Решение по дело №4804/2019 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 260143
Дата: 28 септември 2020 г. (в сила от 30 октомври 2020 г.)
Съдия: Таня Илкова Илиева
Дело: 20195530104804
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 24 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

№ …………               28.09.2020г.      град Стара Загора

 

 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СТАРОЗАГОРСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД          ШЕСТИ ГРАЖДАНСКИ състав

На 14 септември                           2020 г.

В публично заседание в следния състав:

 

                                   Председател: ТАНЯ ИЛКОВА                                                     

 

Секретар: ЕВДОКИЯ ДОСЕВА

Прокурор:

като разгледа докладваното от СЪДИЯ  ИЛКОВА

гр. дело 4804, по описа за 2019 година

 

      Предявен е иск с правно основание чл.79, ал. 1 ЗЗД вр. Чл. 240 ЗЗД, вр. чл. 86 ЗЗД, вр. чл. 99 ЗЗД

 Производството е образувано по искова молба на „Кредитреформ България“ ЕООД, гр. София, в която, чрез пълномощника си, твърди, че на 26.08.2016 г. между „4финанс” ЕООД, опериращо на пазара на финансови услуги под търговската си марка „Вивус”, и П.К.Д. е сключен Договор за кредит № **********, по реда на чл. 6 от ЗПФУР.Съгласно същия член, договор за предоставяне на финансови услуги от разстояние е всеки договор, сключен между доставчик и потребител като част от система за предоставяне на финансови услуги от разстояние, организирана от доставчика, при която от отправянето на предложението до сключването на договора страните използват изключително средства за комуникация от разстояние - едно или повече. Сключеният договор е оформен съгласно разпоредбите на чл. 3, във вр. с чл. 2 от ЗЕДЕУУ. Процедурата по сключването на договора за кредит е подробно описана в Общите условия на „4финанс” ЕООД и е в съответствие с ЗПФУР и приложимото законодателство. Кредитополучателят подава заявка за отпускане на кредит, след регистрация в системата на „Вивус” на интернет страницата на кредитодателя - www.vivus.bg. На посочената страница „Вивус” предоставят Общите си условия, които кредитополучателят трябва да приеме, както и Стандартен европейски формуляр с цялата преддоговорна информация, с която трябва да се запознае, спазвайки изискванията на чл. 8 от ЗПФУР. След подаване на заявката, проект за договора за кредит се предоставя на кредитополучателя на интернет страницата на „Вивус”. Кредитополучателят трябва да подпише договора, ако го приеме, като това се извършва чрез натискане на бутона „Подпиши”. С натискането на бутона „Подпиши” от кредитополучателя се счита, че се подписва всяка страница от договора и приложимите Общи условия, доколкото те са предоставени на кредитополучателя на подсигурен PDF формат. С подписването на договора за кредит, кредитополучателят потвърждава, че е прочел и приема условията на Договора за кредит и бланката на Стандартния европейски формуляр, че желае да сключи договора за кредит с кредитодателя и се съгласява последният да отпусне сумата по кредита по описаната във формуляра за заявка банкова сметка*** (превод чрез Изипей).

В процесния случай, на 26.08.2016 г. страните сключват договор за кредит, фигуриращ в системата на „Вивус” под № **********. Кредитът е отпуснат за период от 30 дни, с падежна дата - 25.09.2016г. В заявката си до кредитодателя П.Д. заявява желание да му бъде отпусната сума в размер на 350,00лв. като заявява и използването на допълнителната услуга за експресно разглеждане на заявката, за която, съгласно общите условия към договора, е начислена пропорционална такса. Съгласно т.2.2 от Общите условия кредитодателят дава право на кредитополучателя да поиска допълнителна, незадължителна услуга за експресно разглеждане на заявката за отпускане на кредит, като същата гарантира получаването на отговор до 15 минути от изпращането й. За използването на услугата за експресно разглеждане на заявката се начислява такса за експресно разглеждане,която се определя спрямо сумата и периода на договора за кредит.

Съгласно искането на ответника, заявката за експресно разглеждане и условията по договора, сумата от 350,00лв. е отпусната по посочения от кредитополучателя предпочитан начин още в деня на нейната заявка - 26.08.2016 г., посредством паричен превод чрез системата на Изипей, на името на г-н Д.. В основание на превода са посочени трите имена, ЕГН на ответника и номер на процесния договор.

На 02.09.2016г. кредитополучателят прави заявка за отпускането на допълнителна сума в размер на нови BGN 250.00лв., като отново заявява услугата за експресно разглеждане на заявката за кредит. Съгласно Общите условия (т.8 и следващи), кредитополучателят има право да кандидатства за отпускането на допълнителен кредит, преди да е върнал първоначално отпуснатия кредит.

При отпускане на допълнителен кредит, съществуващият Договор за кредит се изменя чрез подписване на нов договор за кредит, като всички условия по съществуващия договор, с изключение на размера на дължимите суми, остават непроменени и се прилагат съответно и за допълнителния кредит. Договорът за кредит е изменен на същата дата, а исканата допълнителна сума е отпусната на името на кредитополучателя отново на същия ден - 02.09.2016г., чрез паричен превод в Изипей.

Кредитополучателят се възползва и от правото си да удължи срока за връщане на кредита. Съгласно т. 11.1 от Общите условия, приложими към Договор за кредит № **********, кредитополучателят има право да удължи срока за връщане на кредита със съгласието на кредитополучателя и съобразно Тарифата на Кредитора. П.Д. упражнява правото си неколкократно, като в крайна сметка срокът за връщане на кредита е удължен до новата падежна дата -30.12.2016г.

Така към падежната дата (след нейното удължаване - 25.09.2016г.), кредитополучателят се задължава да върне сума в общ размер: 834,01лв., от които: 600,00 лв. - общ размер на отпуснатия кредит (главница), 215,77лв. - обща начислена такса за експресно разглеждане, и 18,24 лв. - договорна лихва за периода на ползване на кредита. Общата дължима сума е посочена в специалните условия (страница 1) от Договор за кредит № **********.

С настъпване на падежа по договора - 30.12.2016г., П.Д. не погасявал дължимите суми и изпаднал в забава. Съгласно клаузите на договора касаещи неизпълнението, от деня, следващ падежа - 31.12.2016г., „4финанс” ЕООД („Вивус“) започнал да начислява наказателна лихва върху непогасената главница, като съгласно условията на т. 13.2. (а), същата се формира от сбора на договорния лихвен процент, определен в специалните условия по кредита, с добавяне към него на наказателен лихвен процент за просрочие (40,94 % към датата на сключване на договора).

След изпадането в забава на длъжника били изпратени напомнителни писма с детайлна информация за просрочения кредит- актуален размер на задължението, дни просрочие, начислена наказателна лихва. Писмата, съгласно т. 13.4. от Общите условия към Договор за кредит № **********, се таксуват съгласно Тарифата на Кредитора, обявена на страницата на „4финанс” ЕООД и са за сметка на изпадналия в просрочие кредитополучател, като начисленото се добавяло към Общата дължима сума. Въпреки отправените покани обаче, ответникът не погасявал гореописаните вземания.

На 23.11.2018г. „4финанс” ЕООД, в качеството му на цедент, сключил с „Кредитреформ България” ЕООД, в качеството му на цесионер, Договор за прехвърляне на вземания № BGF-2018-033/23.11.2018г., по силата на който цедентът прехвърля на цесионера вземанията си по Договор № ********** срещу длъжницата - П.К.Д., в общ размер на 1330,24 лева, от които: главница - 600,00 лв.; наказателна лихва за периода 31.12.2016г. (денят, следващ падежната дата) до 22.11.2018г. (датата, предхождаща състоялата се цесия) - 588,84 лв.; такса експресно разглеждане - 73,16 лв.; договорна лихва за срока на договора - 18,24 лв. и отписани такси за събиране - 50,00 лв.(изпратени уведомителни и напомнителни писма).

Сочи, че посочените вземания са подробно описани в Приложение № 1, което е неразделна част от Договора запрехвърляне на вземания. В изпълнение на чл. 99, ал. 4 от ЗЗД и Договора за прехвърляне на вземания, „4финанс” ЕООД предоставят на „Кредитреформ България” ЕООД Потвърждение за прехвърляне на вземания, представляващо Приложение № 5 към договора.

По силата на сключения договор за цесия и по-специално в чл. 26 и Приложенията към него, цесионерът бил изрично упълномощен да уведомява длъжника от името на цедента за прехвърлянето на задълженията му. Съгласно предоставеното пълномощно и в изпълнение на условията на чл. 99, ал. 3 от ЗЗД,„Кредитреформ България” ЕООД изпратил уведомление за цесията чрез препоръчана писмовна пратка посредством „Български пощи” ЕАД до адреса, посочен от П.Д. в договора за кредит, която е върната с отметка „Непотърсено”. Поради този факт, към настоящата искова молба прилагат уведомление за състоялата се цесия, адресирано до г-н Д..

По повод извършената цесия, били осъществени контакти между новия кредитор и длъжника,посредством телефонни разговори на номера на ответника, посочен от него в догвора за кредит. От „Кредитреформ България” ЕООД уведомили П.Д. за състоялото се прехвърляне на вземания, като същият бил поканен доброволно да погаси задълженията си. Въпреки отправената покана, от сключването на договора за цесия до настоящия момент, неизпълнението на паричните задължения и забавата на ответника продължили.

Ищецът моли съдът да постанови решение, с което, да осъди ответника П.К.Д., с адрес: ***, да му заплати следните претендирани суми:

-    600,00 лева, представляващи непогасена главница по Договор за кредит № **********;

-    588,84 лева - наказателна лихва, начислена върху непогасената главница за периода от 31.12.2016г. (денят, следващ падежната дата) до 22.11.2018г. (датата, предхождаща състоялата се цесия);

-    законна лихва върху главницата, от подаване на настоящата искова молба до окончателно изплащане на вземането.

Претендира и за направените съдебни разноски по настоящото производство, както и юриск. възнаграждение в размер на 200,00 лева.

Предоставя Банкова сметка *** „Кредитреформ България" ЕООД

IBAN: ***,

BIC: *** „Банка ДСК” ЕАД

 

Ответникът П.К.Д.  в  законоопределения срок не е депозирал писмен отговор на исковата молба.

 

В първото по делото открито съдебно заседание ищецът, чрез депозирана писмена молба поддържа претенцията, като моли съдът да постанови неприсъствено решение, ако са налице условията за това. Ответникът – редовно призован, не се явява, не изпраща представител и не взема становище по иска.

 

Съдът счита, че са налице предпоставките на чл. 239, ал.1 от ГПК за постановяване на неприсъствено решение спрямо ответника. Последният не е представил писмен отговор на исковата молба, не е изпратил представител в съдебно заседание, без да е посочил уважителни причини за това и не е взел становище по претенциите. Представените по делото писмени доказателства са достатъчни да обосноват извод за основателност на предявената искова молба.

По делото са представени и приети като доказателства Договор за кредит № **********/26.08.2016г.,   Договор за кредит № ********** /02.09.2016г., Общи условия на договора за кредит; Разписка за извършено плащане № 2000000109653370 от 26.08.2016г.; Разписка за извършено плащане № 2000000110102879 от 02.09.2016г.;     Договор за прехвърляне на вземания № BGF-2018-033/23.11.2018г. (Извлечение); Приложение № 1 към договор за цесия № BGF-2018-033/23.11.2018г. (Извлечение); Приложение № 5 към договор за цесия № BGF-2018-033/23.11.2018г. - Потвърждение за прехвърляне на вземания; Приложение № 4 към договор за цесия № BGF-2018-033/23.11.2018г. - Пълномощно за уведомяване; Уведомление за цесия; Известие за доставяне на писмена пратка от „Български пощи" ЕАД, които са достатъчни да обосноват извод за дължимост на претендираната сума, а оттам и за основателност на предявения иск.

Съдът приема, че между страните е възникнало облигационно правоотношение по договор за потребителски кредит като кредитодателят е изпълнил задълженията си по договора.

 

Няма данни задължението да е платено от ответника.

 

Предвид гореизложеното, съдът следва да осъди ответника да заплати на ищеца исковата сума от  600,00 лева, представляващи непогасена главница по Договор за кредит № ********** от 02.09.2016г.; сумата 588,84 лева - наказателна лихва, начислена върху непогасената главница за периода от 31.12.2016г. до 22.11.2018г. и законна лихва върху главницата, от подаване на искова молба – 24.09.2019г. до окончателно изплащане на вземането.

 

     На основание чл. 78, ал. 1 ГПК следва да бъде осъден ответникът да заплати на ищеца направените по делото разноски, в размер на 250 лв., от която сума  100 лв. за платена държавна такса, 150 лв. за юрисконсултско възнаграждение.

     Водим от горните мотиви и съобразно разпоредбата на чл. 239 от ГПК, съдът

 

Р   Е   Ш   И  :

 

ОСЪЖДА П.К.Д., с ЕГН **********, с адрес: ***,  ДА ЗАПЛАТИ на „КРЕДИТРЕФОРМ БЪЛГАРИЯ“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. София, ул. Шандор Петьофи“ № 10, представлявано от управителя Радослав Вълчев, пълномощник юрисконсулт Е.Е.,  сумата  600,00 лева, представляващи непогасена главница по Договор за кредит № ********** от 02.09.2016г.; сумата 588,84 лева - наказателна лихва, начислена върху непогасената главница за периода от 31.12.2016г. до 22.11.2018г., ведно със законна лихва върху главницата, от подаване на искова молба – 24.09.2019 до окончателно изплащане на вземането, както и сумата в размер на 250.00 лева, представляваща направени по делото разноски.

Присъдените суми могат да бъдат платени по следната сметка:

„Кредитреформ България" ЕООД

IBAN: ***,BIC: *** „Банка ДСК” ЕАД

 

 РЕШЕНИЕТО е окончателно и не  подлежи на обжалване.

                             

                                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: