Решение по дело №130/2019 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 октомври 2019 г. (в сила от 14 октомври 2019 г.)
Съдия: Ива Станчева Ковалакова-Стоева
Дело: 20197190700130
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 14 май 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е   № 123

 

Гр. Разград, 14 октомври 2019 год.

 

В     И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

РАЗГРАДСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД в публично заседание на осми октомври две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА

                                                                                                               

при секретаря Ралица Вълчева и в присъствието на прокурора …….  разгледа докладваното от съдията дело №130 по описа за 2019г.  и за да се произнесе взе предвид следното:

          Производството е по реда на чл.145 и сл. от АПК във вр. с чл.172, ал.5 от ЗДвП.

Образувано е по жалба на Т. В. М. от с.С., обл.Р. против Заповед №19-1075-000269/25.04.2019г. за прилагане на принудителна административна мярка (ЗППАМ) на Началник група към Сектор „Пътна полиция“  при ОДМВР-Разград, с която на основание чл.171, т.2а, б "а" от ЗДвП  е постановено прекратяване на регистрацията на собственото му ППС за срок от една година.

В жалбата и по същество се излагат доводи, че тази заповед е незаконосъобразна, като издадена при допуснати съществени процесуални нарушения, в противоречие с материалния закон и преследваната от него цел. С оглед на това се иска от съда да я отмени, ведно с произтичащите от това законни последици.

Ответникът по жалбата не се представлява в съдебно заседание и не ангажира съда със становище по нея.

Разградският административен  съд, след като прецени събраните по делото доказателства, които съобрази с доводите и становището на страните, констатира следното:

Жалбата е допустима, като подадена в срок, от надлежна страна срещу акт, който подлежи на съдебен контрол съгласно изричната норма на чл.172, ал.5 от ЗДвП. Разгледана по същество тя е неоснователна по следните фактически и правни съображения:

Събраните в хода на производството  писмени и гласни доказателства установяват, че от 20.00 часа на 24.04.2019 г. до 08.00 часа на 25.04.2019г.  полицейските служители Й. Й. и С. Ц. (разпитани като свидетели) са били наряд и са изпълнявали дейност по контрол на пътното движение на територията на област  Разград. На 24.04.2019 г. около 20, 20 часа те се движели с полицейския автомобил по пътя гр.Разград- гр.Лозница, когато забелязали автомобил „Сузуки Витара“ с рег. № ********, натоварен с дърва, който се движел по път ІІІ-206, преминал през кръстовището за с.Градина, в посока с. Студенец и продължил по черния път.  Полицейските служители подали звуков и светлинен сигнал, но водачът на МПС не реагирал и продължил движението си. Извършена е проверка на документите на автомобила и водача, при която е установено, че той е собственост на жалбоподателя Т. В. М., който бил лишен от право да управлява МПС по административен ред с влязла в сила ЗППАМ №18-0296-000114/06.08.2018г. С оглед на това той бил посетен на домашния му адрес и срещу него е съставен и АУАН бл.№ 0363494/24.04.2019г. за това, че управлявал процесното МПС след като е бил лишен от това право  по административен ред - нарушение по чл.177, ал.1, т.1 от ЗДвП. Този АУАН е съставен в негово присъствие, като му е предявен да се запознае със съдържанието му, но той отказал да го подпише. Отказът е надлежно удостоверен по реда на чл.43, ал.2 от ЗАНН с подписа на един свидетел.  Въз основа на така установените факти е издадена процесната   ЗППАМ №19-1075-000269/25.04.2019г. на Началник група към Сектор „Пътна полиция“  при ОДМВР-Разград, с която на основание чл.171, т.2а, б. "а" от ЗДвП  е постановено прекратяване на регистрацията на собственото му ППС за срок от една година. Тази заповед е предмет на съдебен контрол в настоящето производство.

Съдът намира, че оспореният акт е валиден, като постановен от компетентен орган, съобразно правомощията му, произтичащи от разпоредбата на чл.172,  ал.1 от ЗДвП и  приложената Заповед №330з-1984/06.10.2017г. на директора на ОДМВР. Заповедта е издадена в надлежна писмена форма, при спазване на процесуалните правила и норми.

Правилно е приложен и материалният закон. Според чл.171, т.2а, б.“а“ от ЗДвП с цел осигуряване на безопасността на движението по пътищата и  преустановяване на административните нарушения се прилага ПАМ „прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство“ на водач и собственик, който управлява моторно превозно средство, след като е лишен от право да управлява моторно превозно средство по съдебен или административен ред.  В хода на производството е безспорно установено, че на посочените дата и място Т. В. М. е управлявал процесното МПС, след като е бил лишен от това право по административен ред. Нарушението на водача е установено от компетентните длъжностни лица с редовно съставен АУАН, при спазване на процесуалните правила и норми. Съгласно нормата на чл.189, ал.2 от ЗДвП този АУАН има обвързваща доказателствена сила до доказване на противното. Жалбоподателят не е ангажирал доказателства, които да установяват противното.  Този извод не се оборва от показанията на свидетелката К. С., която живее на съпружески начала с жалбоподателя. Пред съда тя заявява, че тя е управлявала МПС. Тези показания обаче са в противоречие на всички други доказателства, житейски нелогични и дадени от лице, което е заинтересовано и явно цели да се изключи отговорността на нейния фактически съпруг и да се избегнат неблагоприятните последици от издадения административен акт. С оглед на това съдът намира, че не следва да се кредитират. Показанията на другия свидетел М. В. М. (брат на жалбоподателя) също са дадени от заинтересовано лице от една страна, а от друга страна те се явяват  неотносими към конкретния спор, тъй като той не е пътувал с жалбоподателя и не е възприел пряко и непосредствено кой е управлявал процесния автомобил към инкриминирания момент на проверката.

В хода на съдебното производство са разпитани като свидетели полицейските служители Й. Й. и С. Ц. Те категорично и недвусмислено заявяват, че ясно и точно са възприели, че процесният автомобил се управлявал от Т. М. Техните показания са непротиворечиви, последователни и в съответствие с другите писмени доказателства (докладни записки, обяснения и АУАН), поради което съдът приема, че следва да се кредитират изцяло като обективни.

С оглед на това съдът намира, че са били налице фактическите и правни основания, възприети и обосновали административния орган  за да постанови своя акт. В този случаи той действа в условията на обвързана компетентност, поради което при установено нарушение е длъжен да приложи и съответната ПАМ.

Спазена е и преследваната от закона цел. ПАМ са инструмент на държавата за обезпечаване на законосъобразното осъществяване на определени правоотношения чрез налагане на държавната принуда. Те имат превантивен характер, като тяхното предназначение е да се осуети възможността на дееца да извърши други подобни нарушения и да се предотвратят неблагоприятните последици от това. Именно, с оглед непосредствената цел за ограничаване на евентуално противоправно поведение и обезпечаване на обществения интерес, е наложена и процесната ПАМ, която има ограничено по време действие от една година.  Определеният срок е в максималния размер, предвиден от закона, но  съответен на степента на обществена опасност на деянието и дееца. Видно от приложената справка за наложените му наказания за нарушения по ЗДвП той е многократно наказван, което сочи на упорито и трайно несъобразяване с правилата за движение по пътищата, поради което определянето на максимален срок в процесната ЗППАМ се явява справедливо и обосновано.  

Въз основа на така изложените съображения съдът намира, че предявената жалба като неоснователна и недоказана следва да бъде отхвърлена.

Мотивиран така и  на основание чл.172, ал.2 от АПК Разградският административен съд

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на Т. В. М. от с.С., обл.Р. против Заповед № 19-1075-000269/25.04.2019 г. за прилагане на принудителна административна мярка (ЗППАМ) на Началник група към Сектор „Пътна полиция“  при ОДМВР-Разград, с която на основание чл.171, т.2а, б "а" от ЗДвП  е постановено прекратяване на регистрацията на собственото му ППС за срок от една година.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

                                            СЪДИЯ: /п/