Решение по дело №1896/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1285
Дата: 14 октомври 2021 г.
Съдия: Даниела Димитрова Недева
Дело: 20217050701896
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 август 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

                          2021г., гр.Варна

 

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

ВАРНЕНСКИ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, Трети тричленен състав, в открито съдебно заседание на седми октомври две хиляди двадесет и първа година, в състав:

         

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ:   ЯНКА ГАНЧЕВА

                                                          ЧЛЕНОВЕ:   ДАРИНА РАЧЕВА

                                                                             ДАНИЕЛА НЕДЕВА

 

при секретаря Нина Атанасова и с участието на прокурора Александър Атанасов, като разгледа докладваното от съдията Д. Недева КНАХД № 1896 по описа за 2021г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно – процесуалния кодекс, във връзка с чл.63 от Закона за административните нарушения и наказания.

Образувано е по касационна жалба на Община Варна против Решение № 378/20.07.2021г., постановено от Районен съд – Варна по НАХД № 1449/2021г., с което е отменено  Наказателно постановление  № 111/15.03.2021г. на зам. кмета на Община - Варна,   с което  за нарушение на чл. 15, ал.7 ЗДвП, на основание чл. 178е от ЗДвП на Н.Ж. *** е наложено  наказание „Глоба“ в размер на 50 /петдесет/ лева, като Община Варна е осъдена да заплати сторените по делото разноски. 

В касационната жалба се поддържа, че решението на ВРС е постановено при съществено нарушение на съдопроизводствените правила и при неправилно приложение на материалния закон – отменително основание по чл.348, ал.1 от НПК. Твърди, че неправилно ВРС приел фактическата обстановка, доказателствата са ценени неправилно поотделно и в съвкупност, с което е допуснато нарушение на съдопроизводствените правила. На основание изложените доводи моли решението на РС – Варна да бъде отменено и бъде постановено ново по съществото на спора, с което се потвърди издаденото НП, с присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

В съдебно заседание пред настоящата инстанция касаторът, редовно призован не се явява, не се представлява и не изразява становище по касационната жалба и по съществото на спора.

Ответникът, редовно призован не се явява, не се представлява. С писмен отговор от 09.08.2021г. се поддържа, че жалбата е неоснователна, а оспореното решение правилно и законосъобразно. С писмено становище с.д. № 14261/30.09.2021г., чрез пълномощника адв. Й.А. заявява, че оспорва подадената касационна жалба. По съществото на спора моли решението на ВРС да бъде оставено в сила като правилно, мотивирано и законосъобразно. Претендира присъждане на сторените по делото разноски.

Представителят на Варненска окръжна прокуратура изразява становище за неоснователност на касационната жалба и дава заключение, че решението на първоинстанционния съд следва да се потвърди, като правилно и законосъобразно.

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл. 218, ал. 2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна, за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

Разгледана по същество жалбата е основателна.

С обжалваното Наказателно постановление   111/15.03.2021г. на зам. кмета на Община - Варна,  на Н.Ж. *** е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 50 лева за допуснато нарушение на разпоредбата на чл. 15, ал.7 ЗДвП, затова че на 12.02.2021г. е паркирала лек автомобил опел с рег.№**** в градина, извън обозначените за това места. За да  отмени   наказателното постановление, ВРС приема, че  Ж. е наказана за нарушение, което не е безспорно доказано, че е виновно извършено.

Така постановеното решение е неправилно.

Съгласно чл.15 ал.7 ЗДвП е забранено преминаването и паркирането на пътни превозни средства в паркове, градини и детски площадки в населените места извън обозначените за това места.

Събраните писмени и гласни доказателства в своята съвкупност доказват вмененото на Ж. нарушение на посочената норма на чл.15 ал.7 от ЗДвП. С.Х. сочи, че на процесното място има трева с пръст, където паркират колите и като завали вече е кал. Не може да каже, дали тази трева е саморасла или е поддържана, ниско подстригана. Автомобилите са били паркирани една до друга, където има и трева. От описанието на свидетеля, това посочено в акта и процесното НП се установява подробно описаното местоположение и вид на настилката, която не кореспондира с място предназначено за паркиране. Още по-малко да е такова обозначено за паркиране място. Изцяло ирелевантен за спора е дали са правени опити за затревяване и дали тези опити са или не са успели поради виновното поведение на гражданите, които паркират на това място. Липсва спор, че това място не е било обозначено като място за паркиране нито с хоризонтална, нито с вертикална маркировка.

Горното категорично навежда на извод за осъществен състав на административно нарушение на чл.15, ал.7 от ЗДвП, съгласно която е забранено преминаването и паркирането на пътни превозни средства в паркове, градини и детски площадки в населените места извън обозначените за това места.

АУАН и НП са издадени от компетентни длъжностни лица и в сроковете по чл.34 от ЗАНН. Установените факти в АУАН и НП са подведени под приложимата материалноправна норма и правилно е посочено в НП и коя е кореспондиращата с нея санкционна норма – чл.178е от ЗДвП. В санкционната норма законодателят е предвидил наказанието за този вид административни нарушения да е в размер – 50 лева, поради което не са налице предпоставки за намаляването му.

Деянието не е маловажен случай по чл. 28 от ЗАНН, тъй като с неправилното паркиране се увреждат зелени зони, също така е предпоставка да се затрудни видимостта на останалите участници в движението, което от своя страна е предпоставка за произшествия.

Като е стигнал до друг правен извод ВРС е постановил неправилно решение, което следва да се отмени и вместо него се постанови друго, с което се потвърди наказателното постановление.

При този изход на спора се явява основателно искането на касатора за присъждане на разноски и на основание  чл. 63, ал.3 от ЗАНН следва да се присъди юрисконсултско възнаграждение в размер определен в чл.37 от Закона за правната помощ /ЗПП/, съгласно препращащата разпоредба на чл.63, ал.5 от ЗАНН. Съгласно чл.37, ал.1 от ЗПП заплащането на правната помощ е съобразно вида и количеството на извършената дейност и се определя в наредба на Министерския съвет по предложение на НБПП. В случая за защита по дела по ЗАНН чл.27е от Наредбата за заплащане на правната помощ предвижда възнаграждение от 80 до 120 лева. Съдът приема, че настоящото производство не е с фактическа или правна сложност, поради което следва да се присъди юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 лева за всяка инстанция или общо в размер на 160 лева.

Водим от горното, Административен съд-Варна, Трети тричленен състав, на основание чл.222, ал.1 от АПК

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ Решение № 378/20.07.2021г., постановено от Районен съд – Варна по НАХД № 1449 по описа на Районен съд Варна за 2021г.

и ВМЕСТО НЕГО ПОСТАНОВЯВА:

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление    111/15.03.2021г. на зам. кмета на Община - Варна,   с което  за нарушение на чл. 15, ал.7 от ЗДвП, на основание чл. 178е от ЗДвП на Н.Б.Ж. е наложено  наказание „Глоба“ в размер на 50/петдесет/ лв.

ОСЪЖДА Н.Б.Ж. ЕГН ********** *** да заплати в полза на Община Варна сумата в размер на 160,00/сто и шестдесет/ лева, представляваща разноски по делото.

 

 

Решението е окончателно.

 

                                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: