Присъда по дело №670/2018 на Районен съд - Дупница

Номер на акта: 50
Дата: 18 юни 2019 г. (в сила от 11 октомври 2019 г.)
Съдия: Маргарита Пламенова Алексиева
Дело: 20181510200670
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 17 май 2018 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

 

18.06.2019

 

 

 

ДУПНИЦА

 
 


Номер                              Година                                     Град

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

НО, ІІ

 
 


Районен съд – Д.                                                                             състав

2018

 

18 юни

 
 


на                                                                                     Година

Маргарита Алексиева

 
В публично съдебно заседание в следния състав:

Председател

Членове

Радка Стоева

 
Съдебни заседатели:

        1.

ИВА ГЕОРГИЕВА

 

ЙОРДАНКА ГАЛЕВА

 
         2.

Мариана Кожухарова

 

Председателя на състава

 
Секретар:

Прокурор:

Като разгледа докладваното    от

670

 

2018

 
 


Наказателно ОХ дело №                               по описа за                        година

и въз основа на доказателствата и закона,

 

П Р И С Ъ Д И:

 

ПРИЗНАВА подсъдимия Й.К.Г. - роден на *** ***, с постоянен адрес:***, ***, ***гражданин, със средно образование, женен, безработен, неосъждан (реабилитиран), с ЕГН: **********,

ЗА ВИНОВЕН в това, че на 01.07.2017 година в курортно селище „П.”, област Кюстендил, от църковно бунгало към храм „***” е отнел чужди движими вещи, а именно: 1 брой печка на дърва и въглища на стойност 110 лв.; 1 брой микровълнова печка на стойност 70 лв.; 1 брой хладилник на стойност 150 лева; 1 брой телевизор на стойност 30 лева и 1 брой приемник на „Булсатком” на стойност 48 лева, всичко на обща стойност 408 лева, от владението на Г.М.П. ***, без негово съгласие, с намерение противозаконно да ги присвои, като за извършване на кражбата е използвал моторно превозно средство – микробус – тип „фургон”, червен на цвят, марка „Форд Транзит”, с рег. № КН 51 94 АХ, собственост на Г. – престъпление по чл. 195, ал. 1, т. 4, във вр. с чл. 194, ал. 1 от НК, за което при условията на чл. 55, ал. 1, т. 1 от НК му налага наказание „Лишаване от свобода” за срок от 3 (три) месеца.

На основание чл. 66, ал. 1 от НК ОТЛАГА изтърпяването на така наложеното наказание за срок от 3 (три) години.

Не налага на подсъдимия Й.К.Г. с постоянен адрес:***, ЕГН: ********** възпитателни мерки по чл. 67, ал. 1-4 от НК по време на изпитателния срок.

ОСЪЖДА подсъдимия Й.К.Г. с постоянен адрес:***, ЕГН: **********, да заплати направените по делото разноски в размер на 127,30 лв. (сто двадесет и седем лева и тридесет стотинки) за изготвяне на оценителна експертиза, по сметка на ОД на МВР – гр. Кюстендил. 

Присъдата  може да се  обжалва и протестира в 15-дневен срок, считано от днес пред  Кюстендилски окръжен съд.    

                                                               

                                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

              СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

 

                                           2.

                                                                                                    

                         

 

                                                                                                                                                 

 

                                                                                                       

 

 

 

 

Съдържание на мотивите

                   

 

МОТИВИ към Присъда № 50 от 18.06.2019 г. по НОХД № 670/2018 год.  по описа на  Районен съд - гр. Д.

 

         Районна прокуратура гр. Д. е повдигнала и предявила обвинение срещу Й.К.Г. ***, ЕГН ********** за престъпление по чл.195, ал.1, т.4 във вр. с чл.194, ал.1 от НК.

В обвинителния акт се сочи, че на 01.07.2017 г. в курортно селище „П.”, област Кюстендил, от църковно бунгало към храм „***” е отнел чужди движими вещи, а именно: 1 брой печка на дърва и въглища на стойност 110 лв.; 1 брой микровълнова печка на стойност 70 лв.; 1 брой хладилник на стойност 150 лева; 1 брой телевизор на стойност 30 лева и 1 брой приемник наБулсаткомна стойност 48 лева, всичко на обща стойност 408 лева, от владението на Г.М.П. ***, без негово съгласие, с намерение противозаконно да ги присвои, като за извършване на кражбата е използвал моторно превозно средствомикробустипфургон”, червен на цвят, маркаФорд Транзит”, с рег. № КН 51 94 АХ, собственост на Г..

Представителят на Дупнишка районна прокуратура в съдебно заседание е поддържал обвинението и е изразил становище, че същото е доказано от обективна и субективна страна и предлага на подсъдимия да бъде наложено съответно наказание.

Защитникът на подсъдимия адв. Й.Г. излага доводи, че обвинението не е доказано, както от обективна, така и от субективна страна. Пледира за постановяване на оправдателна присъда. Застъпва тезата, че подсъдимият по нареждане на св. Фелибев, на когото е следвало да бъдат заведени вещите, след като встъпи в длъжност, е натоварил вещите в микробуса си и ги закарал в дома на последния. Пледира да бъде признат за невиновен.

Подсъдимият дава обяснения по обвинението, не се признава за виновен и желае да бъде оправдан.

Съдът като прецени събраните по делото доказателства – показанията на разпитаните свидетели, съдебно-оценителна експертиза и писмените такива, преценени поотделно и в съвкупност, прие за установено следното от фактическа и правна страна:

 

ПО ФАКТИЧЕСКАТА ОБСТАНОВКА:

Подсъдимият Й.К.Г. е роден на *** ***, с постоянен адрес:***, ***, ***гражданин, със средно образование, женен, безработен, неосъждан (реабилитиран), с ЕГН **********.

На 01.07.2017 г. около 10.00 ч. сутринта подсъдимият отключил бунгало, което било собственост на Община *** и предоставено от нея за ползване от храм ,,***“ в курортно селище ,,П.“, обл. Кюстендил и с помощта на св. Ч. и трето лице /неустановено/ изнесъл оттам следните вещи, собственост на Архиерейското наместничество гр. Д., представлявано от св. П., а именно: 1 бр. печка на дърва и въглища, 1 бр. микровълнова печка, 1 бр. хладилник, 1 бр. телевизор и 1 бр. приемник на ,,Булсатком“. Подсъдимият имал ключ от бунгалото от времето, когато бил в Църковното настоятелство към храма. След изнасянето на вещите тримата ги натоварили в микробуса на подсъдимия – тип фургон, червен на цвят, марка ,,Форд транзит“ с рег. № КН 5194 АХ, след което Г. ги закарал и оставил пред дома на св. Фелибев в гр. ***. Вече натоварени в микробуса ги видял и свидетеля Г.М., който бил ***в храма, преди назначаването на свидетеля Фелибев за ***в храма. Изнасянето на вещите и натоварването им в микробуса било видяно и от св. Фелибев, който  се намирал в близост до бунгалото. Два часа след това съпругата на Фелибев му се обадила по телефона и му казала, че подсъдимият е оставил пред дома им някакви вещи, за които й бил казал, че ги праща той /св. Фелибев/ по неговия микробус. Отношенията между св. Фелибев и подсъдимия били нормални, не е имало никакви спорове и пререкания между тях до 11.06.2017 г., когато първият трябвало да приеме храма след като встъпи в длъжност – ***при храма ,,***“ в к.с. П.. Двамата се скарали, като подсъдимият заявил, че храмът не е техен, той го бил направил, последвали заплахи към Фелибев от страна на Г. като на този ден приемането на храма от св. Фелибев не било осъществено, а това станало през месец юли 2017 г., когато приел храма от предишния ***– св. Г.М..

За изнасянето на вещите, св. Фелибев сигнализирал архиерейския наместник на ****** - свидетеля П. /отговорник за всички църкви в околията/, който го посъветвал вещите да останат при него до произнасянето на компетентните институции. Св. Фелибев подал заявление до Началника на РУ Д. в първия работен ден след случая, а именно на 03.07.2017 г., с искане да бъдат предприети законовите мерки срещу отговорното за деянието лице.  По делото е приложена като доказателства фактура за закупуването на хладилник марка ,,Индезит“, видно от която същият е закупен за храма в к.с. П. и като материално-отговорно лице е посочен Г.П..

Видно от назначената на досъдебното производство съдебно-оценителна експертиза, изготвена от вещото лице Р.Х., приета от съда и неоспорена от страните установява, че към момента на извършване на деянието стойността на процесните вещи е 408.00 лв. При направената проверка в Булсатком офис гр. Д. вещото лице е установило пазарната стойност на приемника – 48.00 лв.

Така установената фактическа обстановка се потвърждава от показанията на свидетелите Г.П., П.Ч., Д. Фелибев, Г.М., Димитрина М., изготвената и приета по делото съдебно-оценителна експертиза, частично от обясненията на подсъдимия и приетите и присъединени по съответния процесуален ред писмени доказателства: заявление от Д. Фелибев до Началника на РУ-Д., протокол за предупреждение от 14.08.2017 г. на Й.Г., Заповед № 199/26.05.2017 г. за назначаване на Д. Фелибев за ***при храма ,,***“ в к.с. П., считано от 01.06.2017 г.; 3 бр. фактури; Акт за частна общинска собственост № 185/01.12.2006 г.; Заповед № РД-08-315/18.07.2017 г.; констативен протокол от 24.07.2017 г., справка за съдимост на Й.Г..

Съдът кредитира показанията на свидетелите П., Ч., Ф. и М., които установяват релевантни по делото факти и обстоятелства относно осъществяваната фактическа власт върху вещите, предмет на престъплението до момента на извършване на деянието, местонахождението и  вида им, както и времето и мястото на извършване на деянието. Ч. и Ф. непосредствено са възприели влизането на подсъдимия в бунгалото, изнасянето оттам и натоварването на вещите в микробуса на Г. на процесната дата и място. Свидетелят М. е възприел вещите в момент, в който същите вече са били натоварени в микробуса, а свидетелката М. чрез показанията си установи мястото, на което са оставени вещите след тяхното изнасяне от църковното бунгало и оставянето им пред дома им. Съдът изцяло кредитира и показанията на св. П. относно собствеността на вещите, като същият заявява, че са собственост на Архиерейското наместничество гр. Д., предадени от св. П. на Църковното настоятелство при храм ,,***“ в к.с. П., когато негов ***е бил св. Г.М.. Самият подсъдим не оспорва, че е изнесъл вещите, натоварил ги, след което ги закарал и оставил пред дома на св. Фелибев, като по отношение на тези обстоятелства не съществува спор. Такъв е налице по отношение на твърдението на подсъдимия дали действително е изнесъл и натоварил вещите по нареждане на св. Фелибев и пак по негово нареждане ги е закарал и оставил пред дома му в гр. ***. Отговорът на този въпрос е отрицателен и съдът изведе същия от показанията на свидетелите Фелибев и М., като първият категорично отрича да е съществувала такава уговорка или нареждане от негова страна подсъдимият да изнесе вещите и да ги закара в дома му. За такава уговорка липсват данни и в показанията на свидетелката М., който при разпита си е заявила: ,,стовариха нещата и си тръгнаха…нещата ги оставиха в двора….Аз го попитах какви са тези вещи, той каза, че са от П. от черквата, от бунгалото. Не каза защо ги оставя в нас“.

 Обясненията на подсъдимия са както средство за защита, така и доказателствено средство, чиято истинност и достоверност следва да бъдат проверени. За съда възниква задължението да прецени внимателно и задълбочено това доказателствено средство, успоредно с показанията на останалите свидетели, с другите доказателства и със собствената логичност и вътрешна убедителност на обясненията.

В случая те следва да се възприемат като израз на защитната му позиция, доколкото от една страна подсъдимият не отрича, че е изнесъл вещите, натоварил ги в микробуса си и ги закарал и оставил пред дома на св. Фелибев, а от друга - като мотив за това си действие сочи, че св. Фелибев му наредил така, за да не му ги заприходят, когато встъпи в длъжност. Такова нареждане обаче по делото не се установи да му е давано от св. Фелибев. В подкрепа на този извод е и приетата като доказателство по делото Заповед № 199/26.05.2017 г., с която Д. Фелибев е назначен за ***при храма ,,***“ в к.с. П., считано от 01.06.2017г., и предвид датата на която е извършено деянието - 01.07.2017 г., съдът приема за недостоверни обясненията на подсъдимия, че Фелибев му бил наредил да изнесе вещите и да ги закара в дома му, за да не му ги заприходят при встъпването му в длъжност, тъй като той вече е бил назначен на тази длъжност.

Съдът намира за несъстоятелни възраженията на защитника на подсъдимия, че в нито един момент подсъдимият не е имал намерение да свои тези вещи или да се разпорежда с тях. Присвоителното намерение на подсъдимия се установява от неговите активни действие по отнемането на вещите, изнасянето им от бунгалото, с които действия той прекъсва чуждата фактическа власт и установява своя такава без съгласието на  владелеца. Доказани са всички елементи от обективната страна на престъплението кражба". Деянието е довършено, тъй като с натоварването на вещите на МПС и изнасянето им извън бунгалото, където са се намирали до този момент, подсъдимият е прекратил досегашната фактическа власт над вещите, като е установил своя. Освен това съдебната практика е категорична, че за да е довършена кражбата, не е необходимо да е установено дълготрайно владение, нито деецът да е успял да укрие вещта или да се е разпоредил със същата /Постановление № 6/26.04.1971 г. на ПВС, т.4/.

С оглед на така установеното, съдът прие, че  подсъдимият Й.К.Г. е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъплението по чл. 195, ал. 1, т. 4 във вр. с чл. 194, ал. 1 от НК.

 

ОБЕКТИВНА СТРАНА:

Обект на престъплението са имуществени отношения, свързани със собствеността. Подсъдимият е осъществил изпълнителното деяние на това престъпление, като на 01.07.2017 г. в курортно селище „П.”, област Кюстендил, от църковно бунгало към храм „***” е отнел чужди движими вещи, а именно: 1 брой печка на дърва и въглища на стойност 110 лв.; 1 брой микровълнова печка на стойност 70 лв.; 1 брой хладилник на стойност 150 лева; 1 брой телевизор на стойност 30 лева и 1 брой приемник наБулсаткомна стойност 48 лева, всичко на обща стойност 408 лева, от владението на Г.М.П. ***, без негово съгласие, с намерение противозаконно да ги присвои, като за извършване на кражбата е използвал моторно превозно средствомикробустипфургон”, червен на цвят, маркаФорд Транзит”, с рег. № КН 51 94 АХ, собственост на Г..

Подсъдимият е осъществил изпълнителните деяния чрез действие, като е прекратил фактическата власт на досегашния владелец архиерейския наместник на ****** – свидетелят Г.М.П. и е осъществил своя фактическа власт върху тях. Отнемането е извършено противозаконно, без знанието и съгласието на досегашния владелец – св. П..

Елемент от обективната страна на кражбата е и липсата на съгласие от страна на владелеца за отнемането на вещта.

Съдебната практика приема, че дори и в случаите, когато деецът установява своя фактическа власт върху чужда вещ с намерение противозаконно да я присвои дори в присъствието и пред очите на лицето, което я владее или държи, но без изрично волеизявление от негова страна, че то е съгласно с това, отново е налице кражба по смисъла на НК (Решение № 412/13. IХ. 1987 г. на ВК на ВС).

За осъществяване на изпълнителното деяние, подсъдимият е използвал моторно превозно средство – микробус, тип ,,фургон“, червен на цвят, марка ,,Форд Транзит“ с рег. № КН 5194 АХ.

 

СУБЕКТИВНА СТРАНА:

От субективна страна деянието е извършено умишлено - при пряк умисъл. Подсъдимият е съзнавал общественоопасния характер на деянието, предвиждал е настъпването на общественоопасните последици и е искал тяхното настъпване. Подсъдимият е съзнавал всички фактически обстоятелства на престъпния състав, а именно, че се касае за чужди движими вещи, които се намират във владение на определено лице, че със своето деяние отнема тези вещи, като прекъсва досегашното владение върху тях и установява свое такова. От субективна страна престъплението по чл. 195, ал. 1, т. 4 вр. с чл. 194, ал. 1 от НК може да бъде извършено само и единствено с пряк умисъл. В конкретния случай подсъдимият Г. е съзнавал, че като изнася инкриминираните вещи от бунгалото по този начин лишава владелеца от фактическа власт върху тях, като именно това е целял със своите действия - да установи своя фактическа власт върху предмета на престъплението. Освен прекия умисъл за отнемане на предмета, за да е осъществена кражба, законът изисква деецът да действа с намерение противозаконно да присвои вещта, като следва да се отбележи, че за съставомерността на деянието не е необходимо деецът да е осъществил присвоителното намерение, както на практика се е случило в разглежданото деяние.

При извършване на деянието подсъдимият съзнателно е ползвал моторно превозно средство, с което е налице квалифициращото обстоятелство по чл. 195, ал. 1, т. 4 от НК.

С оглед на изложеното съдът прие, че подсъдимият е осъществил състава на престъплението по чл. 195, ал.1, т.4 във вр. с чл.194, ал.1 от НК.

 

ОПРЕДЕЛЯНЕ ВИДА И РАЗМЕРА НА НАКАЗАНИЕТО:

Съдът определи наказанието съобразно изискванията на чл. 55, ал. 1, т. 1 от НК, като взе предвид и пределите, предвидени в чл. 195, ал.1, т.4 във вр. с чл.194, ал.1 от НК, степента на обществена опасност на деянието и дееца, смекчаващите и отегчаващити вината обстоятелства. Степента на обществена опасност на деянието е висока. Съдът прави този извод като взе предвид времето, мястото, начина и подбудите за извършване на деянието. Степента на обществена опасност на подсъдимия е ниска, предвид чистото му съдебно минало.

Съдът прецени, че в случая са налице многобройни смекчаващите отговорността обстоятелства, което даде основание на съда да приложи разпоредбата на чл. 55, ал. 1 т. 1 от НК, тъй като дори и най-лекото предвидено в закона наказание би се оказало несъразмерно тежко за подсъдимия. Вземайки предвид невисоката стойност на предмета на престъплението – стойността на процесните вещи е 408 лв., съдействието, което подсъдимият е оказал за разкриване на обективната истина по делото, както и обстоятелството, че дълги години е бил ангажиран с църковна дейност, които смекчават неговата отговорност, съдът на основание чл. 55, ал. 1, т. 1 от НК му наложи наказание ,,лишаване от свободаза срок от 3 (три) месеца.

С оглед размера на наказанието, както и че подсъдимият не е осъждан на ,,лишаване от свобода”, съдът отложи изтърпяването на наказанието при условията на чл. 66, ал. 1 НК за срок от три години, като счете, че целите на наказанието, визирани в чл. 36 НК ще се постигнат без да е необходимо ефективното му изтърпяване.

Съдът не наложи на подсъдимия възпитателни мерки по чл. 67, ал.1-4 от НК.

 

ПО РАЗНОСКИТЕ:

На основание чл. 189, ал. 3 от НПК, съдът осъди подсъдимия да заплати разноските по делото в размер на 127.30 лв. по сметка на ОД на МВР – гр. Кюстендил за съдебно-оценителна експертиза.

 

По горните съображения, съдът постанови присъдата си.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: