Решение по дело №1861/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 261445
Дата: 23 април 2021 г. (в сила от 27 октомври 2021 г.)
Съдия: Мирослава Иванова Данева
Дело: 20203110101861
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 12 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

            № ……./23.04.2021 г. , гр.Варна

 

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ХІ състав в закрито заседание, в състав:

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: МИРОСЛАВА ДАНЕВА

 

като разгледа докладваното от съдията гр.дело № 1861  по описа за 2020 год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.250 от ГПК.

 

По делото е постъпила молба от ответника В.Д.Н. ЕГН **********, с адрес: ***, в която е обективирано искане за допълване на постановеното по делото съдебно Решение № 261560/07.12.2020г., като същото бъде допълнено по отношение на  режима на контакти на детето Е. Г. Н. с нейния баща В.Д.Н. в следния смисъл:

По време на официално признатите празници:

-          първите два дни от Коледните празници детето Е. Г. Н. да празнува с  нейния баща;

-          Първите два дни от Великдентските празници детето Е. Г. Н. да празнува с  нейния баща;

-          Празнуването на Нова година да става по следния начин - нечетните години при  нейния баща, а четните при майка си;

-          Празнуването на рождения ден на детето Е. Г. Н. да става по следния начин - нечетните години с баща си  , а четните с майка си, като няма нищо против да празнуват двамата родители с детето заедно;

-          По време на празнуването на Курбан байрам - 1 ден детето Елис Г. Нанева да бъде с  нейния баща;

-          По време на празнуването на Рамазан байрам - 1 ден детето Елис Г. Нанева да бъде с  нейния баща

Ищцата в производството Г.Г.Г. ЕГН **********, с адрес: ***, е депозирала становище по молбата в срока по чл.250 ал.2 от ГПК . Счита се предявената молба с правно основание чл. 250 от ГПК, подадена от В.Д.Н., за недопустима и неоснователна. Подадената от ответника молба с правно основание чл. 250 от ГПК е недопустима по следните съображения: излага се, че ответникът не е предявил насрещен иск пред ВРС, в който да е направил исканията, заявени в молбата за допълване на решението, за да му бъдат уважени или отхвърлени с решението тези искания за определяне режима на лични контакти, затова и няма как съдът да допълни решението си, предвид това, че не е предявен такъв иск. Още повече, че с молбата се навеждат нови искания по отношение включване в режима на лични контакти и такива периоди от време като празници Курбан байрам и Рамазан байрам, които не са включени нито в отговора на исковата молба, нито в изявлението му пред съда в с.з., а и нямат нищо общо с националните празници и българската традиция.

В случай, че се приеме  молбата за допустима, се моли да бъде оставена без уважение като неоснователна по следните съображения: в молбата по чл. 250 от ГПК ответникът е поискал решението да бъде допълнено навежда нови искания по делото, незаявени в производството пред ВРС, което съобразно разпоредбите на ГПК е недопустимо. Следва да се вземе предвид и обстоятелството, че и в отговора срещу исковата молба, и в проведеното открито съдебно заседание по делото, не са конкретизирани от ответника и не е направено разграничение между национални и официални празници. Това е видно и от искането в молбата по чл. 250 от ГПК - да е по време на празнуването на „Курбан байрам" и „Рамазан байрам", които никога не са били нито национални празници, нито официални празници в Република България.

В случай, че се приеме, че молбата по чл. 250 от ГПК следва да бъде разгледана, се моли при постановяването на своя акт да се вземе предвид, че ответникът от раздялата през м. Август 2018г. не е потърсил детето, не е пожелал да се види с него, нито е проявил каквато и да е загриженост за неговото развитие и здравословно състояние. Дори и след съдебното заседание по делото, дори и след произнасяне на съдебното решение, ответникът не е потърсил и не е пожелал да се види с детето, дори не е позвънил по телефона, за да попита как е то. Последния случай, в който ответникът е видял  детето е бил на 16.01.2020г., когато ответникът е нанесъл тежък побой на ищцата пред детето. В тази връзка по подадена от ищцата жалба, е образувано досъдебно производство №789/2020г., на I РУ на МВР - Варна, за престъпление по чл. 129 ал. 2, вр. ал. 1 от НК, срещу ответника В.Д.Н.. По последното предстои внасяне на обвинителния акт в съда за ангажиране на нак. отговорност на ответника за извършеното от него престъпление. Затова и се счита, че не е подходящо детето да преспива в дома на бащата. Детето не познава бащата, ответникът продължава да не се интересува от него, дори и сега когато му е определен режим на лични контакти. Между бащата и детето не би могло да се осъществи какъвто и да е режим на личен контакт без присъствието на майката.

С оглед на изложеното, се моли да се остави без уважение подадената молба от В.Д.Н. с правно основание чл. 250 от ГПК, с която се иска допълване на Решение № 261560/07.12.2020г. по гр. д. № 1861/2020г. по описа на ВРС - 11 състав, като недопустима и неоснователна.

Контролиращата страна Дирекция "Социално подпомагане" гр. Варна, в срока по чл.250 ал.2 от ГПК, не е изразила становище по депозираната молба.

СЪДЪТ, като съобрази депозираната молба, както и представените по делото доказателства, за да се произнесе съобрази следното от фактическа страна и правна страна:

Съдът констатира ,че депозираната молба за допълване на постановеното по делото съдебно решение е подадена от процесуално легитимирана страна в предвидения в разпоредбата на чл.250 ал.1 от ГПК едномесечен срок , поради което е допустима.

Съдът , след  като прецени материалите по делото установи, че в отговора срещу исковата молба и в проведеното открито съдебно заседание по делото по отношение на режима на лични отношения не са конкретизирани от ответника и не е направено разграничение между национални и официални празници. Това е видно и от искането в молбата по чл. 250 от ГПК - да е по време на празнуването на „Курбан байрам" и „Рамазан байрам", които никога не са били нито национални празници, нито официални празници в Република България.

Като съобрази депозираната молба, съдебният състав , констатира, че в постановеното по делото съдебно решение е отчел обстоятелството , че детето Е. Г. Н., е родена на ***г. Съобразявайки необходимостта от пълноценното осъществяване на контакти с двамата родители  и отчитайки ниската възраст на детето Елиса- едва на две години, обстоятелството , че детето има необходимост постепенно да свикне със своя баща , т.к. не е живяло с баща си, както и нанесеният побой от страна на бащата на майката, съдът е определил обективирания в постановеното съдебно решение режим на лични отношения на детето Елиса с баща му.

Отчитайки дългият период, в който бащата не е живял при детето, ниската възраст на детето, тежкия побой, който бащата е нанесъл на ищцата пред детето, са все обстоятелства, които навеждат на извода, че в конкретния случай е подходящ един по - ограничен режим на лични контакти, който би дал възможност на детето в присъствието на майката, постепенно да свикне със своя баща. Ответникът до този момент не е положил никакви усилия за да се запознае с детето, не се интересува какъв дневен режим трябва да се спазва. С оглед на горното и предвид необходимостта от изминаване на период от време , за запознаване на детето с баща му , за установяване и развитие на отношенията между  тях и адаптация на детето към неговия баща, е необходимо режимът да бъде определен по този начин. Впоследствие , при позитивно развитие в отношенията между детето и неговия баща, режимът на лични отношения може да бъде разширен , но към настоящия момент е твърде рано да бъде определен такъв. Вследствие на изложеното , депозираната от ответника молба за допълване на решението следва да бъде оставена без уважение.

Воден от горното и на основание чл.250 от ГПК, съдът

 

                              Р Е Ш И:

 

 ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ депозираната от ответника В.Д.Н. ЕГН **********, с адрес: *** молба ,   обективираща искане за допълване на постановеното по делото съдебно Решение № 261560/07.12.2020г., като същото бъде допълнено по отношение на  режима на контакти на детето Е. Г. Н. с нейния баща В.Д.Н. в следния смисъл:

По време на официално признатите празници:

-          първите два дни от Коледните празници детето Е. Г. Н. да празнува с  нейния баща;

-          Първите два дни от Великдентските празници детето Е. Г. Н. да празнува с  нейния баща;

-          Празнуването на Нова година да става по следния начин - нечетните години при  нейния баща, а четните при майка си;

-          Празнуването на рождения ден на детето Е. Г. Н. да става по следния начин - нечетните години с баща си  , а четните с майка си, като няма нищо против да празнуват двамата родители с детето заедно;

-          По време на празнуването на Курбан байрам - 1 ден детето Елис Г. Нанева да бъде с  нейния баща;

-          По време на празнуването на Рамазан байрам - 1 ден детето Елис Г. Нанева да бъде с  нейния баща , като неоснователна , на основание чл.250 от ГПК.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с въззивна жалба пред Варненски окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните,  на основание чл. 259, ал. 1 от ГПК.

 

Препис от настоящото решение да се връчи на страните по делото, заедно със съобщението за постановяването му , на основание чл. 7, ал. 2 от ГПК.

 

 

 

 

 

 

                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: