Решение по дело №842/2021 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 710
Дата: 14 май 2021 г.
Съдия: Чавдар Димитров Димитров
Дело: 20217040700842
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 април 2021 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№         710                                        14.05.2021 година                 гр.Бургас

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Бургаският административен съд,       XIX-ти административен състав,

на двадесет и девети април                 две хиляди и двадесет и първа година,

в публично заседание в следния състав:

 

     ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧАВДАР ДИМИТРОВ

     ЧЛЕНОВЕ :   1. ХРИСТО ХРИСТОВ

       2. МАРИНА НИКОЛОВА

 

при секретаря И.Л.с участието на прокурора Х.К.

като разгледа докладваното от съдията Колева касационно наказателно административен характер дело № 842 по описа за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл.63, ал.1, изречение второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на Директор на ОДМВР – Бургас чрез юрисконсулт В. срещу решение № 260073 от 01.02.2021г., постановено по НАХД № 5089/2020г. по описа на Районен съд – Бургас, с което е отменено наказателно постановление № 251а-757/27.10.2020г., издадено от директора на ОДМВР – Бургас, с което на Д.И.Г. за нарушение по чл. 209а, ал. 1, вр. с чл. 63, ал. 1 от Закона за здравето /ЗЗ/, вр. с т. I.9 от Заповед № РД-01-124/13.03.2020г. на министъра на здравеопазването, допълнена със Заповед № РД-01-197/11.04.2020г. /Заповедта/ и на основание чл. 209а, ал. 4, вр. с ал. 1 от Закона за здравето на жалбоподателя е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 300 лева.

С касационната жалба се иска отмяна на оспорвания съдебен акт и потвърждаване на наказателното постановление. Изразява се несъгласие с извода на въззивната инстанция, че случаят е маловажен. Посочва, че нарушението е формално и за съставомерността му не е необходимо да са настъпили вредни последици, поради което чл.28 от ЗАНН е неприложим. Не се сочат нови доказателства.

В съдебно заседание, касационният жалбоподател, редовно призован, не изпраща представител.

Ответникът по касация –  Д.Г. не се явява и не се представлява в касационното производство.

Представителят на прокуратурата поддържа становище за неоснователност на оспорването. Не сочи доказателства.

След като прецени твърденията на страните и събрания по делото доказателствен материалБургаският административен съд намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Касационната жалба е подадена в преклузивния 14-дневен срок по чл.211 от АПК от надлежна страна и в съответствие с изискванията за форма и реквизити, поради което се явява процесуално допустима.

Разгледана по същество е неоснователна.

С обжалваното решение Районен съд – Бургас е отменил наказателно постановление № 251а-757/27.10.2020 г., издадено от директора на ОДМВР – Бургас, с което на Д.Г. за нарушение по чл. 209а, ал. 1, вр. с чл. 63, ал. 1 от Закона за здравето /ЗЗ/, вр. с т. I.9 от Заповед № РД-01-124/13.03.2020г. на министъра на здравеопазването, допълнена със Заповед № РД-01-197/11.04.2020г. /Заповедта/ и на основание чл. 209а, ал. 4, пред.2, вр. с ал. 1 от Закона за здравето е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 300 лева.

За да постанови решението, въз основа на доказателствата по делото, съдът е приел за установена описаната в наказателното постановление фактическа обстановка. Преценил е, че в хода на административнонаказателното производство не били допуснати съществени процесуални нарушения. Направил е извод, че въпреки това по отношение на деянието е приложим института на маловажния случай по чл.28 ЗАНН, като е извършил препратка към разпоредбата на чл. 93, т.9 НК, приложим субсидиарно, като в конкретния случай, предвид мястото времето и обстоятелствата, при които нарушението е било допуснато от формална страна, същото не е представлявало опасност за обществото или отделни негови членове, т.е. деянието не е обществено опасно, а жалбоподателят е признал вината си, като липсват сведения за други по-ранни негови противоправни прояви. Като е взел предвид тези обстоятелства първоинстанционният съд е приел случаят за маловажен и е отменил наказателното постановление.

Съгласно чл.63 от ЗАНН решението на районния съд подлежи на обжалване пред административния съд на основанията предвидени в НПК по реда на глава ХІІ от АПК.

Съгласно чл.218 от АПК съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение с материалния закон, съдът следи служебно.

Административнонаказателната отговорност на Д.Г. е ангажирана за това, че на 29.04.2020 г. около 00,45 часа, гр.Бургас, на открито обществено място до бл.58 в ж.к. „Славейков“ е бил без поставена защитна маска за лице. В присъствие на нарушителя бил съставен АУАН. Впоследствие било издадено процесното наказателно постановление.

Според настоящия съдебен състав възраженията на касатора са неоснователни и не променят крайният извод на първоинстанционния съд.

Изводът на първоинстанционният съд за приложение на чл.28 от ЗАНН е правилен. Касационният състав намира, че макар от обективна и субективна страна да е осъществен състава на административното нарушение, обществената опасност в конкретната хипотеза е сведена до минимум, блиъук до нейната липса. Законодателят не е дефинирал понятието „маловажен случай“ в ЗАНН, поради което приложимите критерии при определяне на дадено административно нарушение като „маловажен случай“ следва да се изведат от  чл.93, т.9 от НК, с оглед препращащата норма на чл.11 от ЗАНН. Съдът не приема възражението на касационния жалбоподател, че чл.28 от ЗАНН е неприложим по отношение на формалните нарушения. Както правилно е отбелязал първоинстанционният съд разпоредбата на чл.93, т.9 от НК предвижда, че маловажен случай е този, при който извършеното престъпление с оглед на липсата или незначителността на вредни последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на престъпление от съответния вид. В този смисъл следва да се преценяват фактите на липса или незначителност на вредните последици, характера на вредните последици, ако такива са настъпили от нарушението, както и смекчаващи отговорността обстоятелства, а именно реализирания механизъм, характеризиращите предмета на нарушението особености, липсата или незначителността на настъпилите вредни последици, мотивите и подбудите за извършване на нарушението, социалното отражение на нарушението, както и фактическите данни по отношение на нарушителя, поради което института на „маловажен случай“ е приложим за всички видове нарушения-формални и резултатни.  Т.е. преценката за маловажен случай следва да включва не само съобразяване на липсата или незначителността на вредните последици“, но и на всички други смекчаващи обстоятелства“. След съобразяване на всички посочени по-горе обстоятелства може да се направи извод за съответната степен на обществена опасност на конкретно извършеното нарушение в сравнение с обикновените случаи на административни нарушения от съответния вид.

В конкретния случай, след съвкупна преценка на събраните по делото доказателства, съдът приема, че формално жалбоподателят е осъществил състава на административното нарушение, за което е бил наказан. Безспорно обаче е установено, че деянието е извършено докато в близост не е имало други лица, в тъмната част от денонощието, когато вероятността такива да бъдат срещнати е най-малка, поради което непоставената маска не е застрашила и съответно увредила други членове на обществото, преценяна комплексно с липсата на други нарушения, включително и от този вид. Целта на ограниченията и задължението за поставяне на маска е да се намали риска от разпространение на инфекция. Липсата на странични хора в непосредствена близост води до извода, че нарушението не поставя в опасност живота и здравето на други хора. Тези обстоятелства налагат извода, че макар и формално да осъществява признаците на предвиденото в закона нарушение, същото е с изключително ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушение от този вид. Не е породило никакви вредни последици, поради което правилно е заключено от страна на въззивния съд, че е налице хипотезата на „маловажен случай“ по смисъла на чл.28 от ЗАНН.

Правилни са изводите на районния съд относно нарушението и  приложението на чл.28 от ЗАНН, като на основание чл.221, ал.2 от АПК, касационният състав препраща към тях.

С оглед изложеното, касационният състав приема, че правилно районният съд е намерил обжалваното наказателно постановление за  незаконосъобразно и го е отменил. По тези съображения решението е валидно, допустимо и правилно, поради което същото следва да се остави в сила.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл.221, ал.2 от АПК във връзка  с чл.63, ал.1, изречение второ от ЗАНН, Административен съд – Бургас, ХIX състав

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 260073 от 01.02.2021г., постановено по НАХД № 5089/2020 по описа на Районен съд – Бургас .

 

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

                                              

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                                   ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

              

                                                                                                      2.