 г. в с. Г., обл. П. и проявена във викове срещу и удари на М.С. С. от гр. П. - налага на Г.Г.К. *** с ЕГН-**********  глоба в размер на 150.00 лева.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

ПРЕПИС  от решението да се изпрати на Началника на РУ – Пазарджик за незабавно изпълнение.

 

 

                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: