Решение по дело №1736/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1830
Дата: 21 октомври 2020 г.
Съдия: Здравка Георгиева Диева
Дело: 20207180701736
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 юли 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Gerb osnovno jpegРЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Административен съд  Пловдив

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

№ 1830

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

Административен съд – Пловдив, XXIII състав, в открито заседание на двадесет и пети септември две хиляди и двадесета година, в състав :

 

                                                                                Председател : Явор Колев

                                                                                       Членове: Здравка Диева

Недялко Бекиров                              

                                                                       

при секретаря Д.Караиванова и с участието на прокурор А.Трифонова, като разгледа докладваното от съдия Диева касационно административно дело № 1736/2020г., взе предвид следното:

            Производство по реда на чл.70 – 73 от ЗАНН.

            В предложение от м.07.2020г. за възобновяване на административнонаказателно производство на прокурор при Районна прокуратура – Пловдив е посочено, че досъдебно производство № 768/2016г. по описа на Първо РУ на МВР – Пловдив, е започнало на основание чл.212 ал.2 НПК и е заведено за престъпление по чл.343 ал.1 б.“б“ вр. с чл.342 ал.1 пр.трето от НК, извършено на 23.10.2016г. С Постановление от 16.09.2019г. в качество на обвиняем бил привлечен М.А.А., ЕГН ********** за престъпление по чл.343 ал.1 б.“б“ пр.второ вр. с чл.342 ал.1 НК, с определена мярка за неотклонение „Подписка“. В хода на проведено разследване била установена описана в предложението фактическа обстановка, според данните от която на 23.10.2019г., след фирмен магазин на „Новомес“, от плътната колона на автомобили, движещи се за гр.Пловдив, св.A. /очевидец на местопроизшествието - МП/ забелязъл, че изведнъж от това място излязъл лек автомобил Опел Комбо рег.№ ***, като водачът му направил рязка маневра „обратен завой“ – точно пред водач на мотоциклет – св.М.Р. и въпреки опитите на св.Р. да избегне удара, произтекъл такъв между мотоциклета и задната част на автомобила. При удара водачът на мотоциклета загубил управление и падал на пътното платно, като тялото му започнало да се търкаля на границата между пътното платно и банкета от западната страна на пътя, а мотоциклетът /Ямаха ИЗФ Р6 рег.№ ***/ се суркал по пътното платно. МП е настъпило при дневна светлина и ясна видимост, суха пътна настилка, гладка и покрита с асфалт. СМЕ установила, че от сблъсъка между мотоциклета и лекия автомобил, на водача на мотоциклета е било причинено счупване на дясната ключица, довело до трайно затруднение на движението на горния му десен крайник за повече от 30 дни от дата на травмата. В резултат на ПТП, на Р. е била причинена средна телесна повреда. Установено било, че участниците в ПТП не са употребили алкохол. Авт.ТЕ посочила, че причина на ПТП е – водачът на лекия автомобил не е възприел движещия се по западната пътна лента мотоциклет и е изпълнил маневра „обратен завой“ по начин и в момент, когато това не е било безопасно. С нарушаване на чл.16 ал.1 ЗДв.П и чл.38 ал.1 ЗДв.П, М.А., макар и по непредпазливост, е причинил на М.Р. средна телесна повреда. Според справка, М.А. не е осъждан до момента и е правоспособен водач на МПС.

При тези данни, прокурор при РП – Пловдив приема, че с действията си по описания начин – М.А. е осъществил от обективна и субективна страна състав на престъпление по чл.343 ал.1 б.“б“, пр.второ във вр. с чл.342 ал.1 пр.3-но НК, за което е привлечен в качеството на обвиняем, и за което престъпление е предвидено наказание „Лишаване от свобода“ до три години или пробация. От извършеното престъпление няма причинени имуществени вреди. Деянието по чл.343 ал.1 б.“б“ пр.2-ро вр. с чл.342 ал.1 пр.3-то НК, за което е привлечен в качеството на обвиняемо лице – не попада в кръга на изчерпателно изброените такива в ал.7 на чл.78 НК, спрямо които ал.1-6 на чл.78а НК не се прилага. При това са били налице основания за освобождаване на обв. М.А. от наказателна отговорност с реализирането на административно наказателна такава.

В предложението е отразено, че след приключване на разследването и изпращането му в РП-Пловдив, със заключително мнение за предаване на съд на обв.М.А. за посоченото престъпление, РП-Пловдив изготвила Предложение до РС-Пловдив за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание на основание чл.78а НК по отношение М.А.. Предложението вместо да бъде изпратено до РС-Пловдив, било изпратено в Първо РУП – Пловдив. В случая вместо да бъде отчетена допуснатата грешка и материалите, ведно с Постановлението на РП-Пловдив – да бъдат върнати отново в РП-Пловдив, адм.нак.орган – Първо РУП към ОД МВР-Пловдив, издал за същото деяние НП № 19-0432-000360/11.11.2019г. НП е връчено на М.А. на 03.12.2019г. и е влязло в сила на 10.12.2019г.

Предвид изложеното се счита, че за осъщественото на 23.10.2019г. от А.М. деяние, съставляващо престъпление по чл.343 ал.1 б.“б“ пр.2-ро вр. с чл.342 ал.1 пр.3-то НК, успоредно с привличането на М.А. като обвиняем, адм.нак.орган е издал НП за деянието, което се явява идентично като това, за което вече лицето е привлечено в качеството на обвиняемо лица. Установената колизия между административнонаказателното и воденото наказателно производство, според прокурора налага предприемане на действия по възобновяване на адм.нак.производство, осъществено спрямо М.А. относно настъпилото на 23.10.2019г. ПТП. Поради изложеното и на основание чл.72, вр. с чл.70 б.“д“ ЗАНН е поискано възобновяване на адм.нак.производство и отмяна на НП за наложена на М.А. глоба в размер на 150лв. за нарушение на чл.38 ал.2 ЗДв.П.

            В съдебно заседание предложението за възобновяване се поддържа от представителя на ОП – Пловдив.

Ответникът – Началник на Първо РУ - Пловдив към ОД МВР - Пловдив, не се представлява и не изразява становище по предложението за възобновяване.

Ответникът М.А.А. с пълномощник адв.Ш. писмено поддържа неоснователност на предложението за възобновяване.

            1. Предложението е направено от компетентен орган, съгласно разпоредбите на чл. 72 ал. 1 пр. 2 вр. с чл. 70 б. "д" ЗАНН :Предложението за възобновяване се прави от окръжния прокурор, а в случаите по чл. 70, буква "д" – от наблюдаващия прокурор, и се разглежда от съответния административен съд.“; „Административнонаказателните производства, по които наказателните постановления са влезли в сила, както и решените и прекратените от съда дела, образувани във връзка с обжалване на наказателни постановления, подлежат на възобновяване, когато: б.“д“ – „когато деянието, за което е приключило административнонаказателното производство, съставлява престъпление.“. Предложението е допустимо.

2. Съдържанието на представените към предложението доказателства обосновават неговата основателност.

            С Наказателно постановление /НП/ № 19-0432-000360/11.11.2019г., изд. от Началник Сектор към ОД МВР – Пловдив, РУ 01 Пловдив, на М.А. е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 150лв. за нарушение на чл.38 ал.2 зДв.П, на основание чл.179 ал.2 вр. чл.179 ал.1 т.5 пр.4-то ЗДв.П. Според обстоятелствената част на НП, същото е издадено на основание чл.36 ал.2 ЗАНН и Постановление № 9429/2016г./ 11.10.2019г. на РП – Пловдив за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание на основание чл.78А НК, затова, че на 23.10.2016г., около 17.40ч., на път II-86, км 15 + 500м. по направление гр.Пловдив – гр.Асеновград, като водач на лек автомобил Опел Комбо с рег.№ *** – лична собственост, при извършване на маневра – завиване в обратна посока, М.А. не пропуска насрещно движещите се превозни средства и допуска ПТП с мотоциклет Ямаха ИЗФ Р6 с рег.№ ***, управляван от М.Р.. Вследствие на ПТП-то са настъпили материални щети по двете МПС и е пострадал водача на мотоциклета М.Р.. При описаните факти е направен извод за нарушение на чл.38 ал.2 ЗДв.П – „не пропуска насрещно движещо се ППС при завиване в обратна посока. ПТП“.

            НП е връчено на 03.12.2019г. – по данни от разписка /част от оригинала на НП/. Не се твърди, както и не са представени доказателства за оспорване на НП по предвидения процесуален ред, вкл. отсъства информация за резултат от съдебен спор за законосъобразност на НП. Следователно, НП е влязло в сила след изтичане на срока за обжалването му.

            С Постановление за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание от 11.10.2019г., прокурор при РП – Пловдив е изпратил ДП № 768/2016г. по описа на Първо РУ Пловдив с предложение – М.А. да бъде освободен от наказателна отговорност, като му се наложи административно наказание по реда на чл.78А НК /без да бъде посочено на кого се изпраща постановлението с предложение/, затова, че на 23.10.2019г. в гр.Пловдив, на път II-86, км 15 + 500м., при управление на моторно превозно средство – лек автомобил марка Опел, модел Комбо с рег.№ ***, е нарушил правилата за движение, а именно : - чл.16 ал.1 ЗДв.П /“ На пътно платно с двупосочно движение на водача на пътно превозно средство е забранено: 1. когато платното за движение има две пътни ленти - да навлиза и да се движи в лентата за насрещно движение освен при изпреварване или заобикаляне;“/; - чл.20 ал.1 ЗДв.П /“ Водачите са длъжни да контролират непрекъснато пътните превозни средства, които управляват.“/; - чл.38 ал.1 ЗДв.П / „Завиването в обратна посока се извършва наляво от най- лявата пътна лента по посока на движението.“/ и по непредпазливост е причинил средна телесна повреда на М.Г. Р., изразяваща се в счупване на дясната ключица, довело до трайно затрудняване на движението на горния десен крайник, за повече от 30 дни от датата на травмата – престъпление по чл.343 ал.1 б.“б“, предл. второ вр. с чл.342 ал.1 пр.3 НК.

            Въпреки пропускът на прокурора при РП – Пловдив да посочи в Постановление за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание от 11.10.2019г., на кой орган изпраща същото, постановлението съдържа коректни правни основания /чл.242 ал.1 пр.3-то във вр. с чл.375 НПК/. Независимо от това, НП е издадено и според данните от административно-наказателната преписка е влязло в сила.

При съпоставка между двете производства /административнонаказателното и наказателното/, съдът приема, че фактическият състав на административното нарушение, възприето в НП, е възможно да покрие и фактическия състав на престъпление по чл. 343 ал. 1 б. "б" пр. 2-ро вр. с чл. 342 ал. 1 пр.3-то НК. В случая няма съмнение за идентичност на фактите, обусловили привличането към административнонаказателна и наказателна отговорност на едно лице, поради което се съобрази, че в тази хипотеза приоритет има наказателната отговорност – арг. от чл. 33 ал. 2 ЗАНН. Неспазване на установеното правило : „При констатиране на признак/признаци на извършено престъпление административнонаказателното производство се прекратява, а материалите се изпращат на съответния прокурор. Веществените доказателства и вещите по чл. 41 се пазят от административнонаказващия орган до произнасянето на прокурора.“, следва да бъде отстранено посредством предвидения в ЗАНН институт на възобновяване на производството. В случай, че административнонаказателната отговорност е реализирана по-рано от наказателната, следва да се възобнови административнонаказателното производство по реда на чл. 72 ал. 1 ЗАНН и да се отмени издаденото в рамките на това производство НП. По този начин се избягва нарушаване на установената забрана за повторно осъждане за едно и също нещо, израз на която е нормата на чл. 4 т. 1 от Протокол № 7 към Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи /КЗПЧОС/, чрез премахване на единствената законова пречка за нормалното развитие на наказателното производство, съгласно новоприетите изменения на чл. чл. 24 и 25 от Наказателно-процесуалния кодекс /НПК/, в сила от 05.11.2017г.

            С Тълкувателно решение № 3 от 22.12.2015г. на ОСНК на ВКС по тълк. д. № 3/2015г., чийто постановки са потвърдени с Тълкувателно решение № 4/06.02.2018г. на ОСНК на ВКС по т. д. № 4/2017г., постановено по повод констатирана противоречива практика на съдилищата по прилагане на чл. 24 ал. 1 т. 6 НПК при конкуренция между наказателна отговорност и административнонаказателна отговорност спрямо едно и също лице за едно и също деяние с оглед спазване на принципа ne bis in idem /забраната за повторно съдене и наказване на едно и също лице за същото деяние/, в т. 1.2.2. е прието, че в случаите, когато след приключване на административнонаказателно производство и санкциониране на извършителя с административно наказание, се стига до преследването му за същото деяние и по реда на НПК, когато административнонаказателното производство и нарушението се определят като наказателни по смисъла на ЕКПЧ, образуването и провеждането на последващо наказателно производство за същото деяние срещу същия деец нарушава принципа ne bis in idem, защитен в по-широк обем от разпоредбата на чл. 4 от Протокол № 7, отнасяща се както до повторното осъждане на извършителя, така и до повторното му наказателно преследване за същото деяние. С оглед на това, както и с оглед практиката на ЕСПЧ, в цитираното по-горе ТР е възприето, че компенсацията на повторното наказателно преследване на деец, спрямо когото за същото деяние е било проведено окончателно приключило административнонаказателно производство с наказателен характер по см. на ЕКПЧ, което съставлява нарушение на чл. 4, § 1 от Протокол № 7, може да бъде постигната чрез прекратяване на второто по ред наказателно производство на основание чл. 4, § 1 от Протокол № 7 и по реда на чл. 24 ал. 1 т. 6 НПК. След постановяване на посоченото тълкувателно решение са последвали изменения в НПК и ЗАНН, обн. в ДВ бр. 63 от 2017г., в сила от 5.11.2017г., с които е въведена система от мерки за разрешаване на конкуренцията между административнонаказателна и наказателна отговорност. Въведено е ново основание за прекратяване на наказателното производство в НПК /чл. 24 ал. 1 т. 8а – извършеното деяние съставлява административно нарушение, за което е приключило административнонаказателно производство/ при определени предпоставки /чл. 24 ал. 4 НПК – ако в случаите по чл. 25 т. 5 в едномесечен срок от спирането не е направено предложение за възобновяване на административнонаказателното производство или предложението не е уважено/, което се явява и нова предпоставка за спиране на наказателното производство по чл. 25, ал. 1, т. 5 от НПК /за същото деяние, което е престъпление, е приключило административнонаказателно производство/. Същевременно в новата буква "д" на чл. 70 ЗАНН е предвидено ново основание за възобновяване на административнонаказателните производства - когато деянието, за което е приключило административнонаказателното производство, съставлява престъпление.

Настоящият случай е такъв. Налице е приключило първо по ред административнонаказателно производство с наказателен характер с влязло в сила НП за нарушение по чл. 38 ЗДв.П и образувано за същото деяние и срещу същото лице наказателно производство. Това, с оглед нормата на чл. 4 от Протокол № 7 от ЕКПЧ и съгл. ТР № 3 от 22.12.2015г. на ВКС по ТД № 3/2015 г., ОСНК на ВКС, безспорно съставлява нарушение на принципа, състоящ се в забрана за повторно съдене и наказване на едно и също лице за същото деяние. Фактите на инкриминираното поведение са едни и същи, а деянието, за което е приключило административнонаказателно производство, осъществява признаците на предвиден в НК престъпен състав. Съответен с правото на ЕКПЧ по отношение второстепенното значение на формалните вътрешноправни квалификации е изведеният от СЕС критерий за приложение на принципа ne bis in idem - тъждеството на деянието /"историческият акт"/, разбирано като съвкупност от неразривно свързани помежду си факти, независимо от правната квалификация или от защитавания правен интерес. Според СЕС отправната точка за преценка на понятието "същото деяние" е "конкретното незаконно поведение", "идентичността на фактическите актове" - по делата V. E. C-436/04 /решение от 9 март 2006г./, G. and otheРs C-467/04 /решение от 28 септември 2006г./, J. L. V. S. C-150/05 /решение от 28 септември 2006г./, G. and B., съединени дела С-187/01 и С-385/01 /решение от 11 февруари 2003г./ е приета тезата, че приложението на правилото ne bis in idem не се изключва заради различия в правната квалификация на едно и също деяние или с оглед критерия "тъждество на защитения правен интерес", който може и да не е еднакъв.". Следователно, водещо е значението на фактическата идентичност или съществено сходство от обективна и субективна страна на конкретно осъщественото от дееца поведение.

Предвид изложеното, е налице основание за възобновяване на административнонаказателното производство съгл. чл. 70 б. "д" ЗАНН, с отмяна на наказателното постановление и прекратяване на административнонаказателното производство.

Мотивиран така и на основание  чл. 73 ал. 2 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ВЪЗОБНОВЯВА административнонаказателното производство по влязло в сила Наказателно постановление № 19-0432-000360/11.11.2019г., изд. от Началник Сектор към ОД МВР – Пловдив, РУ 01 Пловдив, с което на М.А. е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 150лв. за нарушение на чл.38 ал.2 ЗДв.П, на основание чл.179 ал.2 вр. чл.179 ал.1 т.5 пр.4-то ЗДв.П.

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 19-0432-000360/11.11.2019г., изд. от Началник Сектор към ОД МВР – Пловдив, РУ 01 Пловдив, на М.А. е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 150лв. за нарушение на чл.38 ал.2 ЗДв.П, на основание чл.179 ал.2 вр. чл.179 ал.1 т.5 пр.4-то ЗДв.П.

ПРЕКРАТЯВА образуваното административнонаказателно производство.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

Председател:

 

 

 

 

       Членове: