Споразумение по дело №890/2013 на Районен съд - Несебър

Номер на акта: 124
Дата: 22 август 2014 г. (в сила от 22 август 2014 г.)
Съдия: Мария Маркова Берберова-Георгиева
Дело: 20132150200890
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 10 октомври 2013 г.

Съдържание на акта Свали акта

П    Р    О    Т    О    К    О    Л

 

22.08.2014 година                                град Несебър

 

НЕСЕБЪРСКИ РАЙОНЕН СЪД                                   НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

на двадесет и втори август                            две хиляди и четиринадесета година                                             

в публично заседание в следния състав:

 

                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: М. БЕРБЕРОВА-Г.

          СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:  Т.К.

                                                          И.С.

               

Секретар: А.Г.

Прокурор: Георги Русев

Сложи за разглеждане докладваното от съдия Берберова-Г.

Наказателно ОХ дело № 890 по описа за 2013 година

   На именното повикване в 09.30 часа се явиха:

 

Подсъдимият Р.С.Х., редовно уведомен, се явява лично.

За РП- гр.Несебър, редовно уведомени, се явява прокурор Русев.

Не се явява пострадалият Д.Л. Ф. Р., редовно уведомен чрез неговия попечител М. Р..

Явява се свидетелят А.П.С., редовно уведомена.

Явяват се вещите лица Ж.А.Е., П.Г. Янчев и М.Д.А., редовно уведомени.

Не се явява адв.П.Б., надлежно упълномощен за защитник на подсъдимия, редовно уведомен за днешното съдебно заседание.

Съдът ДОКЛАДВА постъпила по делото молба вх. № 5328/25.07.2014 г., подадена от адв.П.Б., в която същият уведомява съда, че е в обективна невъзможност по независещи от него причини да изпълнява функциите си на защитник по настоящото наказателно производство. Като мотиви за това адв.Б. сочи липсата на контакт с доверителя му, въпреки многократните му опити след съдебното заседание на 30.05.2014 г. да се свърже с него по телефона, както и с негови близки. Предвид на това, моли да бъде заличен като защитник по делото.

С определение от 11.08.2014 г. съдът, като взе предвид процесуалното поведение на подсъдимия по делото, счете, че са налице основания за предоставяне на правна помощ на същия, с цел евентуално разглеждане на делото в негово отсъствие по реда на задочното производство. Мотивиран от горното, съдът предостави правна помощ на подсъдимия на основание чл. 23, ал. 1, вр. чл. 21, т. 3 от ЗПП, вр. чл. 269, ал. 3, т. 3 от НПК, поради липса на защитник по делото.

Видно от постъпилото по делото писмо с изх. № 1267/14.08.2014 г., за защитник на подсъдимия Х. е определен адв.П.П. ***, редовно уведомен за днешното съдебно заседание.

Предвид гореизложеното и с оглед пълноценно охраняване правото на защита на подсъдимия в настоящия наказателен процес, съдът

 

О П Е Р Д Е Л И:

НАЗНАЧАВА за защитник на подсъдимия Р.С.Х., с ЕГН ********** адв.П.П. ***.

Определението е окончателно.

ПОДСЪДИМИЯТ: В изпълнение на влязло в сила протоколно определение от 30.05.2014 г., с което се изменя взетата спрямо мен мярка за неотклонение  „Гаранция” в размер на 500 лева в по-тежка такава, а именно „Гаранция” в размер на 600 лева, представям платежно нареждане за внесена от мен гаранция в размер на 400 лева, като уведомявам съда, че останалите 200 лева ще внеса в срок до една седмица. Причината да не внеса цялата гаранция е невъзможността ми да събера цялата сума.

Съдът констатира, че в залата се явява адв.П.П..

ПОДСЪДИМИЯТ: Отказвам се от защитата на адв.П.Б.. Желая същият да бъде заличен като мой защитник по делото.

ПРОКУРОРЪТ: Да се даде ход на делото по реда на чл. 384 и сл. от НПК, като се даде възможност с на защитата на подсъдимия да обсъдим и договорим евентуално параметри за споразумение. С подсъдимия и неговия защитник имахме разговор в тази насока.

Адв.П.: Съгласен съм със становището на прокурора да ни се даде възможност за обсъждане на споразумение, с което да бъде решено делото.

ПОДСЪДИМИЯТ: Желая да ми бъде дадена възможно със назначения ми защитник да обсъди възможността с прокурора за решаване на делото със споразумение.

 

Съдът дава 15 минути почивка.

 

Съдебното заседание продължава в 10.40 ч. в присъствието на подсъдимия, неговия защитник адв.П., прокурора, вещите лица и свидетеля.

ПРОКУРОРЪТ: С подсъдимия и неговия защитник постигнахме и подписахме споразумение за решаване на делото, поради което моля съдът да премине към разглеждане на делото по реда на чл.384 и сл. от НПК. Представям същото в писмен вид, подписано от страните.

  Адв.П.: С представителя на държавното обвинение постигнахме и подписахме споразумение, поради което моля да дадете ход на делото по реда на чл.384 и сл. от НПК. Няма да правим отвод на състава на съда, прокурора и секретаря.

  Подс.Х.: Моля делото да се реши със споразумение.

  СЪДЪТ, като взе предвид, че не са налице процесуални пречки за даване ход на делото

О П Р Е Д Е Л И :

 

  ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО по реда на чл.384 от НПК.

  Съдът РАЗЯСНИ на подсъдимия правата му по чл.55 от НПК.

  СНЕ СЕ самоличността на подсъдимия, както следва:

  Р.С.Х. - роден на *** ***, българин, български гражданин, неосъждан, неженен, с основно образование, работи като декоратор, ЕГН: **********.

СЪДЪТ, като взе предвид, че са налице основанията на чл.276 от НПК ПОСТАНОВИ да се извърши съдебно следствие.

            ПРОКУРОРЪТ: Няма да соча други доказателства. Нямам доказателствени искания.

Адв.П.: Няма да соча доказателства.

На въпросите по чл.382, ал.4 от НПК, подсъдимият заяви следното:

ПОДСЪДИМИЯТ Х.: Разбирам в какво съм обвинен. Признавам се за виновен. Разбирам последиците от споразумението. Съгласен съм с тях. Доброволно подписах споразумението. Декларирам, че се отказвам от съдебно разглеждане на делото по общия ред.

                                                                           ДЕКЛАРАТОР:         

                                                                                    /Р.Х./        

 

По доказателствата и на основание чл.283 от НПК съдът

 

                                        О П Р Е Д Е Л И :

 

НЕ ИЗВЪРШВА разпит на явилите се вещи лица и свидетел и ОСВОБОЖДАВА същите от участие по делото.

УКАЗВА да се изплати възнаграждение на вещите лица за явяването им в днешното съдебно заседание в размер на 30.00 (тридесет) лева на всеки един от тях, от които 12.00 лева транспортни разходи, платими от бюджета на съда.

ПРОЧИТА протоколите и другите писмени доказателства по ДП № 14-1394/2012 г. по описа на РУП-Несебър, както и служебно изисканата от съда справка за съдимост на подсъдимия от 21.08.2014 г.

СЪДЪТ на основание чл. 284 от НПК

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПРЕДЯВЯВА на страните веществените доказателства по делото- 1 брой обеца  от сив метал.

ПРИКЛЮЧВА съдебното следствие.

ПРИСТЪПВА към изслушване на съдебните прения.

ПРОКУРОРЪТ: Моля да одобрите така внесеното споразумение за решаване на делото. Считам, че споразумението съдържа всички изискуеми от законодателя разпоредби и не противоречи на закона и морала.

Адв.П.: Считам, че депозираното споразумение и съдържащите се в него клаузи не противоречат на закона и морала, поради което моля да одобрите същото.

Съдът ВПИСА в съдебния протокол окончателния вариант на постигнатото между страните споразумение.

 

С П О Р А З У М Е Н И Е

            ЗА РЕШАВАНЕ НА ДЕЛОТО В СЪДЕБНОТО ПРОИЗВОДСТВО

 

Днес 22.08.2014 год. в гр.Несебър,по предложение на ГЕОРГИ РУСЕВ - прокурор при Р.п.г. по НОХД 890/2013 год. , по  ДП №14 – 1394/2012год. по описа на РУП – Несебър, пр. вх. №1768/2012год. по описа на Районна Прокуратура - гр.Несебър, и адвокат  П.П. ***, в качеството му на служебен защитник на подсъдимия Р.С.Х., се сключи настоящото споразумение за прекратяване на наказателното производство по реда на чл.384 и сл. От НПК,

ДЪРЖАВЕН ОБВИНИТЕЛ:

Георги Русев – прокурор при Р.П.г.

ЗАЩИТНИК:

Адвокат – П.П. *** – служебен защитник на подсъдимия Р.С.Х.  по ДП №14 – 1394/2012 год. по описа на РУП – Несебър.

ПОДСЪДИМ:

Р.С.Х. - роден на ***г***, българин, български гражданин, неосъждан, неженен, с основно образование, работи като декоратор, ЕГН: **********.

Б.ПРЕДМЕТ НА СПОРАЗУМЕНИЕТО

Страните, спазвайки изискванията на чл.384 И СЛ. от НПК, обсъдиха и постигнаха съгласие по следните въпроси:

І. ОТНОСНО ДЕЯНИЕТО:

ПОДСЪДИМИЯ Р.С.Х. се признава в извършването на следното престъпление: - За това, че на 03.08.2012год. около 01.25часа в гр.Несебър на ул.„ И.В.” до кафе „Булевард”  при управление на МПС – л.а. марка „ Смарт МЦ-01” с  ДК №*****, нарушил правилата за движение по пътищата – чл.5, ал.2, т.3 от ЗДП: - „Водачът на ППС е длъжен : да не управлява пътното превозно средство след употреба на алкохол с концентрация на алкохол в кръвта над 0.5 на хиляда или под въздействието на упойващо вещество””.

чл.20, ал.1 и ал.2 от ЗДП: - „Водачите са длъжни да контролират непрекъснато ППС, които управляват”.

Ал.2 „Водачите на ППС са длъжни при избиране на скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението и с всички други обстоятелства, които имат значение за безопасността на движението. Водачите са длъжни да направят всичко възможно, за да намалят скоростта или да спрат превозното средство във всички случаи, когато възникне опасност за движението”.

Чл.119 ал. 1 , от ЗДвП: - „При приближаване към пешеходна пътека водачът на нерелсово пътно превозно средство е длъжен да пропусне стъпилите на пешеходната пътека или преминаващи по нея пешеходци, като намали скоростта или спре.”

Чл. 123 от ЗДв.П. „ Водачът на пътно превозно средство, който е участник в пътнотранспортно произшествие е длъжен : 1. Без да създава опасност за движението по пътя да спре, за да установи какви са последиците от произшествието; 2. Когато при произшествието са пострадали хора: а/ да уведоми компетентната служба на Министерството на вътрешните работи; б/ да остане на място на произшествието и да изчака пристигането на представител на Министерството на вътрешните работи или на следствието; в/до пристигането на представителя по б.”б”, съобразно необходимостта да вземе мерки за безопасността на движението и да окаже помощ на пострадалите, ако това не представлява опасност за него; г/ да не премества превозното средство, ако то не пречи на движението, както и да не променя състоянието му до идването на представителя на Министерството на вътрешните работи, освен ако с него е необходимо да се превози до лечебното заведение пострадалите , след което е длъжен веднага да се върне на място на произшествието; д/ да вземе мерки следите от пътнотранспортното произшествие да бъдат запазени до тяхното фиксиране или описване от компетентните служби; е/ да не консумира алкохолни напитки до пристигането на контролните органи и чл. 150 от ЗДв.П „ Всяко пътно превозно средство, което участва в движението по пътищата, отворени за обществено ползване трябва да се управлява от правоспособен водач”, вследствие на което по непредпазливост причинил тежка телесна повреда на лицето Д. Ленард Ф. Р. от Швеция, изразяваща се в черепно мозъчна травма, довела до постоянно общо разстройство на здравето, опасно за живота  и счупване на лява раменна кост, довела до трайно затруднение движението на лявата ръка за срок от около 5-6 месеца при обичаен ход на оздравителния процес, като деянието е извършено в пияно състояние и деецът е избягал от местопроизшествието – Престъпление по чл.343, ал.3 , б.”А”, вр. с ал. 1 б.”Б” , вр. с чл.342, ал.1 от НК, вр. с чл.5, ал.2, т.3, чл.20, ал.1 и 2 и чл.119 ал.1 , чл. 123 и чл. 150 от  от ЗДвП.

Деянието е извършено при форма на вината непредпазливост по смисъла на чл.11 ал.3 от НК.

§ ІІ. ОТНОСНО НАКАЗАНИЕТО:

За посоченото в І т.1. престъпление на обв.Р.С.Х. на основание чл.343, ал.3 , б.”А”, вр. с ал. 1 б.”Б” , вр. с чл.342, ал.1 от НК, вр. с чл.55, ал.1, Т.1 от НК се определя наказание в размер на 7 /СЕДЕМ/ месеца „Лишаване от свобода”. при „общ” режим в затворническо общежитие от открит тип на осн. Чл.61, т.3, вр. с чл.60, ал.1 от ЗИНЗС.

§ ІІІ.Веществени доказателства по делото няма иззети.

§ ІV.Разноски по делото – в размер на 696,80лв. за експертизи и фотоалбум се възлагат в тежест на подс.Х. и ще бъдат заплатени след одобрение на настоящото споразумение от НРС.

§ V. ИМУЩЕСТВЕНИ ЩЕТИ: - от деянието няма причинени имуществени вреди.

Страните постигнаха съгласие по описаните по-горе въпроси, водени от желанието за по-бързо приключване на наказателното производство с последиците на влязла в сила присъда без същинско съдебно разглеждане на делото.

Удовлетворени от споразумението, страните го подписват, като прокурорът ще го внесе незабавно за одобрение в Районен съд -гр.Несебър.

 

 

ПРОКУРОР:                ЗАЩИТНИК:                        ПОДСЪДИМ:

                       /Г.Русев/                          /П.П./              /Р.Х./

 

Съдът, като взе предвид, че постигнатото между страните споразумение не противоречи на закона и морала и отговаря на изискванията, постановени от законодателя в разпоредбата на чл.381, ал.5 от НПК намира, че същото следва да бъде одобрено във вида, в който е представено и подписано от страните.

Мотивиран от горното  и на основание чл.382, ал.7 от НПК, съдът

 

                                                            О П Р Е Д Е Л И :

 

            ОДОБРЯВА постигнатото между страните по НОХД № 890/2013 г. по описа на РС-гр.Несебър споразумение, а именно: Георги Русев – прокурор в РП-гр.Несебър и адв.П.П. ***, в качеството му на назначен защитник на подсъдимия Х., съгласно което:

 ПРИЗНАВА подсъдимия Р.С.Х., роден на *** ***, българин, български гражданин, неосъждан, неженен, с основно образование, работи като декоратор, ЕГН: **********, за ВИНОВЕН в това, че на 03.08.2012 г., около 01.25 часа в гр.Несебър, на ул. „И.В.”, до кафе „Булевард”, при управление на МПС- л.а. марка „ Смарт МЦ-01” с ДК № РВ 1100 РК, нарушил правилата за движение по пътищата, както следва:

Чл.5, ал.2, т.3 от ЗДвП: - „Водачът на ППС е длъжен: да не управлява пътното превозно средство след употреба на алкохол с концентрация на алкохол в кръвта над 0.5 на хиляда или под въздействието на упойващо вещество”.

Чл.20, ал.1 от ЗДвП: - „Водачите са длъжни да контролират непрекъснато ППС, които управляват”.

Чл. 20, ал. 2 от ЗДвП- „Водачите на ППС са длъжни при избиране на скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението и с всички други обстоятелства, които имат значение за безопасността на движението. Водачите са длъжни да направят всичко възможно, за да намалят скоростта или да спрат превозното средство във всички случаи, когато възникне опасност за движението”.

Чл.119, ал. 1 от ЗДвП - „При приближаване към пешеходна пътека водачът на нерелсово пътно превозно средство е длъжен да пропусне стъпилите на пешеходната пътека или преминаващи по нея пешеходци, като намали скоростта или спре.”

Чл. 123 от ЗДвП- „Водачът на пътно превозно средство, който е участник в пътнотранспортно произшествие е длъжен: 1.Без да създава опасност за движението по пътя да спре, за да установи какви са последиците от произшествието; 2. Когато при произшествието са пострадали хора: а/ да уведоми компетентната служба на Министерството на вътрешните работи; б/ да остане на място на произшествието и да изчака пристигането на представител на Министерството на вътрешните работи или на следствието; в/до пристигането на представителя по б.”б”, съобразно необходимостта да вземе мерки за безопасността на движението и да окаже помощ на пострадалите, ако това не представлява опасност за него; г/ да не премества превозното средство, ако то не пречи на движението, както и да не променя състоянието му до идването на представителя на Министерството на вътрешните работи, освен ако с него е необходимо да се превози до лечебното заведение пострадалите , след което е длъжен веднага да се върне на място на произшествието; д/ да вземе мерки следите от пътнотранспортното произшествие да бъдат запазени до тяхното фиксиране или описване от компетентните служби; е/ да не консумира алкохолни напитки до пристигането на контролните органи и чл. 150 от ЗДв.П „ Всяко пътно превозно средство, което участва в движението по пътищата, отворени за обществено ползване трябва да се управлява от правоспособен водач”,

вследствие на което, причинил по непредпазливост тежка телесна повреда на лицето Д. Ленард Ф. Р. от Швеция, изразяваща се в черепно мозъчна травма, довела до постоянно общо разстройство на здравето, опасно за живота  и счупване на лява раменна кост, довела до трайно затруднение движението на лявата ръка за срок от около 5-6 месеца при обичаен ход на оздравителния процес, като деянието е извършено в пияно състояние и деецът е избягал от местопроизшествието, поради което и на основание чл.343, ал.3 , б. „а”, вр. с чл. 342, ал.1, вр. чл.55, ал.1, т.1 НК го ОСЪЖДА на СЕДЕМ МЕСЕЦА “ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА”, при първоначален ОБЩ режим на изтърпяване в Затворническо общежитие от открит тип.

ОТНЕМА в полза на Държавата веществените доказателства по делото, а именно- 1 брой обеца от сив метал, която да се унищожи след влизане на споразумението в сила.

ОСЪЖДА на основание чл.189, ал.3 от НПК подсъдимия Р.С.Х. да заплати в полза на Държавата сумата в размер на 1047,80 лева /хиляда четиридесет и седем лева и осемдесет стотинки/, представляващи направени по делото разноски.

 

                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                          СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

 

                                                                                                    2.

 

            Предвид одобряването на споразумението и на основание чл.24, ал.3 от НПК, съдът

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПРЕКРАТЯВА наказателното производство по НОХД № 890/2013г. по описа на РС-гр.Несебър.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                             СЪДЕБНИН ЗАСЕДАТЕЛИ:  1.

 

                                                                                            2.

  След като се произнесе по споразумението, съдът се занима с взетата спрямо подсъдимия Х. мярка за неотклонение и като намери, че са отпаднали основанията за същата, на основание чл.309, ал.2 от НПК

                                  

О П Р Е Д Е Л И :

 

 ОТМЕНЯ взетата спрямо Р.С.Х. мярка за неотклонение “ГАРАНЦИЯ” в размер на 600 /шестстотин лева/.

 

                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                       СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

 

                                                                                   2.

 

             Протоколът се изготви в съдебно заседание, което приключи в 11.00  часа.

 

  СЕКРЕТАР:                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: